Új privát üzeneted érkezett!

Laci, ne zsongíts! Kép Én is olvasom a Bibliát latinul meg görögül, tudom, mi a Spiritus meg az Anima (animus) közötti különbség, mégsem írnám Szt Szellemnek! (kacsintós smiley helye) Tudod Te, mire céloztam!
Különben meg oksi, no hitvita, no para. Amitől féltem (tuti rámondása): olyan vizsgáztatás jellege volt a kérdéseidnek, hogy aztán rámondhassál - kellően lehengerlő stílusban és szóáradattal (NEM bántásiból írom!!!) - valamit, amit Te gondolsz.
Másik bajom: sok van a válaszaidban amolyan "nesze semmi, fogd meg jól" - avagy elvész a gyerek a sok bába-szó között. Sokakat érdekelne a véleményed, de nincs idejük, energiájuk ilyen hosszúakat olvasni (meg ugye kiesik a cumi Kép), pláne, hogy eddig még lényegében nem válaszoltál semmire, csak ködösítesz.
Na befejezem, mert nem akarok bagoly lenni. Kép A konkrétumot meg az okkultat kérjük!!! Kép Kép Kép
(Csak hogy tudjad: én már vagy 3* próbáltam Szilvinek elmagyarázni, mi az okkult, de asszem nem sikerült. Úgyhogy csak ügyesen!)
Kép K.
klara
 
 


Klára,
ismét csak KépKépKép
Nagyon jó vagy. KépKép
h_szilvi
 
 


Szilvi

Hát igen, aludni is sem árt. Pláne, ha azután meg még 5-ig etettem is. Kép

Modem- vettem.

Mikor? - szólok.

Későn jövők - Én, ha érdekel valaki, visszaolvasom, amit korábban írt. Ha érdekli, megteheti, ha nem, úgyis mindegy.

Milyen idős - 10 hetes, és igen ő az aranyérmes. Kép
laci
 
 

 
 

Zsunya

ha annyira skatulyáznék, nem olvasnám amit irsz.- Kalap le. Ez meggyőző volt. Kép

Ennyi rizsában elvész a hús.- Én nem is mondtam, hogy van benne hús. Megállt a kezem félúton a fazék felé, mert felmerült, hogy valami mérgezőt teszek bele Kép Eddig csak arról egyeztettünk, hogyan is kéne elférni a konyhában. Kép

Lesz hús is!
laci
 
 


Erika, Szívesen!

A skatulyázás az ártatlanság halála - ez frappáns. Kép Kép (+ elismerő bólogatás)

Ha nem érezzük magunkat elég erősnek, akkor nehezen viseljük más véleményét. - hát, ha ez burkolt célzás . . . Meg szoktam védeni magam, ha szükségét érzem, de itt nem csak magam miatt hoztam szóba az előítéleteket, hanem azért, mert a hittel és Istennel kapcsolatos témák általában több rétegben alá van aknázva előítéletekkel és félelmekkel. Nem tudom feltűnt-e valakinek, de pont azokra a tipikus reakciókra reagáltam másodszor is, amikre már az elején előre válaszoltam. Ha már akkor komolyan vettétek volna, amit mondtam, nem kellett volna mégegyszer elmondani ugyanazt részletesebben is. Megpróbáltam megspórolni ezeket a köröket, csak éppen nem sikerült.

Klára

ne zsongíts! - Kép (ez a stílusnak szól) hát, ha figyelembe veszed azt, hogy mennyire törexem rá, hogy a szavak összhangban legyenek a tartalmukkal, talán elhiszed, hogy amióta tudom a különbséget, tudatosan átálltam a " szellem" szó használatára a "lélek" helyett. - de ez az egész tényleg nem lényeg. Majd úgyis megtudod. Kép

nesze semmi, fogd meg jól - amit Zsunyának és Erikának írtam. + Nem akartam 3. kört is futni, ezért lehet, hogy egy kicsit túllőttem a célon a részletességet illetően. DE ezek szerintem nagyon is fontos gondolatok voltak, csak éppen nem közvetlenül a topic témájáról, hanem általánosabb dolgokról.

Tudom, hogy nem éppen jókor, de az a helyzet, hogy pár napos üzleti útra kell mennem. Remélem, mire visszajövök, megfő a gépemen a "husi ". Kép Kép

Addig is a legjobbakat! Kép
laci
 
 


Laci, írd meg légyszíves az említett angol nyelvű Biblia pontos kiadóját, kiadás helyét-idejét!
Ok, hogy kerülöd a konkrétumokat, de azért ez csak publikus, nem?! ;-)
sadrien
 
 


Sadrien

Na ezt még gyorsan: A papír egy síma NIV, Hodder&Stouhgton, London 1993, de van a neten egy rakás online Bible is. PL. <u>itt</u>. De miért lényeges a kiadás? Nem emléxem olyan angol fordításra, ahol nem a "spirit" v. a "ghost" szerepelne. Ha jól tudom, van még a magyaron kívül más nyelvű fordítás is, ahol ugyanezt a bakit követték el, de a legtöbb nyelven nincs vele gond. Mi a helyzet a norvég fordításokkal?

Egyáltalán nem kerülöm a konkrétumokat, csak nem szeretem ha mindenféle címkék figyegnek rajtam, és nem látszom ki alóluk Kép
laci
 
 


"a°nd" (az első betű egy karikás 'a' akarna lenni) - kb. a "spirit" megfelelője ebben a kontextusban. DE: ugyanez a szó jelenti a "lélegzet"-et is.

"baki"? - ez UGYE a te magánvéleményed volt?
Tudod, a természetes nyelvek tudnak érdekeseket produkálni és nem igazán van 1:1-hez megfelelés köztük.

zárójeles megjegyzés: címkék?! Nem te voltál véletlenül az, aki feldobott egy témát, aztán szépen húzza a mézesmadzagot, mondván beszélgetni szeretne, de a feltett kérdésekre csak ímmel-ámmal vagy MAJD-dal válaszol?!
(Szvsz talán a körítés helyett tényleg nem bevezetni kéne a beszélgetést, hanem folytatni azt!)

Kíváncsi nép a nő. Kép

De stílgyakra talán nem ez a legmegfelelőbb topik. Szerintem.
Kép
sadrien
 
 


Jelenleg, Laci, úgy érzem, hogy mindnyájunkat becsődítettél a konyhába, hogy főzzünk együtt, de gőzöd nincs, hogy mit, csak arról, hogy hogyan, és hogyan ne. Igy viszont éhen maradunk.
h_szilvi
 
 


A férfinép meg ilyen. Éhes, de főzni nem tud, ezért kihajtja a lányokat a konyhába Kép. Nosza, lányok, akkor főzzünk ki valamit mi magunk, hadd álljon el a szája Lacinak! Kép Hátha a meglepetéstől eláll a szava is... ;-)
kíváncsi
 
 


Remélem, Laci, van humorod! Kép A világért se akarom beléd fojtani a szót, felőlem annyit írsz, amennyit időd engedi. Legfeljebb én majd minden másodikat olvasom csak el - de ezt a gyengeségemet bizonyára elnézed nekem öt gyerkőc mellett! ;)
kíváncsi
 
 


KépKépKép
h_szilvi
 
 


Kíváncsi! Nem semmi ez az öt fiú...és hogy hasonlítanak egymásra! Nekem csak 3 van, de nem nagyon reménykedem már lányban...És te? A középsőm Dani, a legkisebb meg Benedek, ha kíváncsi vagy ráKép. Ő júliusi, Kelemen mikor született?
Szilvi, neked leg van lányod is. Nagyon különbözik a tesóitól? Tényleg, miben más egy lányt nevelni, mint egy fiút?

Lilypie First Birthday tickers
gerika
 
 


Erika, ezzel ne menjünk át a sokgyerekes topikba? Vagy akár ráfoghatom, hogy keresztény? Végül is...

Teljesen más, meg vannak "lányos" dolgai (fésülködik, magától babázik), de ugyanakkor nálam az egyik fiú ugyanannyira ad az öltözködésre, mint ő, a másik ugyanolyan hisztis, mint egy csaj. Viszont a fiúk teljesen másképp viszonyulnak hozzá, persze nem tudom, ahogy ez mennyire szól annak, hogy kicsi. Szinte mindent ráhagytak egy időben, csak most, hogy már 3 éves, kezd az agyukra menni, hogy mindenben benne akar lenni, de még nem tud, így zavar.
Nekem személyiségileg elég más mind a 3 gyerek, noha közös bennük, hogy temperamentumosak, bár tény, hogy Abigél, ha egyedül van, sokkal többször "jó gyerek", mint a fiúk valaha is voltak... De sokan mondták már nekem, hogy a lányokkal 5 éves korukig könnyebb egy anyának, onnantól fordul a kocka. Szóval tudom, hogy ő IS egy kihívás lesz. Kép
na, most megyek fürdetni a kihívásokat. Kép
h_szilvi
 
 


Szilvi, köszönöm a választ!Kép

Többiek, hova lettetek?Kép

Lilypie First Birthday tickers
gerika
 
 


Sziasztok! Hazaértem, csak ide volt nehéz eljutni. Tegnap mi voltunk vendégségben, ma nálunk voltak vendégek . . . Amit útközben írtam, nagyon hosszú lett, ha rajtam múlik megvágnám, mielőtt bemásolom. Viszont ehhez idő kéne, ami most nagyon kevés van, merthogy a jövőhéten újra elutazom pár napra. Mit tegyek: küldjem a hosszút vagy megvárjátok a rövidebbet? Kép Kép
laci
 
 


Laci,
küldjed csak, tudod, én úgyis csak minden harmadik szót olvasom! KépKépKép
kíváncsi
 
 


Te Laci, szecessziós plakátokról irok éppen szakdolgozatot. Kéne egy harminc oldal. Itt sz*vok mint ama borz, mert én mag a lényegre törő fogalmazásra kondizok már évek óta. Úgy meg nehéz ennyit összeirni....

:D :D :D

zsunya
 
 


Laci, megfutamodtál?
Ilyen kevés elég neked?!?!?
Közben biztos forrásból tudom, hogy Zsunya megírta a szakdolit, ez sem kell, hogy feszélyezzen.
h_szilvi
 
 


óÓÓÓ engem is értesithetnél, Szilvi. :D Nincs kész. Csak meglett az állomány a gépkihalás után. Hehe. Kép

zsunya
 
 


Sziasztok!

Már majdnem itt vagyok . . . Kép Az a nagy helyzet, hogy két hete beesett az ablakon egy váratlan és ráadásul sürgős project, ami borított jópár korábbi tervet. Sokat kellet utaznom, ami kevés időm maradt, az a feleségemé és Hannáé lett. Kép

Nagyon remélem, hogy a hétvégén végre a Babanet is sorra kerül. Be fogok mostmár tervezni napi fél órát rá, mert enélkül nem nagyon sikerült elkeveredni idáig. Pedig szerettem volna.

Azért rendesek vagytok, hogy nem cikiztetek nagyon ki. Merthogy a látszat tényleg az, mintha leléptem volna . . .

A legjobbakat, Laci
laci
 
 


Reagálni ugyan nem biztos, hogy fogok hétvége előtt, de ezt úgy is kell majd idő az emésztéshez. . .

Valahol itt maradtam ki:

Kváncsi: Remélem, Laci, van humorod! - Hát, . . . tavaly még mintha meg lett volna valahol . . . hol is táttam utoljára . . . ? Kép

<font face=" Comic Sans MS"> Kacifánt, Humor, Játékosság: ON

No, akkor felteszem frissen vasalt, szinte jelképes méretűre kurtított szakács-sitykámat, melynek különleges adottsága, hogy teljesen átlátszó lévén némely szögből úgyszólván láthatatlan. Ilyetén módon felvértezve mindennemű előre sejthető jövőbeli kívánalommal és elvárással szemben, gyors, összeszedett, és mégis lendületesen szépívű mozdulatokkal nekifogok (ke)verni a . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . a billentyűket, és elő-elkészíteni az előételt: "Hús a'La ci.". (-: Hűha, mit fogok kapni a vegetáriánusoktól . . .:-)

Mindezt teszem a hírnév nélküli szakácsok mélységes elhivatottságból fakadó öntudatának soha el nem fakuló fényű, kikezdhetetlen méltóságával. Megkezdem az ÉLET ódon szakácskönyvének megsárgult lapjain rejtőzködő örökérvényű titkok feltárását.

Mostantól olyan mély és csodálatos dolgok következnek, melyek hallásától a szerencsés fülű hallgató a végtelenbe fókuszált csodálkozó tekintettel, halk, izgatott morajokat hallatva, hosszasan és elmélyülten mereng.

(-: Szédülősek, lusták vigyázzanak!! Izgulósak készítsenek ki valamit, amit közben szorongathatnak! :-)

Innentől natúr, célratörő és következetesen logikus leszek. Kép

Úgyhogy , Kacifánt: Off

Ugye korábban milyen tömör voltam? Kép </font>
laci
 
 


A kereszténységnek alapvetően két fajta definíciója létezik: az egyik a külső, a másik a belső. A külső az, ahogyan a nem keresztények kívülről a saját maguk számára megalkotják a Kereszténységről a fogalmukat. A belső az, ahogyan a keresztény ember a saját identitását Jézus alapján meghatározza. A kettő nyilvánvalóan nem ugyanaz. A probléma akkor szokott kezdődni, amikor a kettőt összekeverik. A leggyakoribb, hogy valaki a külső definíció alapján állítja magáról, hogy keresztény. Őt a kívülállók örömmel vállba veregetik, hogy "milyen jó keresztény is vagy". El fogják fogadni. Pedig ez még semmi egyéb, csak képmutatás. Ha valaki ragaszkodik ahhoz a belső definícióhoz, amit Jézus meghatározott, akkor az emberek egy része viszont sajnos . . . .

Jézus definíciója nem egy-két mondat, hanem az egész Biblia. De a tanításaiban megadott néhány nagyon konkrét alapvető feltételt is. Elsősorban arra tette a hangsúlyt, hogy mik a szükséges feltételei annak, hogy ne emberek, hanem maga Isten nyilatkozzon úgy valakiről, hogy "XY hozzám tartozik. Ő az én tulajdon gyermekem, aki [b]tőlem született. Felismerem benne önmagamat."[/b] De megfogalmazott olyan dolgokat is, amelyekkel az emberek saját maguk megtagadják az Atyát, és elszakítják magukat tőle. (Ezt Klári nagyon-nagyon jól megfogalmazta korábban!)

A konkrét részletekbe most nem megyek bele, mert ezeknek a kérdéseknek egy részén marakodnak évszázadok óta a keresztények. Mindegyik csoport a saját maga által megfogalmazott belső definíciót akarja "törvénybe iktatni". A vita azért vérremenő, mert ezek a definíciók sokszor pont a másikat zárják ki, és a keresztény identitását kérdőjelezik meg. Az én véleményem az, hogy a vita teljesen jogos, de a hangnem, és különösen a bevetett eszközök, már nagyon gáz. De ebbe most én nem mennék bele, hanem inkább megpróbálok összeszedni néhány fontos, mégis ritkábban hangsúlyozott dolgot, amiről úgy gondolom, hogy nincs vita, és a gyereknevelés gyakorlati döntéseinek a keresztény vonatkozású hátterét adják.

Még röviden annyit, hogy a másik dolog, amiről benneteket is kérdezgettem a "Szentség". A Jézus által megadott konkrét feltételek általában arról szólnak, hogyan válik a "nem szent" "szentté", és arról, hogy mitől alakul át a "szent" "nem szentté". Ezt most bizonyára sokan talán nem is értitek. Kép Kép Kép Még én is csak kapiskálom. Többek közt ezért is kérdezősködtem. De ahogy nézegetem ez ügyben a Bibliát, azért egyre jobban kezdem megérteni. Kép

És most jön az, amit igazából mondani, ill. hangsúlyozni akartam!!!!!!!!!

A gyermek felkészítésében - hogy meg tudjon felelni a jövőjében várható kihívásokra - kulcskérdés, hogy milyen körülmények között kell élnie. Hogy milyen az az élettér és az a kor, ahol sikeresnek kellene lennie.

Én most a Földre és az azt magába foglaló anyagi világra szeretnék koncentrálni, mert ezzel kapcsolatban Isten közölt olyan fontos információkat, amelyekkel számolni kell:

A szükséges előzmények nagyon tömören:

A történet onnan kezdődik, hogy Isten létrehozott egy csomó mindent, és egy csomó mindenkit. Az egész teremtett világ egységes volt, ismeretlen volt benne az igazságtalanság és az ellenségeskedés. Ennek a világnak egy lakója, aki különlegesen szép volt és még egyéb különleges kvalitásokkal is bírt, elszállt magától és elhatározta, hogy ő Isten rangjára emeli magát. Elkezdett Istenről rágalmakat megfogalmazni, hogy kb.: "Nem is igazságos!" "Nem is szeret benneteket igazán. Bezzeg én . . ." "És ez a rend, ahogy berendezte a világot nem is jó. Majd én jobban csinálom!!!" És sokan hallgattak rá. A végeredmény egy nagy lázadás lett Isten személye és a rendje ellen.

És az érdekes az, hogy Isten ezt a lázadást nem tiporta el. [Ha jó a feltételezésem, belekezdett valamiféle bizonyítási folyamatba, hogy megértsék a teremtményei, hogy a rágalmak hazugságok voltak. Lehetőséget ad arra, hogy a bűn testet öltsön, és ez által láthatóvá, megismerhetővé váljon a természete. Ha jól értem a szándékát, úgy akarja, a hasonló rágalmaknak és ismétlődő lázadásoknak elejét venni, hogy hagyja a jelenlegit egy darabig kibontakozni. Azért, hogy a teremtményei ebből a példából tanulva ne ismételjék meg vég nélkül ugyanazokat a hibákat.] Persze ez nem jelenti, hogy a végtelenségig fogja hagyni ezt az állapotot. Csak szándékosan késlelteti a reakcióját az események egy részére..

Szóval az ember teremtésekor a világ már két hatalmi övezetre oszlott. Az egyikben fennmaradt az eredeti isteni rend. A másikban a lázadó angyalok építették fel a birodalmukat, élén a lázadás vezetőjével. A Földet, és rajta az embert Isten a saját hatalmi övezetén belül teremtette meg, de ennek ellenére veszélyeztetett élettérben élt. Mint a későbbi események mutatták, nagyon hamar meg is érkezett a támadás, és ismét csak az Istenről szóló hazugságok formájában. A Föld fölötti hatalmat Isten eredetileg az ember kezébe adta, de azt, miután elbukott és átállt a lázadókhoz, odaadta a lázadók vezetőjének.

Jézus az Isten hatalmi övezetének a vezetője, a Királya. Azért jött le személyesen a Földre, hogy az Embereket meggyőzze, hogy Isten az ő számukra felkínál egy békeszerződést. Ad nekik lehetőséget, hogy a lázadásból kilépjenek és visszatérjenek az Isten hatalmi övezetébe:

Nem a megtérésről akarok itt senkit se győzködni, csak azt szeretném aláhúzni, hogy Jézus konkrétan megindokolta, hogy miért is abajgatja az embereket: Nem azt mondta, hogy "Úgy szeretnék vallásalapító lenni, légyszi higgyetek má' bennem!" Hanem azt, hogy az Isten hatalmi övezete megindult a Föld felé. És mielőtt még megérkezik, lenne egy legutolsó tárgyalási ill. béke ajánlata mindenki számára. És ez a konkrét ajánlat az Evangélium nevet viseli.

. . . elment Jézus Galileába, prédikálván az Isten országának evangéliumát, és mondván: Betelt az idő, és elközelített az Istennek országa; térjetek meg, és higgyetek az evangéliumban. (Márk. 1.14-15)


[(-: Vigyázat! a következő szövegsorok a vallási- és ateista-érzékenység megzavarására alkalmas mondatokat tartalmazhatnak . . . Aki fél a térítéstől, ugorjon a következő hsz-ra! Ha mégis kíváncsi az evangélium lényegére nem vallásos megfogalmazásban, akkor győzze le valahogy a félelmét! :-)]

Szval a Biblia alapján a jelenlegi kort úgy lehet elhelyezni, hogy ez egy átmeneti időszak. Jézus itt hagyta a meghívóját, és most várja a reakciókat: <font color="0000ff"> "Helló, Jézus vagyok. Van egy jó hírem számodra: itt jártam a bolygótokon, földbe döngöltem a sátánt, aki tönkre tesz benneteket. Mielőtt elmentem, még átvettem tőled az összes bűnödet, és elszállítottam a halálba. Közben nagyon kemény szenvedéseken mentem át, de megérte, mert pár nap múlva feltámadtam.

Mindezt azért, mert az apukám, aki téged is teremtett, megkért rá, hogy mentselek már ki a bűn fogságából. Ismerlek és szeretlek téged. Az apukám azt üzeni, hogy szeretne adoptálni téged. Ezennel szeretettel meghívunk, hogy lakjál nálunk, töltsd az örökkévalóságot velünk. Ha elfogadod a meghívást, ezzel a meghívóval jelentkezz mihamarabb, hogy elintézzük az adminisztrációt, és el tudjuk küldeni a címedre a bűneid teljes bocsánatát, az örökéletedet és egyéb hasznos dolgokat! A mielőbbi találkozás reményében, Jézus!" </font>

Ez a korszak közel 2000 éve tart és Jézus visszajövetele fogja lezárni. Viszont másodszor már Isten birodalmának a királyaként érkezik, hatalmas kísérettel.
laci
 
 


Szóval a gyermekek élettere a Föld lesz. Ezzel kapcsolatban a fontos bibliai tények összefoglalva:

1.
laci
 
 


Ha ennek a fényében végiggondolom a történelmet, elég sötét kép rajzolódik ki: háborúk, háborúk és háborúk végig. Ha kicsit részletesebben is megnézem, kiderül, hogy általában nem a hétköznapi csizmadiák akarták legyilkolni a szomszéd nép fazekasait, hanem a háborúk motorjai a királyok és az uralkodó elit volt. Én ebből - figyelembe véve, hogy milyen nagymértékben valósultak meg sátán céljai - arra jutottam, hogy eme dicső királyok és a brancsuk, a Jézus által sátáni embereknek titulált farizeusokhoz hasonlóan az embergyilkos (leghatékonyabb) eszközei voltak a Földön. Érdekes végiggondolni ezek után, hogy a történelem híres-neves alakjai közül hányan is esnek ebbe a kategóriába. És, ami még inkább megdöbbentett, hogy a tömeggyilkosságok kulcsfigurái nagyon sokszor vallási ideológiák mezeiben feszítettek. Sőt sokszor kifejezetten a vallási vezetők voltak a felelősek. Ha a mai korra gondolok, az első, ami eszembe jut, hogy az iszlám terroristák gyilkosságai mekkora befolyást gyakorolnak még a geopolitikai szintű eseményekre is. Azt gondolom nem véletlenül. Ezt a gondolatmenetet lehetne még sokáig továbbvinni, de a lényeg már így is látszik:

Sátán - nagyon racionálisan - minden korban a politikai, katonai, gazdasági, vallási és kulturális elitet akarja elsősorban felhasználni a céljai megvalósítására. Ez nem jelenti, hogy mindenki, aki pozícióban van automatikusan gázos. A tevékenységük eredményei a mérvadóak.

Miközben azt mérlegeltem, vajon hol érhetőek tetten a földi dolgok és a természetfölötti kölcsönhatása, elgondolkodtatott Jézus egyik mondata:

. . . és ezen a kősziklán építem fel az én anyaszentegyházamat, és a pokol kapui sem vesznek rajta diadalmat.

Ezt nemigen lehet másképpen érteni, minthogy egy konfliktus áll fenn, amelynek egyik oldalán a hívők közössége áll, és a másikon pedig a a pokol kapui. Én azon gondolkodtam el, hogy elég hasznos lenne tudni, hogy hol is vannak a természetfölötti és a hétköznapi világnak ezek az átjárói.

És Kedves Szilvi, ilyen kapuk vitathatatlanul az okkultizmus név alá gyűjthető tevékenységek. Tulajdonképpen az a közös bennük, hogy valóságos kapcsolódást hoznak létre a lázadó angyalok birodalmának lakóival.

Az emberi létezésben alapvető igény a természet fölötti felé való kapcsolódás. Csak nem mindegy, melyik felére csatlakozol rá, és hogy hogyan. Jézus azt mondta, hogy
Én vagyok az út, az igazság és az élet; senki sem mehet az Atyához, hanemha én általam. Isten birodalmába, csak Jézus személyén keresztül lehet bejutni. Sátán királyságával pedig minden kapcsolatot kategorikusan tilt Isten törvénye. Az Istennel való szellemi kapcsolatot viszont nagyon is támogatja. De ennek a mikéntjét szabályozza is, és konkrét keretek közé szorítja. A kereteket Jézusnak a korábban említett szellemi és erkölcsi feltételei határolják be. Menjetek be a szoros kapun! Mert tágas az a kapu és széles az az út, a mely a veszedelemre visz, és sokan vannak, a kik azon járnak. Mert szoros az a kapu és keskeny az az út, a mely az életre visz, és kevesen vannak, a kik megtalálják azt.
laci
 
 


Szóval keresztény gyereknevelés: vitathatatlanul az egyik legnagyobb kérdés, hogyan lehet átadni egy gyermeknek a szellemi és erkölcsi értékek szeretetét: hogy megértésék a szellemi és erkölcsi korlátok súlyát, fontosságát, de mégse vesszék el a vitalitásukat, az életszeretetüket, életkedvüket. Megtalálják az Isten törvénye által leszűkített területen belül a személyes ki- és beteljesedésüket. Mindezt olyan közegben, ahol hülyének nézik azt, aki nem a romlott vágyainak minél teljesebb kiszolgálásának él.

A gyerekneveléssel kapcsolatban nagyon érdekes dolog, hogy Isten azt a folyamatot, aminek a kiteljesedésként a Jézus által felajánlott szövetség létrejött, Ábrahámmal kezdte el. És róla azt mondta: És monda az Úr: Eltitkoljam-é én Ábrahámtól, a mit tenni akarok? Holott Ábrahám nagy és hatalmas néppé lesz; és benne megáldatnak a földnek minden nemzetségei. Mert tudom róla, hogy megparancsolja az ő fiainak és az ő házanépének ő utána, hogy megőrizzék az Úrnak útát, igazságot és törvényt tévén, hogy beteljesítse az Úr Ábrahámon, a mit szólott felőle. Azt, hogy Isten miért pont ezt, vagy azt a személyt választja ki a sok kortársa közül, nem mindig lehet tudni, de itt biztos, hogy központi szerepe volt abban, hogy Isten pont Ábrahámot választotta annak, hogy ő olyan személy volt, aki átadta a következő generációnak a szellemi és erkölcsi értékeit. Azt gondolom ebben a mai napig is érvényben lévő, aktuális üzenete van Istennek.

Gondolkodtam rajta, hogy milyen szellemi alapelvek lehetnek még fontosak a gyereknevelés gyakorlati döntéseiben, és legalább egy még biztosan van: én a "Magvetés törvényének" hívnám: az emberi cselekedetek kiinduló pontjában sokszor olyan magok vannak, amik kívülről pottyantak be az emberi szívbe. A Biblia ilyen magnak nevezi azokat a mondatokat, üzeneteket, amelyek Istentől származnak. De ilyen magok azok az üzenetek, amelyeknek a feladója sátán. A mag lényege, hogy egy kis valamiben benne van a valósága egy nálánál nagyobb dolognak. Ha olyan termőföldbe hull, ahol meg tud gyökerezni, ott növekedésnek indul és a benne rejlő valóság láthatóvá válik. Ha valaki Isten magjait fogadja be a szívébe, azok Istennel összhangban lévő cselekedetekben fognak testet ölteni. Ha valaki sátán hazugság magvaira nyitja meg a szívét, akkor az érzéseiben, gondolataiban és cselekedeteiben is Isten ellen lázadó emberré válik. Ezt azért tartom nagyon fontosnak hangsúlyozni, mert a konkrét bűnökre általában nem egyik pillanatról a másikra szánja rá magát az ember, hanem egy folyamat eredményeként. És ez a folyamat valamikor egy konkrét eseménnyel indul, lát vagy hall valamit a nagyvilágban és elkezdi foglalkoztatni, vonzani az a dolog, ami előtte nem.

Egy példa a felnőttek világából: 1.A munkatárs elmeséli, hogyan csalta meg a feleségét a titkárnővel. - ez lesz a mag 2. A Férjben felmerül, hogy ha ez ilyen klassz, lehet, hogy neki sem kéne kimaradni a jóból. Esetleg eszébe jut, hogy tulajdonképpen milyen jól néz ki a . . . 3. Érlelődik benne az elhatározás 4."Miért is ne?"

A gyereket nem lehet bezárva tartani a lakásban, hogy véletlenül se hulljon be valami rossz mag a csírázó életébe. Azt viszont borítékolni lehet, hogy rengeteg ilyen maggal kerül kapcsolatba, ha kilép az ajtón. Erre valamennyire fel lehet készíteni előre, de szerintem nagyon fontos, hogy mindig legyen elég idő őszintén átbeszélni a nap történéseit. A fontos dolgokat, sokszor pont csak a végén böki ki a csemete. Ha csupán rutin csevely folyik a szülő és a gyerek között, csak idő kérdése mikor kell szembesülnie a szülőnek, hogy nem tudja mitől változott meg ennyire a szépreményű ifjú. Az a szülő, aki ezt a "nem is értem" élményt kénytelen átélni, általában valahol nagyot mulasztott mag ügyben.

Hanna még csecsemő, de azért gondolkodom már előre azokról az időkről, amikor a szereteten kívül nem tejcsire és pelusra lesz a legnagyobb szüksége, hanem arra hogy tájékozódni tudjon a nagyvilágban és képes legyen jó döntéseket hozni.

Ahogy cseperedik el fog jönni az az idő, amikor már egyedül el merem majd engedni az iskolába, mert tudom róla, hogy megszerezte azt a tájékozódási képességet, amivel fel tudja mérni és el is tudja kerülni a közlekedésben rejlő veszélyeket. Ha már tudja a különbséget a biztonságot jelentő járda és az úttest között, és a piros és zöld jelzés között és . . . akkor úgy fogom érezni, hogy az életének egy területén már sikerült felkészítenem és jó lelkiismerettel fogom elengedni egyedül.

Azt gondolom, hogy az a plusz, amit egy Istent és Bibliát ismerő szülő meg tud tenni a gyermekéért, hogy szellemi és erkölcsi dolgokban is megtanítja a tájékozódásra: mi számít még "járdának", hol kezdődik a veszély, és hogy Isten melyik átjárókra tette ki az állandóan zöld és állandóan piros jelzőlámpát. Kép

Ezeket szántam bevezetőnek. Kép Kép Kép
laci
 
 


De az okkultról kevés. Kép
h_szilvi
 
 


Jooó, jooó ... mostmár az következik majd ... Kép
laci
 
 


És nem csak nagyban, ha kérhetem, hogy ilyen meg olyan kapu, hanem konkrétan, hogy fésülködni szabad, tükörbe nézni nem, mert... ésatöbbi.. Kép
h_szilvi
 
 


Laci, lehet, hogy hülye kérdés, ráadásul eltérít a gondolatmenettől, de azon gondolkodtam el, hogy lehet-e az ember keresztény a külső és a belső definíció értelmében egyaránt?
És jól gondolom, hogy szerinted a belső kereszténység nincs felekezethez kötve?
Különben örülök, hogy leírtad ezeket, csak attól tartok, hogy kevesen olvassák el, a hosszúsága miatt. Más kérdés, hogy rövidebben nehéz lenne. Szóval hajrá, jöjjön a tárgyalás!
K.
klara
 
 


Klára,
ez most te vagy valóban? Emlékeimben te Klára-ként szerepelsz...
Laci,
van egy meglepő hírem: tetszik, amit írsz! (csak vehetnéd egy kicsit, ici-picit szófukarabbra Kép) (esetleg több, rövidebb részlettel? tudod, mint a reklám után folytatjukban...Kép)
kíváncsi
 
 


Kíváncsi, mér, olyan baromságot kérdeztem? Kép
Az azonosítót tették meg névnek, azért lettem ékezetnélküli. Kép
K.
klara
 
 


Sziasztok!

Eddig csak olvastam.

Laci, jön már az a folytatás?

Ági
Kép
Kép
hagnosz
 
 


Klára, ne hülléskeggyé má'! Aki gondolkodik, annak vannak kérdései. És pont.

A többit később: először Szilvinek az okkult. Igazán megérdemli! Kép
laci
 
 


Sorry, a késedelemért. Nagyon húzós hetem volt.

Szilvi! Hát, sok vicces figura szaladgálna az utcán, ha tükör nélkül kellene beszárítani a frizut hajmosás után. Kép (Persze ez sötét-kő-középkori szintű babonaság lenne.)

Szval, olyan konkrét valami, hogy okkultizmus nincs. Valami közös dolog mégis van, ami sokak számára ez alá a gyűjtőnév alá sorol egy rakás külsőségeiben eléggé különböző tevékenységet. És ez a közös - emberi oldalról nézve - a természetes emberi képességeken való túllépés kísérlete. Két fő célt próbálnak realizálni: 1. olyan ismeretekre szert tenni, amiket se az érzékszervi, se az erre épülő racionális megismerés nem képes adni. 2. hatni a valóságra, de ismét csak olyan módon, ami kívül esik a természetes emberi lehetőségek, és az anyagi világ szabályaira építő technika hatókörén is.

Természetesen ezt nem mindig ismerik el, hanem egy elegáns csúsztatással beemelik a természetes emberi képességek közé, ami valójában legkevésbé sem az. Soxor azt állítják, hogy ezek a "képességek" egyfajta kiaknázatlan lehetőségek az emberben.

Az, hogy az emberben lakozó lehetőségek mettől meddig tartanak, teljesen konkrét valóság. Senki nem tudja a saját akarata szerint megváltoztatni a létezésének az alapjait. Ha meg tudná, már isten teremtő képességével bírna.

Ha valaki azt tapasztalja, hogy okkult tevékenységekkel el tudja érni a célját, az nem azt jelenti, hogy a hozzá fűzött magyarázat is helytálló. Azért okkult = rejtett, mert a körítés igazából nem árulja el a tényleges belső tartalmat. Felkínál egy felületes emberek számára hihető magyarázatot, hogy mitől is működik a dolog, de ez sokkal inkább a tényleges szellemi valóság elleplezésére szolgál, mint a korrekt tájékoztatásra.

A valóság az, hogy az okkult mesterek, parafenomének és hasonlók "képességei", nem a sajátjuk, hanem egy (vagy több) szellemi lénnyel való kapcsolatukból, az azzal való szellemi egyesülésükből származik. Valaki másnak a képességei nyilvánulnak meg bennük.

Tulajdonképpen - pozitív módon - Isten is pontosan ugyanezt akarja: az emberek egyesüljenek vele szellemi módon, és Ő bemutassa rajtuk keresztül a saját képességeit. Bármit megtehet közvetlenül is, minden emberi részvétel nélkül, de valamiért ragaszkodik hozzá, hogy a tevékenysége a Földön emberek által történjen: hús-vér személyek hordozzák azt a természet fölötti erőt, ami kiszorítja az Istennel szemben álló szellemi erők befolyását a Földről.

Hanem vesztek erőt, minekutána a Szent Szellem eljön rátok: és lesztek nekem tanúim úgy Jeruzsálemben, mint az egész Júdeában és Samariában és a földnek mind végső határáig.
. . .
<font color="0000ff">Ő pedig mondta nekik: Láttam a Sátánt, mint a villámlást lehullani az égből.
Ímé adok néktek hatalmat, hogy a kígyókon és skorpiókon tapodjatok, és az ellenségnek minden erején; és semmi nem árthat néktek. </font>
. . .
A ki pedig az Úrral egyesül, egy Szellem ő vele.

Ez egy olyan konfliktust eredményez, ami végigkíséri az emberi történelmet. Több bibliai példát lehetne hozni az Istent képviselő, és sátánt képviselő szellemi emberek közötti konfliktusokról, de most csak kettőt emelnék ki: Mózest Isten megszólította, felruházta természetfölötti erővel és elküldte, hogy szabadítsa ki Egyiptom fogságából a zsidókat. De ettől a dolog még nem ment simán. Kiderült, hogy a politikai, katonai, vallási, gazdasági és . . . hatalmat birtokló Fáraó mellett olyan emberek voltak, akik nem piskóta természetfölötti erőt tudtak megmozgatni. Nem értek mindent ebből a történetből, de úgy tűnik számomra, hogy az elején a Fáraó még a saját döntése alapján keményítette be a szívét Isten ellen. Miután ezt megtette, egy idő után már Isten is lezárta a fáraó sorsát, és már Ő sem meglágyítani akarta a fáraó szívét, hanem megkeményíteni, hogy beteljesedjen rajta az ítélet. A fáraó ott szúrta végleg el a sorsát, hogy amikor még volt lehetősége nyitni Isten felé, akkor okkult emberekre, pontosabban rajtuk keresztül, okkult szellemekre hallgatott. Én úgy gondolom, hogy ez a döntése pecsételte meg véglegesen a sorsát.

A másik történet Simon mágusé: olyan szintű természetfölötti erő működött rajta keresztül, aminek hatására az egész társadalom kalapot emelt és azt mondta: "Ez Isten ereje." A köz- és főemberek egyöntetűen sátáni befolyás alá kerültek. Egészen addig tartott, amíg meg nem jelent egy olyan ember, akiben ténylegesen Isten ereje volt jelen. Az okkultizmusba az emberek soxor azért mennek bele, mert több erőre van szükségük. Erő kell nekik, szinte bármi áron. Amikor azt látta Simon, hogy az "övénél" nagyobb erő jelent meg, formálisan még meg is tért. De belül nem változott meg. Nem bánta meg és szakította el a sátáni erőkkel való kapcsolatát. Valahogy így gondolkodhatott: "Begyűjtöm még ezt az új valamit is a repertoáromba."

Azt szeretném kiemelni a két történetből, hogy amikor valaki okkult szellemekkel kerül kapcsolatba, olyan állapotba kerül a szíve, amiből nagyon nehezen szakad ki. Erős szellemi kötelék épül ki, ami nem szívesen engedi meg az embernek, hogy nyisson Isten felé - naná, hogy ellenkezik ezerrel.

Az okkult befolyásnak különböző mértéke lehet jelen valakinek az életében, senki nem kezdi Simon mágus szintjén. De minél nagyobb ez a befolyás, annál nagyobb az ösztönző erő, hogy tovább is lépjen. Rendesen bele lehet gyalogolni a mélységekbe, de okkult mester a saját elhatározásából mégsem lesz senki. Ehhez már kell egy döntés sátán részéről is, tulajdonképpen egyfajta sátáni elhívás.

Vannak lájtosabb, kapudroghoz hasonló szellemi élmények, amiről akár fogalma sincs az embernek, hogy az, amit átél, nem szimpla érzelmi folyamat eredménye, hanem egy szellemi érintés valóságos következménye. Ehhez elég olyan könyvet olvasni, vagy egy olyan filmet nézni, aminek a stáblistájába nyugodtan fel lehetne venni pluszba azokat a szellemi lényeket is, akik a közreműködtek a forgatókönyv írásában, a rendezésben, az effectekben vagy . . .

És itt végre témánál vagyunk: még a legelején szóba került a Harry Potter.

De ezt már legközelebb. Kép

Iparkodok, majd reagálni a többi hsz-ra is, de nem tudom mikor érem utol magamat. Kép
laci
 
 


Hagnosz, nem tudom miért lep meg még mindig, ha kiderül, hogy nem mindenki száll be aktívan a topicba, hanem csak olvasgat. De azért örülük neki: Welcome! Kép Kép
laci
 
 


Kíváncsi, jó szakácskönyvből könnyű főzni. Kép Kép
laci
 
 


Sadrien, nem egészen értem, mit akarsz mondani. Én nem szakértem se az ógörögöt, se a hébert, se az arámot, de eddig minden mérvadónak tűnő "szakvélemény" szerint, amit hallottam, mindegyik nyelv egyértelműen különbséget tesz a "pneuma" és a "psyche" (görög) fogalmak jelentése között. A károli fordítás ezt a különbséget - bármi is legyen az - teljesen elmossa, és ezért félrevezető. Én erre gondoltam a "fordítási baki"-val. Kép
laci
 
 


Laci! Ha ez feldob, én is olvaslak. Jöjjön csak az a Harry Potter! Erősen emlékeztetsz egy igen kedves közeli rokonomra... Mondjuk nem értünk egyet szinte semmiben, de azért jókat beszélgetünk...
Fulescsacsi
 


Kedves Füles! Kép Kép - vidám nicked van.

Jó pár százmillió ember él a Földön, aki elmondhatná lényegében ugyanezt. Elég kreatív ember vagyok, a munkám is folyamatosan ezt igényli, de ebben a témában nem sikerült feltalálnom semmi eredeti újdonságot. Csak elmélyedtem egy kicsit a Biblia szövegében, és eddig ennyire jutottam belőle. A prekoncepcióimat félretéve őszintén elgondolkodtam, hogy milyen világképet közvetített Jézus, mi volt a tényleges üzenete. És ezt összevetettem a hétköznapi életben szerzett tapasztalataimmal, történelmi és egyéb ismereteimmel. Ha ezt bárki más megteszi, szerintem lényegi dolgokban ugyanide lyukad ki. A Biblia nagyon különleges módon szerkesztett, de sok mindenben nagyon logikus könyv is. Kép
laci
 
 


Laci,
eddig ez volt a legmegfoghatóbb magyarázat. Most már csak konkrét kérdéseim vannak: mi az, amibe pl. TE belegyalogoltál?

"Ha meg tudná, már isten teremtő képességével bírna."- írod.
De hát nem a saját képére teremtett minket? Vagy direkt kis ügyetlen hülyéknek, akik "isteni" képességekre csak a Gonosz által tehetnek szert?

Mindezt azért forszírozom ennyire, mert minél tovább haladok a nem-hagyományosan-keresztény utamon, annél inkább hiszek Istenben, az Isteni Tervben, és abban, hogy a feladatunk a Földön a Szolgálat. Ez a motiváció is csak megtévesztés lenne?!
h_szilvi
 
 


... és természetesen, üdv a fedélzeten, Füles! Kép Kép Kép
laci
 
 


Laci!

Nem úgy értettem, hogy baj, hogy nem vagy eredetiKép. A stílusod, a türelmed, a lelkesedésed hasonló. Ő elég egyértelműen elkötelezte magát egy felekezet - vagy nem is tudom, a kisegyházakat lehet-e így hívni - mellett, ebben nem értünk egyet, és bizonyos ezzel járó külsőségekben. De általában úgy érzem, hogy jó kis védekezést talált magának a világ szörnyűségei ellen, vagyis, hogy egy technikát, amivel kicsit könnyebb őket elviselni; amit én nem - és ahogyan ismerem magam, nem is fogok, legalábbis nem olyan biztos hittel, mint ő. Én vagyok az örök kételkedő, de az a fajta, aki nem cseszegteti az igazi (!) hívőket, hanem kicsit irigyli. Mellesleg az általam igencsak szeretett közeli rokon - a bátyám - elég rögösen jutott el odáig, hogy elfogadjam a döntését, hogy ne legyen erőszakos, hogy vissza tudjon a hitével is illeszkedni a családba - ahol még mindig nem mindenki fogadta el a döntését, pedig már vagy tizenöt éve történt a változás.

Ami a nickem illeti, egy olvasótáboros gyerekem nevezett el így egyszer vagy négy éve, aztán úgy maradtam.Kép
Fulescsacsi
 


Sziasztok!

Jár még erre valaki?
miszike
 
 


Sziasztok!

Hmm, ... hát, jól eltüntem innen. Mint csacsi a ködben. Kép Elnézést, bocs és az összes hasonló ... Mélyen és őszintén SORRY.

Nyár dacára jó vastagon elhavazott a hó: túlvállaltam magam (-: már megint :-). A nap meg még mindig csak 24 óra ...

... nem szoktam félbehagyni, amit elkezdtem ... szval, ha jártok még erre ... Kép
laci
 
 


Szia Miszike, én mostantól próbálok "erre járni". Valszeg menni is fog, - bár dolgom még mindig, mint a tenger, de - elhatároztam hogy többet fogok "nemdolgozni". Kép

Üdv, Laci
laci
 
 


Kedves Füles!

Hát, ez esetben a bátyádhoz való legcsekélyebb hasonlítás is igen komoly kitüntetést jelent. Kép Kép

A kételkedés nagyon egészséges magatartás - megóv az öncsalástól, illúzióktól - viszont van egy kiváló oldószere: rögtön feloldódik, ha valami meggyőző erejű "bizonyíték" kerül elő. Kép Ilyenkor átkerül a dolog a "jó kérdés" dobozból a "jó válasz"-ba. A kételkedő sem azért kételkedik, mert az annyira jó neki, hanem tisztában van azzal, hogy nem is olyan egyszerű jól megragadni a valóság egy-egy darabkáját, ezért kellő körültekintéssel kezeli a kérdéseket, hogy igazi választ találjon, ne valami műanyag klisét.

Az én véleményem az, hogy sokkal-sokkal egyszerűbb, kevesebb időt és energia befektetést igénylő "módszerek" is vannak arra, hogy valóság brutalitásától elszigetelje valaki a belső világát, mint a Biblia. Ott van mindjárt az érdektelenség, a közöny, a fásultság . . . vagy a különböző szenvedélyek, alkohol . . . Ahogy a világ eseményeiről érkező információk bombázzák az ember lelkét, egyre nő az ingerküszöbe. Egy idő után már az sem okoz semmit a lelkében, ha arról hall, hogy több tízezer ember meghal egy-egy földrengésben, AIDS-ben . . . és sorolhatnám, de elég csak belenézni a hírekbe, és rögtön letesztelheti magát bárki, hogy mennyire hatékony a "szigetelőrétege" a külvilág és a belső valósága között. Ehhez nem kell Biblia vagy Isten. Szinte teljesen automatikusan emelkedik az ingerküszöbünk, ahogy árad ránk a sok terhes info.

Gondban is vannak azok a médiumok, amelyek csak akkor sikeresek, ha meg tudják ragadni sok ember figyelmét. Pl. a délutáni műsorok a kereskedelmi TV-kben. Egyre extrémebb, egyre idétlenebb, soxor silány, alantas témákkal állnak elő. Nekem pl. nagyon furcsa, hogy az internetes hírportálokban is aránytalanul sok "hír" a halálesetről, balesetekről szól. Már itt tartana az átlagos ingerküszöb?

Szval - legalábbis számomra - Istenben hinni semmiképpen nem struccpolitika, hanem pontosan a realitás talaján álló megoldás-keresés. Ahhoz, hogy méltósággal tudjak élni, szembe kell nézzek a valósággal. És amennyire a lehetőségeim adottak, keresni a megoldást a sekélyebb és mélyebb problémákra, amikkel szembesülök. Engem soxor pont az lök újra és újra Isten karjaiba, hogy meglátom mennyire kevés az egyes ember, de még az egész emberiség is, az igazi problémáinak a megoldáshoz. Ordítóan nagy szüksége van a világnak, hogy Isten teljes valóságával visszatérjen bele. Ez a világ épphogy csak élhető valamennyire, az már szerencsés ember, akinek van pár igazán jó éve, tragédiák, betegségek, lelki nyavalyák és egyéb nyomorúságok nélkül. Nagyon tetszik, ahogy Pál fogalmazott, szinte költői: Mert a teremtett világ sóvárogva várja az Isten fiainak megjelenését. . . . Azzal a reménységgel, hogy maga a teremtett világ is megszabadul a rothadandóság rabságától az Isten fiai dicsőségének szabadságára. Mert tudjuk, hogy az egész teremtett világ egyetemben fohászkodik és nyög mind idáig.

A keresztény hit lényege, hogy a cselekvő, jelenlevő Istent látja maga előtt. Az csupán a kiüresedését, a belső tartalmának az elvesztését jelenti, hogy sokan csupán a múltban nagy dolgokat cselekvő Istenre emlékeznek, vagy pont csak az motiválja őket, hogy látják maguk előtt a jövőben az Istennel való kikerülhetetlen találkozást, és ezt szem előtt tartva próbálnak élni. Pedig Ő ma is ugyanaz, mint 2000 éve. És holnap, vagy a jövő évben sem fog megváltozni.

Én - az Isten jelenlétére, személyes közelségére való mély belső szükségemen kívül - azért fordítom az időmet és az energiámat Isten keresésére és imádkozásra, mert szeretném őt "rávenni", hogy avatkozzon be abba a rengeteg szükségbe és emberi nyomorba, amivel találkozom. Már most, ebben a világkorszakban is! Megeshet, hogy a tesód is hasonló cipőben jár. Kép

Sokkal-sokkal többről van szó, mint menekülésről a problémák elől, ez pont a velük való nemes harc. Kép
laci
 
 


Szia Laci!

Nincs véletlenül emilcímed? Az enyém a profilomban van... Mostanában ritkábban jövök ide, de priviben folytathatjuk.
Fulescsacsi
 


Szia Füles!

Küldtem mail-t. Bár ami nem privát, bírja a nyilvánosságot és a topicba belefér, nyugodtan írhatod majd ide is. Kép
laci
 
 


Sziasztok!

Örülök, hogy feléledt a topic, olyan jó olvasgatni! Kép

Laci,
én is azt kérném hasonlóan Füleshez, hogy légyszi írj egy mailt, ha nem gond. Lenne néhány félig off-topicos kérdésem, amivel nem akarnám a többieket fárasztani. Köszi!

Kép
miszike
 
 

Vissza: Életmód

Jegyzetfüzet: