Új privát üzeneted érkezett!

Közben csak nekiálltam megsütni a pitét...puposodni puposodik,de nem ám középen vagy mindenütt,csakis az egyik oldalt.Lelapitgattam,akkor egyenletes lett,de rögtön ujra ott puffadt fel a sütöbe visszatéve...ááá...:-( puposnünüke neeem tud pupos sütit sütni:-)

Meggyszósz:hát menzán takarékosan szokták csinálni,szerintem nem is tejföllel habarják,hanem csak tej-liszt...amugy ugy kell csinálni,hogy megpárolod kicsi vizben,cukorral,csipet sóval a gyümölcsöt,aztán tejfölbe kanál liszt és behabarod (ha kell,még vizzel higitod).Beföttet szerintem nem kell párolni.
Barátosném basemall mártást csinál,abba teszi a beföttet és még citromhéjat is.
{pnünü mindenbe belepofáz,holott nem is tud fözni:-)}
Névtelen
 


Sziasztok!
Van egy zacskó aszalt szilvám. Nem akarom így nyersen megenni, nem tud valaki vmi finom receptet vele? (vmi sütire gondoltam)
A másik kérdésem, nagyon sok lekvár halmozódott fel, le kellene egy kicsit üríteni a "raktárat".
Írnátok nekem néhány receptet, amibe kell (lehetõleg sok).
Elõre is köszi:
Ágci

Kép
Ágci
 
 


Ágci!

lekvár:
lekváros bukta, lekváros gombóc, szerelmes levél, hajtogatott hájas tészta lekvárral, császármorzsa, vajas lekváros kalács,

nekem ezek jutotak eszembe hirtelen

aszalt szilvából: lehet fõzni bõjti levest, gyümölcs kenyér,

A hétvégén ettem egy olyan sajttal sonkával töltött húst amibe szilva is volt töltve. Nagyon finim pikáns íze volt.


bigacsiga kata

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 

 
 

Ágci!

Én tavaly szuper szilvalevest csináltam aszalt szilvából.
Ráadásul egy kicist száraz volt de isteni lett ( tejszínnel persze).
Antónia
Névtelen
 


Sziasztok!

Bár én még csak pár napja olvasgatom a fórumot, de azért engedjétek meg, hogy megosszam Veletek kedvenc túrós sütim receptjét. Nem macerás, hamar elkészül, és nagyon kiadós.

1/2 kg túrót, 5 tojás sárgájával és 2 zacskó vaníliás cukorral összekeverünk, majd hozzáöntünk 2 pohár (4 dl) tejfölt. Aztán 5-7 ek. búzadarát (a dara mennyisége a tejföl állagától függ) és 5-7 ek. kristálycukrot adunk hozzá. Ízlés szerint 1 vagy 2 citrom héját belereszelünk és megszórjuk mazsolával (én jó sokat szoktam beletenni, mert mi nagyon szeretjük). Felverjük a tojások habját, majd óvatosan belekeverjük a masszánkba. Elõmelegített sütõben 220 fokon kb. 35 percig sütjük. Ha a teteje idõközben megpirul, letakarhatjuk fóliával.
Meghintve cukorral vagy lekvárral nagyon finom!

Remélem mindenkinek ízleni fog!
Üdv,
nonna
nonna
 
 


Szia Ágci!
Még néhány tipp.
Lekvárhoz: máglyarakás, rizsfelfújt, túrógombóc, palacsinta!, sima piskótakockához öntetnek - és végül, de nem utolsósorban: lekvároskenyér (mmm!)
Aszalt szilva: csirkemellbe göngyölve, akár sonkás-sajtos kísérettel. Ötlet: a feltekert husit alufóliába csomagolod, forró vízben kb. tíz percig fõzöd, kiveszed, leveszed róla a fóliát. Ekkor szépen megtartja formáját, lehet panírozni és kirántani. Csak annyi ideig kell sütni, hogy a panír megbarnuljon, mert a husi a fõzés során már megpuhult. (Így nem kell szurkálni hústûvel, fogpiszkálóval, és nem folyik ki az értékes húslé.)
Nekem is van kérdésem.
Mi az a permeátum???!!!
karina
 
 


nonna,milyen állagu a süti tésztája? Mivel irtad,a buzadara mennyisége a tejföl állagától is függ,de honnan látni,hogy elég már? Milyen sürünek kell lennie a tésztának?
És kb.mekkora tepsiben kell sütni?
Nagyon szeretném megcsinálni,de kezdönek számitok:-)
puposnünü
Névtelen
 


Szia Puposnünü!

A tészta inkább sûrû lesz, de amikor beleöntöd a formába, tepsibe felveszi annak formáját, szétterül. Szóval olyan középsûrû. Kép Én sütõpapírt teszek mindig alá, de kikent tepsi (közepes méretû kb. 25x15 centis - ezt most hasból írtam, lehet hogy ilyen nincs is, de kb. akkora)is teljesen jó. Kb. 3-4 centi legyen a vastagsága, ha kiöntöd.

(A felvert habot jól el kell kevergetni a tésztába, mert ha nem keverjük rendesen össze, és a tetejére kerül, az hamarabb megsül, megbarnul.)

A múltkor fele adagot készítettem, és kettõnknek a párommal elég volt (egyszerre Kép).
Egyébként hidegen is nagyon finom!

Remélem ízleni fog, majd írd meg, hogy sikerült!

nonna
nonna
 
 


Kati!

Egyszer már valaki kérdezte októberbe mi az a permeátum, akkor én ezeket a linkeket találtam:

bigacsiga 2001 Octóber 12 péntek - 20h 18: Edit
A rendelõben ezt írta a doktornõ:
[url=http://www.babanet.hu/szak/gy423.htm" TARGET="_top]http://www.babanet.hu/szak/gy423.htm[/url]

bigacsiga 2001 Octóber 12 péntek - 20h 53: Edit
[url=http://www.mizo.hu/csaladi_ital.html" TARGET="_top]http://www.mizo.hu/csaladi_ital.html[/url]
[url=http://www.agronatur.hu/elelmiszeripari_termekkereskedelm.htm" TARGET="_top]http://www.agronatur.hu/elelmiszeripari_termekkereskedelm.htm[/url]
[url=http://www.date.hu/kiadvany/tessedik/2/csanadi.pdf%2Bperme%E1tum&hl=hu" TARGET="_top]http://www.date.hu/kiadvany/tessedik/2/csanadi.pdf+perme%E1tum&hl=hu[/url]

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Puposnünü! Egyetérek Nonnával, bár nekem a szétlapított 1/2 cm vastag lepény is ízlik, pontosabban én így csinálom.
tejföl: kis dobozos talán 2 dl?

Amúgy milyen íze lett amit sütöttél?

Maya

ui. jó a neved, tetszik :-)
Maya
 


Úristen, mekkor lett! Megpróbálom kisebbre venni, és megkérem Gabit, hogy ezt a hatalmasat törölje. Bocs!
Emese
Emese
 


Ágci!
Ide süss, ezt találtam Neked aszalt szilvára.
Üdv:
Emese
Kép
Emese
 


Szia Bigacsiga Kata!
Sajnos a linkjeid nem mûködnek nálam - kettõre azt írta a gépanya, hogy nem találja, kettõnél meg nemes egyszerûséggel elszállt.
De annyira nem is fontos, csak gondoltam, valaki kapásból rávágja egy tõmondatban, mi az, amit reggelente iszom...
Azért köszi!
Kati
karina
 
 


Kati!

Bocsánat, én mégegyszer nem ellenõriztem, hogy ott vannak-e azok az oldalak még, csak emlékeztem rá, hogy ez már volt kérdés ezért írtam be.

bigacsiga Kata

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Nonna,köszi,hétvégén kipróbálom.Én nem nagyon szeretem a turósat,illetve igen,de amiket próbáltam,sosem sikerültek,holott "lusta asszonyok sütije" meg hasonló néven futottak:-) lehet,a sütöm vacak.

Maya,megcsináltam a te recepted,ill.anyósodét:-) de elgondolkodtam rajta,mitöl is puffadna,ha nincs benne sütöpor-hacsak nem a felvert tojásfehérjétöl,de azt nem irtad,a tojást miként kell használni ebben a sütiben.Végülis nagyon laposka lett,olyan palacsinta izü,lekvárral remek.de hogyan kell tálalni? a tetejére kenni a lekvárt? A tojást szétválasztva kell a lepénybe,külön a sárga és külön a hab?

A nevem dicsérd Hernádinak:-) (szerinte ez voltam elözö életemben:-) )
Emese, nekem nagyon tetszik a nagy kép,igazán nyami-nyami:-)

Kati,a permeátum az,ami a tejböl marad,miután kivontak belöle jóformán minden hasznosat,zsirt,fehérjét,stb...szóval nem tej,de nem is viz még:-)
puposnünüke
 
 


nonna,semmi liszt nem kell a sütibe???csak a pár kanál buzadara?
puposnünüke
 
 


Sziasztok!

Van egy nem túl aktuális receptem, mivel ez befõtt, viszont hihetetlenül finom, és mert most vettem le a polcról, gondoltam, leírom nektek, érdemes eltenni nyárra az ötletet.

Rumos meggy:

Hozzávalók:
1 kg meggy
1/2 kg cukor
1/4 l rum

A megmosott, majd szárazra törölt meggyet 2 literes, befõttes üvegbe rakjuk rétegezve a cukorral. Ráöntjük a rumot, lezárjuk az üveget, és napos helyre állítjuk. Addig hagyjuk a napon, amíg annyi levet nem ereszt, amennyi a meggyszemeket teljesen ellepi. Napjában egyszer óvatosan megforgatjuk-megrázzuk az üveget. Hûvös helyre tesszük, 1 hónap múlva lehet megkóstólni, és nagyon sokáig eláll.

Végtelenül egyszerû, semmi fõzés, semmi tartósítószer.

Sziasztok: Laura
p_laura
 
 


Köszi Laura, ki fogom próbálni, imádom a meggyet!!!

Maya
Maya
 


Nünüke!
Köszi a definíciót, kb. ezt sejtettem a vizestej ízébõl kiindulva...
A meggymártás isteni lett! Én tettem hozzá tejszínt is, csipet fahéjat, egy szegfûszeget, kevés citromlét, a többi stimmel. Szóval, azért konyítasz a fõzéshez, csak túl szerény vagy!
A párom mind a tíz ujját megnyalta az ebéd után.
Ezúton köszönöm az archívumból azoknak, akiktõl a "vulkán", illetve a rizses csoki receptjét csentem el... Fincsi lett!
(A rizses csoki az én ízlésemnek túl tömény - mintha egy 5 centi vastag Milkába harapnék...)
Kati
karina
 
 


Sziasztok!
Bocs, ha roszz helyre irok.
Nem tudja valaki, hogy a Marcato - Atlas olasz tésztanyújtó géphez, hol lehet alkatrészeket, tésztavágókat kapni? Vagy esetleg honnan lehetne megrendelni? Én csak a nyújtót és szélesmetéltvágót tudtam venni, és szükségem lenne cérnametélt vágóra is. Sajnos az egész család imádja a "csikos" húslevest. Most egy kölcsöngéppel dolgozom, de hamarosan vissza kell adnom. Ezt Olaszból hozták valamikor, de hát én nem készülök mostanában oda.
Elõre is köszi.
Esztianyó

Üdv: Eszti
Kép
Kép
Kép
esztianyo
 
 


Sziasztok!
Köszi szépen mindenkinek a recepteket, ötleteket.
Kati,
ilyenbe eddig nem mertem belevágni, de most megpróbálom!Kép
Emese,
nagyon jól néz ki ez a süti. Ha megcsináltam megírom, hogy sikerült. Köszi:Kép

Laura, tegnap finom lett az ebéd! Kitalálod, mit fõztem?Kép

Hagy' osszak meg veletek én is egy finom receptet:
mi inkább szárnyasokat pusztítunk, és csirkemellbõl csináltam, de combból is finom. Nagyon egyszerû.
Hozzávalók:
krumpli
hús
kész lecsó.
A húst kikloffoljuk, befûszerezzük, félretesszük.
A krumplit megfõzzük héjában (nekünk a múltkor elég silány minõségû volt otthon, meghámoztam, felkarikáztam és úgy fõztem meg), majd hagyjuk kihûlni, felkarikázzuk.
Ezután kevés olajon a húst mindkét oldalát szép pirosra sütjük, a krumplit is kisütjük, én külön olajban másik serpenyõben sütöttem, a lecsót felforrósítjuk és a kész sült krumplival összeforgatjuk. Tálaláskor a lecsós krumpilra teszünk 1-1 szelet husit, és kész.
A férjem a múltkor mikor megcsináltam, azt kérdezte nincs még 2x ennyi?
Finom, és elég gyorsan elkészül.
Jó étvágyat!
Ágci

Kép
Ágci
 
 


Kati,hát azt irtad,a menzás recept kell,azért nem cifráztam:-)


Ágci,én is azt föztem...(szegény Laura,nem csuklott?:-) )

Nonna,fincsi a turós süti.Annyi problémám volt vele,hogy bár fél adagot csináltam,a buzadarából kellett annyi,mint amit a recepted az egész adagra ir elö...söt.még lehet,kellett volna tennem bele..még jó,hogy sütöpapirral béleltem a tepsit,ezt is alig tudtam lehuzni róla,ha csak kenem-szórom,tuti kanállal esszzük ki a végeredményt:-)
Azt a kitételt nem értem,miszerint hidegen is finom.A sütiket nem ki szokták hüteni,mert melegen árt?:-)

Gyors,fincsi kaja: csirkemell (vagy pulyka,de azt érdemes elöáztatni fokhagymás tejben) szeleteket füszerezni Kotányi sült csirke füszerrel (vagy pulyka füszerrel,vagy amivel akarjátok),majd mindkét oldalát megkenni vékonyan mustárral és vajon átsütni.Hamar kész és nagyon fini.Én legtöbbször csikokra vágom a hust és akkor csak megszórom a füszerrel,nyomok rá kis mustárt és átforgatom. A visszamaradt zsiradék felönthetö huslével,tejszinnel,meg amivel szószt szoktak csinálni...
A tv-böl tanultam :-)

pnünü
puposnünüke
 
 


Sziasztok!

Segítsetek!

Már annyiszor próbálkoztam, de nem tudok igazán jó kelkáposzta-fõzeléket csinálni. Valahogy sosem sikerül finomra!
Ti hogy csináljátok?

Évi

Kovács sándorné
Évi
Sopron
 
 


Én szégyen, de ma sem bírok tisztességes fõzeléket csinálni, pl. a borsó fõzelék 30 éve a kedvencem, de még sohasem sikerült .Pedig könyvbõl is próbálom desoe lesz olyan. Mondig valami híg barnás lében ülõ borsó lesz a vége. Anyám elfelejtett megtanítani fõzni, és hõsiesen kísérletek a családon, könyvek segítségével. Amikor néha tényleg megdícsérnek a gyerekek, az olyan mint a Nobel díj. De pl. akármilyen sütit tökéletesen megcsinálok, vagy a pizzám híresen jó a családban.
Szívesen vennék igazi borsófõzelék receptet, és leírást, hogy kell összehajigálni.
A Laura által írt meggy, vajon eperrel is mûködik?
Zsomimama
zsomimama (zsomimama)
 


Szia Zsomimama, én is nagyon sokáig kísérleteztem a borsó fõzelékkel, mert hol túl híg lett, hol annyi volt benne a borsó, hogy semmi lé mellette, .. szóval volt vele bajom.

Egy barátnõm, aki menzán dolgozott mondta, hogy õk ott mindig rántással (fehér rántással ) csinálják. Azóta én is. (mert addig csak habarni próbáltam)

tehát, receptem nekem sincs, de egy csomó borsó meg egy csomó víz, cukor ízlés szerint,+ a kis fej hagyma egészben-a végén ki is veszem- és utána csinálok rántást, de nem nagyon pirítom meg.
Hát kb. ennyi. Tudom hogy ez így nagyon zagyvának tûnik, de nekem ízlik :-))))

ha van kedved majd próbáld ki de elõször kicsiben biztos ami biztos!!! :-))))))
Tomka
 


Hát ez az, Tomka!
Mi aza fehér rántás? Sima zsiradék, meg liszt? Nekem sohasem sikerül elalálni az arányokat.Kell bele fûszer?
Ez az?
Zsomimama
zsomimama (zsomimama)
 


Zsomimama

Zsiradek es liszt fuszer mentesen, epp hogy atmelegitve. Egyes videkeken pirospaprikat esetleg tesznek bele.

Evi

En tobb fele kelkaposztat szoktam csnalni nalunk csalad szereti mindketott. Alap ugyan az krumpli es kaposzta annyi vizbe ami ellepi. Aztan sot teszek bele.
Egyik valtozatba ilyenkor rengeteg komenymagot szorok es a vegen rantast keszitek ra. Nem barnat inkabb feheret epp hogy elkezd sisteregni a liszt mar ontom is fozelekre.
Masik fajta amikor zsiradekba foghaftmat torok es azt kicsit atsutom utana liszt es ezt is epp hogy atsutom. En a rantast nem engedem fel vizzel hanem fozelekbe ontom kavargatas kozbe es igy nekem nem lesz csomos.

Kiscica
Kiscica
 


sziasztok!
Anyukámtól tanultam a kelkápi fõzit, õ igy csinálja:
Kb fél fej kelkáp. laskára vágni (csikokra), erre kicsire darabolt 4-5 szem krumpli (kocka forma),erre 2-3 gerezd összedarabolt fokhagynma, köménymag, õrölt bors, só
(kevés!)Kicsi vegeta, és annyi viz,hogy jól ellepje.Puhára fõzni(krumplit villával megnyomni) , néha kevergetni kell, a vizet lehet pótolni.Rántást késziteni :zsiradék (jó evõkanálnyi) + 2 evk. liszt, ezt a kész káposztához tenni,összekavarni,jól elkeverve eloszlik a káposzta és a krumpli. Kb 1,5 dl tejet, vagy 1 dl-t hozzá tenni, asszerint milyen sûrû a massza. Kóstolni, ha kell még só, bors, és kész!

A borsófõzivel én is hadilábon álltam, egészen odáig eljutottam,hogy inkább neki sem kezdtem,mert sosem sikerült. Aztán a nõvérem adott egy tippet, habarás helyett inkább rántás (olaj+liszt).Azóta megint van a menün a borsófõzelék. Az õ receptje:
Pici cukorral, összedarabolt peterezselyemzölddel, pici vegetával, és annyi vizzel, hogy ellepje, feltesszük fõdõvel a borsót fõni. Amikor megdinsztelõdõtt, levesszük a fedõt. Ahány személy, annyi kanál lisztet zsiradékban csomómentesre keverünk, picit prititjuk,majd a borsóra öntjük. Ez kb. legyen folyós, önthetõ. Rögtön ezután tejjel felöntjük,mindig picit-picit, ameddig össze-össze sûrûsödik. Picit sózni , vagy édesiteni lehet, ha kell.

Még egy ötlet. Nem tudom ti hogy vagytok vele, de nekem már kezdett elegem lenni az állandó pizzagyártásból, nem azért mert nem szeretem, csak a férjem túlságosan is, igy már szinte menetrend volt a pizzatészta készités.
Nos,szintém a nõvérem ötlete alapján: pizza tésztát 2 újjnyi csikokra kell vágni, picit laposabbra nyújtani lisztes deszkán. Fõzés nélküli 1 db virslit feltekerni a csikba, és sorban tepsibe rakni. Reszelt sajttal megszórni, tepsiben barnára sütni. A virslit lehet mustárba, ketchupba mártani is.(én félbe szoktam a virslit vágni, igy kisebb,és több kifli lesz belõle)Szerintem nagyon fini, és változat a pizza tésztára.
Na, ennyit az én fõzõscskés tudásombólKép
Sziasztok
Barbi
Barbi
 


Köszönöm, ma is mét teszt pálya lesz a konyha.
A pizzatésztát én néha kinyújtom félcentisre, kis10x10 négyzetekre szabom, sajt darabot teszek bele, és átlósan felcsabarom(KIFLI), és megy sülni. Imádják.
Zsomimama
zsomimama (zsomimama)
 


Sziasztok!
Puposnünüke!
Az nem lehet hogy "féloldalasan" süt a sütõd, azért nem púposodik egyformán a süti??? Nekem is volt ilyen, félidõben megfordítottam a tepsit....persze nem fejjel lefelé KépKépKép

Sziasztok!

Jó ez az oldal, de még csak most találtam meg!

Hajni
0611viki
 
 


Barbi, Zsomimama, nektek milyen pizza receptetek van?
Mert nekem vastag tésztás, és olyan hogy azt nem is lehet nyújtani igazán, hanem a tepsibe kell belezuttyznatani, aztán elhuzkodni a széléig. nagyon finom, de ezt a virslis dolgot kirpóbálnám, de az én tésztámmal nem megy.

köszi: Marea
Marea
 


Igazi, pörgethetõ, nyújtható pizza tészta.
40 dkg liszt, 1 dl tej, 1 mokkás k cukor, 2 dkg élesztõ, 4 evõkanál olaj(oliva a legjobb), 1 mokkás k. só.
Langyos tejben a cukorral az élesztõt felfuttatjuk. A lisztet tálba szitáljuk(én nem szoktam szitálni, csak átkeverni.Mélyedés csinálunk benne, beletesszük az élesztõt, megszórjuk kis liszttel, kelni hagyjuk kb. 20 percet. most jön a só, és az olaj, és kb, 14 dl langyos víz kell bele, robotgéppel 10-15 percig dagasztjuk, letakarva kelesztjük kétszeresére.Lisztezett deszkán meggyúrjuk, lehet formázni. Olajozott formába, tepsibe rakjuk, megszurkáljuk villával, lehet megpakolni, megkenni, fûszerezni,stb. 200-220 fokon sütjük. A tészta fagyasztható is!
Zsomimama
zsomimama (zsomimama)
 


Lányok!

Köszi az ötleteket, kipróbálomKép

Évi

Kovács sándorné
Évi
Sopron
 
 


Szia Zsomimama!

A pizza tésztába biztos, hogy 14 dl víz kell?
Kicsit soknak tünik.

Erzsi
Erzsi
 


NEEEM!!!!
Elírás, bocs, csak 1 dl!! langyos, de ha nem méred pontosan a dolgokat, akkor lehet egy kicsit több is
Kép
ZSomimama
A Zsomi eléri az egeret és a számokat, így is csak másodszorra sikerült beírnom ,egy szer már belemászott.Kép
zsomimama (zsomimama)
 


Zsomimama!

Állítólag mûködik eperrel is. Anyukám mostanság jár "füvesasszony-képzõbe" Kép (József Attila Szabadegyetemen) és a tanáruk (férfi) mondta a következõ receptet:

Agglegény-kompót:

nyár elején fogsz egy befõttesüveget, és az elsõ idénygyümölcsöt 1-2 rétegben lerakod az aljára. Megszórod cukorral, és öntesz rá egy kis rumot. Aztán a következõ gyümölcs érésekor abból is raksz rá egy réteget, cukrozod, és leöntöd rummal. Így folytatod õszig, amikor is megtelik az üveg.
Garanciát nem vállalok érte, még én sem próbáltam ki, de nagyon izgat a dolog. Õsszel mindenképpen referálok!
Gondolom a rum alkoholtartalma és a cukor együttes tartósító-hatása miatt nem romlik meg.
Mivel a lényege ugyanaz, mint a rumos meggynek, eperrel is kéne mûködnie.

Sõt, ahol az eredeti receptet olvastam, ott van egy megjegyzés, miszerint cseresznyével vagy meggy és cseresznye együttesével is készíthetjük, rum helyett pedig mehet bele brandy.

Ha már az alkoholnál tartunk, a részeges dinnye receptjét ismeritek? Nem próbáltam ki, ugyanis tavaly nyáron hallottam, amikor Romola lányom a pocakomban volt. A lényege annyi, hogy egy görögdinnyére pici lyukakat kell furkálni, és ezeken a lyukacskákon valahogy szívószállal jófajta pálinkát kell a dinnyébe öntögetni. Egy héten keresztül minden nap kb. 1 decit tud felszívni a dinnye, tehát egy hét elteltével majd' egy liter pálinka lesz benne. Aztán felvágni, és mintha mi sem történt volna, megenni. Állítólag különleges íze lesz, de vigyázat, néhány falat után fejre lehet állni tõle!!! Nyáron vendégségbe szokták vinni kerti partikra.
Ha valaki próbálta, vagy kóstolta, légyszi számoljon be róla!

Köszi, sziasztok: Laura
p_laura
 
 


Laura, biztosan mûködik, mi korábban csináltunk is , vagyis az anyu. És egynagy cserépedénybe tettük, bár szerintem ennek nincs jelentõsége. Az eper meg a málna elég borzasztóan :-) nézett ki, ert totál lottyadt volt, de az íze fincsi volt.

marea
Marea
 


Sziasztok!

Borsó fõzelék tuti módon: semmi rántás!
Hanem, felteszem pici zsiradékkal, sóval, aki nagyon édesszájú, kis cukorral, és megpárolom. (esetleg pici víz bele) Amikor puha, ne nagyon legyen rajta lé. Na, ekkor közvetlen a borsóra szórom a lisztet (van ennek valami jó németes-svábos neve, nem tudom pontosan, besrejbólás vagy hasonló). Szóval jól összekevergetem a liszttel, nem kell megijedni, ha kissé csomósnak tûnik. Ez után tejjel eresztem fel, itt célszerû fokozatosan adni hozzá a tejet, és kevergetni, nekem nem szokott gond lenni. Ha valaki kevesli a levet és drágálja a tejet, akkor lehet viz-tej keverékkel csinálni, de domináljon a tej. Felforr és kész. A végén dobok rá friss petrezselymet is. Rájöttem, talán azért imádom így a borsó levét, mert olyasmi mint a besamel. Mindenesetre nagyon finom.

Ildi

Ildi
pildi
 
 


Bestaubolásnak hívják a fenti technikát, én legalábbis így hallottam. Staub=por, gondolom a lisztet kell itt érteni alatta.
katicabogár (katic
 


Ildi!

Pont így csinálom én is!Kép Csak én sózom és nem cukrozom, meg Vegetát is teszek bele egy kicsit.

Norcsi.
norcsi
Lenti
 
 


Magyarul meg lisztszórásnak hívják.
Én a leveseket szoktam így csinálni, bár a párom csak piroslevesnek hívja, mert gyakorlatilag mind egyforma csak a zöldségek cserélõdnek.
pl. borsó levesnél,
vegyeszöldség, borsó ízesítõk kicsit összepárolva egy evõkanál liszttel kicsi pirospaprikával megszórva vizzel felengedve.

A borsófõzit én habarav szeretem a legjobban. Szeretem ha a van egy kis enyhe savanykás íze a tejföltõl.

bigacsiga Kata

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Sziasztok!
Pizza tészta: én nem csinálok belõle nagyon nagy gondot. 3-4 nagy bögre lisztre kell a kb 1 bögre meleg VIZ-ben felfuttatott élesztõt önteni. (élesztõhöz 2 kockacukornyi cukor,nekem csak szárazélesztõm van, abból kb 1 teáskanálnyi megy bele.) A liszthez még 1-1.5 dl olaj, mennél több , annál puhább lesz a tészta, plusz még egy-másfél teáskanálnyi só. Az egészet összeönteni, összedolgozni, még meleg vizet hozzáadni, ha igényli. A lényeg, hogy puha,nagyon puha maradjon a tészta, ne legyen lisztes-kemény. Ekkor kb fél órára kell jó meleg helyre rakni kelni, és kész.(Éppen tegnap csináltam utoljára, vendégek jöttek, kellett valami vacsi, ilyenkor a pizza mindig befigyelKép)

Most viszont én is kéredznék valamit. A férjem családjában a borsó leves tejes volt annak idején, teljesen fehér szinû. Sajnos már nem él az anyuka, aki készitette, én meg pirosan ismerem,ergo, nálunk ezért nincs borsólevesKép Viszont nagyon szeretném megtanulni, ha valaki ismeri a tejes borsóleves receptjét, légyszi adja meg nekem!!
sziasztok,
Barbi
Barbi
 


Ildi!
Ez az!!
Megcsináltam, sikerült, ilyet akartam!
Köszönöm
Zsomimama
zsomimama (zsomimama)
 


Ildi, 2L fõzelékhez kb. mennyi liszt kell?
Mert nekem így lett túl híg vagy túl liszt ízû.
Rántással lett csak fincsi izû. Pedig tudom hogy így nem a legegészségesebb. Viszont azon gondolkodtam, hogy a rántás az liszt és zsiradek megpiritása.
Míg ennél a módszernél szintén borsó zsiradék, és liszt. Szinte ua. nem? és akkor ugyanolyan egészségtelen is?
vagy mitõl lesz ez vagy az egészségesebb?


Marea
Marea
 


Marea, nem tudom. Egészségesség szempontjából egy dolog jut eszembe, hogy az, hogy a liszt mennyire pirul-sül meg, abban lehet különbség. Én kb 1 kg borsóhoz teszek 1-1.5 lapát lisztet, ez evõkanálban talán 3-4 lehet, és ehhez kell 1-1.5 l folyadék.
Zsomimama: örülök, hogy sikerült!!
Köszönöm a szavakat, végre összeállt!

Pizza: én két tepsi alatt el sem kezdem... Nálunk nagyon menõ a tésztája, néha jobb, mint a rátét. (elvileg 35 dkg liszt, 1 tojás, 2 dkg élesztõ, kb 1 dl tej plusz 1 dl langyos víz, cukor, só, és kb 1 dl olaj, én olyanra kotyasztom, hogy még elég puha, semmi deszka meg nyújtás, hanem bele a tepsibe, széthúzkodom, még ott is pihen egyet és utána megy sülni) Bár a dupla tepsihez nem is dupla, hanem 80 dkg lisztet teszek, nem baj ha sok, mert elfogy...


Ildi

Ildi
pildi
 
 


Lányok, senki nem ismeri a tejjel készült borsóleves titkát?Akkor most nagyon elszomorodtamKép
Barbi
Barbi
 


Barbi, ne szomorkodj:

Tejes borsoleves

En csak ugy talalomra fozok mindig, ugyhogy nem tudok mennyisegeket irni.Szoval egy pici olajba belehajitom a borsot meg az aprora vagott repat, jol megszorom vegetaval es hagyom egy kicsit parolodni.Egy ido utan felontom a labast kb. feleig vizzel, felforralom, beledobom a galust vagy a csipet, ujraforralom ,aztan a vegen hozzalottyantok egy kis tejet, amig olyan joforma szine nem lesz.Radobok egy csomo apritott petrezselymet es kesz.Ha nincs kedved galust csinalni bele, jo sima cernateszta is, de galussal sokkal finomabb.

Na, egesz megjott az etvagyam....

Sok sikert hozza!
Hannamama
 


Sziasztok!

Egy másik topikon felmerült a bodza és a ketchup. Lõn:

Bodza-ital
8 l víz, 8 virág, 90 dkg cukor, 1 kanál ecet, 8 lapos mokkáskanál citromsav (ezt lehet helyettesíteni citrompótlóval), 3 citrom

A cukorból néhány kanállal megmelegítünk, karamellizálódik, ezután töltjük bele a vizet. Majd bele minden hozzávaló, a citrom karikákra vágva. (a citrom és a virágok úszkálnak a tetején). 3 napig állni hagyjuk, közben olykor megkeverjük. A 2. nap teszünk bele szalicilt. 3. nap leszûrjük és ihatjuk. Ja, a citromkarikák isteni finomak lesznek, azt a csemetével megetetjük.
(ha nem teszünk bele szalicilt, és jól ledugaszoljuk, akkor pár hét alatt pezsgõs bodzaital lesz belõle, az is finom, azt nem tudom, mekkora alkoholi állapota van ilyenkor...)

Ketchup ala én.
Amikor kb 14-15 kg paradicsomból indultam, fõztem, átküldtem par. passzírozón, ekkor lett belõle kb 11 liter lötty. Ekkor ebbe tettem 2 kis fej vöröshagymát, 10 db babérlevelet, teáskanál egész borsot, teáskanál mustármagot, 3.5 teáskanál sót, 2.5 evõkanál 20%-os ecetet, és kb 10-12 dkg cukrot. Ezzel aztán tovább fõztem. (a feloldódó dolgokat simán bele, a borsot stb meg olyan teatojás-szerû megoldással, hogy könnyen kiszedhetõ lehessen.) Fõztem, amíg úgy nem döntöttem, hogy elég sûrû. Ebbõl nekem kb 6 liternyi ketchup lett, és a srácok imádják. (ja, a cukrot lehet, nem rögtön tettem bele, leégést elkerülendõ) (szalicil és száraz dunszt volt, ezügyi változtatások a zöld topikon)

Ildi

Ildi
pildi
 
 


Köszi Ildi!

Norcsi
norcsi
Lenti
 
 


Sziasztok

Lehet hogy mar elkestem a kelkaposzta fozelek receptjevel de most olvastam a honlapot eloszor.A recept a kovetkezo
-A kelkaposztat mosd meg vagd szet leveleire.
-rakd bele egy labosba enged addig vizzel amig ellepi.
-pucolj egy par szem krumplit, tegyel bele sot,vegetat,
-rantas kell meg bele, ami a kovetkezobol keszul:olaj,liszt,pirospaprika ezt a gazon egy kicsit megfozod es vizzel felengeded es csomo mentesre elkevered bele teszed a fozelekbe osszeforralod es kesz.


Ha erdekel valakit nagyon jo vegan recepteket is tudok nagyon szeretek fozni es sutni ha valakinek segitsegre van szuksege irjatok szivesen segitek barkinek. Andi
Lakosne Mettner Andrea
 

Vissza: Ötletek, tippek

Jegyzetfüzet: