Új privát üzeneted érkezett!

elküldtem.
dr.Csákány
Névtelen
 


A levelet sajnos még nem kaptam meg.

Szilvi
sztigris
 
 


Én sem.
Névtelen
 

 
 

Akkor már ketten vagyunk...
sztigris
 
 


Csákány doktor úr!

Régebben azt írta itt a neten, hogy az orvosi munka hasonló a többihez, vagy legalábbis nem kiemelendõ a többi szakma közül.
Menjen haza, és nézzen bele az unokája szemébe hosszan, és ha még utána is ezt mondja, akkor elhiszem.

Nikie
nikie
 
 


Nikie!
Javaslom fordulj pszihologushoz.

Aranka
Névtelen
 


ArankaKép
Én csak annyit mondok, hogy nem hasonlítható össze más szakmával, sokkal felelõsségteljesebb annál.
Nikie
nikie
 
 


Ez látszik a megbecsülésében is ....
Névtelen
 


Nem éppen szülészet-nõgyógyászat, de azért leírom saját mosolyogtató példámat.

Tavasszal mûtöttek epehólyaggal a Jahn sebészetén, s többen is vártunk aznap mûtétre a kórteremben.
1.) Jön a mûtõsfiú, aki egyezteti, hogy kit mikor mivel mûtenek. Benyögte nekem, hogy akkor "3-as ágy, Dévai Sarolta - sérv - 9:15", és ugyanígy összekeverte a többieket is, mire majd' szívinfarktust kaptunk, de szóltunk, hogy ez a mûtéti kiírás téves, valaki elgépelte a papírt.
2.) No mindenesetre én voltam az elsõ, felfeküdtem az ágyra, betoltak a mûtõbe, majd egy markos gyerek megfogott és áttett engem anyaszült meztelenül egy nõgyógyászati mûtõasztalra, és kiszíjazta a lábaimat - no ekkor kiborult a bili, hogy na nemááááá, nehogy engem nõgyógyászati problémával akarjanak megmûteni, mire egy arrajáró orvos megnyugtatott, hogy nyugi-nyugi epével fognak mûteni, csak ez a megfelelõ mûtõágy erre a célra.
3.) A doki bácsi mûtét elõtt mondta, hogy lesz a hasamon 3 pici lyukacska, de mire felébredtem, 5 lyukacska lett rajtam - szükségbõl.
4.) Mûtét elõtt azt mondták, hogy kb. 4-6 epekövem van, de mikor felébredtem, kiderült, hogy több mint 30 darabom volt.
Kép) Ettõl függetlenül semmi nem sült el rosszul, meggyógyultam és nagyon jó ellátásban részesültem.

Itt csak azt akartam érzékeltetni, hogy apró tévedések még beleférnek a dologba, mely szinten még tényleg olyan ez a munka mint bármely más foglalkozás. Felsõbb szinteken persze már tényleg megengedhetetlen a hibázás.


Saci
charlottee
 
 


Kedves Saci!
Amit apró tévedésnek nevezel igen kínos is lehetett volna. Szerintem semmilyen szinten nem megengedhetõ meg a hibázás (akkor is elõfordul persze). Te igen jól toleráltad mindezt, de igen sokan súlyos hibaként élik meg.... (lehet igazuk van)
Névtelen
 


Igen, Névtelen!

Nem megengedhetõ a hibázás, de azért csak elõfordul(-hat), õk is emberek. Inkább úgy mondjuk, hogy minél lelkiismeretesebb az orvos, annál alacsonyabb lesz a hibaszázalék is. Fordított arányban állnak.

Nikie
nikie
 
 


Nálad is elõfordulhat, azaz veled kapcsolatban is szabad hibázni? vagy ez a megengedõ stílus csak másokra igaz?
Névtelen
 


/Szabad hibázni nem alapvetõ dolgokban./

De elnézést kérek, hogy idepofátlankodtam, folytassá(tok)k csak a beszélgetést.
nikie
 
 


És ki dönti el, hogy mi az alapvetõ? Tényleg mi az? És ha szabad, milyen gyakran?
Névtelen
 


Névtelen!
Mindez csak az én véleményem, attól másnak lehet más. De nem ez a topic témája, és már így is biztos megorroltak rám a többiek, írj a mail címemre, ha érdekel. Mondom ez csak az én véleményem.
Hogy mi az alapvetõ ebben a szakmában, mármint az orvostudományban? Kérdezd meg a szakértõket, én nem tudom. Mindenesetre számomra az az alapvetõ, ami nagyon sokszor
elõfordul, vagy amirõl nagyon sok helyen lehet olvasni, szerepel az orvosi tankönyvekben. És mindebbõl az következik, hogy ha netántalán valamiben pl. hormonkezelésben nincs otthon az ember(orvos), akkor át kell irányítani a "beteget" máshová, arra szakosodott helyre! Minden más szakterület is szerteágazó, szerintem ez is, én sem értek mindenhez a saját szakterületemen, de mások is így vannak vele. És ne egy-egy kiragadott, sokszor véletlen eset alapján állítsák fel a diagnózist, vagy ne hivatkozzanak erre, mert nem érdekel, mivel ki tudja, lehet, hogy nálam másképp van/lesz! Példa: (igaz már sokszor leírtam máshol) 42 napos ciklusssal is szülnek, igaz, DE ez nem jelenti azt, hogy minden 42 napos ciklus rendben van, és nem kell tenni semmit, csak próbálkozni, és várakozni!
Alapvetõ, szerintem pl. az ébredési hõmérséklet mérése (nem értem, hogy miért nem kérik mindenhol), mivel akár 28 napos ciklus is lehet anov. A dokim szerint ez külön tantárgy (ciklusdiagnosztika) az egyetemen, akkor meg fõleg kellene érteni hozzá mindenkinek, nem? A rendszertelen ciklus fogalma is abszolút alapvetõ. Ez mind érint engem, de nem hiszem, hogy csak én érzem ezeket alapvetõnek! Azért a rendszertelen ciklusról minden nõnek is tudnia kellene, ezért mondtam mindig azt, hogy én is hibáztam anno(de ez már egy másik történet).
Ami a lényeg, hogy ne arra alapozzanak az orvosok, hogy na, ez az esemény elõfordulása 5%, így nem nézzük meg! MIÉRT? Evvel szerintem mindent elmondtam, és ez is alapvetõ, mert
bármi elõfordulhat, nincs mindenre szabály!

Nikie
nikie
 
 


Nikie, ez nem ebbe a topicba tartozó téma, ezt elmondhatod ( s már jópárszor elmondtad) az erre a célra létrehozottakban. Ha meg a Csákány dokit akarod mindenáron csesztetni, akkor arra nyiss egyet.
ÉS egy személyes megjegyzés: amíg ilyen gyûlölet, agresszió van benned, addig sose fog megfoganni a gyermeked, pszichésen gátolod önmagad. Elöször magadban tegyél rendet és utána váltsd meg a világot!
Névtelen
 


Abszolút higgadtan írtam mindezt, semmilyen gyûlölet, agresszió nincs bennem, és mondtam is, hogy nem tartozik ide, így mostmár tényleg befejezem....
nikie
 
 


Névtelen!
Kösz, de nem hiszem, hogy N. engem akar csesztetni. Bár kétségtelen jobban örülnék, ha ebben a topicban a Jahn F.rõl lenne szó, esetleg szakmai kérdésekrõl, ami sokakat érdekel.
dr.Csákány
 


De az már tényleg bánt, hogy én N. vagyok...

2003 Január 19 vasárnap - 22h 18
2003 Január 23 csütörtök - 13h 21
2003 Január 24 péntek - 15h 13
2003 Január 26 vasárnap - 22h 43

ezek mindegyike CS., tudom, de akkor miért tõlem kellett megkérdezni, hogy mi az alapvetõKép
nikie
 
 


Amit Nikie irt, az tényleg ugy van? Például a hömérséklet mérése?

Gina
gina
 
 


Gina!
Az (alap)hõmérséklet mérése a legelsõ és igen fontos tájékoztató adat a meddõség kivizsgálásában. Egyszerû, olcsó, és informatív. Ezzel kell kezdeni a kivizsgálást. (minimum)
dr.Csákány
 


Doktor Ur!
Csak a meddöség vizsgálatakor kell? Nekem ajánlotta az orvosom a Máv-ban(bocs nem a Jahnban) miután mondtam neki, hogy terhes szeretnék lenni. Nagyon jól tette, hogy mondta. Néhány hónap alatt kiderült hogy valószinüleg nem tökéletesek a hormonjaim, igy még vérvételek is voltak, és beigazolódott!
De itt is olvastam néhány helyen(topikban), hogy már elötte ajánlatos. Vagy mégsem? Nekem bevált.

Üdv
Gina
gina
 
 


Gina!
Jól ajánlotta a dokidKép
Nézd csak meg a ..megint megjött-hasznos linkek topicot, és keress rá a terhesség elõtti vizsgálatokra, sok az infó. Egy orvos felsorolta, és könyvekbõl is van idézet, hogy mit KELL tenni már a terhesség elõtt, és nem a meddõségi állapot után a fejedhez kapniKép Nem mindegy a sorrend.
Nikie
nikie
 
 


Nikie!
De jó hogy még visszajöttem. Megnéztem a leírásokat, és tényleg ir erröl egy doktornö. Nagyon örültök, hogy megbizhatok az orvosomban, de azért ö sem mondott el mindent. A rubeolát sem emlitette, de majd megkérdezem õt erröl és a többiröl is.
Köszi
Gina

lehet hogy kinyomtatom.
gina
 
 


Újra itt... Kép Idõközben kórházban voltam így 15 hetesen, mert nagyon el kezdtem görcsölni. Rögtön mentem a Jahnba, minthogy 2 utcára lakom tõle. Alig bírtam magam felvonszolni a 8. emeletre és nagyon bántott az elején valami a fájdalmakon kívül. Dr. Jávorkai vett fel az osztályra, de a vizsgálatkor végig ilyeneket mondogatott: "arra jó ez a kórház, hogy ápolgassa, kezelgesse az asszonykát, arra nem, hogy itt is szüljön, mert látom, hogy a MÁV-ban akar és úgy tudom az elsõ gyerekét is ott szülte..." A fizikai fájdalmakon túl ez baromira rosszul esett. Igaz, hogy a MÁV-ban szültem, de nem azért, mert a Jahn nem szimpi kórház, vagy bajom lenne a személyzettel, az ellátással. Egyszerûen 1998-ban a MÁV szülészete/szülõszobája szimpibb volt és mivel nagyon jó élményeim, emlékeim vannak róla, a mostani babát is ott szeretném világra hozni. A most benntöltött napok alatt sikerült jópár orvossal-nõvérrel kedélyes, személyes kapcsolatot kialakítanom és a legmesszemenõbbig meg voltam velük elégedve, de az elején ez a 20 perces "lelki cseszegetés" nem kellett volna. És ha Dr. J. úgy gondolja, hogy az ilyen kéretlen, rosszmájú megjegyzéseitõl majd szívesebben járok oda vagy épp hozzá, hát akkor igen téves elképzelései vannak arról, hogy hogyan is kell megtartani a beteget. (pl: Dr. Hartman, akivel bár most találkoztam életemben elõször - igaz minden nap kétszer-háromszor is - de ilyen kedves, aranyos, tárgyilagos, szimpi EMBERREL és ORVOSSAL már régen találkoztam.)
Na mindegy, volt-elmúlt, a tény, hogy most itthon pihizek és pihizek és pihizek. Sikerült a fõnökömmel olyan megoldást találnunk, hogy a munkám legalább 70%-át itthonról végezzem el számítógép és Internet segítségével, talán ez végig tartható lesz, egészen a szülésig.
Harman és Csákány doktor mindenesetre mondta, hogy ha tényleg nem megoldható másképpen a pihenésem, akkor nyugodtan menjek vissza, ott az osztályon ez tutira megoldható. Kép)

Sziasztok:

Saci
charlottee
 
 


Jaj, még lenne egy-két szakmai kérdésem. Nem kórházspecifikus, hanem általános.

Legyen szó akár Jahnról, akár az általam már ismert MÁV-ról, vagy a barátnõim szülési helyszíneirõl (Budai Honvéd, István Kh.) mindegyik helyen elõfordult a szülésnél:
1.) 4 ujjnyi tágulásnál az orvos egyszer csak kézzel tágít, ami egy kegyetlenül fájdalmas dolog. Olvastam valahol, hogy ez csak akkor indokolt, ha ezzel meg lehet elõzni a szülõutak sérülését, illetve a baba állapotának romlását. De kérdem én: elkerülhetõ ez? Lehet mondani elõre az orvosnak, hogy bármi is legyen, engem ne tágítson kézzel? Vagy ez az õ döntése onnan kezdve, hogy rábíztam magam az adott osztály adott orvosára? Itt tud-e érvényesülni a beteg önrendelkezési joga?
2.) Kitoláskor az orvos minden elõzetes egyeztetés nélkül belekönyököl a hasba (méh felsõ része), hogy ezzel elõsegítse a baba világrajöttét. A kérdések tulajdonképpen ugyanazok, mint az 1.) pontban.

Ami mindkettõnél kérdés: ezek életmentõ beavatkozások, vagy egyszerûen lerövidítik a "szenvedést", ami elvileg mindenkinek jó. Én erre úgy emlékszem vissza, hogy szívesen szenvedtem volna még 1 órát, csak ne csinálták volna. Nem voltak nagy fájásaim, minden hiszti-sírás-kiabálás nélkül, fájásszünetekben felszabadulva csináltam végig, de ezt a két mozzanatot elhagytam volna.

Van erre mód? Milyen hátránnyal jár, ha ezeket akaratlagosan hagyják el?

A választ elõre is köszönöm:

Saci
charlottee
 
 


Saci!
Az Eü törvény értelmében bármely beavatkozást vissza lehet utasítani. Nem könnyû néha.
A kézzel való tágítás valóban megrövidíti a szülést, néha órákkal, eszerint akár fájdalomcsillapításként is felfogható. Szövõdménye, hogy a méhszáj sérülhet (varrni kell), és fájdalmas (epidurálban nem). Nem kell eltûrni, szólni kell, hogy ne tegye! ld.fennt.
A "hasbakönyöklés" célja is hasonló, a kitolási szakot igyekeznek vele megrövidíteni. Szintén nem kötelezõ eltûrni. Észrevenni és ezért visszautasítani is könnyebb.

Remélem a kezdeti udvariatlanság ellenére megõriz minket jó emlékezetében.
üdv.
csmgy
dr.Csákány
 


Van egy orvos aki tényleg törõdik velünk anyákkal. Elnézést de nekem nem sikerült találnom egyet sem, pedig kétszer is szültem és a másodiknál három orvosom is volt de sajnos nem fedeztem fel egyikben sem az odafigyelést, így az ügyeletes orvosnál szültem de bebiztosítottam magamat, mert a sógornõm jogász és õt hívtam be magammal, szerencsémre mert problémás voltam és így megvolt az odafigyelés mert 3 orvos még a fõnök is bent volt, csak azt nem tudom miért kell ehhez jogász a szülõszobában. Nem akarom megsérteni de örülök hogy vannak olyan orvosok is akiket például érdekel mit írnak az anyukák.
Az Eü. törvényrõl csak annyit hogy sajnos a szülõ anyukák nem mindig tudnak arra gondolni szülés közben, hogy mik a jogaik.

üdvözlettel a dr. Úrnak
eszter
eszter (eszter)
 


Sziasztok!
Saci,
épp errõl szól a múlt havi Kismamában egy cikk!
A neten itt találod:
[url=http://www.kismama.hu/cikk.php?id=61&cid=8502&PHPSESSID=fc0ccc9fb099ae0ff21fd631e59ee47d" TARGET="_top]http://www.kismama.hu/cikk.php?id=61&cid=8502&PHPSESSID=fc0ccc9fb099ae0ff21fd631e59ee47d[/url]

Az cikk alján pedig további linkek. És természetesen mindazoknak, akiket érint a téma.
Üdv:
Ágci

Kép
Ágci
 
 


Köszönöm a szakszerû válaszokat, elõre fogok szólni az orvosnak, remélem tiszteletben fogja tartani kérésemet a fenti két dologgal kapcsolatban.
Természetesen hozzáállásomat és megítélésemet nem egy orvos viselkedése alapján ítélem meg, biztos vagyok benne, ha gondom lesz, vagy segítségre szorulok, ismét a Jahn-ba fogok menni, mert tényleg meg voltam vele elégedve.
Én is nagyon pozitív dolognak tartom, hogy van egy orvos, ITT a neten (lehet, hogy több is), aki meghallgatja a nõket, pátyolgatja a lelküket, törõdik velük. Bár többen tennék ugyanezt. Kép

Most megyek vacsit fõzni.

Sziasztok:

Saci
charlottee
 
 


Eszter!
a történet igazi csattanója az lett volna, hogy mindezek után az illetõ nem is volt jogász, csak úgy mutakozott be ...
Sajnos valóban az helyzet jelenleg, hogy szülés közben nem a törvénnyel vannak az asszonyok elfoglalva. sokan erre találták ki a "maszek orvos" fogalmát, de mint tudjuk ez sem biztositék. Talán, ha szakmailag és emberileg megfelelõ ellátás általánossá válik.... de hogyan???? A választ tudom, de igen messzire vezetne (többiztosítós rendszer), máshol már többször megírtam, most hadd ne.

Saci!
örülök neki, hogy nem szegtük kedvét.
dr.Csákány
 


sziasztok

még nem regisztráltam magam, de bepótolom.
most 5 hónapos terhes vagyok és a dél pestiben akarok szülni. Nem vgyok híve az magánorvoshoz való járkálásnak, de mit gondoltok, ezesetbenmeg kockáztathatom?
Névtelen
 


Nyugodtan, nem ez lesz az elsõ eset, hogy elégedetten távozik, aki "nem fogadott meg" orvost.
csmgy
Névtelen
 


sziasztok
ma voltam AFP-s vérvételen, de megint kiakasztottak, de most az SZTK-ban. (ld. fent: Dr. Jávorkai) Az asszisztens beszedte a könyvemet s mint már említettem én a MÁV-ban fogok szülni, így indított: "jaaaa, maga az a MÁV-os! .... miért hozzánk jár, ha a MÁV-ban fog szülni? .... ennek így semmi értelme... mit gondol, mi szeretjük azt, ha valaki nem elejétõl a végéig minket választ?...stb.stb." Pedig azt hittem, hogy csak egy ember cseszegetett e miatt, de úgy látszik nem úszom meg ennyivel, hogy a MÁV-ban merek szülni. Kép Ígérem viszont, hogy többé nem hozom szóba a témát.
Azt mondták, 2 hét múlva meg lesz az eredmény, alig várom, de az elõzõ babámnál alacsony érték miatt amniocentesist csináltak, remélem most nem fajul odáig a dolog.
Szorítsatok!

Saci
charlottee
 
 


Kedves Saci!

Nyugi, most ez a legfontosabb. Velem is hasonlóan viselkedtek, merthogy én meg a szent Imrében szültem. Dettó: én is veszélyeztetett terhes voltam s bármi gondom volt, az SZTK-ban rámparancsoltak, hogy rögtön irány a dél-pesti ha nagy gáz van. Mentem is, de ott a felvételes doki (nem tudom ki volt az, magas barna ember) belenézett a könyvembe és azt mondta, "ha már a szent imrébe jár, menjen is oda!.. ott majd kezelik" erre elbõgtem magam, õ meg kiment a földszinti vizsgálóból. Ennek másfél éve, de azóta egyszeruen nem kívánok a délpestibe menni - egy orvos bunkó beszólása miatt. Akkor el is mentem a szent imrébe, kezeltek is, minden rendben volt, de ez nem igazán jó marketing a kórház részérõl. Ha meg akarom fogni a beteget, nem szemrehányást teszek neki presztizs-okokból kifolyólag, hanem úgy viselkedem vele, hogy máskor is hozzám jöjjön. Nem azzal lesz valamelyik orvos/szakszemélyzet lojális a kórházához ha bunkó módon védi az osztály jogait, hanem azzal, ha a beteg máskor is oda megy vissza - önszántából a jó bánásmód és szakszerû ellátás miatt.
Na mindegy.

Regi

Bodzás Regina
regi@mailbox.hu
Névtelen
 


Kérem Saci írja meg ki volt az illetõ.

Regina!
a stílust én is elitélem, de a személeletttel: "Ha ott fog szülni, és valami gondja van, akkor menjen oda" (egyébként mi volt a nagy gáz?) Ennek az az oka, hogy véleményem szerint Ön egy orvosba fektetette a bizalmát, Õ a gazdi, õ lesz felelõs mindenért ami Önnel és a gyerekkel történik. A mellékuton történõ kezelés után, bármi történik majd késõbb kezdõdik az egymásra mutogatás, ki a felelõs. Ezért én ugy gondolom, hogy, ha baj van akkor oda, ahhoz az orvoshoz-kórházhoz kellene fordulni, ahol szülni is fog.
Mégegyszer ez nem menti a bunkó stílust, és egyáltalán nem ment fel az ellátási kötelezettség alól sem. Valahogy így képzelem a diskurzust:
- Megvizsgálatam, Önnek ..... baja van, én ....... javaslom. Ezért fel kel vennem a kórházba (x.y gyógyszer kell szednie - nem kívánt törlendõ), de a helyes az lenne, ha ezt ..... -el megbeszélné (az orvosa) és együtt döntenének.
üdv
dr.Csákány
 


Sajnos az asszisztens hölgy nevét nem tudom, csak annyit, hogy a XX. SZTK-ban van, 40-50 év körüli, szõke, szemüveges és igen határozott.
Igazuk van annyiból tényleg, hogy baj esetén megy az egymásra mutogatás, ezt meg is értem, csak a stílus... az a nem mindegy.

Regi: nem irigyellek a történtek miatt és át tudom érezni a problémádat.

MÁS
Most mint írtam 2. gyermekemet várom, DE nagyon félek a szüléstõl. Úgy is mondhatnám, hogy rettegek, bár az elsõ nem volt olyan szörnyû, mint az elõzõleg gondoltam róla. Sok szakirodalmat olvasok, eljárok elõkészítõ elõadásokra, szülõszoba látogatásra, van egy-két filmem itthon, amin konkrét szülések láthatók (élesben "face to face") ezek valahogy megnyugtatnak. De hogyan segíthetnék még ezen a problémán, kinek mi a tapasztalata?
Érdekelne az is, hogy egy második szülés mennyiben más mint egy elsõ szülés? Rövidebb, de fájdalmasabb? Rövidebb és könnyebb? Ugyanolyan? stb.?
Vannak, akik struccpolitikával fel sem készülnek az esetleges fájdalmakra, mondván: más is kibírta, én is kibírom, stb. felfogás.
Én inkább felkészülök a legrosszabbra, hogy akkor és ott inkább kellemes meglepetésben legyen részem.
A lelkiektõl eltekintve az epidurált kivéve milyen fájdalomcsillapító vagy nyugtató készítmények, eljárások használatosak ma a fenti gondok enyhítésére?

A választ elõre is köszönöm:

Saci
charlottee
 
 


ps: még annyi volt a gondom a több intézménybe és több orvoshoz járkálással kapcsolatban, hogy nekem senki nem mondta, hogy a másikhoz nem kell mennem. Az SZTK-s orvos sem mondta, hogy hozzá már nem kell járnom, s szépen mentem vissza hozzá, ahogy õ azt elõírta. A szülõorvos sem mondta, hogy ne járjak terhesgondozásra az SZTK-ba. Akik meg mondják, azok meg nem a megfelelõ stílusban.

Saci
Névtelen
 


A terhesgondozást egy "szentháromság" végzi.(magyar modell)
1. Szülész nõgyógyász: szakmai fórum, tanácsadó.(majd a szülés)
2. Háziorvos: szükséges konzilium (belgyógy), amennyiben szüksége betegállományba is veheti.
3. Védõnõ: adminisztrativ centrum, szakmai kontrol (ne maradjon el semmi) és tanácsadó.
Ez az ideális eset.Ilyenkor mindenkibõl egy nem csak elég, de több felesleges is!

A szülési fájdalomcsillapítás (szerintem) legjobb módja az epidurál, Teljes fájdalommentesség csak így érhetõ el, de ágyhoz köt, elõfordul fejfájás utána, lényeges szövõdmény szinte nincs). Van más módszer is. pl: pszichoprofilaxis-légzéstorna (nem elég hatékony, de abszolut szövõdménymentes); fájdalomcsillapítók (csak nagyobb adagban hatékonyak, magzati és anyai szövõdmények vannak és teljes fájdalomcsillaptás messze nem érhetõ el)
Fájdalomcsillapító hatásu ezen kívül a szülés alatt melegvíz (kádban szülés), speciális massage, torna, de ezek hatása egyéni, mellékhatásuk nincs.

Második szülés a statisztika szerint!!!! rövidebb, a fájások erõsebbek(ezért rövidebb), de nem feltétlenül fájdalmasabb. A fájdalm erõsségét a lelki beállítódás feltétlenül befolyásolja, félelem erõsíti, ezen a pszichoprofilaxis javíthat.

DE, Saci, bocsásson meg egy kérdést: "Ha a MÁV-ot választja, nem lenne helyesebb ott feltenni ezeket a kérdéseket?" Nyilván inkább fog "helyspecifikus", tehát pontosabb válaszokat kapni. Amit a személyes felelõsségrõl és a felvilágosításról, valamint a terhesgondozás személyi felelõsségérõl írtam erre is igaz!
dr.Csákány
 


Õszinte leszek:

Másfél éve kezdtem el egy szülészetekrõl szóló honlapot készíteni, de még csak a negyedében tartok. Minden kórház szülészetének egy aloldalt szentelek, így a Jahn Ferenc Kórháznak is. Ennek tükrében én minden szülészet sajátosságára kíváncsi vagyok, amennyiben gondolja, szívesen átküldök egy átfogó levelet Önnek, ha megadja e-mail címét.

Saci
charlottee
 
 


Tisztelt Csákány Doktor!
Ma hallottam, nem tudom a tud-e róla, hogy csapvizet nem szabadna inni, még fözni sem vele, mivel a fogamzásgátlókból a nemi hormonok bennemaradhatnak a
természetes körforgás során. A férfiakra sem hat jól.
Ebböl mi az igaz? van-e félnivalóm?
Köszönöm
D.
Névtelen
 


Tegnap kiderült, hogy a sógórnõm (aki 5 éve már nem tud teherbe esni) végre babát vár. Kép Nagyon örülünk neki, kérte a tanácsomat, hova menjen és ajánlottam neki a Jahn Ferencet Kép MÁr el is ment oda és tetszik neki.

Saci
charlottee
 
 


Kösz Saci!

csmgy@axelero.hu
dr. Csákány
 


D!
Szerintem ez egy hülyeség. A természetes vizekben úgy felhigulnak ezek a szerek, és átalakulnak, hogy meggyõzõdésem szerint hatástalanná válnak.
De persze ez csak tapaszatlaton alapuló magánvélemény.
dr.Csákány
 


Köszönöm mégegyszer!
D.
Névtelen
 


Sziasztok! Tiszteletem doktor úr!

Azt szeretném kérdezni, hogy manapság sok helyrõl hallom, hogy már szülésznõt is illik választani. Erre a dél-pestiben van lehetõség? És egyáltalán szükség van rá?

Kisnyul
kisnyul
 
 


Most igazán Csákány doktor úr véleményére vagyok kíváncsi.

Mint már fent írtam, a sógórnõmrõl kiderült 2 hete, hogy terhes. (5 éve próbálkoznak a tesómmal, de eddig eredménytelenül). Aznap két terhességi tesztet is csinált és mindkettõ becsíkozódott. Elment Szinte doktorhoz, akihez évek óta jár, aki manuális vizsgálattal azt mondta, hogy bizony, ez kb. 5-6 hetes terhesség. Behívta UH-ra, azonban az UH nem mutatott semmit. Pár nap múlva megint behívta UH-ra, ott pedig azt mondta, hogy nem látszik szívmködés, meg semmi, ez egy halott magzat. Csinált egy vizeletbõl kimutatható gyorstesztet, az pedig negatív lett. Felírt Duphaston nevû gyógyszert, mely elvileg elõsegíti a menstruáció megjövetelét, a halott szövetek kiürülését (bár lehet hogy tévedek), s azt is mondta, hogy ettõl 1-2 napon belül meg kell jönnie a vérzésnek. (Nekem e gyógyszert Tolnay doktor éppen azért írta fel, hogy - fenyegetõ vetélés diagnózisa mellett - nehogy elvetéljek.) A lényeg a lényeg, hogy sógórnõm azóta sem menstruál, hízik, megváltozott az étvágya, duzzad a melle. S ennek már másfél hete.

VAjon mi lehet az ok? Mennyire megbízhatók a tesztek? Hány hetes korban van szívmûködése a magzatnak, ami UH-val kimutatható? Nagyon fontos lenne a válasz, az egész család nagyon izgul értük, õk meg kétségbe vannak esve és nem akarnak több tesztet venni és várják, hogy megjöjjön a vérzés - de az nem jön. Kép

Köszönöm a választ:


Saci
charlottee
 
 


Kisnyúl!
Lehetõség van, de szerintem felesleges, mind egyformán jó.

Saci!
ez elég zavaros.
a tesztek nagyon megbizhatóak, de létezik korai magzati elhalás. Magzati szívmûködés 6 hetesen kezdõdik (pozitiv teszt + 2 hét).
jöjjön be szívesen segítek.
dr.Csákány
 


Kedves Doktor Úr!

Második babámat szeretném a Jahn Ferencben szülni. Ennek több oka is van. Feküdtem már bent más problémával és nagyon tetszett, hogy mindenki kedves és közvetlen, segítõkész. Elõzõ babám egy un. "bababarát" kórházban született, ahonnan csoda, hogy depresszió és lelki törés nélkül sikerült távoznom a babámmal.

Nem sokat tudok a délpesti szülészetérõl, ezért szeretném megkérdezni, hogy el lehet-e kerülni a gátmetszést? Illetve, ha azt akarom, hogy a babát csak szoptathassam , ne kapjon cukros vizet , tápszert és egyéb szörnyûséget, akkor az megoldható-e?


Köszönöm válaszát,

Zsorka
zsorka
 


Zsorka!
Bár az újszülött osztály nem az én "felségterületem" ott is valódi bababarát módon dolgoznak, igény szerinti szoptatással és minden felesleges ceremónia nélkül. Ne felejtd el, hogy ezek a szörnyûségek, néha kellenek. Néha. De akkor van.
Az un. bababarát kórházról az a véleményem, hogy már a neve is hülyeség. Miért van babaellenes kórház is? Hogy lehet betartani egy kórházban, ahol koraszülötteket ápolnak azokat a kritériumokat, amiket a "Babyfriendly" követelmények állítanak? Akkor azok a helyek, ahol koraszülés van nem bababarát. Hanem mi?
Gátmetszéssel az a helyzet, hogy meg lehet beszélni az orvosokkal. Errõl olvashatod a véleményemet a fõ oldalhoz csatlakozó egyik irományban, röviden: szerintem nem teljesen felesleges, én személyesen is elmondom miért, de ha a betegem kéri nem lesz gátmetszés. Szintén igény szerint.

Várunk.
dr. Csákány
 

Vissza: Szülészetek, kórházak

Jegyzetfüzet: