Új privát üzeneted érkezett!

Natandi!

Nálam a vitiligo miatt. Egyébként jó lenne ha ebbe a topikba is írna néha doki és akkor kisegíthetne, mint most is. Bővebben nem tudok erről a hormonról.
üdv: Bepa
Bepa
 


Sziasztok!

Azt hiszem lényegében megtudtam, hogy miért kell Bromocriptint szednem.
Az a helyzet ugyanis, hogy a pm alulműködés miatt az agyalapi mirigy elkezdi (nem közvetlenül, hanem egy másik hormonon keresztül) termelni a TSH-t, ami arra szolgál, hogy stimulálja a pm-et a termelés emelésére. Ezt már eddig is tudtuk (ettől kéne elvileg benduljon a pm, de nálunk nem indul be), viszont a TSH szintjének megemelkedése sajnos a prolaktin termelődését is elkezdi stimulálni, azaz a prolaktinszint is megnövekedik a magas TSH miatt a szervezetben. Ez a hormon az, ami a tejképződésre hat, de emellett a nemi hormonok képződését gátolja. Ez azért van, mert tejet normál esetben akkor kell termelnie a szervezetünknek, ha kisbabánk született és ilyenkor nem jó, ha a visszaállunk a rendes ciklusra.
A Bromocriptin szolgál arra, hogy értesítse az agyalapi mirigyet arról, hogy nem kell most prolaktint termelnie.
Ebből arra következtetek, hogy a B-t nem kell életem végéig szednem, mert az L-thyroxin miatt a TSH szintem hamarosan rendeződni fog, és akkor nem lesz szükség további értesítsére a szervezetemnek ahhoz, hogy ne termeljen több prolaktint.
Mindettől pedig helyreállnak a hormonok a szervezetemben és akkor... !!!
Hát, bocs, hogy ilyen hosszú lettem, de örülök, hogy már értem a dolgok menetét (az orvostanhallgató sógornőmmel sikerült megfejteni a dologkat), remélem segítettem.
Bepa, szerintem a fentiek alapján a prolaktin szitedet is érdemes lenne figyelni.
Ja, és megerősítettek abban is, hogy az L-thyroxin lényegében tényleg nem gyógyszer, hanem majdnemhogy természetes anyag (igaz, hgy mesterségesen állítják elő), tehát ez tényleg ugyan az az a anyag, amit a szervzeted amúgy is termelne, ha nem lenne ez a rendellenesség.

Szép napot mindenkinek:
Rumpusz
rumpusz
 
 


Sziasztok!
Többé-kevésbé végig olvastalak benneteket és tudom hogy ez a terhesség és a pm alulműködés topic, de talán ti is tudtok információkat adni.Nálunk a következő a helyzet: a kislányom aki 22 hónapos születésétől fogva hipotireosisos.Újszülöttkori szűrésen derült ki 10 napos korában, azóta szedi az Euthyroxot.Testi és szellemi fejlődése teljesen normális.Ha valaki hasonló helyzetben van mint mi annak (is) szívesen olvasnám a tapasztalatait. Köszi Rita
schrita
 
 

 
 

Sziasztok!
Többé-kevésbé végig olvastalak benneteket és tudom ,hogy ez a terhesség és a pm alulműködés topic, de talán ti is tudtok információkat adni.Nálunk a következő a helyzet: a kislányom aki 22 hónapos születésétől fogva hipotireosisos.Újszülöttkori szűrésen derült ki 10 napos korában, azóta szedi az Euthyroxot.Testi és szellemi fejlődése teljesen normális.Ha valaki hasonló helyzetben van mint mi annak (is) szívesen olvasnám a tapasztalatait. Köszi Rita
schrita
 
 


Sziasztok!

Natandi!

"Példáué szempüffedés és z alsó lábszár szárazsága is nagyon sok nőnél meg van, főleg 30 felett és mégsincs ilyen betegségük." Ezt honnan tudod, mi áll ezen tünetek hátterében vagy csak úgy? Miért pont a 30 év fölöttieket érinti ez?

Rumpusz!

Köszi az infót, érthető, amit írtál. Merem remélni, hogy jó a prolaktinom. Azt nálam eddig nem is nézték. De ha mégse lenne jó akkor nagggyon össze akasztom a szőkített bajúszkámat a dokim beretváltjával... Már csak ellenőrzött rendesen mielőtt gyógyszert írt?!

SchRita! És a Te pm-ed jól műkszik?

Üdv és jól működő pm-et mindenkinek! Kép
Bepa
Bepa
 


Sziasztok!
Az igazság az hogy még soha nem nézték a TSH-mat, eddig fel sem merült, hogy gond lehet a pm működésemmel.Van két fiunk is (5.5 és 4 évesek)ők teljesen egészségesek. Az első gyerekünkkel nehezen estem teherbe, de akkor sem merült fel a pm probléma.Ahová a kislányunkkal járunk endokrinológiára ott sem említették, hogy nekem is ellenőriztetnem kellene a pm-et, de azt hiszem a következő kontrollon majd rákérdezek.Igazából azt mondták a kislányomat kezelő orvosok,hogy még ilyenkor azt sem tudják megállapítani, hogy egyáltalán van-e pm-e.Majd ha nagyobb lesz akkor egy izotópos vizsgálattal fogják kideríteni.De a kezelése ígyis-úgyis a hormonpótlás.Üdv mindenkinek Rita
schrita
 
 


Sziasztok!

Rumpusz!
Érdekes, hogy a magas TSH stimulálja a prolaktin szint emelkedését, nekem a pajzsmirigyes doki, amikor megtudta, hogy magas a TSH-m nem értette, hogy egyáltalán hogyan tudtam szoptatni. Egyébként én interneten egyszer a fordítottját olvastam, hogy ha valaki szoptat és magas a prolaktin szintje az indítja be a TSH termelését, ami látens pajzsmirigy alulműködést mutat (mert hogy a hormonok attól még jók lehetnek). Nekem például ezért nem adott gyógyszert egy másik doki amíg szoptattam, mert nem tudták, hogy mennyiben függ össze a szoptatással az egész hormonháztartás felborulása. Amíg csak szoptattam a babámat, addig 70 körül volt a TSH-m és ahogy kezdett mást is enni, meg visszajött a menzeszem is lement egészen 12-ig, amikor megint terhes lettem.

Bepa,
A szempüffedés mögött szerintem állhat túlhajszoltság, kialvatlanság vagy éppen fordítva, hajlam is, vagy akár allergia is, de szerintem nagyon sok nőnél úgy áll ez fenn akár időszakonként is, hogy nem is tudnak különösebb okról. A legtöbb kozmetikai cégnek is van szempüffedést megelőző krémje, amit általában ez a korosztály kezd el használni.
A láb meg igazából az egész bőr szárazsága (kivéve arc) nekem a barátnőim, rokonaim körében majdnem minden nőnél megvan. Mindenkinek rendszeresen kell kennie magát testápolóval. Vagy esetleg ez a normál alsó lábszár szárazságnál drasztikusabb tüneteket is produkálhat?

Natandi
natandi
 
 


Natandi!

Hát, lehet, hogy másoknál a kemény víz vagy a kevés napi folyadék fogyasztás az ok de esetemben a lábszárazságért inkább a pm lehet a ludas mert a testápolózás és a napi 2 lityi víz ellenére az alsó lábszáram igencsak száraz marad. A combom, ill. más testrészem nem. A püffedés szinte egyik napról a másikra lett látványos már a terhességem közepétől, maradt is pedig már hagy a kislányom aludni egy ideje. Vesém rendben van, sósat nem eszek, stb. stb.
12-es tsh-ra nem szedsz gyogyit? Én már a 7,9-re kaptam. Kép
Lányok!
Nagyon szép pocakos napokat, heteket az illetékeseknek! Kép A többieknek csak szép naposakat!
Üdv. Bepa
Bepa
 


Sziasztok!

Rumpusz!
Még azon gondolkodtam, hogy ha a pm hormonpótlás visszaállítja a TSH-dat, amitől vélhetően alacsonyab lesz a Prolaktin szinted is (már ha ez váltotta ki a túltermelődését), akkor miért kell szedned még a prolaktinra is egy külön hormont?

Bepa,
Nem kaptam gyógyszert, sőt a 70-es TSH-nál sem, mivel semmi tünetem nem volt és még szoptattam. Mivel nem tudják pontosan, hogy a szoptatás milyen hormonokat "zavar" össze a szervezetben, ezért úgy gondolták, hogy amíg abba nem hagyom a szoptatást, addíg nem adnak semmit. Csak hát ezt nem tudtuk megvárni, mert közben terhes lettem. Egyébként azóta is szoptatok. Jövő héten megyek vérvételre, kíváncsi leszek, hogy milyen lesz az értékem.

SchRita,
A pajzsmirigy létezését szerintem egy sima ultrahanggal is meg tudják állapítani, meg hogy milyen állapotban van (pl. kisebb e, mint az átlag). Én voltam már ilyenen és ezt ennyi idős babáknál is simán meg lehet csinálni (mint ahogy bármilyen más UH-t.

Natandi
natandi
 
 


Hahó!

Natandi, az utolsó kérdéseddel kapcsolatban szerintem teljesen igazad van, és ha tényleg úgy van, hogy a magas TSH miatt megy fel a prolaktin szint (ahogy nekem mondták), akkor a TSH érték csökkenése valóban a prolaktin szint csökkenését is eredményezi (ha ez megy magától).
Nekem amikor észrevették a dolgot, akkor 52 volt a TSH-m és nem volt rendes ciklusom (nem jött meg). Gondolom ezért adtak még külön rásegítést arra, hogy lemenjen a prolaktin és rendeződjön a probléma.
Bepa, lehet, hogy neked emiatt nem is nézték a prolaktint, mert rendben volt (van) a ciklusod, vagy nem volt annyira magas a TSH értéked.
Mindezek csak az én találgatásaim az alapján a rendelkezésemre álló kis mennyiségű infó alapján, amit sikerült kitudnom. Holnap megek az orvoshoz gyógyszert feliratni, úgyhogy megpróbálok belőle is kiszedni még többet minderről.

A fentiek alapján egyébként szerintem simán összefér a magas TSH és a szoptatás, hiszen pont az a lényeg, hogy prolaktin (aminek a szintje emelkedik -eddigi tudásom szerint- magas TSH esetén)kell a tejtermeléshez. Nekem úgy mondták, hogy a TSH hat a prolaktinra és nem fordítva, de ezt a kérdést sajnos nem fogom tudni eldönteni, mert kevés az infó.
De jó is lenne, ha egy
orvos szépen elmagyarázná ezeket a dolgokat!

Tényleg, nektek milyen tapasztalataitok voltak eddig az orvosokkal?
R.
rumpusz
 
 


Sziasztok!

Rumpusz,
Velem végül is mindegyik orvos, akinél jártam nagyon kedves, meg figyelmes volt, de számomra (és szerintem saját maguk számára) sem tudtak kielégítő választ adni arra, hogy ha ilyen leleteim voltak/vannak, akkor miért nem úgy viselkedik a szervezetem, ahogyan azt ők elvárnák. Így egy csomó ideig nem kaptam semmit, majd mikor újból terhes lettem, számukra nem maradt más választás, mint a bevált gyakorlatot követni és felírták a gyógyszert. Indoklásnak elég különböző és néha egymással ellentétes dolgokat mondtak. Ha visszaolvasod ezt a topikot, már akkor is elég nagy káosz van orvosi véleményekben/esetekben.
Mondjuk nekik se lehet könnyű a dolguk, mert szerintem kevés bonyolultabb dolog van a világon, mint az ember (különösen a nő) hormonháztartása. Csak szerintem az a "baj", hogy feltalálták ezt a szintetikus pajzsmirigy hormont, amit nyílván való, hogy a legegyszerűbb felírni ha a labor értékek nem stimmelnek és egy életen át szedetni az emberrel, ahelyett, hogy megvizsgálnák vajon mi állhat a betegség kialakulásának hátterében. Ez így egy teljesen tüneti kezelés.

Natandi
natandi
 
 


Halihó!

Rumpusz! Hát, lehet, hogy azért nem nézette a dokim a prolaktint, bár arra nem emlékszem, hogy a ciklusomról kérdezett volna.Kép De legalább az az egy rendben van, vagy volt eddig.
Doki: eddig egy kórházban jártam. Doki elmagyarázott mindent, készségesnek, partnernek tűnt. Itt a topikban viszont már olvastam egy-két dolgot, amit nem is mondott el.
üdv, Bepa
Bepa
 


Sziasztok!

Tegnap voltam az orvosomnál, és nagyon pozitív volt az élmény, az orvos nagyon kedves volt és végre volt rám egy kis ideje.
Az viszont igaz, hogy tényleg nem nagyon tudják, hogy mitől alakul ki ez a betegség. Meg persze a női hormonháztartás működése sincs még teljesen feltárva. Viszont 50 évvel ezelőtt még a betegségünket sem ismerték volna fel, és nem tudták volna kezelni!
A kezelés nálam úgy tűnik bevált, a múlt pénteki vérvétel eredménye szerint a TSH-m lement 0,4-re (!!!), ami a kinduló 52-höz képest teljesen szuper. Nagyon elégedett vagyok magammal Kép), meg azzal, ahogy kezelnek.
Remélem ti is jól vagytok!
Szép napot:
R.
rumpusz
 
 


Sziasztok!
Én egész véletlenül találtalak titeket, de nagyon örülök. Nekem aug. elején volt egy spontán vetélésem, akkor küldött el a nőgyógyász vérvételre. Így derült ki a pajzsmirigyalulműködés. közben kiderült, hogy a 20 éves unokatestvéremnek is van. Nálam nem volt olyan nagy az eltérés, és a Letrox nevű gyógyszerrel már be is állt. Unokatesómat(aki Bp-i) a fehér folt(1db, de nagy) miatt küldte el a bőrgyógyász. Ezen felbuzdulva én is elmentem a bőrgyógyászhoz(Szombathelyi vagyok), és a doki tök hülyének nézett, hogy mit akarok itt a pajzsmirigyemmel, meg az unokatesómnál biztos nem ismerték fel, hogy mi az. Adott nekem bőrgombára kenőcsöt, ami semmit nem használ. De ahohy olvastalak titeket, ezek szerint ő nem jött rá, hogy mi az.
Mi még szeretnénk gyereket mostanában(az első is nehezen jött össze), talán a többi hormonomat is jó lenne kivizsgáltatni?
Andi
hgyné
 
 


Szia Andi! Sziasztok!

Az már jó jel sztem ha a dokid kivizsgáltat. Simán lehet babód még! Mivel egyszerre levehető a vér mindenféle vizsgálathoz ezért én a helyedben megnézetném az összes, "babássághoz szükséges" hormont is.
Off:
Nem egészen világos, amit írtál a bőrödről! Neked is vannak jól körülhatárolt fehér foltok a testeden? Az alulműködő pajzsmiriggyel nem feltétlenül jár együtt a Vitiligo azaz festékhiány. Általában szimmetrikusan jelennek meg testszerte, de nem egyszerre. Nekem 8 éves koromban kezdődött egy pici folttal a hüvelykujjamon és azóta sajna elterjedt.

Nézdd meg esetleg a vitiligo.fw.hu-t vagy a vitiligo.hu-t, ott találsz bővebb infót.

On:
Lányok! Ma voltam vérvételen de nem lett kész a leletem. Pedig nagyon kíváncsi vagyok, hogy a 2 havi gyógyszerszedés mennyit javított az alulműködésen. Jó lenne ha nem kellene növelni az adagot!
Ti hogy vagytok?

Üdv:
Bepa
bepa
 
 


Szia Bepa!
köszi a tanácsot, megfogadom. A festékhiány nálam is fiatalabb koromban kezdődött, a két vállamon szimetrikusan, s halad lefele a karomon. Már az alkarom felénél tart. Főleg nyáron a lebarnult bőrön gyönyörű látvány. Bár ez érdekel legkevésbé, de lehet vele mit kezdeni?
Andi
hgyné
 
 


Szia Andi!

Egyelőre világviszonylatban gyógyíthatatlan. Vannak próbálkozások de még nincs semmi publikus kence rá. Nézd meg azokat az oladalakat, amiket fentebb írtam, főleg az nlc-n (nők lapja fórumon) van egy vitilio topik és ott elég naprakész infók vannak. Most egy protopic kenőcsöt kaptak fel, ami eredetileg ekcémát gyógyít. Külföldön kapható és 20% eséllyel jó a vitiligóra.

Többiektől bocsánat az offért.

Ma megkaptam a leletet és képzeljétek, 2 hónap gyogyi után az alulműködés átváltott kicsit túl műkszibe. Jövő héten megyek dokibához, aki remélem, hogy elmondja mi van. Nem szeretném ha hol ez hol az lenne. Az eredményem 0.049 lett. Vélemény?????
Üdv,
Bepa
bepa
 
 


Rita!

Én ma kaptam egy levelet,hogy meg kell ismételni a kislányomnál a PKU szűrést. Ez ugye ugyanaz? Ti is így voltatok? És ha esetleg nálunk is ez a betegség lenne ez mivel jár? Te már biztos többet tudsz róla. Ez gyógyszeres kezelést jelent, vagy diétát is?

Kitty
kitty123
 
 


Szia Kitty!
Mostanra biztosan túlvagytok a vizsgálaton és ott tájékoztattak is a dolgokról amik ezzel járnak, de ha van kérdésed és tudok akkor szívesen válaszolok.Egyébként csak gyógyszeres kezelést jelent.Megpróbálják beállítani az optimális hormonszintet, eleinte ezért kicsit gyakrabban kell járni, mivel gyorsan fejlődnek a kicsik.Minden vizsgálatkor vért vesznek,az eredményről és, hogy mennyi gyógyszer szükséges, valamint, hogy mikor kell kontrollra menni levélben értesítenek.Melyik kórházba jártok?
Írj ha már többet tudsz!Rita
schrita
 
 


Szia Rita!

Túl vagyunk az ismételt vizsgálaton, és szerencsére semmi probléma a kislánnyal. Azt mondták,hogy az ismételt vizsgálatok 98%-ban negatív eredményt adnak, nálunk is ez volt. Állítólag sok függ attól,hogy mikor veszik le a vért újszülött korban, ill. babánként is van eltérés,hogy kinél mikor kellene. Szóval mindent rendben találtak.
Mégegyszer köszi az infókat.
Látom Neked is 3 lurkód van. Nekem is,csak nálunk 3 kislány(10, 7és fél és 1 hónapos)
Kitty
kitty123
 
 


Szia Kitty!
Örülök, hogy minden rendben van, további jó egészséget kívánunk Nektek!Rita
schrita
 
 


Én is L- Thyroxint szedek 125mg-t, már gyerekkorom óta, mivel növekedésihormon hiánnyal születtem, és alacsony pajzsmirigy is társult hozzá, életem végéig kell szednem.
Azért egy kicsit megnyugodtam mert itt azt olvastam, hogy valójában ez nem terheli nagyon a szervezetetet, meg növény alapú.
Igaz ez?
Terhesség alatt is kell majd szednem, félek attól, hogy esetleg ezért a babámnak lesz majd valami baja.
üdv
moncsi
a_moncsi
 
 


Szia Moncsi!

Én Euthyrox-ot szedek két hónapja. Ekkor derült ki, hogy azért nem tudok teherbe esni, mert Hashimot féle pajzsmirigy alulműkdésem van. Mivel kifejezetten baba projekt miatt került sor a vizsgálatra, ezért az orvos tájékoztatott arról, hogy amint beáll normálisra a hormonszint semmi akadálya nem lesz a teherbe esésnek. (Legalább is ami a pajzsmirigyet illeti) Viszont azonnal menni kell kontrollra, amint a terhesség ténye kiderül, ugyanis a baba megnöveli a hormonszükségletet, így állítani kell majd a gyógyszeradagon. (Növelni kell!)
Amiket szedünk, tulajdonképpen nem gyógyszerek, hanem hormonpótlás, így a folyamatos szedése szükséges ahhoz, hogy a baba egészséges legyen. Azzal ártanál a babónak, ha abbahagynád, vagy csökkentenéd a gyógyszeradagot.
Kicsit lehet zavaros, ahogy leírtam, lényeg: ne aggódj, nem ártasz a babádnak azzal, ha biztosítod a számodra és számára szükséges hormonmennyiséget!

Brahy
brahy
 
 


Sziasztok!
Én nyáron szültem és most derült ki, hogy nincs rendben a pajzsmirigyem, megnőtt. TSH-m magas, T3, T4 alacsony. Ti melyik kórházba jártok endokrinológiára? Mik a tapasztalatok? A háziorvosom a János Kórházba küldene.
Köszi. Üdv, Tünde
2tünde
 
 


Szia Tünde!

Szívből gratulálok a babádhoz!!! Kép
Úgy tudom szülés után elég gyakran előfordul, hogy kicsit felborul a pajzsmirigy működés és kell egy kis rásegítés a normalizálásra.
Én szintén a háziorvosom javaslatára kerültem az Irgalmas rendi kórház endokrinológiájára (Óbudán található, egyelőre elégedett vagyok velük. Azonnal vért vettek és megultrahangoztak, majd két hét múlva megkonzultáltuk az eredményeket és fel is írták a gyógyszert.
Ha bízol a házi orvosodban (és hát miért ne tennéd?) akkor nyugodtan menj el a János Kórházba!

Üdv: Brahy
brahy
 
 


Szia Brahy!
Végülis voltam a János Kórházban, mert hamar fogadtak és a Szent Imrében 3 hét múlva lett volna az első időpont (mondjuk gondolkozom, hogy elmegyek oda is).
Hát ez a doki semmit nem szólt, hogy szerinte lenne köze a terhességhez, szüléshez, prolaktin hormonhoz...
Hanem még az autoimmun betegséget is megemlítette és hogy életem végégig szednem kell a gyógyszert (ez egyébként a gyógyszer útmutatójában is benne van).
Lehet, hogy nem ezt vártam és ezért nem vagyok elégedett ezzel a véleménnyel. 8(
Mindenesetre nem elégszem meg ennyivel.
Majd meglátjuk mit hoz a jövő. 8))))))))
Mindenesetre köszi.
Üdv, Tünde
2tünde
 
 


Szia Tünde,

Nekem is hasonló problémám van, esetleg olvass vissza az archívban találsz tőlem pár üzenetet úgy ez év tavaszán. Én a gyógyszert azóta sem kezdtem el szedni, mert mivel terhes lettem természetes úton, így nem akartam megbolondítani a szervezetemet meg a babát egy hormonkészítménnyel (ráadásul amit életem végéig kell szednem) még akkor sem ha az értékeim nem voltak rendben. Nekem egyébként semmi tünetem nem volt és azóta sincs.
Persze riogadtak mindennel, hogy a babának baja lesz, meg hogy a terhesség előrehaladtával még rosszabbodni fog az értékem, de én úgy gondoltam, hogy ha ez a baba ilyen körülmények között képes volt megfoganni, akkor olyan nagy gáz nem lehet. Szóval a pici azóta megszületett szeptember elején. A terhességem alatt a TSH értékem folyamatosan csak javult, az utolsó 36. heti vérvételen már majdnem tökéletes volt 4.75. A babának sem lett semmi baja, mert most már minden újszülöttnek automatikusan szűrik a pajzsmirigyműködését. Tehát az én esetem szerencsésnek mondható. Majd nemsokára megint elmegyek vérvételre, hogy most milyen értékeim vannak, mert a pajzsmirigy értékek összefüggnek a szoptatással és én amikor abbahagytam az első gyerekem szoptatását (3 hónapos terhesen a másodikkal), akkor kezdett még jobban javulni az értékem. Most persze megint szoptatok, úgyhogy ezért is vagyok kíváncsi, hogy most mit mutat a vérvétel. Én egyébként először a Szent Imrében voltam, és ott nekem nem is adtak addig tablettát a szoptatás miatt, amíg másodszor nem estem teherbe. Tehár kb. egy háromnegyed évig csak kontrollálták az eredményeket, amik akkor is javultak. Utána a Kútvölgyibe kerültem és ott akartak adni mindenképpen gyógyszert, mikor terhes lettem.
Ezzel a hormonkészítménnyel amit adnak egyébként tényleg be lehet állítani teljesen jól a pajzsmirigy működését, csak az a baj, hogy mivel kívülről viszed be a hormonpótlást, így a pajzsmirigyed nincs rákényszerülve arra, hogy regenerálja magát és több hormont termeljen, így jó esetben fennmarad az utolsó állapot, rosszabb esetben még jobban ellustul a működése és idővel növelni kell a gyógyszer adagot. Ezért is van, hogy életed végéig kell szedni a gyógyszert és ebből nem lehet kigyógyulni ha egyszer elkezdted szedni.

Natandi

Veled most mi a helyzet?
Natandi
natandi
 
 


Natandi!

Nagyon érdekes, amit írtál! Nekem azt mondta az orvos, hogy a pajzsmirigyem beállítása nélkül nem is tudok teherbe esni. Ez sajnos így is van eddig Kép
Múlt héten voltam kontrollon és azt mondta, hogy télen megnő a szervezet igénye, megduplázzuk az adagot márciusig, akkor visszaállunk a felére. Nekem úgy tűnik, mintha minden orvos mást mondana és ez elszomorít... Én nem voltam más orvosnál, csak ennél az egynél. Lehet, hogy hibáztam? Á, most már felesleges tépelődnöm, arra kell koncentrálnom, hogy végre megfoganjon egy babóka!

Tünde!
Te elmentél a másik orvoshoz? Ha igen, mit mondott?

Üdv:

Brahy
brahy
 
 


Sziasztok!
Végülis nem mentem el a másik orvoshoz.
Hétfőn megyek UH-ra, aztán 10-e körül visszamegyek kontrollra. Kíváncsi leszek az eredményre. Ha rosszabb lesz, vagy emelni akarja az adagot, akkor valszeg szedni fogom, de akkor járni fogok mellette talpmasszázsra is.
Egyik ismerősöm teherbeesés előtt járt talpmasszázsra és teljesen rendeződött a pm működése. Pár hét alatt, úgy, h gyógyszert nem is szedett!!
Babucival meg a héten voltunk a Budai Gyermekkórházban vérvételen (jól viselte, egyem is meg), 1 hét múlva lesz eredmény.
Kíváncsi leszek. Bár szerintem semmi baja.
Pozitívan állok hozzá.
Egyszer gyerekkoromban már túlestem ezen, eddig panaszmentes voltam. Miért ne ismétlődhetne ez meg megint. Biztos vagyok benne, hogy a szoptatás után később rendeződni fog! 8)
2tünde
 
 


Sziasztok!

Múlt héten kontrolláltattam a pajzsmirigy működésemet, most hogy 3 hónapos a második picim és a hormonjaim (FT3, FT4) teljesen jók a TSH-m meg 6.2 a felső határ pedig nálunk 4.9, tehát majdnem tökéletes. Úgyhogy most már le is mondott minden orvos arról, hogy gyógyszert kapjak és majd csak folyamatosan figyelni fogják. Szóval nekem úgy néz ki, hogy rendbe jött és remélem, hogy így is fog maradni.

2tünde
Mi volt az UH eredménye, mit mondott a doki? Te most hova jársz orvoshoz? Ja és a picúrodnak milyen lett az eredménye?
Egyébként gyerekkorodban miért néztek nálad pm működést volt valami panaszod?

Natandi
natandi
 
 


Sziasztok!
Nekem 2 elhalt terhesség után derítették ki, hogy alacsonyan működik a pm-em. Az lenne a kérdésem, hogy jár e valaki a Szabolcs utcai kórház (HIETE) vagy a Hungária krt.-i (Uzsoki) kórház endokrinológiájára. Terhesség alatt nálatok milyen gyakorisággal ellenőrizték a pm szintet? Milyen vizsgálatokat csináltak még? Terhesség előtti beállításnál volt e valami speciális vizsgálat vagy ekkor is csak vérvétel? Bocsi a sok kérdésért, visszaolvastalak titeket, de ezekre nem találtam választ. 2 napja szedem az L-Thyroxint, napi 75 mg-ot. Még elég szűz vagyok a témában.
Köszi
Kriszta

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


Még egy kérdés. Ti szedtek valamit a jód pótlására? Mondjuk nálunk mindig is csak jódozott só volt itthan, csak az a gond, hogy sótlanul eszek mindent.

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


Szia Kriszta!

http://www.konzilium.hu/pajzsmirigy/content/betind.htm

Nezegesd meg ezt az oldalt, sokminden van rajta, laikusoknak szoloan, megis alaposan kivesezve a temat. En ugyan nem az altalad emlitett korhazakba jartam, de ha tudok segiteni valamiben, szivesen valaszolok.
Nekem elso terhesseg alatt lett pm tulmukodesem, majd szoptatas vege utan mutet, par honapra ra terhesseg, az alatt alulmukodes, azota is tart, ugyhogy mindket oldalt jol ismerem. Es regotaKép

-Afonya
afonya
 
 


Afonya!
Köszi, erre az oldalra még nem sikerült rátalálnom. Én itt mazsolázgattam, ha valakit érdekel: www.hormon.lap.hu bal oldali oszlopban egy csomó link van.
A műtéttől lett alulműködésed? Hogy is van ez? A túlműködés átfordulhat alulműködésre? És fordítva is igaz? Nekem is átálhat pm túlműködésre? Bocs ha hülyeséget kérdezek. És igaz, hogy pm túlműködéstől fogyni alulműködéstől meg hízni szoktak? Vagy ez nem törvényszerű? Na nem mintha ez lenne a legnagyobb problémám, de azért jobb szeretnék fogyni. Kép
Na eldugulok végre, állandóan csak kérdezek.

Kriszta

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


Sziasztok!

Nekem szülés után derült ki, hogy alulműkszik a pm-em. 1 éve próbáljuk beállítani Euthyrox-szal és már talán közel járunk a sikerhez. Kép
A dokim azt mondta, hogy kerüljem a jódozott ételeket. És ha babát szeretnék először neki szóljak (na nem azért...Kép) hanem mert emelni kell a gyógyszert, hogy megmaradjon a terhesség és minden ok legyen.
Nálam kiderült, hogy valószínű már a babásság előtt is aulműködött a pm-em és szinte csoda, hogy van egy kislányom.
Általában a túlműködés mehet át alulba de fordítva kevésbé jellemző.
Amit Nyanya67 a hízásról, fogyásról írt tulajdonképpen igaz, de pl. én az alulműkszivel nem híztam el. Gondolom számít, hogy mennyire műkszik alul.
Látogassatok el a nlc pm alulműködés topikba is mert ott is jó infókat lehet olvasni.

ÁfonyaKép
Tőled kérdezném, hogy most te szedsz gyógyszert? A 2. terhességgel semmi gond nem volt? A terhességek alatt a méhlepényed milyen volt? Ez azért foglalkoztat mert Pancdival nekem nagyon hamar elöregedett a lepény és kevés volt a víz. Ezért is akarták kikapni a babaházból Annát, de ő kijött magától, minden fájdalom nélkül. Én pl. ezt is a pm-nek tulajdonítom.

Jól működő pm-et mindenkinek!
b.

Anna 2002. június 30.
Keve 2007. június 29.
halacska
 
 


Halacska!

Miből derült ki, hogy már a babáság előtt is aulműködött a pm-ed? Meglátogatom az NLC-t is mindjárt.

Az az érdekes, hogy sok helyen olvasom, hogy a terhesség alatt/után/szoptatásnál előfordul pm alulműködés, de többnyire visszaáll. Akkor miért nem néznek rutinszerűen pm-et a vérből terhesség alatt/után? Vagy néznek? Én előszedtem a terhességem alatti papírokat és nem láttam, hogy néztek volna TSH-t. Nálatok néztek?
Kriszta

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


Kriszta
Nem, nem néznek. Pedig ez már annyira gyakori betegség kezd lenni, hogy kellene nézni.
Nemrég kértem egy pm uh-t, ami kimutatta, hogy kisebb a pm-em a normál méretnél. ebből következtetve és abból, hogy vitiligós is vagyok az mondta a doki, hogy valószínű már régóta alulműködött a pm-em. Viszont nem olyan nagy az eltérés, a határérték körül mozog, ezért nem voltak panaszaim. Egyébként visszagondolva iszonyú sokat fájt a torkom gyerekkoromban is. Lehetett vmi gyulladás, ami után visszamaradt az alulműkszi.

bocs ha kicsit össze-visszás de melóhelyről írok.

Anna 2002. június 30.
Keve 2007. június 29.
halacska
 
 


Halacska!
Döbbenetes, hogy még a vitilógus betegeknél sem javasolják a pm vizsgálatot, holott köztudott, hogy a pm hatással van a terhességre a vitilógus meg álltalában pm-el jár (vagynem?) Kép Szólj ha hülyeségeket írok.
Beleolvastam az NLC-be, tényleg hasznos volt Kép


Lehetséges, hogy az ANTI-TPO eredményem 3858 (ref. tart.: 0-34) Ez van a leletemen. Vagy csak elgépelték és kimaradt egy vessző?
Kriszta

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


Tényleg eütt járnak de ezt én is később tudtam meg, és a netről. De akkor már Pancsi megszületett.Kép
Anti tpo-t nálam is néztek mert kértem egy teljes körü vizsgálatot de már nem emlékszem, hogy az mi. Nálam az okés volt. kop-kop.
Nézesd meg a leletedet és ne nagyon kombinálj! Kép
Sztem ha beállítják a gyogyidat, akkor minden rendben lesz, lehet még baba. Legalábbis én bizom benne.
Tényleg csúcs, ami az eüben van...
b.

Anna 2002. június 30.
Keve 2007. június 29.
halacska
 
 


Anti TPO: "A pajzsmirigy mikroszómálisnak nevezett frakciója, a pajzsmirigy peroxidáz enzim ellen termelt ellenanyag, melynek vérvizsgálattal kimutatható jelentős megemelkedése a pajzsmirigy autoimmun megbetegedését igazolhatja. " (www. konzilium. hu)

Persze persze megnézetem, de csak jövő hétre van időpontom az endokrinológusnál és a héten tudtam meg, hogy pm-em van. Addig kénytelen vagyok kombinálgatni Kép Így legalább majd értem, hogy mit mond a doki, legalább is remélem, hogy érteni fogom.

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


Sziasztok!

Bocs a kesedelemert, de mindket gyerkoc beteg.

Velem a kov. tortent, immar reszletesebben:
elso terhessegem alatt nyelesi problemam lett, ereztem, hogy valami nem koser. Igy derult ki a pm tulmukodesem, göbös struma alakult ki, merete miatt mutetre javasoltak. Szoptatas befejezese utan mutottek. Tk. az egyik oldalt kivettek. Mutet utan par honapig normalis ertekeim voltak, majd terhes lettem. A megnovekedett igenyt a "fél" pm mar nem birta kovetni, alulmukodesem lett a 3-dik honaptol. Napi 50 mg L-Thyroxin az adagom /Kriszta, fontos a reggeli, ehgyomri bevetel, kaja elott 1/2 oraval!/. Havonta egy vervetel volt, ill. vervetel utan az orvos kikerdezett, panaszok, ill. a sulyom utan erdeklodott, mas vizsgalat nem volt. Az adagot nem kellett tovabb novelni, kiiras elott egy hettel egeszseges fiam szuletett /kopp-kopp/Kép Mehlepeny normalis volt, vizmennyiseg is, UH-ok szerint.

Kriszta: jodpotlas csak akkor er valamit, ha egesz eletedben kovetkezetesen szeded, még pl. 2 ev sem meghatarozo. Foleg ugy, hogy a napi elelmiszereinkben /kenyer, felvagottak, stb./ sem jodozott so van, igy a sajat beviteled elenyeszo mennyiseg, igy nem sokat er. /tudomanyosabb verzio az altalam feltett linken olvashatoKép/ NEm emlekszem, alul vagy tulmukodesnel meg kimondottan kerulni kell a jodot.

Hizas-fogyas: nalam nem volt fogyas egyiknel semKép Mivel terhes, ill. szoptatos voltam/vagyok, igy a hizas nem megitelheto.

Halacska
igen, L-Thyroxin tovabbra is. Szules utan 3 honappal kellett elso vervetelre mennem /gyogyszert kozben folyamatosan szedtem/, normalis ertek volt, igy lekozelebb ujra csak 3 honapra kellett mennem.
Ugy remlik, alulmukodesnel kezdeti stadiumban sokan tunetmentesek, sot, megoszlik a dokik velemenye is a kezeles szuksegesse felol ebben a stadiumban. Terhessegnel persze egyertelmuen szukseges a kezeles.
Ja es a magzatnak a 12-dik hettol /harmadik honap vegetol?/ a sajat pm-e dolgozik mar.

Kriszta,
aztan majd meselj, mi volt a dokinal!

-Afonya
afonya
 
 


Afonya

jódpótlás: úgy emlékszem túlműködésnél kell kerülni. Azt én is olvastam, hogy akkor ér valamit, ha egész életemben szedem, de nem értem miért. Magyarázatot nem találtam rá. Szerintem igen is ér valamit. A szervezetnek kell a jód a hormonháztartáshoz, ha nincs kialakulhat a pm. Namost ha szedem akkor talán nem alakul ki. 2 év múlva abbahagyom és ekkor megint el kezd hiányozni a jód, de addig jó volt és nem mindegy hogy mikor alakul ki a pm. Ezzel nyertem 2 évet Kép

Szerdán megyek dokihoz, este beszámolok.

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


http://www.konzilium.hu/pajzsmirigy/konzil/jodv.htm

Reszlet:
Ismételten leírjuk, hogy - a terhesség és szoptatás időszakán kívül - valójában akkor van értelme a jódpótlásnak, ha az tartósan és folyamatosan történik. 1-2 éves, kampányjellegű felbuzdulás természetesen ártani nem árt, de tartós haszna is erősen kétséges.

Tehat neked tenyleg nem art felkeszulni erre, hajraKép
afonya
 
 


Áfonya!
Ma voltam dokinál. Az Anti-TPO értékem nagyon magas, ha emlékszel fentebb írtam, hogy talán elgépelték és kimaradt egy tizedesvessző. Hát sajnos nem biztos. Megismételték a vérvételt és jövő héten lesz eredménye.
Kriszta

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


Sziasztok!

Áfonya
Ezek szerint szoptathattál gyógyszer mellett? Az jó!Kép
Nálam szülés után, a 2. napon, amikor beindult a tejtermelés, akkor durrant be vmi. Nagyon rosszul lettem, pörögtem, mint egy felhúzott gyerekjáték és nem tudták, hogy mitől. Kép kaptam egy korinfart, biztos ami biztos. Na, attól meg tényleg rosszul lettem...
Előtte tényleg nem volta feltűnő tüneteim. De így visszagondolva az aluszékonyságom, pár kg mozgás ide-oda, akár attól is lehetett.

Jód: a dokim külön felhívta a figyelmemet, hogy ne fogyasszak jódos ételeket. Pedig nekem alulműkszim van. Lehet, hogy az bekavar?

Jól működő pm-et nektek!
b.

Anna 2002. június 30.
Keve 2007. június 29.
halacska
 
 


Ági!
Áttaláltál? Este benézek, most mennem kell Kép
Kriszta

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


ok de lehet, hogy csak holnap tudok írni, de fogok. Ígérem.

Kép

Kép
pkagi
 
 


Kriszta!

Írtad, hogy két elhalt terhességed volt. Mennyi idősen ment el a baba?
Még annyit, hogy ez a pajzsmirigy dolog egyenes ágon öröklődik. Anyukádtól, vagy apukádtól. Érdemes lenne nekik is kivizsgáltatni magukat. Ha van tesód neki is.
Nekem először húgomnál derült ki, majd miután hiába próbálkoztunk mi a babával, nálam nézett a doki első körben egy hormonszintet és onnan derült ki. Ezután mondtam anyuéknak, hogy mondta a doki, hogy ez egyenes ágon öröklődik és kivizsgáltatták magukat. Anyunál volt a baj és nem tudott róla.
Az biztos hogy előttem volt anyunak egy babája aki 18 napos korában meghalt és utánam volt egy vetélése.
Neki is nagyon nehezen sikerült teherbe esnie, de akkoriban ezt még nem nagyon vizsgálták.
De sikerült neki is. Ketten vagyunk tesók, akkor nekünk miért ne sikerülne. Kép

Kép

Kép
pkagi
 
 


Ági!
Anyunak egy hónapja derült ki, hogy pm túlműködése van, akkor én már túl voltam a 2. abortuszon. (8. és 7. héten halt el). Tesómnak rögtön szóltam, hogy nézesse meg a pm-ét. Még szerencse, hogy Te is és a tesód is normálisak lettetek, mert a kreténizmus a pajzsmirigy helytelen működésétől lehetséges. Az a jobbik eset, amikor elmegy a baba. Van akinél később megy el vagy halva születik a pm miatt. Nekem még szerencsém volt, mert rosszabbul is járhattam volna. Azt nem tudom, hogy nálam mikor alakult ki, de van már egy egészséges fiam és vele könnyen teherbe estem. Ha már előtte megvolt, akkor nagy mázlim van, de az is lehet, hogy a terhesség hozta ki. Szerinted ez kiderül valaha?
Neked mik az értékeid?
Kriszta

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


Szia.

Megnéztem a kezdeti leleteimet, nekem jóval jobbak voltak. Az anti-TPO érték, hogy magas nem jelent semmit csak azt, hogy gyulladás van. Ezt többet nem fogják nézni.
Én úgy gondolom ez a dolog már benned volt csak később rosszabodott az állapot.
Nekem az első időszakban amikor elkezdtem szedni a gyógyszert növekedett az értékem, de utána beállt, bár most egy kicsit izgulok, mert most megyek vissza a dokihoz kontrollra.
Én kb. 8-10 hetente járok vérvételre és mindent néznek, hogy jó legyen az eredmény.
Tudom, hogy ez nem vigasztal, de türelem. Valószínűnek tartom, hogy ez nálad is egy hosszabb folyamat lesz (az eredményeidből kiindulva)

Kép

Kép
pkagi
 
 

Vissza: Várandósság

Jegyzetfüzet: