Új privát üzeneted érkezett!

Babarózsa,
én GYES-t kapok.

Nőgy.: Nem a férjem. Kép Nem is akarnám, hogy az legyen, férjnek nem viselném jól. Hm...hm... Kép
virág78
 
 


tul jo pasi, mi?Kép

Kép
babarozsa
 
 


Nem a gyed, az anyasági segély van orvosi pecsétszámhoz kötve. Nekem spec. kiállította az ügyeletes doki szó nélkül az igazolást.
Amúgy NEKEM a gondozás választott doki által + szülés az ügyeleten nagyon bejön. (Nem így terveztem, csak mindkétszer így alakult. És JÓ volt.) Tökéletes garancia arra, hogy az ember békében vajúdhasson. Csak tisztában kell lenni azzal, hogy mikor kell kikövetelni a figyelmet, mert alapértelmezésben mindenki békén hagy. (És jó, ha van ott valaki, aki végig komunikációképes marad, mert pl. én ha szülök, akkor szülökKép = se látok, se hallok.)

Egyszer régen hallgattam egy beszélgetést Geréb Ágival, ahol is megkérdezték tőle, hogy mi minden kell egy szüléshez. Azt mondta, hogy egy nélkülözhetetlen "kellék" van, a vajúdó nőKép. A többi ráadás.

Esetleges komplikáció - ha tényleg baj van, MINDENKI segítőkész. Ugyanis alapvetően ez a dolga egy kórháznak: elhárítani az életveszélyt, meggyógyítani a nagyon beteget. Amikor ezzel a feladattal kerülnek szembe, többnyire remekelnek.

Borcsa

Borcsa
KépKépKép
borsts
 
 

 
 

Borcsa,
nagyon jokat irtal, kosziKép

Kép
babarozsa
 
 


Hogy jó pasi-e? Jaj, nagyon. Kép Nem egy sármos valaki, nem látszik nagy számnak, de mégis az... Kép
virág78
 
 


es jo orvos is?
nala szultel?
vagy otthon esetleg?

Kép
babarozsa
 
 


amugy jo lenne nemcsak vajudni bekeben, hanem szulni isKép
most kaptam egy doktorno telefonszamat, kicsit keso tudom, de ha kedden nem lesz elobbrelepes az orvossal, akkor felhivom esetleg

Kép
babarozsa
 
 


Vele szültem a második két babámat, és tökéletes hátteret biztosított a háborítatlan szülésemhez. De tudok arról is, hogy más nővel meg bunkó volt... Nem tudom, kivel miért milyen. Mivel pedig nem volt komplikáció, nem tudom, vészhelyzetben milyen orvos. Utolsó infóim szerint neki van a legkevesebb műhibapere a kh-ban.

Jaja, szülni is békében kőne. Sőt kell, sőt, így lesz. (Reméljük. Kép) Kinek a számát kaptad? Melyik kórház?
virág78
 
 


hat ez az, valaki odakat zeng az adott orvosrol, masok meg nincsenek vele megelegedve
egyedul a Szent Imres Balint Balazsrol hallottam csak jo velemenytKép de neki meg eddig nem volt meg a szakvizsgaja
de mindenki bele volt zugva eddigKép sajnos nem ismerem

akit kaptam:Babinszki Agota, elvileg az Istvanban van, de allitolag a Kutvolgyiben is valahogy, meg nem hivtam fel

Kép
babarozsa
 
 


Sziasztok!
Virág képzeld tegnap végre sikerült amiről e-mail-eztünk.Amúgy Zoltánka holnap lesz 8 hetes és már 4,5 kg.Nagyon édi baba,de már tudja,hogy mikor hogyan kell hisztizni,hogy ölben legyen.Az éjszakákat még mindíg nem alussza végig,sőt...Felkel 3 óránként enni.A doktornő szerint ne emeljem az adagját,ami 100 ml.
Szerinted?Amúgy Móranya megszült?Nem nagyon irogat.
bumbuli
 
 


Babarózsa,
a szakvizsga mit számít? Úgy értem, attól még nyugodtan kísérhet szülést. Ha már annyira jó pasi, nem hagynám ki, hogy megismerjem... Kép De én a helyedben asszem maradnék a Kútvölgyiben így, hogy már csak napok vannak hátra. A Szt. Imre ennyire ismeretlenül kockázatos lehet... Pláne, hogy ott könnyen lehet, hogy nem lesz időd jó szülésznőt választani.

Bumbuli,
örülök neki. Kép Egy ekkora babának még mindig, még hosszú hónapokig szüksége van az anyukájának az ölelésére, melegére, illatára. Különösen megnő ez az igény, ha nem szopik vagy nem kizárólagosan. Szóval csak cipeld. Kép jánlom a hordozókendőt. (Vehetsz tőlem is, de nem csupán hazabeszélek, és sokáig használtam, úgy főztem, sütöttem, hogy kicsit magamra kötöttem.)

Éjszaka: képzeld, az én 3 éves lányom sem alussza végig, még mindig szopik éjjel. Kép Még csak 8 hetes a babád, rendkívül kicsike! Nekik általában szükségletük, hogy felébredjenek, a fejlődéshez.

Mondd, a doktornő helyetted el tudja dönteni, mennyi kajára van szükséged? Ugye nem? Miért gondoljuk, hogy az a kis csomag egy semmit sem tudó valaki, aki azt sem tudja, mennyit kell ennie? Adj neki annyi kaját, amennyit kíván. Ő még tudja, mennyire van szüksége...

Móranya biztosan babázik már. Kép

Virág
virág78
 
 


Virag, kiserhet, de csak , ha epp ugyeletben vanKép
nem szandekozom valtani, de Agi ferje a Szent Imreben van kulonben, micsoda veletlen, de mindegy, mert nem akarok korhazat valtani!

Kép
babarozsa
 
 


Tényleg? Nem tudtam... Ki Ági férje?
virág78
 
 


nem tudom pontosan, nem akarok hulyeseget mondani

Kép
babarozsa
 
 


a nevbol kovetkeztethetsz esetleg...

Kép
babarozsa
 
 


ja, igen. Kép
virág78
 
 


Bábinszki Agotat ismered?

Kép
babarozsa
 
 


Nem, de utánakérdeztem, még nem kaptam választ.
virág78
 
 


kozben mas is irt nekem vele kapcsolatban...
szoval nem tudom mi lesz a vegenKép
izgalmas

az lenne a jo, hogy ha epito dolog sulne ki belole, hogy az orvosm latna, hogy maskepp is lehet, es milyen joKép

Kép
babarozsa
 
 


Sziasztok!
36 hetes terhes vagyok, második babámat várom.
Így lassan szülés előtt nem a szüléstől félek, hanem a kórháztól és a szülés utáni benntartózkodástól.
Valószínűleg azért, mert a első gyermekkel nagyon rossz tapasztalatot szereztem. Szó szerint krízis állapotban jöttem ki. Röviden: a kisfiam szájpadhasadékkal született, de ezt a kórházi vizsgálatok alkalmával nem vették észre. Sem az itthoni háziorvosi, sem a védőnői vizsgálat nem derített fényt erre. 10 napos korában vette észre egy LLL-es szoptatási tanácsadó, mivel én mindenképpen szoptatni szerettem volna az akkor még "egészségesnek" hitt kisfiam.
Nem részletezem milyen volt számomra a kórházi bentlét, mikor folyamatosan próbáltam szoptatni a kisfiam, de nem sikerült, sosem szívta. És ott senki nem tudott segíteni, hiába mondtam, hogy nem szopizik, nem vették komolyan a problémát.

Amúgy a szülés jól indult, szépen tágultam, csak a végén a szívhangok romlása miatt császárral végződött.
Most kórházat és orvost váltottam.
A múlt héten voltam megnézni a szülőszobákat és hiába újították fel, hiába egyágyasak és van lehetőség kádban vajúdni, labdán, megijedtem.
Attól hogy ez mégiscsak kórház és megint nem fognak ránk vigyázni.
A dokim pozítivan áll a normál úton való szüléshez, én is bízom benne, hogy menni fog, de félek hogy a kórházban nem fogom tudni magam elengedni szüléskor.

sziasztok
Tutuja
tutuja
 
 


Kedves Tutuja,

sajnos bagyon sok, a tiédhez hasonló történetet hallottam. Ilyenkor nagyon fontos az orvossal való kommunikáció. Könnyen lehet (nem tudhatom, de sokszor előfordul), hogy nem is rosszabbodtak a szívhangok, csak mehetnékje volt az orvosodnak. Kép Sokszor van ilyen...

4 heted van arra, hogy minden ilyesmit átbeszélj az orvosoddal. Nem túl sok idő, de elég lehet. Mondd meg neki, hogy aggasztanak téged ezek a dolgok, és bár nem valószínű, hogy "lelkizni" fog veled, a szülészeknek ez ritkán jön össze, de a hozzáállását legalább leszűrheted.

Bár Magyarországon az dívik, hogy a várandósság elején kiválasztja a legtöbb nő az orvosát, érdekes tudni, hogy pl. Németországban csak a végén. Sőt, országunkban egyre növekvő tendenciát mutat az, hogy az ügyeletesnél szülnek a nők, hogy elkerüljék a kegyetlenül magas hálapénzt, hogy békén hagyják őket a vajúdás alatt, és hogy ne sürgesse a szülés befejezését az orvos sokszor császárral. Sajnos erre az ügyeletes sem mindig jó, mert ha ő akar pénzt kapni, akkor megcsászározhat, hogy ő legyen, akinek annnnnyira hálás leszel, hogy megmentett téged és/vagy a kisbabádat. Tehát kommunikálás, kommunikálás és nagyon nagy figyelem. Az orvos a metakommunikációjával sokat elárul arról, mit gondol valójában.

Az elengedésben egy dúla nagyon sokat segíthet.

Virág
virág78
 
 


Virag,
na de honnet tudd, hogy szukseg volt-e arra a beavatkozasra, vagy sem?

Kép
babarozsa
 
 


Hát ez az... Vajúdóként, módosult, szuggesztiókra nyitott tudatállapotban és egyedül sehogy. A továbbképzésünkben, ami februárban kezdődik és jövő januárban ér véget, alapfokon élettant és anatómiai ismereteket is fogunk tanulni. Az biztos, hogy továbbképzéstől függetlenül mielőtt szülést kísérek, megtanulom ezt, hogy észrevegyem, ha pl. a baba szívhangjai normál értéket mutatnak, hogy ne lehessen megtéveszteni a mamát.
virág78
 
 


igazabol azt is olvastam, hogy a kitolas elott kozvetlenul is lelassul a szivhang...

ez kicsit ellentetetes, de engem megnyugtatna, ha hallanam a baba szivhangjait, vagy epp bepanikolnek?Kép
de nem muszaj odakotozve lenni a CTGre, az is eleg szerintem, ha kezi dopplerrel hallgatjak, bar en nem vagyok szakerto

Kép
babarozsa
 
 


Van, akit megnyugtat a szívhang, van, akit idegessé, szorongóvá tesz. Engem mindig megnyugtatott. Kép

És persze, hogy nem kell odakötözve lenni a CTG-hez. Sőt, kifejezetten káros. Az minden, csak nem háborítatlan vajúdás... (Hacsak nincs valami igen nyomós oka a mama állandó monitorozásának.)

Hát én még egyetlen orvost sem láttam, aki kézi dopplerrel vizsgált volna, de hallottam olyanról. Pl. az Istvánban van, aki vízben vajúdás közben vízhatlan kézi dopplerrel ellenőrzi a baba szívhangját.
virág78
 
 


Ja, és hogy vagytok? Párod hazaért már? Kép
virág78
 
 


haat, nehezkesen
legyengult immunrendszerrrel egy kicsit, de mar rajta vagyokKép

szerda este jon, szoval meg 2 izgi ejszaka

Kép
babarozsa
 
 


Virag,
Nemetorszagban nincs orvosvalasztas. Illetve eldontheted, kihez jarsz terhesgondozasra a rendelojebe, es melyik korhazban szeretnel szulni. De amikor szulni mesz, akkor mar az ugyeletes szemelyzet foglalkozik veled. Nagyon keves korhazba vihetsz magaddal fuggetlen babat, akivel ezt elotte megbeszeled, es jarhatsz babahoz is terhesgondozasra (az orvos helyett).
Ami nagyon jo meg, hogy szules utanra is kerhetsz magad melle babat, aki 10 napig minden nap, utana a gyermekagyas idoszak vegeig hetente 1-2-szer meglatogat!

Tutuja,
A hideg futkos a hatamon attol, amit leirtal! A legelso vizsgalatok egyike a szajba kukkantas, hogy kizarjak a szajpadhasadek lehetoseget. Komolyan elgondolkodnek az otthonszulesen, ha a korhaz latvanya is traumat okoz. 4 het talan meg elegendo arra, hogy mindenfele tekintetben felkeszuljetek!

Zsuzsi
zsuzsi74
 
 


ott halapenz sincs!

Kép
babarozsa
 
 


Sziasztok!
Virág,
Nekem is volt olyan érzésem, hogy az orvos a "könnyebb" utat választotta és tényleg a kitolási időszaknak kellett lassan jönnie. Arra emlékszem, hogy azt mondta, hogyha másodszor (xedszer) szülnék, engedni megszülni, de így fél hogy elhúzódik a kitolás időszaka és biztonságossabb a babának a műtét. Igen, ekkor már folyamatosan rajtam volt a ctg. Utólag a szülésznő is mondta hogy valszeg simán meg tudott volna születni. Egy méhszájlazító injekción kivül semmit nem kaptam szüléskor, ezt is többször ajánlották, mire elfogadtam.Nem tudom a kitolás hogy ment volna, mert azért a végén eléggé fájt már, talán ha jobban bízom magamban, akkor sikerült volna. Utólag mindegy, de annak ellenére, hogy háborítatlannak azért nem nevezhető, de viszonylag beavatkozásmentes vajúdásom volt, mégha császárral is végződött, elég optimistán és kiváncsian várom a következőt. Mondjuk már jobban tudom mit szeretnénk.
Zsuzsi!
Igen, sajnos tényleg egy nagyon egyszerű vizsgálat lett volna és itt sem az orvosok tlterheltségére, sem anyagiakra nem lehetett hivatkozni. Talán egy olyan helyen ahol komolyan veszik a szoptatási nehézségeket, kiderült volna.
De azért a sors útjai kifürkészhetetlenek, mert ha benn észreveszik, akkor lehet hogy nem talákozom azzal a szoptatási tanácsadóval, aki nem csak a tápláláshoz és a fejéshez adott igen sok segítséget, hanem részben neki is köszönthetjük, hogy a kisfiam valószínűleg az elérhető legjobb sebész kezébe került.

Bennem is felmerült, hogy lehet, hogy nyugodtabb lennék otthon vagy egy születésházban, ha ehhez megfelelő partnereket találnék. De manapság annyira elfogadott, hogy szülés=kórház, hogy nekem ez az élmény kellett ahhoz, hogy el kezdjek gondolkodni azon, hogy nem lehetne-e másként. Másképpen szülni és másmilyen körülmények között.
Amúgy csak magában az hogy valaki császárral szült kizáró ok egy esetleges otthonszülésnél?

Németországban tényleg nincs hálapénz, sőt kisfiunk műtéténél még a nővéreknek sem mertünk adni, azt mondták, meg se próbáljuk, még csokit se, mert nem értik miért adjuk.

Tutuja
tutuja
 
 


Sziasztok!
Babarózsa! A kitolás előtt valóban lelassul a baba szívhangja. Ezt hívják "belépési effektusnak". Azt jelzi, hogy a baba feje a legnagyobb kerületével átjutott a medencebemeneten. Élettani és magától rendeződik
Tutuja!
Önmagában a császármetszés nem akadály az otthonszülésnél
ráhel
 
 


Sziasztok!
Babarózsa!
A szívhanglassulás a kitolási szak kezdetekor teljesen élettani és magától rendeződik.
Azt jelzi, hogy a baba feje a legnagyobb kerületével átjutott a medencebemeneten.
Tutuja!
A császármetszés önmagában nem kizáró ok az otthonszülésnél.
ráhel
 
 


Bocs!
Azért jelent meg kétszer, mert az első a felrakás után fél órával eltűnt.
ráhel
 
 


Tutuja,
a császár önmagában nem kizáró ok valóban, de 2 tényezőt mindenképpen figyelembe kell venni: az egyik, hogy ellenőrizni kell a hegvastagságot, hogy nem fenyeget-e a szétválás lehetősége. A másik, hogy nem biztos, hogy 4 hét alatt fel lehet készülni az otthonszülésre.

De én megpróbálnám a helyedben. Kép Viszont akkor gyorsan lépned kell. Ha nem tudod merre, írj. Kép

Ráhel,
köszi az infót, nem tudtam ezt ilyen biztosan. De ha már átjutott a szülőcsatornán a legnagyobb kerületével a kicsi feje, onnan nem igen lehet visszarángatni, nem? Nekem úgy tűnik, ez egy picivel hamarább lehetett. Persze ez nem oszt, nem szoroz, csak hangosan gondolkodtam. Ja, hogy a medencebemeneten! Az nem a szülőcsatora. Oké. Kép

Zsuzsi,
igen. Olvastam a Bába válaszolban ezekről. De ettől függetlenül jó, hogy leírtad. Van hova fejlődnünk... Ja, és No-ban törvény adta jogod, hogy otthon vagy születésházban független bábával szülj, és adottak a kórházi körülmények is, vagyis egy megakadt otthonszülést általában midenféle pofavágások nélkül átvesznek, és a bába asszem maradhat. Jól tudom?

Virág
virág78
 
 


Ráhel...
ezt tudom, en is olvastam.

de gondolom ilyenkor mar keso a csaszar, nem ilyen szivhang lelassulaskor szoktak hirtelen csaszart alkalmazni???
csak ezen gondolkoztam

Kép
babarozsa
 
 


Babarózsa
Mint írtam ez élettani jelenség és általában ezután a baba normál időtartamon belül megszületik. Ha az orvos úgy ítéli meg, hogy a kitolási szak elhúzódik, más megoldást alkalmaz. Pl. hasfal felöl nyomja a babát v. vákummal segít.
A császárt korábban észlelt szívlassulásnál végzik. Ez előfordulhat akkor is ha a vajúdást oxitocinnal gyorsítják és a kicsi nem bírja az "iramot".
ráhel
 
 


Tutuja,
ha komolyan fontolgatod az otthonszülést, akkor MOST döntsd el, mert ha jól tudom, pénteken van info est, és a jövő hét a tanfolyam, ami nékül G. Ági simán azt mondja, hogy NEM. Hegvastagságnézésre is tud embert, tán a Blahán lévő kórházban, nem tudom, az melyik. Az egyik legjobb barátnőm kettőt szült otthon miután a legelső császár volt.
Több infót találsz a tanfolyamról itt:
www.szules.hu
Sok sikert, akármit is választasz. Kép
h_szilvi
 
 


Virag,
Igen, torveny adta jogom, eltem is vele! Raadasul ingyenes, bar mintha ugy remlene a szuleteshazert valamennyit fizetni kell. Az mas kerdes, hogy azert egy hagyomanyos nogyogyasz, akihez mondjuk terhesgondozasra jarsz, ugyanugy kiakad, ha az otthonszulest emlegeted, mint otthon... Kép
Ami nekem a rendszerben furcsa, hogy az a doki, aki egy rendeloben rendel, valoszinuleg evtizedeken at nem lat szulest. Aki meg korhazban szulesz, az nem vegez terhesgondozast. Majd rakerdezek a szulesznomnel hogy is van ez valojaban, de ha igy, ahogy gondolom, akkor kizarolag az otthonszuleseket kisero fuggetlen babak rendelkeznek teljeskoru ismeretekkel.
Az otthonszulesre nagyon egyszeru felkeszulni: kell hozza egy otthonszulni akaro kismama. Nem art, ha a parja is ugyanezt akarja, es az sem baj, ha van egy szakember, aki ezt helyesli. Magyarorszagon: Gereb Agi.

Tutuja,
Ha ugy erzed, megprobalnad, azon nyomban keresd fel Gereb Agit, es kerd ki a velemenyet. Egy Aids tesztet, es egy 37. heti vizsgalati (vagy ultrahang ?) papirt szokott kerni.
Olyan ritkan szulunk eletunk soran, nem erdemes ezt az elmenyt masok hangulatara, kulso korulmenyek banalis alakulasara bizni. Hogy aztan egesz eletunk soran ezen bankodjunk! Vedd kezedbe az iranyitast, es tegy ugy, ahogy igazan szeretned! Nagyon sokan szulnek otthon csaszar utan is! DEcemberben lattam ket olyan gyonyoru otthonszulest, hogy ezek utan akiben egy ici-pici vagyat is felfedezni velek azirant, hogy otthon hozza vilagra gyermeket, buzditani fogom, hogy lepjen eziranyban!

Zsuzsi
zsuzsi74
 
 


Potom hatszor irtam le, hogy otthonszules.... Kép

Zsuzsi
zsuzsi74
 
 


Zsuzsi,
KépKépKép
h_szilvi
 
 


Ráhel, hat ez az en bajom, csodalkoznak, hogy gubanc van, ha beleavatkoznak pl. oxitocinnal...
aztan persze nincs mas hatra, mint a hasbakonyokles

az orvosom ma epp utalt ra, hogy ezt fogja csinalni...de ez volt az utolso dobasa!

Kép
babarozsa
 
 


Ráhel, Te szakmabeli vagy valamennyire?

Kép
babarozsa
 
 


Babarozsa,
Abbol, amit az Istvanos topikban, meg itt leirtal, hanyatt- homlok menekulnek! Van egy baratnom, "megszokasbol" szult a dokijanal, "ha eddig jo volt, ezt mar csak kibirjuk vele" alapon. Azt hiszem szegeny nagyon banja. A doki vegig az ellenkezojet csinalta, mint amit megigert. Pedig elotte meg csak olyan beszolasai sem voltak, mint a tiednek!
Egyaltalan, verlazito! Hogy mer igy beszelni egy kismamaval? Minek kepzeli magat? Es mi az, hogy o mit "enged"? Meg hogy fog o meg jobban is nyomkodni? Juj, de ideges lettem, abba is hagyom!

Zsuzsi
zsuzsi74
 
 


Zsuzsi,
en is menekulnek, de hova?
a 39. heten vagyok!
max az ugyeletesnel szulhetek, a szulesznom nagyon jo ellenben! szoval nagy gond nem lenne

Kép
babarozsa
 
 


Babarózsa,
én otthagynám a dokit. Most. Bábinszky Ágotáról jókat hallottam.
virág78
 
 


Babarozsa!
Hogy érted azt, hogy erre utalt az orvosod. Pontosan mire és minek kapcsán. Úgy értem miről beszélgettetek, hogy ez szóba került?
ráhel
 
 


Babarozsa!
Hogy érted azt, hogy erre utalt az orvosod. Pontosan mire és minek kapcsán. Úgy értem miről beszélgettetek amikor ezt mondta?
ráhel
 
 


Ráhel,
megvizsgalt, es kicsit megnyomta felul a hasam, gondolom, hogy kemeny-e vagy valami, es emiatt alul belenyillalt egy kicsit, es szoltam neki, hatha fontos
erre, hogy fogja meg jobban is nyomogatni, hehehe

ez volt, szo szerint

Kép
babarozsa
 
 


xxx
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Vendég 2010.04.12 14:03-kor.
Vendég
 


Babarozsa,
En ilyen orvossal biztos nem allnek szoba tobbet. Ha mast nem is lepsz mar, annyit megtehetsz, hogy nem kered, hogy hivjak be, es remenykedsz, hogy nem o az ugyeletes.
Ameddig lehet otthon vajudj, csak utolso pillanatban essetek be, ha lehet. Igy ugyan nagyon kellemetlen az utazas, de addig azt csinalsz, ami jol esik.
Lehet, hogy hulyeseg, de amikor ugy erzed a szuloagyon fekve, hogy tolofajasaid vannak, ne szolj egybol a dokinak, szep csendben hagyd tortenni a dolgokat maguktol. Ha nem nyomsz, akkor is jon a baba elore szepen a maga utemeben. De ha egyedul nyomsz, az orvos "segitsege" nelkul, akkor is- bar o megprobalja bebizonyitani neked, hogy nelkule nem szulnel meg soha!
Persze nehez, de a legjobb ugy idoziteni az orvos odahivasat, hogy csak el kelljen kapnia a babat, de pl. gatmetszesre, hasbakonyoklesre mar ne legyen ideje. Es remenykedj, hogy nem fog ott strazsalni, es figyelni argus szemekkel!
Jaj, barcsak lehetne ezen valtoztatni meg! Olyan rossz ez igy, hogy tudod, hogy nem idealis, mar elore, es megis...amikor az eletben alig nehanyszor adatik ez meg nekunk!
Zsuzsi
zsuzsi74
 
 

Vissza: Szülés

Jegyzetfüzet: