Új privát üzeneted érkezett!

Kedves Bunny,

Nagyon koszonom a valaszodat.
Tudom, hogy mennem kellenne kivizsgalasra, ra is fogom venni magam. Majd leirom, hogy alakul.
Az epiduralt nem a szulesz, hanem az anesztes csinalta.
Udv
Aniko
dufi
 


Szia Dufi!

Csak most olvastam a hozzászólásodat, de Bunny megelõzött. Remélem, hogy a lehetõségekhez képest szerencsésen alakulnak a dolgok, mind a mostani panaszaiddal kapcsolatban, mind a következõ babánál.

Szilvi!
Pontos információt inkább csak nõgyógyász tudhat adni. Saját tapasztalat, hogy nekem is keményedett sok mindenre. Hogy az egész, vagy egy része, azt nem tudtam megállapítani. Tokográf segíthetett volna, ha ...
Te honnan tudod, hogy olyat csinál a pocakod, amit nem szabadna neki?
Ad-é a nõgyógyász erre gyógyszert, tanácsot, stb, vagy csak azt közli, hogy ezt nem szabadna a méhednek?

Snoopy
snoopy
 


Szia Snoopy!
A Doki Tényleg csak ezt mondta,hogy nem szabadna keményednie az egésznek.Mondjuk nem tudtam pont akkor ezt megmutatni neki, talán majd legközelebb.Viszont anyukám megnyugtatott,mert neki is volt ilyen és már hallottam, hogy másnak is.Igy már nem foglalkozom vele, mert jól vagyok.Csak a szüléstõl kezdek el félni.Rohamosan közeledik, már csak 9 hét.Szia!
Szilvi
 

 
 

Kedves levelezõk!
Nemrég bukkantam erre a topicra és nagyon jó volt olvasni. Örülök, hogy van néhány kollega (szintén orvos lennék) akiknek van türelmük, energiájuk és kedves stílusuk, hogy ilyen korrektül válaszolgassanak a kérdésekre. Úgy érzem, a mi (egészségügy) lemaradásunk pontosan ezen a téren a legnagyobb a kultúrált világhoz képest. Bár vannak kezdeti biztató jelek, de nagyon nehéz az „utasító-elrendelõ” egészségügyrõl a „szolgáltató”-ra váltani. Ritkán van elég idõnk, türelmünk a kérdések megválaszolására, pedig egy jól tájékoztatott paciens nyugodt együttmûködése sokszor legalább olyan fontos a sikerhez mint maga a kezelés.
Olyan helyen dolgozom, ahol a szülészeten az anesztéziát az aneszteziologia szakvizsgával is rendelkezõ szülészek látják el, (magam is ezek közé tartozom). Hogy ez jó vagy rossz ezen sokat lehet vitatkozni, de egyelõre mûködik, az év 365 napjának 24 órájában. A kórháznak van persze központi anesztéziája, inenzív osztálya de az õ segítségüket csak súlyos esetekben, ritkán vesszük igénybe. Ezt csak azért írtam le, mert a körülményeink nem sokban térnek el az átlagos kórházakétól, ugyanakkor a 90-es évek közepe táján végzett felmérés szerint Magyarországon a szülészeti osztályok kb. 5%-ában áll rendelkezésre BÁRMILYEN fájdalomcsillapító eljárás.
Jó, mi? Az arány szerencsére azóta valamennyit javult de még mindig elég siralmas. Tudom hogy nem könnyû megszervezni egy szülészeti osztály anesztéziáját, de amíg az ott szülõ anyák azt sem tudják, hogy egyáltalán milyen lehetõségeik lehetnének, addig biztos nem is történik semmi elõrelépés. Úgy gondolom, hogy a szülés átélése mindenkinek a magánügye, mi csak a segítségünket ajánlhatjuk fel, de ha igény van rá, akkor viszont segítenünk kell. Keserves dolog azt mondani valakinek hogy „ez bizony fáj, ezt el kell viselni” persze átélni még keservesebb. Az osztályon eddig végzett 16-17 ezer EDA alapján nyugodtan mondhatom, hogy a szülészti epidurális fájdalomcsillapítás egy biztonságos, kevés és nem súlyos szövõdménnyel járó módszer ami a fájdalomcsillapítás mellett sok esetben gyógyító hatású is. Megfelelõ körültekintéssel végezve gyakorlatilag veszélytelen (bár a mi szakmánkban nehéz ezt bármirõl is kijelenteni). Szerintem a kismamákra kell bízni, hogy mit választanak, nekünk viszont eleget kell tudni tennünk az igényeknek. Ezért örültem az itt olvasottaknak, mert ahhoz, hogy az ember valamit kérjen, nem árt tudni, hogy mi is az.
Elnézést kérek, hogy kicsit hivatalosra sikerült a levelem, valószínûleg szakmai ártalom. Nem könnyû az itt írók könnyed, kellemes stílusában fogalmazni. Sok sikert kívánok a lelkes várandós és már valódi mamáknak és a kedves levelezõ kollegáknak! Üdvözlettel: males
Névtelen
 


Kedves Doktor Urak!
Sajnos nem ismerem ezeket a rövidítéseket és a hozzájuk tartozó adatokat amit a 4D-ós Ultrahangrendelõben kaptam. Kérem ha tudnak, segítsenek.
AC-12.60
BPD-4.34
FL-2.58
HC-15.33
OFD-5.37
TAD-3.89
FL/BPD-59.45%
CI-80.82%
HC/AC-1.22
A 31. hétben vagyok.
Köszönettel:Szilvi
SZilvi
 


Most bukkantam ra erre a honlapra, erdeklodessel (es meg kell hogy mondjam nemi szornyulkodessel) olvastam a korabbi hozzaszolasokat. Jelenleg Angliaban, 32 hetes terhesen most probaljuk ferjemmel vegiggondolni a lehetosegeket. Eleinte kicsit aggasztott hogy nem otthon vagyok terhes (itt ha minden jol megy szulesz/nogyogyasz orvost latni sem fogok, szuleszno vegzi a legtobb muveletet - kiveve az epiduralis erzestelenitest amit aneszteziologus), de az ido haladtaval ugy erzem hogy hatarok kozott ugyan de sok mindenben en donthetek majd, es ehhez sok informacioval latnak el terhesgondozason, egyeb helyeken. pl vonz a vizben szules, vagy legalabbis az ott vajudas, de ha feluton meggondolom es EDA-t kerek, akkor semmi gond, atvisznek egy szuloszobaba es megkapom. Elso gyerekkel az ember sosem tudja hogy hogyan fogja birni, igy felmerult bennem a Pethidine hasznalata is. Ugy sejtem hogy ez ugyanaz lehet mint a Dolargon amit itt korabban emlitet valaki. Ket kerdesem van - az egyik hogy mivel atmegy a mehlepenyen, olvasom hogy ugyan hogy a komoly legzesi problema a magzatnal ritka de hogy sokszor nehezebben kap ra a szopasra es akar egy hetig is kokadtabb lehet. Van ezzel kapcsolatban valakinek velemenye-tapasztalata? A masik egy altalanosabb kerdes - ha az elso szules nem veszi el a kedvunket akkor 2-3 ev mulva szeretnenk masodikat, de mar otthon. A leirtak alapjan a kep kisse riaszto, de Pesten pl mennyire jellemzo hogy a korhazban van gaz, pethidine, medence, 24 oras epiduralis lehetoseg - vajudas kozbeni kivansagra, nem elore kerve - meg termeszetesen papas szules?
Névtelen
 


Kedves Névtelen

Elõször is kicsi a valószínûsége, hogy ne lássál orvost a szülésed során, legfeljebb nem a konzultáns vizsgál meg, hanem a registrar, de azok képzettsége sokszor jobb mint egyes otthoni szülészeké. Másodszor a konzultánst állandóan tájékoztatják a szülõszobán levõkrõl. Az igaz, hogy az un. rutin dolgok nagy részét a szülésznõk végzik, de az õ - elméleti és gyakorlati - tudásuk össze sem hasonlítható magyar kollégáikéval, persze azért, mert otthon szinte semmit sem engednek nekik csinálni, egyébként elvinnék a paraszolvenciát. Vajúdás alatt végig rajtad lesz a CTG, így bármilyen probléma is jelentkezne, azonnal észlelik. A császármetszésre az indikációt korrekten fogják felállítani, akkor és amikor arra szükség van. Az epidurált ebben gyakorlatot szerzett aneszteziológus fogja csinálni.

A pethidine a Dolargan hatóanyagának a neve, ez egy rövid hatású opioid fájdalomcsillapító. A placentán átmegy, tehát a babánál is megjelenhet a hatása, azonban a gyakorlatban ez nem következik éspedig azért nem, mert csak izomba adják, így a vérszint alacsonyabb, amennyiben a hatása nem elegendõ akkor javasolják az epidurált, elkerülendõ a túladagolást.

Szerintem ne aggódj az itteni szüléssel kapcsolatban, biztonságban leszel. Itt ugyanis nagyon komoly szakmai ellenõrzés folyik nemcsak az orvosok, de a nõvérek irányban is, otthon ennek még a kezdeményei sincsenek meg. Ami tudsz, az az amit mástól hallasz, az pedig a szakmai tudásra nem vonatkozik. Élvezettel olvasgattam korábban, hogy egy szülész ázsióját mennyire emelte ha felszívódó varratokat alkalmazott. Arról persze, hogy mit szabad és mit nem szabad felszívódóval varrni nem esett szó, vannak un. erõsebb igénybevételnek kitett területek, ahol a felszívódó egyszerûen nem elegendõ. Egyébként Angliában minden bõrmetszés zárása un. intracutan felszívódó varrattal történik azok után, hogy az alsóbb rétegeket megfelelõen - nem felszívódóval - már bezártak. Nemcsak kozmetikailag szebb, de a bõrgyógyulás is jobb.

Elárulnád, hol fogsz szülni? Éppenséggel még az is lehet, hogy magyar aneszteziológusod lesz, márha kellene. Vagyunk itt néhányan.

Üdv: Bunny
Bunny
 


Ui:

Elfelejtettem írni, hogy a pethidintõl nem fog lassaban rákapni a szopásra és nem lesz tõle hetekig kókadt, ez, hogy finoman fogalmazzak baromság.


Üdv: Bunny
Bunny
 


Kedves Bunny!
Segítségre van szükségem ahhoz, hogy el tudjam dönteni, hogy a petesejt leszíváshoz altatást, rövid intravénás narkózist, vagy érzéstelenítést valasszak. Rám van bízva, de én ezekrõl nem tudok semmit. Meg egyáltalán mit javasol az aneszteziológus?? A beavatkozás kb. 30 perc állítólag.
Köszönöm, Nyuszi
Névtelen
 


Sziasztok! Zsuzsi vagyok, 34 hetes terhes. Engem is az epidurális érzéstelenítés érdekelne. A dokim szerint a szülési fájdalom természetes fájdalom, az a legjobb, ha semmilyen fájdalomcsillapítást nem alkalmaznak. A barátnõm viszont azért nem akar második gyermeket szülni, mert az elsõ szülése annyira rettenetes, borzalmas élmény volt, hogy nem szívesen élni át még egyszer ezt az élményt. A szakirodalomban azt olvastam, hogy elsõ szülésnél kifejezetten ajánlott Franciaországban az epidurális szülés, mivel a szülési fájdalmak mellett az ismeretlentõl való félelem miatt is görcsöl a szülõ nõ. A kórházban, ahol szülni fogok, lehetõség van az epidurális érzéstelenítésre, csak meg kell szervezni a dokim szerint az anesztessel. Ragaszkodhatok-e hozzá akkor is, ha a szülés idején megpróbálnak majd lebeszélni róla? Jogászként úgy gondolom, hogy igen, de lehet, hogy túl naív vagyok. Félek attól, hogy a dokim most rábólint, hogy oké, késõbb pedig egyszerûen nem tesz eleget a kérésemnek, mondván, hogy úgyis mindjárt megszülök.
Zsuzsi
Zsuzsi
 


Szia Névtelen!

A pesti viszonyokról részletes leírást a Kismama pár hónappal ezelõtti számában találhatsz. Amekkora szeletet én beláttam: kád, illetve madence van egy pár helyen (nem sok) vízben szülni csak egy helyen engedték a kismamát a kórházban. Ahol 24 órás EDA szolgálat van, ott nem feltétlenül kell elõre megbeszélni, bármikor kérheded. De a vajúdás közben jó, ha viszonylag korán eldöntöd, mert van olyan határ a tágulásban, amikor már nem szívesen szúrják meg. Onnan is lehet még messze a vége.
Gázt én még sehol nem láttam használni, bár mindig elmondják, hogy van ilyen fájdalomcsillapítás is. A Rókusban biztosan nincs, mert felszerelés sincs hozzá. Uitt dolargant sem használnak, máshol is csak nagyon ritkán. Gondolom én, mertzhogy többet hallottam volna már róla sztorizni, ha mégis.

Nyuszi!
Az az igazság, hogy ezt tényleg neked kell eldöntened. Már mindenfajtát próbáltam. Nekem mind bejött. Azt hisze,, hogy a rövid vénást választanám. Rosszul esne, hogy észlelem, hogy turkálnak bennem, ha nem muszáj éreznem. Egy szúrás az ember karján és kész. Az érzéstelenítés legalább egy szúrás, de általában több. Ha így is úgy is infúzió jár hozzá.

Zsuzsi!
Ha lehet, akkor az lenne a legjobb, hogy kijelented, hogy ha nincs semmi, ami ellene szól, akkor szeretnéd az EDA-t. Kérd, hogy szúrjanak meg az elején. Akkor még mindig eldöntheted, hogy mikor kérsz bele gyógyszert. Ha ez nem lehet, akkor vizsgálat esetén kérdezd meg, hogy hol tart a tágulás. A két-három ujjnyi méhszájnál betett kanül ideális, akkor még sok idõ szokott lenni hátra.

Snoopy
snoopy
 


Köszönöm Snoopy a válaszodat.
A rövid intravénás-nak van valami mellékhatása? És a 30 perc az belefér, vagy addig lehet adagolni ameddig kell?
Nyuszi
Névtelen
 


Szia Nyuszi!

Kérdés, hogy ahol csinálják, ott a számukra belefér-e. A gyógyszereket addig lehet adagolni, amíg szükség van rájuk. Számomra ez az idõ a határ amíg az átlagos "rövid vénás narkózis" módon segítem a beteg légzését. Azaz maszkkal és nem tubussal. Az én kezem kb addigra fárad el. Érdeklõdj utána ott, ahol csinálják.
Igen, persze ennek is van mellékhatása, és persze lehet szövõdménye is. Ha baj van, akkor lehet, hogy elõbb van szükség tubus bevezetésre, mint az a fél óra, pl, ha a gyógyszerektõl hánysz, ami teljesen egyéni érzékenység. Hálistennek én még attól sem hánytam, amitõl gyakrtabban szoktak. Utána kóválygós lehetsz, szintén gyógyszer fajtától függõen. Nem vezethetsz utána haz pl. De remélhetõleg mindent elmondanak Neked elõre, merthogy el is kell.
Snoopy
snoopy
 


Kedves Snoopy és Bunny!

Most járok a 15. hétben a második terhességemmel. Hál'Istennek az elsövel nem volt semmi baj és annak ellenére, hogy EDA-t nem kaptam maga a szülés nem volt olyan iszonyú, mint a gátseb varrása. Erröl már régebben is írtam és így visszaolvasva elég dühösre sikerült az akkori írásom, de tényleg csak dühös tudok lenni azért, amiért pont a végére rontottak mindent úgy el. Normális általában, hogy bárminemü érzéstelenítés nélkül varrjanak össze a sebet? Tényleg semmit nem lehet csinálni a végén, hiszen akkorra már megszületett a baba, neki nem tudnak ártani. Vagy nem ettöl függ? Teljesen úgy éreztem magam, mintha valamiért vezekelnem kellene. Függ az akkori fájdalom attól is hogy hogyan varrnak össze, illetve aki ezt végzi, mennyire végez "minöségi" munkát? Nem tudom hogyan fejezzem ki magam másként. Vannak ugyanis barátnöim akik igen kellemetlennek találták a dolgot, de inkább napokkal késöbb és nem pedig amikor varrták öket. És még egy dolog. Ha újra vágnak ezt a régi seben végzik, vagy pedig egy teljesen újat vágnak. Lehet, hogy buta a kérdés, de nem tudom elképzelni hogy müködik a dolog. Ugyanis ha így lenne, az a gyanúm, hogy akkor még rosszabb lenne az újra "öltögetés". Esetleg beszélnem kéne róla az orvosommal? Itt magához a szüléshez nem ö jön be ugyanis, hacsak nem császármetszést kell végeznie, hanem az éppen ügyeletes orvos. Annyira dühítönek találom, hogy például a fogorvosom nem hajlandó a fogamat betömni, ha nem adhat be elöször egy kevés "kamillát" az ö szavai szerint (mert minek szenvedni amikor nem muszály), amikor viszont szülsz hiába kérsz, nem kapsz.
Bocs ha hosszú lettem és elöre is köszönöm a válaszotokat.
Luca
Névtelen
 


Kedves Snoopy,

volna egy kerdesem hozzad: az EDA-t miert csak 3cm-es tagulas utan lehet beadni? Leallithatja a szulest, vagy mas oka van? A sogornom egy hete szult EDA-val, de szegeny mar nagyon rosszul volt, mert a 3 cm-t nyolc ora alatt erte el, ekkor bekotottek neki az infuziot a fajdalomcsillapitoval.Ezutan ugy haladt a szules, mint a karikacsapas ket es fel ora mulva szuletett meg a baba, egeszseges szep kisfiu.Azt mondta, legkozelebb nem ker EDA-t, mert pont akkor nem kaphatta meg, mikor a legnagyobb szuksege volt ra.
Elore is koszonom szepen a valaszod.

Udv,

Hm
Hannamama
 


Sziasztok!


Úgy néz ki fiatal pocakos vagyok, de csak két napja tudom...halovány csík a teszten.
Kedden végtgröngennen voltam, kb. 5 felvételt csináltak, de nem volt a testem többi része védve...van okom félelemre?

mégnemmeremideírniki
Névtelen
 


végtagröntgent akartam bocsi
Névtelen
 


Kedves Névtelen I

Normális általában, hogy bárminemü érzéstelenítés nélkül varrjanak össze a sebet?

Egyáltalán nem normális. Azonban a helyi érzéstelenítéshez is érteni kell, mégpedig azért, mert a sebszélekbe beadott helyi érzéstelenítõ általában nem elegendõ, ugyanakkor ahhoz, hogy ez hasson lényeges mennyiségû anyagot kell beadni ami viszont feldúzzasztja a szöveteket, nehezebb varrni és nem gyógyul szépen. Éppen ezért sokan inkább nem adnak semmit azzal, hogy nem lehet mást csinálni. Tanult orvosok ilyenkor un. idegblokkokat alkalmaznak,ami viszont gyakorlatot és alapos anatómiai ismereteket igényel. Ez utóbbit még meg is lehet tanulni könyvbõl, azonban gyakorlatot csak olyantól lehet szerezni, aki maga is ismeri a technikát és alkalmazza. Ilyen pedig nagyon kevés van. Így sokan az aneszteziológust hívják, aki vagy altatással vagy egy un. nyereg blokkal tud segíteni. Persze ehhez a mûtõbe kell vinni a pácienst. Ez csak hozzáállás kérdése, de szenvedni "elvileg" nem kell, a mai korszerû aneszteziológiával minden megoldható.

Kedves Hannamama

Az epidurált bármikor be lehet kötni, a feltétel csak az, hogy a szülés valójában induljon meg. Általános tapasztalat az, hogy egy bizonyos tágulás elérése elõtt általában nincsen rá sükség. Akinél viszont megindult a szülés és ennek ellenére sem tágul, akár 1 cm-nél is be lehet kötni. Mindíg a pácienst és az adott helyzetet felmérve lehet a korábbi epidurálról dönteni.


Kedves Névtelen II

Kedden végtgröngennen voltam, kb. 5 felvételt csináltak, de nem volt a testem többi része védve...van okom félelemre?

Attól függ, mit értesz az aggódás alatt. A korai terhességben a minden vagy semmi elve érvényesül, vagyis ártó külsõ behatás esetén vagy eredeti folyamatában fejlõdik a terhesség tovább, vagy vetélés történik. A RTG ugárzás - mint minden más elektromágneses sugárzás - azért ártalmas, mert változást okozhat a DNS bázissorrendjében, ami a gének információit kódolja. Az ilyen kódváltozások 99,9%-a a sejt pusztulásával jár, és csak a másik 0,1 %-nál okoz olyan hibás információt amikor a sejt továbbra is él, de funkciójában változás áll be. A RTG sugarak egyenesen terjednek, ha nem volt a medencéd fölött ólomköpeny akkor csak a szórt sugárzás érhetett el, ami meglehetõsen gyenge. És csak egy rövid ideig ért a sugárzás (5x néhány millisecundumig), nem hosszantartó folyamatos sugárzásnak voltál kitéve.

Vagyis: igen nagy az esélye annak, hogy semmiféle károsodás nem ért, de ha véletlenül elvetélnél, akkor sem biztos, hogy a RTG vizsgálatnak volt szerepe benne.

Üdv: Bunny
Bunny
 


Kedves Bunny!

Köszönöm a válaszod a gátmetszéses érzéstelenítést illetöen. Azt szeretném még megkérdezni, hogy miböl áll az általad említett idegblokk illetve nyereg blokk (csak röviden persze)és miért kell ehhez a mütöbe menni. Lehet, hogy csak azért nem végzik mint rutin beavatkozást, mert akkor a szülöszobán túl a mütöt is fertötleniteniük kellene? Vagy csak mert ezért a kórház nem kap külön pénzt. Igazán nem akarok cinikusnak tünni, de olyan abszurd nekem ez az egész. Már csak azért is, mert amikor én szültem, jelen volt egy aneszteziológus is, mivel itt ez kötelezö arra az esetre, ha véletlenül valami sürgös beavatkozás válnak szükségessé. Ennek ellenére ö semmit nem csinált. Elöre is köszi.
luca
 


Bunny,

koszi a valaszt.Akkor meg vegkepp nem ertem azt az orvost, nade mindegy.

Koszonom

Hm
Vendég
 


Kedves Bunny!

Az lenne a kérdésem hogy a menszesz harmadik napján lehet-e teherbe esni,ugyanis nem védekeztünk mert én úgy hallottam hogy ebben az idõszakban nem lehetséges a megtermékenyülés mivel a petesejt távozik a menszesszel.
M......
Névtelen
 


Hannamama!

A Rókus kórházban az indított szüléseknél olyan elõre bekötik az ED kanült, hogy ha az mindenkinek jobb, akkor az indítás elõestéjén (gondolom zuhanyozás után)
érzéstelenítõt bele pedig csak akkor, amikor az oxitocint is elindítják.

Luca!
Szintén a Rókusban adnak lidocaint a gátmetszés varrásához a nõgyógyászok, de kevesen tudnak úgy lokálozni vele (higított változat), hogy az tényleg eredményes legyen. Máshol sem nagyon láttam profikat ebben. Ezért ragaszkodtam az epidurálos helyhez.

M...!
Hivatalosan a menzesz után tényleg nincs a méhedben petesejt, ami életképes. De ha mégis várandós leszel, akkor az a bizonyíték, hogy máris kiszabadult az új, érett petesejt. A nõi szervezetben minden lehetséges. Ennek persze kicsi az esélye, olyan nõrõl is hallottam aki csak a menstruáció idején volt képes teherbe esni KépKép

Snoopy
snoopy
 


Kedves Luca

A helyi érzéstelenítésnek az a célja, hogy egy viszonylag jól körülhatárolt területet beidegzõ idegek vezetését blokkoljuk a gyógyszerrel. Olyan esetekben, mint pl. a fogaknál, az idegek úgy futnak, hogy viszonylag egyszerûen elsajátítható azok blokkolása, és jó hatásfokkal használható a különbözõ beavatkozásokhoz. Sajnos a gát nem ilyen, bár az azt beidegzõ idegek lefutása anatómiából ismert, ezek nem egykönnyen elérhetõ helyen vannak. Így gyakorlat kell, valaki aki tudja meg kell hogy tanítsa másoknak. Az aneszteziológust megtanítják az alsó és felsõ végtagokat, a nyakat, és a szemet ellátó idegek pontos lefutására, így akár mûtéthez, akár a mûtét utáni fájdalomcsillapításra nagyon jó kis idegblokkokat lehet csinálni, és nagyon hatásosak. De pl. a gátat ellátó idegekhez nincsen gyakorlatom, és sok szülésznek sincs. Így marad az, amikor a szövetet infiltráljók a helyi érzéstelenítõvel majd ez után vágnak. Ez ebben a sorrendben általában jól mûködik, viszont fordítva szinte biztosan nem, pl. repedt gátnál a sebszéleket ugyan be lehet infiltrálni helyi érzéstelenítõvel, azonban a hatása szinte nulla lesz. Ennek részben élettani (fájdalom vezetése, felfogása stb.) részben gyógyszertani (a helyi érzéstelenítõ hatása a környezet pH-jától (is) függ, repedéskor a szövet bevérzik, duzzadt lesz, stb) okai vannak. Egy nagyon jó technika az un. nyereg blokk, amikoris a "keresztcsont magasságában csinálunk epidurált". Persze ehhez is gyakorlat kell, nem olyan egyszerû mint a sima epidurál, másfajta tû kell hozzá, stb. Viszont ez már a mûtéti érzéstelenítés kategóriájába tartozik, ezért csak olyan helyen alkalmazható, ahol az esetleges nem kívánatos hatások kezelésére lehetõség van, vagyis a mûtõ. De - ahogyan azt nagyon helyesen megláttad - oda át kell vinni a beteget, elõ kell készülni, utána ki is kell takarítani, stb. Így vannak helyek ahol ezt megteszik, vannak ahol nem, de nem is mindíg lenne a nyereg blokkra feltétlenül szükség.

Kedves M

Menses idején ugyebár a nyálkahártya válik le a méh belsõ felületérõl, kb. két héttel a peteérés után. A következõ peteérés újabb két héttel késõbb várható. Csakhogy a peteérés rendszerét nagyon sok minden befolyásolja. Így nem zárható ki az, hogy éppen a menzesz közepén érik meg egy pete, és indul meg lefelé a kürtökön át. Ha a menzesz miatt a hím ivarsejtek nem pusztulnak el -amire igen jó az esély, mert ezt a környezetet nem szeretik, de több tízmillió indul útnak egyszerre és csak egynek kell célba érni- akkor bizony találkozhatnak félúton, ésmire együtt (egyben) leérnek a méh falához a menzesznek már vége és szépen be is ágyazódhat. És két hét múlva a menetrend szerinti peteérés helyett jön a hányinger, stb. Amit Te írtál, az a naptár módszer, amit én, az az, amikor ez nem mûködik. Azért ez utóbbi kevésbé valószínû. Vagyis egyszer egyszer meg lehet reszkírozni, de folyamatos szexuális életet nem szabad erre alapozni.

Üdv: Bunny
Bunny
 


Erratum:

Ha a menzesz miatt a hím ivarsejtek nem pusztulnak el -amire igen jó az esély

Értsd: kicsi az esély.

Bocs, Bunny
Bunny
 


Kedves Snoopy és Bunny!
Ismét tolmácsolnék egy kérdést, és elõre is köszönöm a segítségeteket.
Gabi (szerkesztõ)

27 éves anyuka vagyok. 5 hónapja szültem meg elsõ kisfiamat. Természetes szülés volt epidurális érzéstelenítéssel. Nagyon könnyen ment, nem volt semmi probléma. Mivel azonban a szülés után 1 hónappal zsiborogni kezdett a lábam, és fájdogált a hátam elmentem egy neurologus szakemberhez, hogy kiderítsük mi lehet a gond. A reflexfizsgálatok során nem talált semmi kirívót, de elküldött egy gerinc ultrahangra, ahol az alábbi diagnozist adták: "Az S I-en spina bifida. A lumbális lordosis csaknem teljesen kiegyenesedett." Az orvos annyit mondott, hogy nyitott gerincrõl van szó. Kérdésem az lenne mit jelent valójában a vizsgálati eredmény. Rontott-e a helyezeten a szülés és az epidurális érzéstelenítés, és hogy a jövõbeni második terhességnél milyen hátrányai lehetnek.
szerk
 


Kedves Bunny!

Igazán köszönöm a válaszod. Így már valamennyivel világosabb a dolog. Épp ma indul egy angol barátnöm haza szülni (mármint Angliába), mert az elsö gyerek után - azt mondja - nem hajlandó itt megszülni a másikat is. Most ide egy szomorú fej kéne. Nekem nincs hozzá lelki eröm, hogy hazamenjek nyolc hónaposan, úgyhogy azt hiszem marad az, hogy alaposan megbeszélem a dolgot az orvosommal.
Mégegyszer köszi.
Luca
Luca
 


Kedves Gabi

A diagnózis és a fordítása heles volt, a spina bifida valóban nyitott gerincet jelent. Azonban ennek nagyon sok formája van, a kérdezõnek igencsak enyhe van, ha csak most derült ki ultrahanggal, és mivel csak az elsõ keresztcsonti csigolyán észlelhetõ. Ezzel gyakorlatilag semmit sem kell csinálni, nagy valószínûséggel csak egy vékony rés van ebben a magasságban, ahol a csigolya ívek nem záródtak be a magzati élet során. Ettõl még ezer évig vígan elélhet minden gond nélkül, ha eddig nem okozott problémát a környéken futó idegeknél, akkor ez már nem is fog. Viszont az ágyéki hajlat kiegyenesedése már más dolog, ez biztosan nem kapcsolódik a nyitott gerinchez, azonban lehet az oka a hátfájásnak és láb bizsergésének. nagy valószínûséggel az is, ugyanis a comb kulsõ elülsõ felszínének a beidegzése az elsõ ágyéki csigolya magasságából jön, onnan, ahol a gerinc elveszítette a görbületét. Az oka igen sok minden lehet, rossz testtartástól a fizikai aktivitás hiányán át a kötõszöveti betegségig. Azonban nagy valószínûséggel lehet tenni érte, egy jó reumatológus és egy jó gyógytornász csodákra képes. A szülés helyett azt mondanám, hogy maga a terhesség az ami szerepet játszhatott a panaszok megjelenésében, és ez romolhat a következõ terhesség során. De nem feltétlenül. Az epidurál ebben az esetben nagy valószínûséggel semmilyen szerepet (mármint a fájdalomcsillapításon kívül) nem játszott, és nyugodtan ismételhetõ amennyiben szükség van rá. A nyitott gerinc csak akkor ellenjavallott, ha a katéter bevezetésének magasságában van a gerinc nyitva, mégpedig ennél sokkal súlyosabb mértékben. Az irodalomban egyre több esetleírás jelenik meg az epidurál sikeres alkalmazásáról súlyos gerincbetegeknél.

Kedves Luca

Az agol egészségügyben sem minden fenékig tejfel egyik oldalon sem, bizony sok macska éhen halna, de itt van lehetõséged és jogod (ez egyre több különösen mióta az új emberi jogi törvény életbe lépett) a problémáid megbeszélésére és a számodra legmegfelelõbb kezelés kialakítására. Ugyanakkor 8 hónaposan nem biztos, hogy jót tenne egy 2000 km-es utazás. Erre nem tudok mit mondani, nem vagyok szülész.

Üdv: Bunny
Bunny
 


Kedves Bunny, Snoopy!

Csak most volt idom ismet bekukkantani a forumba, igy most tudom mindkettotoknk megkoszonni a valaszokat.

Bunny kerdezed hogy melyik korhazban szulok Angliaban - Readingben a Royal Berkshire, ugy 5 het mulva ha minden jol megy. Azzal a velemenyeddel egyebkent igy laikusan is egyetertek hogy az a teny hogy tobb minden van a szulesznore bizva es az orvos inkabb csak keszenleti funkcioban van ott arra az esetre ha valami gubanc van, ez valojaban nem feltetlenul rossz gyakorlat, igy nem igazan aggodom (most mar voltam korhazlatogatason is ami rendkivul hasznos volt). Ami itt kifejezetten tetszik az az hogy egy csomo kerdesben a szulo no dont, vagy ha a szituacio olyan hogy megsem akkor elmagyarazzak hogy bizonyos opciok miet nem valaszthatok (mar vagy meg). Otthon sajnos meg mindig az 'orvos tudja a beteg meg hallgasson' tunik az altalanos gyakorlatnak, emiatt mar jobban tartok a majdani otthoni esemenytol mint az ittenitol. De remelhetoleg ez 2-3 ev alatt azert fog valtozni, legalabbis nehany helyen.

Ami a Pethidine-t ileti, meg mindig egy kisct bizonytalan vagyok, bar azt elfogadom amit mondasz hogy valoszinuleg nincs akkora negativ hatasa a magzatra mint amitol tartottam, annak ellenere hogy atmegy a mehlepenyen. Ami most inkabb aggaszt meg vele kapcsolatban, az az hogy van olyan ismerosom aki szerint fantsztikus es imadta, meg olyan is akinel nem nagyon hasznalt valamint egyfolytaban hanyt tole. Tudsz valami olyan tenyezorol ami arra utalna hogy az ember mennyire lehet esetleg erzekeny ra?

A mostani 'tervem' egyebkent ugy all ossze hogy szeretnem a vizes szobaban kezdeni, kis gaz rasegitesevel, es ha birnam vegig akkor akar ott is szulnek, de ha ez nem megy akkor valoszinuleg kerni fogok epiduralis erzestelenitest es 'hagyomanyosan' folytatom. Szoval igyekszem nyitott lenni, leven hogy fogalmam sincs hogy mi var ram es hogy fogom birni. (ezert a pethidine-es kerdesek, meg nem dontottem el teljesen hogy kizarjam vagy sem)

Elore is koszi

u.i. Ha van Readingben magyar az erdekes lenne...
Névtelen
 


Szia

Angol szokás szerint a Pethidie-nhez hányáscsillapító is dukál, anélkül be sem adják. Ha az mégsem lene elég, akkor van erõsebb is. Mindenesetre én annak ajánlom a gázt és a Pethidine-t, aki nem akar epidurált. Viszont ha azt nem utasítod el, akkor elõbb gáz, de ha nem elég, kérjed az EDA-t.

Readingben nem tudok magyar orvosról.

Üdv: Bunny
Bunny
 


Sziasztok!

A Spinális érzéstelenítésrõl szeretnék többet megtudni. Miben különbözik pl. az EDA-tól? Olvastam valahol, hogy spinális után 24 óráig nem lehet felemelni a fejet, az esetleges erõs fejfájás elkerülése miatt.( Ilyenben már volt részem egy gerincfolyadék vizsgálat után Kép )
Igaz ez, vagy csak rémhír? mert szigorú fekvés mellett hogy látom le a babát?

Most 33 hetes terhes vagyok és egy 8 éve meglévõ gerincsérv miatt (ami akkor szinte mozgásképtelen állapotba hozott) félek a normál szüléstõl, valószínûleg császár lesz,- bár a szülész még próbál rábeszélni a normál szülésre ( nem neki voltak mésfél éven keresztül olyan fájdalmai, hogy szerette volna a saját lábát letépni, csak ne fájjon már.)- , és a gerincsérv helyzete miatt az EDA kizárt, a spinálist viszont állítólag magasabban szúrják be.

Elõre is köszi a választ!
Miele
Miele
 


Kedves Miele

A spinális érzéstelenítéskor a tû (ami sokkal vékonyabb az epidurál tûnél, a hegye a ceruzáéhoz hasonlít, a nyílás is az oldalán van, nem pedig a végén - ma már csak ilyeneket használnak) a vastag agyburkon áthatolva a gerinûrbe jut, ahol az agyfolyadék található. Ide adjuk be az érzéstelenítõt, ami bediffundál a gerincvelõbe és ott fejti ki a hatását. EDA esetében a tû és a katéter a vastag agyburok két virtuális lemeze közé kerül bevezetésre, innen diffundálnak a gyógyszerek a gerincvelõbe. Ennek a hatása lassabb, viszont a katéter miatt ismételhetõill. pumpával folyamatosan adható. Ráadásul a kívánt magasságban alkalmazva akár mellkasi mûtéthez is kiválóan alkalmazható. Spinált nem lehet az elsõ ágyéki csigolya magasságánál magasabbra adni, mert ott ér véget a gerincvelõ (a betegek 90%-ban) és magasabban alkalmazva azt megsértheti. Ebbõl rögtön jön az a válasz, hogy a spinált nem adjuk magasabban, mint az EDA-t, sõt, általában alacsonyabban. Mindkét érzéstelenítés fõ hatása azonos, az elért idegblokk minõségében, a hatás beállásának idejében és annak tartamában (meg a mellékhatások, szövõdmények stb) van különbség. De a Te esetedben az a lényeg, hogy gerincsérv esetén -ha az epidurál nem jön szóba- akkor a spinál sem. Ugyanis ilyenkor az a veszély áll fenn, hogy az érzéstelenség ideje alatt nem érzed, hogy a sérv gyakorol-e nyomást az idegekre. Ha nem, akkor jó, de ha igen, akkor azt sem érzed, csak a hatás elmúltával, amikor már esetleg végleges idegbénulás is kialakulhatott. Igen ám, de ez akkor igaz, amikor szülés alatti EDA-ról van szó, vagyis relatíve hosszan tartó folyamat, fokozott hasüregi nyomással, ez terjed át a keringésen keresztül az epidurális térre. A Te esetedben emiatt ezt nem javasolom. Viszont ez nem zárja ki a császárt akár epidurálban, akár spinálban, ha az egyik elenjavalt a sérv miatt, akkor a másik is. Más kérdés az, hogy technikailag melyik ilyen esetben az egyszerûbb, mármint ha mûtéted volt, mindkettõ lehet igen nehéz és egyszerû is, erre nem tudok válaszloni, ehhez vizsgálat kell. Mikor volt utoljára MRI vizsgálatod? Az hol mutatta a sérvet, melyik oldalon, milyen magasságban és pontosan a csigolyához viszonyítva hol van? Milyen súlyosságú? Melyik területen okoz nyomást, befelé a gerinccsatorna irányába vagy az ideggyököknél? Az MRI mágneses teret használ, éppen terhességben is elvégezhetõ. Azonban mindent egybe vetve, ha császár kell, én inkább elaltatnálak, azt is lehet tökéletesen csinálni, jól elõkészítve, megfelelõ technikával nem lennél nagyobb rizikónak kitéve mint az átlag.

Spinál után ma már azonnal fel lehet ülni és lehet mozogni, régen tényleg nem engedtük a fejfájás veszélye miatt, azonban a manapság alkalmazott tûvel (un. pencil point, Sprotte) ez már extrém ritka.

Általánosságban ezt tudom mondani, túl sok mindent kellene tudnom és látnom ahhoz, hogy pontosabbat mondhassak.

Üdv: Bunny
Bunny
 


Kedves Bunny!

Köszönöm szépen a válaszodat.
Az MRI-t 93-ban csinálták. Az nem ma volt.
Elõkerítem a pontos leletet és idemásolom majd neked, mert fejbõl csak annyit tudok, hogy 3 db sérv látható, ebbõl 1 ami gondot okoz/ott/ az az LV-SI helyen.
Ideget nyomott (és nyom most is, de már csak ritkán), ami a bal lábamban hátul végigfutó fájdalomként jelentkezett.

Köszönöm
Miele
Miele
 


Kedves Miele

Az MRI-t 93-ban csinálták. Az nem ma volt.

Nos, tényleg nem. Egy összehasonlítás igazán jó lenneha másért nem is, de azt legalább meglátod, hogy hogyan áll most a helyzet a gerincedben. Egyébként az MRI által talált eltérés és a klinikai kép igen sokszor nem áll arányban.

ami gondot okoz/ott/ az az LV-SI helyen.

ami a bal lábamban hátul végigfutó fájdalomként jelentkezett.

Viszont az anatómiai lokalizáció általában pontos, nálad a n. ischiadicus kompressziója okozza a panaszokat. A lelet alapján elõfordulhat, hogy az EDA esetleg alkalmazható lenne. Várom a leletet.

Üdv: Bunny
Bunny
 


Kedves Bunny!

Idemásolom a pontos leletet. Az az igazság, hogy most már hajlanék arra, hogy próbáljuk megszülni ezt a babát rendes úton, de esetleg szeretnék EDA-t kérni, vagy spinális érzéstelenítést, bár az nem annyira szimpatikus.
Kiváncsian várom a véleményedet!

Gerinc MR.Viszgálata:

Sagittalis és praxiális sikban T1, dagittalis sikban FISP felvételek készültek.

Az L.V.-S.I. résben bal oldalon a recessust szükitõ kis discus hernia ábrázolódott. A hernia a foramenbi is beterjed a bal L.V. gyökös v.s. elérve.
Az L.III.-IV. és IV.-V. résben is látható szimetrikus discus prostrusio ami medialisan a durazsákot eléri számottevõ comprsito nem okozva.

Hát ennyi a lelet.

Köszi
Miele
Miele
 


Kedves Miele,

A problémádat az ágyéki 5-os csigolya sérve okozza, ami ugyan kicsi, de elegendo ahhoz, hogy az ideget elérje és azt nyomva panaszokat okozzon. Sajnos fiatal korban ez a fajta a leggyakoribb, és nagyon sok sebész nem is nyúl hozzá, mert a mutét eredménye nem annyira jó, mint várnánk. Ígz esetedben - amennyiben EDA-ra lenne szukséged - a legjobb megoldás egy olyan választás lenne, amikor igen kevés érzéstelenitot és nagyobb koncentrácioju fájdalomcsillapítot tartalmazo oldatot kapsz. Ezzel nagyon jo fájdalomcsillapitást lehet elérni, mikozben a mozgató idegek figyelemmel kisérhetoek lehetoséget adva arra, hogy idoben észlelheto legyen ha a sérv által okozott tunetek rosszabbodnának. Amennyiben ilyen torténne szulés kozben, nagy valószinuséggel csak a császár lenne a megoldás.

Udv: Bunny.
Bunny
 


Kedves Bunny!

"Spinál után ma már azonnal fel lehet ülni és lehet mozogni, régen tényleg nem engedtük a fejfájás veszélye miatt, azonban a manapság alkalmazott tûvel (un. pencil point, Sprotte) ez már extrém ritka."

Biztos vagy benne, hogy ez egész Magyarországon, bármely kórházban így van? Mert, ha igen, az nagyon biztató. Nekem az elsõ császár altatásban volt, most a másodikat pedig spinál érzéstelenítéssel csinálnák. Annak idején - 9 éve - láttam a szobatársaimat, hogy szenvedtek a fejfájástól, szeretném ezt elkerülni. De ezek szerint ma már nem kell ettõl félni?

köszi

any
any
 


Kedves Any

Biztos vagy benne, hogy ez egész Magyarországon, bármely kórházban így van?

Én nem azt irtam, hogy Magyarországon ez hogy van, hanem azt, amit ma a szakma általánosan képvisel. Ez pedig a számtalan tanulmányon alapszik, hogy a 24 G-s méretnél nem vastagabb un. ceruza hegyu tuk esetében fejfájás alig fordul elo, másrészt azon, hogy a fektetés ugysem elozi meg a fejfájást magát. Az ok abban van, hogy a régi vastag tuk, amikor az agyburkot átszúrták azt megsértették, és nyomukban az agyfolyadék csorgása lépett fel, fejfájást okozva. Miután itt szovetsérulésrol van szó, a fektetés azt nem befolyásolja. Legfeljebb a tunetek jelennek meg késobb, és akkor nagyon jó kifogásnak, hogy "nem fekudt 24 óráig, maga tehet róla". Szeretném látni azt, aki úgy tud egy napig fekudni, hogy még a fejét sem emeli fel, mert akkor már nem fekszik. Egyébként ez a fajta fejfájás nagyon egyszeruen kezelheto, tehát szenvedni sem kell. A gond azonban ott van, hogy ezek a tuk egyszer használatosak, és nem olcsóak, legalábbis a vastag, sterilizálható tukhoz képest jelentos koltséget képviselnek. Szerintem minden aneszteziológus szivesen használná csak ezeket a tuket, de vajon mit mond a gazdasági vezeto?? Aki nagy valószinuséggel nem szulokoru no...

Udv: Bunny
Bunny
 


Kedves Snoopy és Bunny!

Ismét idemásolok egy olvasói kérdést:

Nekünk az epidurális szülés nagyon jól sikerült, valóban igazi élménnyé tette
a Nagy Találkozást.
Van azonban egy igen-igen kellemetlen mellékhatása : szinte a mozdulatlan-
ságig "bénítja" a kismamát a fájdalom a fejben, gerincben, nyakban. Tudjuk,
hogy a kiszivárgott likvor, és ennek hatására fellépõ nyomáskülönbség okozza a
kellemetlen mellékhatást. Tudjuk, hogy sok-sok folyadék és sok-sok pihenés az
elixír, de nincs valami hatékonyabb, gyorsabb módszer, valami csodaszer ?
Az orvosunk azt mondta, hogy 4-5 nap alatt elfelejtjük /ez már eltelt, de semmi,
szó szerint semmi változás/. A nõvérkék 2-3 hetet, egy "jólinformált" szobatárs
pedig hónapokat emlegetett. Gondolom alkati kérdés is, hogy meddig tart.
A konkrét kérdésem az lenne, hogy én mint kispapa hogyan segíthetek ezt az
idõszakot átvészelni ? Segít-e a maszírozás vagy csak ront a helyzeten ?
Használható-e valamilyen fájdalomcsillapító gyógyszer, esetleg kenõcs ami nem
kerül be az anyatejbe ? Egyáltalán lehet-e valamit tenni, vagy nekünk ez az ára
a kellemes vajúdásnak ?
Üdvözlettel : egy aggódó Kispapa
Köszönöm,
Gabi
szerk
 


Kedves Aggódó Kispapa

Tudjuk, hogy sok-sok folyadék és sok-sok pihenés az
elixír,


Ha ez segítene, akkor ezt a levelet nem kellett volna megírni.

Egyáltalán lehet-e valamit tenni, vagy nekünk ez az ára
a kellemes vajúdásnak ?


Természetesen lehet. Alapvetõen az információid helyesek. Pihenés, masszírozás, folyadék bevitel, hagyományos fájdalomcsillapítók hatásosan nem oldják meg a helyzetet. Sajnos mind a nõvérkéknek, mind a szobatársnak igaza van, elõre megmondhatatlan, hogy mikor múlik el.

Nos, a teendõ az ún. saját friss vér injectió, angulul blood patch. Ez viszonylag egyszerû beavatkozás, 90%-ban azonnal megszünteti a fájdalmat, ha mégsem, akkor másnap ismételhetõ, de a két beavatkozás együttesen már 98%-ban eredményes. Beszélni kell az aneszteziológussal, a blood patch irodalma tengernyi, hatása bizonyított. A feleségének erre van szüksége. Aki epidurált szúr, az tudja, ilyen mellékhatás sajnos elõfordulhat, ezért annak kezelését is tudnia kell.

Üdv: Bunny
Bunny
 


Sziasztok!

Biztosan a már ezerszer feltett kérdést teszem fel én is, de azért jól jönne egy kis véleménynyilvánitás.
33 hetes ikres kismama vagyok. 2 éve áprilisban szültem a kisfiamat. Elhuzódó és kimeritö vajudás miatt EDA-t kaptam, mivel közben a szivhangok is romlottak császár lett a vége. Mivel most ikreket várok és már volt egy császárom az orvosom szerint 99% hogy ujbol császárom lesz. Nekem akkor nagyon jó volt, hogy a reggel 8 órai császárom után már Du. 2 körül saját lábon probálkozhattam, vécére mentem és a kisfiamat is hamarabb a kezembe vehettem és este már büszkén mutattam a nagyszüleinek. Fejfájásom pedig fel sem merült. A szintén aznap császározott szobatársnöm pedig 24 órás fekvésre kényszerült a spinál miatt. Az orvosom szerint nem valószinü a programozott császár mivel az ikrek nem biztos hogy kivárják azt az idöt. Érdemes-e újból az EDA-hoz ragaszkodnom a spinál helyett. Akkori tapasztalataimból kiindulva biztosan azt választanám. Mivel mindez a MÁV korházban fog történni , ha esetleg konkrét ottani tapasztalat van azt is szivesen fogadnám.
Elöre is köszönöm a segitséget.

Üdv Kismanó
kismanó (kisman&oa
 


Kedves Kismanó

A szintén aznap császározott szobatársnöm pedig 24 órás fekvésre kényszerült a spinál miatt.

Úgy látom, ez a 24 órás fektetés általános Magyarországon, és egyben lesújtó is, hogy sokan még mindig 5-10 éves ismeretek alapján dolgoznak. Nem kell fektetni a pacienst, hanem jó tût kell használni.

Érdems-e újból az EDA-hoz ragaszkodnom a spinál helyett.

A fenti szempontok alapján az EDA esetén tényleg mentesülsz az ilyen problémától, azonban tudnod kell, hogy az EDA bevezetése és a blokk kialakulása akár 15-20 percig is eltarthat. Így azonnali császárra nem jó. De ha van idõ rá, kérd azt.

Üdv: Bunny
Bunny
 


Kedves Bunny!

Köszönöm a válaszodat! Ezek alapján akkor ha nem életmentésrõl lesz szó akkor inkább az EDA-t kérem. Azt a + 15-20 perc vajudás lehet, hogy inkább megéri mint utánna a + órák.

Köszönöm Kismanó
kismanó (kisman&oa
 


Sziasztok!
Ismét továbbítani szeretnék egy kérdést:

Terhességem 15. hetében vagyok, korábbi vizsgálatok enyhe gerincsérvet
állapítottak meg, ami gerincbecsípõdésekkel is szokott járni. A gerincsérvet kezeltettem elõtte is, de mûteni egyenlõre nem kellett. Gyógyszerem van, ami sajnos most nem szedhetõ (Scutamil-c). Tudok -e majd simán szülni?
Mivel az elõzõ gyermekem is 5100 g-mal született, elõfordul ez is nagy lesz. Pillanatnyilag az okoz fejtörést, hogy gerincvelõi érzéstelenítésrõl lehet-e szó vagy altatásról.
Köszönettel

Én is köszönöm,
Gabi
szerk
 


Sziasztok!

Végre ismét jelentkezhetek, mert befejeztem tanulmányaimat egyelõre, merthogy levizsgáztam, így most már egy aneszt- és intenzív szakorvossal több áll rendelkezésetekre!!!!!!!!
YEEEEEEEEEEE!!!

Gabi!
Ez összességében kevés információ volt az adott helyzetben. Egy biztos, a mostani baba is lehet nagy.
Volt-e cukorbetegséged, attól lett-e nagy a baba.
Az elsõt csaszival, vagy hagyományosan szülted?
Milyen magasságban van a gerincsérved?

Ami a magyarországi helyzetet illeti, szerintem újra sterilezhetõ tût keveset használhatnak már. Nem találkoztam még eddig sehol ilyesmivel.
Éles hegyû azonban egyszerhasználatosban is van. 25-ös még biztos. Vékonyabb talán nincs. Azok már a tompák.
Ami a fektetést illeti, az anesztes mondhat egy dolgot, a szülészetes nõvér pedig úgyis addig fekteti a kismamát, ameddig megszokta.

Sziasztok!

Snoopy
snoopy
 


Kedves Gabi,

Gerincsérv ügyben elég részletesen írtam Miele-nek 2002 Április 10 szerda - 21h 59m-n. Javasolom az ott írtak elolvasását.

Ebben az ügyben teljesen mindegy, hogy a baba miért nagy. gerincpanaszok + nagy baba együttese esetén jó az besély a császárra.

Kedves Snoopy

Gratulálok a szakvizsgádhoz! Kívánom Neked, hogy mostmár maradj is meg ezen a pályán, és próbálj tenni az ellen, hogy az anesztes mondhat egy dolgot, a szülészetes novér pedig úgyis addig fekteti a kismamát, ameddig megszokta Vajon miért? Ha továbbadnánk a tudásunkat, talán a szülészetes nõvér is változtatna a szokásán. Nem csak a saját magunk továbbképzése a mi felelõsségünk, de nekünk kell oktatni a szakasszisztenseket is. Neked is könnyebb lesz együtt dolgozni olyanokkal, akik tudása naprakész.

Üdv: Bunny
Bunny
 


lila elefant
Névtelen
 


.
Névtelen
 


Sziasztok!

A következôk történtek velem. Kislányom 36 hétre született, és orvosom javaslatára, "a baba érdekében" epidurális érzéstelenítést alkalmazott. Elsô szúrás nem sikerült, "kispriccelt(?!)", a második állítlag jó lett. Mindez elsô babánál, hosszú vajúdás után, a végkifejlet elôtt 10 perccel (beadta és már jöttek a tolófájások). Úgy éreztem nem sok értelme volt. Ezt a második, sima szülésem után határozottan állíthatom, hiszen a kitolás az amikor az ember végre úgy érzi kontrollálhatja a dolgokat. Talán a vajúdás idején megéri. Persze csak akkor, ha szakember végzi. A neheze ugyanis csak ezután jött. Rettenetes fejfájás, még fekvés közben is (párna nélkül!). Az orvosomat a föld nyelte el, a nôvérkék tanácstalanul vonták meg a vállukat, az egyikük megvigasztalt, hog erre fájdalomcsillapítót nem érdemes bevenni, úgysem használ. Igyak sok folyadékot. Szófogadó anyuka lévén vedeltem, meg is lett az eredménye, másnapra bedurrantak a melleim. Orvosom elôkerült, nem múló panaszaimra 3 üveg infúziót is belém csöpögtetett és még 2 napot hagyott szenvedni. A folyosón csak úgy hívtak, hogy tudod, az a fejfájós. A cscecsemôsök a túloldalról meg elmondtak mindennek, amiért a PIC-en levô babámat nam látogatom. Na ezt a lelkiállapotomat nem kívánom senkinek. 3.nap összeszedtem magam, feltámolyogtam az intenzívre, és elkaptam ott valaki, hogy segítsen. "Na még egy anyuka akit lent elcsesztek"-humorizált a doktor úr. A visszaszúrás saját vérrel is elég kellemetlen volt, megtetézte az utána levô órás pihenô magányosan a m?tôasztalon összegömbölyödve más m?tétbôl ébredô, rázkódó, hörgô betegek között. Idillikus befejezésként a felpumpált nyirokrendszeremtôl betonkemény cicijeim jó kis mellgyulladáshoz vezettek. M?téttel fenyegetek ha "nem hozom rendbe magam". A baba pici volt, a fejést kézzel kellett elindítíni, de legalább már próbálkozhattam, hiszen fel tudtam kelni.
Na ennyit az önkéntes EDÁ-ról. Mert persze aláíratták. A baba érdekében.
Gyakorlásnak biztos jó voltam az orvosom számára. Ja, merthogy szülész csinálta. És ezek után még tartotta a markát a szüléslevezetésért.
Hát ennyi.
Névtelen
 


Kedves Névtelen!

Tiszta szívembõl sajnállak. Nem kívánok hozzáfûzni semmit. Remélem a baba sokkal több örömet fog neked okozni mint az, ahogy megszületett.

Üdv: Bunny
Bunny
 


Jajj!


Bunny!
Köszi a jókívánságokat!


Snoopy
snoopy
 

Vissza: Szülés

Jegyzetfüzet: