Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok!

Gratuláció a szakvizsgához!!!

Még májusban érdeklõdtem nálatok hogy spinált vagy EDÁ-t válasszak a császáromhoz ha lehetséges. Mivel akkor a kétéves tapasztalataimat irtam, az alapján adtátok a választ is. Jelentem azóta túl vagyok rajta szép egészséges babáim vannak. Spinált kaptam a császárhoz mivel már a MÁV-ban is a vékony tû a divat szerencsére. Igy már este egy igen jólesõ zuhanyozást is megengedhettem magamnak! Nagy szerencsére azért ott is fejlõdnek!
Mindenesetre azért köszönöm a segitségeteket mégegyszer!

Üdv Kismanó
kismanó (kisman&oa
 


Kismanó!

Gratulálok!

Snoopy
snoopy
 


Kedves Snoopy es Bunny,

Az lenne a kerdesem, hogy altatas utan mikor kezd az altato atmenni az anyatejbe es mennyi ideig megy at.
Max 1 oras mutetrol lenne szo, intratrachealis aneszteziaval.

Valaszotokat elore is koszonom Kép
Annamari
muter
 
 

 
 

Szia Annamari!

Jól emlékszem, hogy a szopis topikban írogatsz?
Akkor biztos nem a kolosztrumnál tartotok.
Józan paraszti ésszel lebontva a körülményeket. Tejcsi akkor termelõdik, ha éppen hiányzik a cicidbõl. Tehát szopi közben és utána közvetlenül. Ha már régebben szoptattál amikor a mûtét elkezdõdik, akkor hiába a gyógyszer, kevés jut át az anyatejbe, mert friss anyatej kevés termelõdik a gyógyszeres vér felhasználásával. Egyéb adatok:
Ibolytól származik az infó, hogy ha viszont éppen termelõdik tejcsi, akkor pl az alkohol 10 perc alatt átjut, tehát gyorsan megjelenik minden, aminek erre hajlama van. Ez sok mindentõl függ, az anesztes utána tud nézni, hogy amit használ, az éppen átjut, vagy nem annyira. Amit még megtudtam, hogy a kábító fájdalomcsillapítók, amit mûtét közben használnak az átmegy a tejbe, de a baba mája az elõtt lebontja, mielõtt a buksijához érne. A leggyakrabban alkalmazott vénás altatószerek ,ha kicsit át is jutnak ,bajt nem okoznak a babócának. A leggázosabbak a un. benzodiazepin típusú nyugtatók és altatók (Seduxen, Dormicum), szeretnek átjutni és ha tartósan alkalmazzák õket, akkor a mellékhatásokat is hozzák a babában. Az altatógázokról semmi hír. Az intratracheális narkóhoz izomellazítókat is szoktak használni, azt sem tudom, hogy ezek hogyan viszonyulnak a tejhez, vagy a baba pocijában mit csinálnak.
Az biztos, hogy a gyógyszerek lebomlási, kiürülési ideje után termelõdött tejben már semmi nincs. A fent említett idõket szintén az anesztesnek kell tudni.

Remélem ki tudod bogozni, hogy mi lenne Nektek a legjobb.

Snoopy
snoop
 


Kedves Snoopy!

Koszonom szepen a gyors valaszt!

Annamari
muter
 
 


Kedves Snoopy és Bunny!
Én a DOTE-n szültem, és az ügyeletes szülész orvos adta be az EDA-t. Nagy szerencsémnek tartom, mert utána 20 perc múlva megszületett a fiam, oylan gyorsan, hogy se kesztyû nem volt a dokin, se gátvágás nem történt. Az érdekes az volt, hogy kb. 2 óra múlva magamtól sétáltam a wc-re. Azt kérdezném, hogy medig tart tehát az EDA hatása? Én a szülés alatt is éreztem a végtagjaim, csak a fájdalmat nem.
Miért van ellenérzés sok szülész és szervezet részérõl az EDA iránt? Õk nem olvassák a statisztikákat? Én biztos vagyok benne, hogy a harmadikat majd így fogom szülni, és ha nem okoznának az orvosok felesleges lelkiismeretfurdalást az anyákban (hogy más is végigcsinálta, ennek így kell lennie stb), több gyerek születne.
Lenne még egy kérdésem: kisfiamnak 2,5 évesen vették ki a manduláját. Nagy törést okozott neki. mikor lehozták a mûtétrõl, tiszta vér volt a takaró, és hiába húzták át, látni sem akarta, teljesen kikelt magából. Lehet, hogy nem aludt teljesen, és azzal fogták le? Mi történik ilyenkor fenn a mûtõben?
Köszi. Timi
vargat
 
 


Sziasztok!

Snoopy és Bunny,
jövõhéten lesz a petevezeték elkötésem. Mennyi ideig nem szoptathatok utána? Mekkora a valószínûsége, hogy nem fogok felébredni?
Köszi:

Virág
Virág (fiore)
 


Szia Virág!

Szoptasd meg a legkisebbet, mielõtt az elsõ nyugtató hatású gyógyszert megkapod azelõtt kb 1.5-2 órával. Akkor mire nyugtató lesz benned, már kész a következõ adag tejcsi. Kérd meg az anesztest, hogy ha lehet, akkor ne használjon benzodiazepint, mert az átmegy a babába. Ha nem használ ilyen gyógyszert, akkor ébredés után akár rögvest szoptathatsz. Ha a mûtét valami miatt elhúzódna, vagy benzodiazepint (pl Dormicumot) is adott, akkor ébredés után egy adag tejcsit fejj le, dobd ki, a következõ szopi már a babáé lehet. Ambulánsan csinálják? Azaz reggel mész be? Nagyon izgulsz? Jó lenne, ha elõzõ este tudnál altató nélkül aludni! Ha mûtét elõtt adnak nyugtatót, akkor rövid hatásút kérj, pl Dormicum!

Pontos adat nem ismert számomra, hogy milyen elenyészõen ritka az, hogy valaki nem ébred fel az altatás után. Fiatal, egészséges nõ vagy. Semmi bajod nem lesz. Kicsit fájhat a torkod a tubustól, vagy izomlázad lehet az egyik gyógyszertõl, amit adhatnak mûtét közben. De hogy nem ébrednél fel, és nem láthatnád rögvest a 4 rosszcsontot, abban ne reménykedj!

Hajrá!

Snoopy
snoopy
 


Szia Timi!

Sok kérdésed volt:
Miért idegenkednek?
1. Mert tartanak a mástól, mint amit megszoktak.
Gyakorolni kell az EDA-s szülévezetést, de gyakorlat nélkül mindig bizonytalanak lesznek, pedig korántsem ördöngösség.
2. Ha korrektek akarunk lenni, akkor nem a szülésznek kell csinálnia, hanem anesztesnek (vagy olyannak aki szülész nõgyógyász és aneszt-intenzíves képesítéssel rendelkezik és nem vezeti éppen azt a szülést), ami szervezést igényel.
Sok helyen az anesztes úgy gondolja, hogy ha a szülésznek jár egy csomó pénz, akkor a fájdalommentesség elõsegítéséért õ is megérdemel valamit, amit a szülész konkurenciaként értelmez.
3. A férfiak közismerten sose szültek, így nem ismerik a különbséget, hogy mennyivel jobb lehet EDA-val. Azt tapasztalták, hogy a nõk nagy része akkor is kibírta, ha csillagszórózott a szeme a fájdalomtól.

EDA hatástartam: Nagyon különbözõ az egyéni érzékenység. A különbözõ idegrostok különbözõ adag gyógyszerre zsibbadnak. Elõször a hõérzõ és a fájdalom, aztán a mozgató és tapintó. Az, hogy a fájdalmat mennyi gyógyszer tünteti el, az bizonyos határok között változó, mint ahogyan az is, hogy mennyi a különbség a többi ideg zsibbadása között. Neked pont jó adagot sikerült eltalálni mindjárt az elsõ adaggal. Másnál ezt ki kell kisérletezni. Hogy meddig tart a hatása? Függ attól, hogy infúzióban, vagy adagokban kapod. Függ attól, hogy mennyi érzéstelenítõt és fájdalomcsillapítót kapsz egy adaggal.
Illetve megintcsak az egyéni érzékenységtõl. Általában a nem infúziós adagolás esetén 1-1.5 óra múlva kérik a kismamák a következõt, ha még a vajúdás közepén tartanak.

Kisfiad: Függ attól, hogy hol csinálták a mûtétet. Van olyan hely, ahol inkább csak elkábítják a gyerekeket KépKépKép, akik ilyenkor sajnos még erõsen tiltakozhatnak, ilyenkor le kell õket fogni. Ahol rendesen elaltatják õket, az elsõ, mûtõn belüli ébredéskor is ébredhetnek harcolva, ilyenkor is meg kell akadályozni, hogy kárt tegyenek magukban. Valóban kötõdhetnek rossz emlékek a takaróhoz. Próbáljátok megbeszélni, feloldani, nem könnyû és nem is biztos, hogy sikerül. Sajnos ebben nincs tapasztalatom, pszichológus segíthet, ha szükséges.

Virág!
Kiegészítés: mindenképpen beszéld meg ezt a dolgot az anesztessel, mielõtt mûtétbe fogtok. Olvasd el az elõzõ válaszomat is (júl 17.), abban minden benne van, amit a nálam lévõ könyvekbõl meg lehetett tudni.
snoopy
 


Kedves Snoopy!
Köszönöm a gyors választ, és kérdeznék még egyet (egy párat): a hiperaktív gyerekek a nyugtatóra fordítva reagálnak. Hogy van ez az altatással? Köze lehet annak a 3 éves kisfiúnak a halálához, hogy õ is az volt? Kell szólni az orvosnak, hogy a gyerek hiperaktív? (bocsi a sok kérdésért, de ezekrl nem nagyon lehet infót kapni)
Szia: Timi
vargat
 
 


Köszönöm, Snoopy!
A többit késõbb. Kép (Nagyon ideges vagyok!!!!!!!) Kép

Virág
Virág (fiore)
 


Snoopy,
mennyi idõn keresztül maradnak ezek a gyógyszerek a véráramban?
Puszi:

Virág
Virág (fiore)
 


Sziasztok!

Virág!
Ne csináld máááááár!!! KépKépKép
Tudni kellene, hogy pontosan milyen gyógyszereket fognak használni. Még egy csoporton belül is nagyon különbözõ a vérben maradási idejük a különbözõ egyedeknek.

Timi!

Milyen 3 éves gyerekrõl van szó?
Tudottan hiperaktív gyereket még nem altattam. Volt már olyan, hogy ellentétes reakciót tapasztaltam, de ez ott a mûtõben is kezelhetõ. Gyógyszert kell váltani. Nem olyan nagy a baj. Mindamellett nem árthat, ha az anesztes tud a hiperaktivitásról. Ha az aneszt konzílium alkalmával a doki az elõzõ betegségeket kérdezi, akkor érdemes megemlíteni.

snoopy
snoopy
 


Szia, Snoopy, Kép
kedden voltam az anesztesnél, beszéltem a nõgyogyimmal is. Aszonta Kép, hogy van beleszólásom, hogy mit fogok kapni. Mármint hogy milyen altatókat. És elõtte fogok tudni beszélni az anesztessel. (Ez nekem azért furcsa, mert 6 éve, mikor missed abortiont követõ küretem volt, én az égvilágon senkivel nem találkoztam a mûtõsfiún kívül. Meg persze láttam az akkori orvosomat. Ennyi.)
Két kérdés: 1.)a nõgyógyászom azt mondta tegnap, hogy 12-14 órén keresztül vannak a vérben az altatók (persze õ nem anesztes, tudom, meg gyógyszerfüggõ is a dolog), de ha ez igaz, akkor 15-17 óra múlva is átmegy a tejbe.
2.) Azt írtad 23-án, hogy a Dormicum benzodiazepin. És ez átmegy a tejbe. Ezért beszéljem meg az anesztessel, hogy ne azt adjon. De azt is írtad, hogy ha kapok a mûtét elõtt nyugtatót - és kapok -, akkor rövid hatásút kérjek, pl. Dormicumot. De az átmegy a tejbe, nem???? Vagy orálisan (vagy im-an) nem? Még nem lehet tudni, hogyan kapom, ha van az osztályon tabletta, akkor úgy, ha nincs, akkor szuri.
(magyar egészségügy...) Még valamit akartm írni, de most nem jut eszembe, mit. Még fárasztalak ám egy ideig. KépKépKép

Virág
Virág (fiore)
 


Szia Virág!

A benzodiazepinek tartós használat esetén úgy mennek át a tejbe, hogy a baba buksijába is eljut és álmos, kókadt lesz tõle. Ezt nyilván akkor sem szeretnénk, ha csak egyszer kapsz ilyesmit. A sok benzodiazepin közül a Dormicum a legrövidebb hatású (kb 6 órán át van a vérben, alvást kb 10 percig okoz egy adag) Ha a mûtét elõtt adnak nyugtatót, akkor ez a legjobbnak számító a Te szempontodból. Ha viszont lebeszéled a dokit a nyugtatóról, mert pl. meggyõzöd, hogy anélkül is álmos, szelíd és nyugodt leszel, akkor esetleg kapható lesz rá. Ha a véráramban van valami 12 órán át, akkor utána már nem mehet át a tejbe, hiszen nincs honnan.Az addig termelõdött tejben viszont benne lesz.
Ha a mûtét során nem kapsz benzodiazepint (ami nagyobb adag lenne, mint a mûtét elõtti nyugtató) akkor a gyakrabban használt altató (olcsó) ugyan sokáig marad a vérben, de a babának nem árt, mert alig megy át a tejbe. A fájdalomcsillapító közepesen hosszú hatású, de nem árt a babának, mert a tejcsibõl felszívódva a máj rögtön lebontja, nem tud eljutni a baba buksijába. Egyéb gyógyszerekrõl nem találtam adatot, de még keresek. Jó?

Snoopy
snoopy
 


Szervusztok!

Snoopy a szoptatáról már írt bõvebben, én csak arra térnék ki, hogy ezt feltétlenül közölni kell az anesztessel. Természetesen lehet úgy altatni, hogy a második szoptatási idõre a mama rendben legyen. Az altatás alatt adott gyógyszerek szinte kivétel nélkül megjelennek az anyatejben, azonban azok nagy része vagy egyáltalán nem szívódik fel a molekula struktúrája miatt, vagy olyan kicsi a mennyiségben, hogy nem okoz gondot. Benzodiazepint egyébként felesleges adni rövid, egyszerû beavatkozáshoz, van helyette jobb is. Ha pedig nagyobb mûtétrõl van szó, akkor úgysem fog tudni a mama szoptatni utánna. Az ópioid tipusú fájdalomcsillapítóval azért szintén vigyázni kell, mert azok "gyors" hatásáért túlnyomó többségben a gyógyszer szervezeten belüli eloszlása a felelõs, a máj általi lebontás sokkal lassabb. Egyszerûbb mûtétre idegblokkot, nem-steroid tipusú fájdalomcsillapítót kell használni.

Fiatal, egészséges nõ vagy. Semmi bajod nem lesz.

No, azért erre vigyázzunk. Az altatással, és ahhoz közvetlenül kötõdõ halálozás világszerte 1:50000 - 1: 200000 körül van. Mindenki tudna mesélni hallott, látott tragédiákról, és bár tényleg nem valószínû, azért megtörténik. Kisebb múló szövõdmények sokkal gyakrabban következnek be, ám ezek vagy észrevétlenek maradnak a betegnek, vagy nyomtalanul gyógyulnak. A mûtét elõtti felvilágosításba ez is bele tartozik, habár ki szeret ilyesmirõl beszélni, hallani.

A hyperaktív gyermek altatásánál nem a hyperaktivitás önmaga a probléma, hanem a kezelésére használt szerek! A psychiátriában használt gyógyszerek egy része igen változatos reakcióba tudnak lépni az altatás során használt szerekkel, ezt feltétlenül tudatni kell az aneszteziológussal. Nem azt jelenti, hoyg nem lehet a gyermeket elaltatni, azonban nagyon körültekintõen kell eljárni a narkózis kiválasztásakor. Az ujabban bevezetett tabletták általában biztonságosak.

mikor lehozták a mûtétrõl, tiszta vér volt a takaró, és hiába húzták át, látni sem akarta, teljesen kikelt magából. Lehet, hogy nem aludt teljesen, és azzal fogták le?

Nos, az altatástól ill. a nem alvástól senki sem fog vérezni. Ebben az esetben az okot talán a mûtétben kellene keresni, nyilvánvalóan vagy a mûtét alatt vérezték össze azt a takarót, vagy az ébredés után volt egy kis szöveti vérzés. Esetleg mûtét alatt a szájüregbõl vér került a gyomorba, és késõbb az "jött" vissza. Hogy mi történt a mûtõben, azt nagy valószínûséggel soha senki nem fogja elmondani neked, esetleg Te sem akarnád igazán tudni. Sokan hiszik, hogy milyen érdekes lehet, aztán amikor látják valójában (most nem hibára vagy ilyesmire gondolok), akkor lesznek rosszul. Pláne, ha a gyermekedrõl van szó. Amikor a császárnál megmutatják a babát a boldog szülõknek a nyitott seb felett, akkor én általában a papát nézem, mert a székrõl hátrafele igen nagyot lehet esni .

Üdv: Bunny
Bunny
 


Köszönöm Bunny a választ. Üdv: Timi
vargat
 
 


Sziasztok!
Szabolcs utcai kórházban fogok szülni és érdekelne, hogy itt hogy csinálják az EDA-t. Lehet tudni elõre, hogy milyen tûvel és milyen érzéstelenítõt használnak? Mi az amit ezzel kapcsolatban elõre megtudhatok, és mi az ami csak a szüléskor alakul ki? Elsõ babám lesz és még semmit nem tudok. Igazából azt sem tudom milyen kérdést tehetnék még fel, csak álltalánosságban szeretnék mindent tudni az EDA-ról. Elõre leírják, hogy mi fog velem történni, vaqgy lesz ahogy lesz?????

Üdv: Kriszta
N.Krisztina (kriszta67)
 


Sziasztok!

(ugy látszik a hosszu ékezet nem jön be. Elküldöm mégegyszer)

Szabolcs utcai kórházban fogok szülni és érdekelne, hogy itt hogy csinálják az EDA-t. Lehet tudni elöre, hogy milyen tüvel és milyen érzéstelenítöt használnak? Mi az amit ezzel kapcsolatban elöre megtudhatok, és mi az ami csak a szüléskor alakul ki? Elsõ babám lesz és még semmit nem tudok. Igazából azt sem tudom milyen kérdést tehetnék még fel, csak álltalánosságban szeretnék mindent tudni az EDA-ról. Orvosi vélemények, és tapasztalatok is érdekelnek.
Kriszta
N.Krisztina (kriszta67)
 


Szia Kriszta!

Azt, hogy a Szabolcs utcai kórházban hogyan csinálják pontosan az EDA-t azt leginkább egy szabolcs utcai anesztes tudná megmondani.
Biztosan EDA mellett fogsz szülni?
Mennyire ért ilyesmivel egyet az orvosod?
A Szabolcs utcát pl én nem ismerem.
Ha egy nõgyógyász le akarja beszélni a kismamát az EDA-ról, akkor ez biztosan sikerülni fog. Tudok negatív példákat ebbõl a szempontból.
Személy szerint aneszteziológusként és anyukaként is azt mondom, hogy nagyon jó. Ha tényleg ezt akarod.
Vastag tût használnak hozzá, aminek elhajlik a vége. De a behelyezést nem érzed, mert elõtte vékony tûvel érzéstelenítõt kapsz. Vajúdáshoz hosszú hatású érzéstelenítõt használnak. Miért érdekel? Allergiás vagy valamelyikre?
Amennyiben minden EDA témájú dolog érdekel, akkor olvasgass itt, esetleg az archív anyagokban. Vagy a "szülésrõl" topicban a "természetes szülés, vagy epidurál"-nál.
Ha konkrét kérdésed van, akkor írj bátran, válaszolunk (ha tudunk)!
OK?

Snoopy
snoopy
 


Szia Snoopy!

Köszönöm a választ. Biztos, hogy EDA-val fogok szülni, mert terhességi cukrom van. Eredetileg is ezt szerettem volna, mert minek szenvedjek, ha van más megoldas is. Elözö orvosom nem javasolta, es megmondta, hogy az Uzsokiban nem is adnak ok nélkül (csak az anya kérésére). Ez nagyon elszomorított és egy pillanatra elgondolkodtam, hogy korhazat valtok, de az orvosom iranti ragaszkodasom erösebb volt. Egy hét mulva felhívott, hogy magas lett a terheléses vércukrom, ezért a Szabolcsban szülök, viszont teljesülhet a kívánságom és szülhetek EDA-val. Mostani orvosom kimondottan javasolja. Csak azért érdekel, hogy milyen, mert szeretem elõre tudni, hogy pontosan mi fog történni velem. Pl. hallottam, hogy sokaknál hosszan tarto fejfájást vagy derékfájást okoz. Ez igaz? Hallottam azt is, hogy ez hosszu elökészületet igényel. Mi van ha hirtelem jön minden? Lesz rá idö, hogy beadják? Vagy lehet elöre készülni, hogy EDA-s szülés lesz és elöbb behívnak? Ettõl még lehet apás szülés? Azért izgatnak ezek a kérdések, mert sokat hallani azt is, hogy a kismama EDA-t kért, de közölték vele, hogy már felesleges, mert mindjárt vége.

Hát egyenlõre most ezek a kérdések foglalkoztatnak.

Üdv.
Kriszta
Nyanya (kriszta67)
 


Kriszta!

Lehet apás szülés. Ha elõre szólsz, akkor kérhetnek alvadási vizsgálatot elõre, de annak csak 10 nap az érvényessége. Az elõkészület annyi, hogy bekötnek egy infúziót (általában, lehet, hogy ennyi sincs). A beavatkozás szerencsés esetben 10 perc. Szólj idõben, hogy most kéred. A kanült akkor is betehetik, amikor még fájás sincs, érzéstelenítõt csak akkor adnak bele, ha már fáj. Legjobban akkor szeretik bekötni, amikor 2-3 ujjnyi a méhszáj. Figyelj, hogy mit mondanak a vizsgálatnál, ha éppen ezt, akkor szólj, hogy most szeretnél EDA-t.

Hátfájás: van aki azt mondja, hogy neki van. Nekem nincs. Százalékos megoszlást nem tudok. Fejfájás spinálnál sokkal gyakoribb, EDA-nál elenyészõen ritka.

Röviden ennyi.
Snoopy
snoopy
 


Kedves Snoopy!

Köszönöm a gyors és részletes választ, nagyon sokat segítettél vele. Még csak annyit szeretnék megkérdezni, hogy mire való az alvadási vizsgálat és hogy csinálják?

köszönöm
Kriszta
Nyanya (kriszta67)
 


Szia SNOOPY ! Köszönöm, hogy továbbvitted a topicot és köszönet BUNNYnak is aki onnan külhonból ad okos tanácsokat a kismamáknak. Sajnos elfoglaltságom miatt igen ritkán tévedek errefelé, de mint pionír ebben a témában, örülök, hogy nem volt balgaság ezt az oldalt megindítani. Ha meg tudjátok oldani, jó lenne ezt azt oldalt már a ti nevetek alatt mûködtetni / bár jólesik a nevemet itt olvasni /. További sok érdekes kérdést és frappáns választ kívánok nektek. Mindannyiunk anyáinak pedig egészséges gyermekeket ! Csók mindenkinek ! mp
mp
 


Sziasztok!

MP!
Köszi!
Itt leszünk továbbra is, és szerintem mindenki megszokta ezt a nevet már.
Nekem speciel jó így. Bunny?

Kriszta!
Több féle alvadási vizsgálat van. Egy esetén karcolják meg a karodat és azt nézik, hogy mennyi idõ alatt áll el a vérzés. A többihez pedig vért vesznek. Nem tudom,hogy nálatok melyiket csinálják...

Üdv
Snoopy
snoopy
 


Kedves Snoopy!

Köszönöm szépen a válaszokat

üdv.
KRiszta
Nyanya (kriszta67)
 


Kedves Snoopy és Bunny!
Szerintem ti ketten nagyon-nagyon jó fejek és aranyosak vagytok! Mindenkinek így kellene szeretnie ill. hozzáállnia a hivatásához, mint ahogyan ti teszitek! Nemcsak a szakmai hozzáértésetek az ami megfog, hanem az is, hogy mindenkihez van egy kedves szavatok, együttérző, megértő emberek vagytok, akiktől bárki merhet kérdezni valamit.
Nagyon sokat olvasom soraitokat, sokat tanulok belőlük mivel nagyon érdekel engem ez a téma.
Nagyon köszönöm nektek!
Andi
andi68
 
 


Sziasztok!

Andi!
Köszönöm.

Kriszta!
Azt le sem írtam, hogy mire kell.
Ha van valamilyen véralvadási zavar, akkor van arra esély, hogy a viszonylag vastag tûvel (át kell rajta férni a kanülnek, amit a hátadba raknak) történõ szúrás csatornájában tovább vérzik a sérülés, mint szokott és ez a vér a csatornában mélyebbre folyhat, így gondot okozhat.

Snoopy
snoopy
 


Nykriszta! Miért nem kérdezed meg az orvosad, ha valami probléma van. BIZTOSAN pontos választ kapsz.
A Szabolcsban 1980 óta több mint 10 000 EDA-t és spinált csináltak, komoly szövõdmény nélkül. Minden érzéstelenítést aneszteziologus csinál, akinek megfelelõ gyakorlata van és lehetõség van a nap bármely percében kérni. A spinálhoz hajszál vékony tût használnak, fejfájás ritka, kb 2%. Soha se kellett vérinjectioval gyógyítani, császár után azonban többnyire 24h fekvést javaolnak, viszont a baba-mamába beviszik a gyereket.
csmgy
 


Kedves Csákány Doktor!

Elnézést, hogy nem Önt kérdeztem. Gondoltam így egyszerübb, végül is ez az oldal erröl szól, és én szeretek minden véleményt meghallgatni.
Köszönöm a kiegészítést és mégegyszer bocs. Lehet, hogy túl sokat aggódom?

viszlát szerdán
Kriszta
Nyanya (kriszta67)
 


Tisztelt Csákány doktor úr!

Köszönöm, hogy nálunk is látogatást tettél.
Krisztának spinál érzéstelenítésben lesz császármetszése?

Tõlünk az EDA-ról kérdezett. Szívesen válaszolunk legjobb tudásunk szerint.
Különösen, ha valaki minél több információt szeretne megtudni egy olyan kérdésrõl ami szakterületünk, még ha nem is az érdeklõdõ kórházában mûveljük.

A betegfelvilágosítás a mi munkakörünkhöz is tartozik és nem véletlenül indult útjára ez a topic. Szeretnénk, ha bizalommal fordulnának hozzánk a hölgyek.
Krisztával biztosan jóban vagytok, de nekem innen ez kicsit számonkérõnek tûnt, hogy hogyan mer mást is megkérdezni. Szerintem ezzel a többi olvasó is így lehet.
Szerinted jó ez így?

A további gyümölcsözõ minél több szálon futó felvilágosítás reményében kollegiális üdvözlettel:

Snoopy
snoopy
 


Nem szándékoztam számonkérni, és ez nem is lett volna helyes. Kriszta, gondolom sp. szül és EDA-ban.
ElvilegKépés gyakorlatilag) helyeslem, hogy a "betegek" mindenhonnan igyekeznek információt szerezni. De az ideális az lenne, ha a "saját" orvosuk tenné ezt, legalábbis elsõ fokon. Hogy ez nem így van, annak a fõ oka mi magunk vagyunk, igen sokan nyûgnek tekintik ezt a tevékenységet, többek közt azért is mert nem tudnak (szakmai hiányosság és/vagy kommunikációs probléma) kellõ felvilágosítást adni. Itt a kellõn van a hangsúly, ugyanis Ti (a net) sohasem ismerheti annyira a "beteget" mint saját orvosa, és a "kellõ" fõként a személyre szabott információt jelenti.

Remélem nem nehezteltek, ha máskor is belekotyogok a Ti topikotokba.
dr.Csákány
 


Ez a szomoru pofa hogy került bele?
csmgy
Névtelen
 


Kedves Dr. Ur,
ugy, hogy a nyito zarojel moge kozvetlenul tett egy kettospontot, gondolonm, veletlenul.
Ildiko
Névtelen
 


Doki, doki, ez a "szomorú pofa" nagyon-nagyon tetszik!
Még mindig nevetek! Kép
Kép

ITT találhat infót a speciális jelekrõl.

Nikie
nikie
 
 


Pontosabban:
ITT

De úgy még gyorsabb is, ha csak ráviszi az egérmutatót az arcocskára(nem klikkel), és vár 1-2 másodpercet, meg fog jelenni néhány karakter.
Nikie
nikie
 
 


Kép ):

csmgy
Névtelen
 


Kedves Csákány doktor úr és kedves Snoopy!

Szép kis kalamajkát okoztam Kép , nem állt szándékomban. Szó sincs kommunikációs problémáról, úgy gondolom mindent meg tudok kérdezni és mindenre megfelkelö választ is kapok, de nem biztos, hogy feltétlen elöbb az orvosomat kell kérdeznem, mert amíg egy témában teljesen tájékozattlan vagyok addig a kérdést is elég nehéz feltenni. Az igaz, hogy személyre szabott információt csakis az orvosomtól kaphatok, de részemröl jobban értem a választ, ha már tudok egy keveset a témáról és jobban tudom, hogy az orvosomtól még mit szeretnék kérdezni. Amikor bennt vagyok a doktor úrnál, annyi kérdés kavarog a fejemben, hogy a felét elfelejtem feltenni. Itt a monitor elött ücsörögve sokkal egyszereübb kérdezgetni.
A lényeg, hogy mindkettöjüknek köszönöm, hogy válaszolnak (sokszor talán idiótának tünö) kéredéseimre, és remélem a jövöben is számíthatok segítségükre.

üdv.
KRiszta
Nyanya (kriszta67)
 


Elnezest kerek, ha olyasmit kerdezek, amirol volt mar szo, nem olvastam vegig a topicot. Gyakori EDA-val kapcsolatos ilyesztgetes a dokik reszerol, hogy ha bekotik, mozdulni sem lehet, agyon fekve kell vajudni. De en hallottam a setalo epiduralrol. Ez mit tud valojaban? Lehet ilyen erzestelenitessel allva, ulve szulni, illetve mennyire mobilis az ember altalaban? Nagy konnyebseg, ha az ember nem szenved szules alatt, de tizen-huszonorakat agyhoz kotve lenni nem egy alom.

Koszi a valaszt

Szidi
Szidonia
 


Kedves Szidi!
Nem vagyok orvos, de úgy írok Neked, hogy én kértem EDA-t. Úgy emlékszem, hogy örültrem, hogy nyugodtan fekhetek.
Másrészt én akkor kértem csak, amikor a fájdalmak nagyon felerõsödtek,nem muszály hamar bekötni, egy ideig a fájdalmak nagyon gyengék. Szerintem jobb kicsit késõbb. És biztos nem fogsz vele tízórákat vajúdni, ugyanis ahol szültem, az orvosok azt tapasztalták, hogy hatására felgyorsul a szülés, talán azért, mert ellazít. (mikor én kértem, akkor legalább 2 órám volt hátra, de 20 perc múlva megszületett Geri úgy, hogy nem volt ideje kesztíût sem venni a dokinak Kép)
Én ezekre emlékszem
Szia: Timi
vargat
 
 


Szidi!
Egész biztos lehet vele törökülésben ülni: én is úgy csináltam, nagyon jó volt. Csak a CTG akart leesni a hasamról Kép, azt meg a kispapa mindig elkapta.Kép

Szerintem a legkínosabb az egészben, hogy a sóoldat+egyéb elfogyasztott folyadék jóval hamarabb kijönne, mint hogy Te lábrakapj!

Borcsa

Borcsa
KépKépKép
borsts
 
 


Jajdejo, koszi a valaszt. Ez mindig is izgatott.

Szidi
Szidonia
 


Sziasztok!

Sokat gondolkodom rajta (bar meg nem aktualis), hogyan szuljem meg masodik gyermekemet. EDA-val, vagy anelkul. Azert nehez valasztani, mivel az elso szulesemnel nem volt gatmetszes, a nelkul szuletett meg a lanyom. Nem voltak semmilyen fajdalmaim a szules utan, nem volt gatsebem, es igazabol haza is johettem volna a szules utan, csak egy jo kis alvasra volt szuksegem.
A vajudas persze faraszto es fajdalmas volt. Es most jon a dilemmam: ha nem szeretnem, hogy a vajudas fajdalmas legyen, lehetne kerni EDA-t. Viszont akkor lehet hogy gatmetszesre lenne szukseg? Milyen valoszinuseggel vannak mellekhatasai az EDA-nak? Aki a mindennapokban fejfajosabb, gyakran van migrenje, annak nagyobb valoszinuseggel van az EDA utan fejfajasa? A hatfajas fugg-e attol, hogy a kismamanak a szules elott is votak gerincproblemai?
Talan nekem ugy tunik, hogy az EDA utani mellekhatasok hosszabb fajdalmakat okoznak, mint egy par oras vajudas. De lehet hogy tevedek? Van itt olyan, aki szult EDA-val es anelkul is? Nagyon szivesen olvasnam a tapasztalatokat!

Alma.
alma
 


Alma!
Elõbb-utóbb jön szakértõ is, de nekem azt mondta a doki, hogy az EDA, mivel ellazítja a medencefenék izmait, segíti a gátvédelmet. Csak egy dönthetõs szülõágy-széken kell lenni hozzá, és nem tök hanyatt.
Borcsa

Borcsa
KépKépKép
borsts
 
 


Sziasztok!

A sétáló epidurál létezõ dolog, de még csak kevés helyen csinálják. Ami ágyhoz köthet egyébként egy kismamát az lehet környezet, pl infúzió, magas ágy (reméljük egyre kevesebb helyen), CTG, ill az EDA hatása, merthogy ha számodra erõsebben hat az érzéstelenítõ, akkor nem csak nem fáj a hasad, de nem is érzed a lábaidat, így rájuk állni sem tudsz.
Ami viszont nem jelenti azt, hogy az ágyon ne vehetnél fel olyan testhelyzetet, amilyet akarsz, ha nem pottyansz le. Amikor 10-15 percig nem célszerû elforogni a megadott testhelyzetbõl az a beadás utáni percek, merthogy ilyenkor kötõdik az érzéstelenítõ az idegrostokhoz és ha elfolyik, akkor a rost nem tud utána szaladni.
Az EDA, ha jól állítják be a dózisokat, akkor onnan, hogy éppen csökken a fájdalom a vajúdás alatt, egészen addig, hogy (más mûtõben) leamputálják a beteg lábat nagyon széles határok között változik. Ha mozogni akarsz minél többet, akkor inkább gyakrabban kérj kevesebb érzéstelenítõt. Ami azt illeti, inkább elõbb kérjétek az EDA-t, mint késõbb, mert a kanül bennléte még nem jelenti azt, hogy gyógyszert is kaptok bele, azt kérhetitek késõbb, ha viszont késõn kéritek az EDA-t egyáltalán, akkor mondhatják azt, hogy erre a kis idõre meg már minek? Ami nem azt jelenti, hogy az a 20 perc, vagy 2 óra ne lehetne fájdalommentes, ha a kanül már benn van.

Igaz, hogy segíti az izomellazulást, de inkább a nagyobb adagok. A gátvédelem viszont fontos, hiszen nem elég az izomnak lazulni, de a kötõszövetnek is kell, hogy ne legyen sérülés.

Azáltal is gyorsíthatja a szülést, hogy ha érzéstelen a kijárat, akkor a doki is bátrabban mer segíteni a tágulásban. Kép, Kép

EDA után nagyon-nagyon ritkán van fejfájás, migrén ida, vagy oda. Személy szerint még csak olyan esetben hallottam róla, amikor a tû mélyebbre csúszott, megsértette a "durát", azaz olyan mélyre ment, mint a spinálnál a tû, csak ez sokkal vastagabb, így több agyvíz tudott kifolyni a nyíláson(állítólag a spinálnál ez okozza a fejfájást).
Normálisan viszont a tû nem ér hozzá a durához, így nem is bánthatja.
Hátfájás: Nekem volt EDA-m, elõtte volt egy nem teljesen összenõtt gerincem és volt egy csigolyatörésem arratájt.
Nem fáj jobban a hátam, mint a csigolyatörés elõtt, de mindenképpen kevésbé fáj most, mint pocakosan.
Egyébként rejtélyes dolog, még sosem volt, akinek én csináltam az EDA-t és utána megkeresett, hogy fáj a háta, mert akkor biztosan nyomon kísértem volna a kivizsgálását, hogy mitõl is fáj.
Hivatalosan egy jól kivitelezett EDA után nem marad hátfájás. Maga a luk lehet érzékeny, amíg be nem gyógyul, kb 3 nap.

Remélem minden kérdésre válaszoltam, (ahogyan tudtam), ha mégsem, akkor nyugodtam kérdezzetek rá, OK?

Snoopy
snoopy
 


Snoopy!

Koszonom. Valaszod tobb, mint kielegito!!!

Szidi
Szidonia
 


Sziasztok.
Mi az az EDA?
Emma
Névtelen
 


Szia Emma!

EpiDuralis Anaesthesia:
Agyburkon kívüli érzéstelenítés
Mûtéti érzéstelenítés, tumoros és vajúdási fájdalomcsillapítás.
Szúrási helytõl függõen nyaktól (ritka) lefelé bármely szinten, jobbára pocaktól lefelé.

Snoopy
snoopy
 


Szervusztok!

Csak néhány megjegyzés:

1. Az, hogy az EDA hatásamekkora területre terjed ki az a beadott folyadék mennyiségétõl, vagyis a volumentõl függ, míg az érzéstelenség minõsége az adott gyógyszer koncentrációjától. A sétáló epidurál az az, amikor úgy választod meg az alaklmazott gyógyszert, hogy a fájdalomérzés teljesen megszûnik, míg az izmokat mozgató idegek érintetlenek maradnak, tehát a kismama nyugodtan sétálhat, ha úgy kívánja. Ez persze nem egyszerû, sok tapasztalatot igényel, kell hozzá jóadag gyógyszertani ismeret és egy kis masina sem árt, ami folyamatosan kis sebességgel adagolja az érzéstelenítõt.

2. Azt már sok tanulmány igazolta, hogy a testhelyzetnek, sétálásnak a világon semmi hatása sincsen vajúdás hosszára, azonban a kismama komfortjához nagymértékben hozzájárul, így az emlékek is jobbak.

Üdv: Bunny
Bunny
 


Kedves Bunny!
Ha jól tudom, a "sétáló EDA" hoz opiátot is használnak, igy könnyebb adagolni ....
Végre nem csak szülész tagadja azt a babonát, hogy a gravitációnak szerpe van a szülés mechnizmusára. Kösz.
dr.Csákány
 

Vissza: Szülés

Jegyzetfüzet: