Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok!

Ilkamama, egyetértek Veled szerintem is sokkal célravezetőbb nyugodt hangon beszélni, végülis nem ellenségek vagyunk, tapasztalatot cserélünk és mindenki szabadon elmondhatja a véleményét .

Én is tiszteletben tartom azt ha egy nő maga akar rendelkezni, hogyan akarja világra hozni a gyermekét, szíve joga erről dönteni. És igen, sajnos Budapesten is igencsak vannak elmaradások. Itt is vannak 5 ágyas vajúdók, sőt pl. a Szt. Istvánban olyanról is hallottam hogy a folyosón vajúdtak. Mert hiába nagy ez a város, hiába van több kórház, itt több is értelemszerüen a szülések száma. Én inkább abba az irányba terelném a dolgot, hogyha egy nőnek olyan igényei vannak, hogy pl. kádban akar vajúdni, akkor olyan kórházat válasszon ahol erre lehetőség van. Engem ez spec. totál nem érdekelt, nekem az volt a fontos hogy az orvos jó legyen. Én arra akarok rávilágítani hogyha valaki följön egy születésházig akkor ezzel az erővel már egy kórházig is el tud jutni.

Geréb Ágnesnek egyébként nem véletlen vonták be az engedélyét. Volt már haláleset a praxisában, és a MAgyar ORvosi Kamara nem tartja biztonságosnak az otthon levezetett szüléseket. Nem véletlenül. Egyébként, a sokat emlegetett HOllandiában is rengeteg szülés végződik kórházban, a keresztapám lánya kint él, mindkét gyerekét otthon akarta szülni, de végül be kellett őt vinni mindkét esetben.

Bármilyen komplikáció felmerülhet ami 2 perc alatt a gyerek életébe kerülhet, ezért kell a kórházi jelenlét. A saját testéről mindenki maga dönthet, de törvény írja elő, és jogos is, hogy a magzat 24. héttől, az anya önrendelkezési joga megszűnik. Ahogy írtad Te vagy a felelős a gyerekedért, de kérdem én ezt az otthon szülő mamát szerinted felelősségre fogja bárki vonni mert a gyereke meghalt?

Valaki másnak:
Bacillust sokkal kevesebbet kapsz el kórházban mint otthon. Nekem mindig patyolat itthon a lakás de a magyar lakások nagy része kritikán aluli tisztaságú. A kórházban egész nap tiszta ágyneműben fekszel, nem kelsz fel, műtős jön fertőtleníteni átkötni a sebed. Ez szabály. És még valami ha mégis esetleg fertőzést kapnál ott megvan az aháttér hogy rögtön ki is kezeljenek. Szóval ezzel én nem értek egyet. NEkünk pl. utolsó nap is kérdezték ha valakinek székletrendezésre van szüksége adnak kúpot, tablettát amit otthon beszedhet. Amikor szültem kérés nélkül a vajúdóban lekapcsolták a lámpát, kis éjjelilámpával halk zene szólt, és otthagytak a párommal hogy nyugodtan kettesben lehessünk. BOcs hogy így kalandozok, de még most is nagyon szép emlék ha erre gondolok.

VElünk nagyon kedves volt mindenki A-tól Z-ig minth ahogy azt részletesen leírtam, sőt utolsó nap még egy hatalmas ajándékcsomagot is kapott mindenki. PEdig ez csak egy csúnya állami kórház, rohadó falakkal. Itt a személyzet a fontos, higyjétek el ez számít a legjobban ha szülni mész. Mindenki olyan orvost válasszon szüléshez, akiben maximálisan megbízik.

És teljesen egyetértek: ismerned kell a lehetőségeid, hogy választhass.
Vendég
 


Talán nagyon harmónikus otthon szülni,de a tegnapi eset megrázó.Biztos van még ilyen eset csak nem tudunk róla,de ez akkor is az otthonszülés ellen van.A kórházban ott a segítség,és ennek a babának 2 percen múlt az élete.

1 gyermekes anya
graholyné
 
 


Graholyné,
a kórházban meghalt egészséges kisbabák meg a kórházi szülések ellen vannak? Mert a szavaidból ez egyenesen következik. És akkor ha arányosítunk, épp az otthonszülés jön ki pozitívra.
(Persze ezt így nem lehet, és nem is ilyen egyszerű, de ebből ez következne...)
Vendég
 

 
 

Áfonyaaa, én épp az otthonszülés ellen vagyok és én nem kockáztatnék,de ezt mindenki maga dönti el.Tudom a korházban is történhet tragédia,de ott egyböl van segítség, ha komplikáció lép fel.Ezt nem lehet tudni,akármilyen jó volt a terhesség.
graholyné
 
 


Graholyné,
tudom hogy az otthonszülés ellen vagy. De van aki szerint a kórház a nagyobb kockázat, és az otthonszülés a biztonság. Igenis van olyan baba aki kórházban meghalt, hiába volt ezer segítség, de ha hagyják otthon békében a saját tempójában megszületni, akkor ma is élhetne. És tán több ilyen van, mint aki otthonszülés közben halt meg, és a kórház menthette volna meg a kis életét.
Én nem szültem otthon, nem is fogok. De igenis megértem azokat akik ezt teszik. Aki kórházban érzi magát és a babáját biztonságban az szüljön ott, aki meg otthon az szüljön otthon.
Az "otthonszülősök" tábora sem köpködi és minősítgeti a "kórházbanszülősöket", akkor most mi se tegyük ezt velük, főleg ne egy tragédia kapcsán. A világban nagyon sokféle ember él, nem lehet jó mindenkinek ugyanaz.
Vendég
 


Sziasztok!

Tűzmanó

Csak néhány sorodra reagálnék,mert pro és kontra is vannak igazságok.Abban is,amit pl. te említesz és abban sis,amit Ilkamama.
De az a dolog elég fura,hogy G.Á.-nak azért vonták be az engedélyét,mert voltak halálesetek.Ez nem megdöbbentő,Hány orvosnak kellene bevonni az engedélyét,mert a keze alatt (praxisában)meghalnak emberek????Legyen csecsemő ,kisgyermek,vagy éppen felnőtt....ez nekem felettébb furcsa.


Azt a mondatodat,hogy a magyar lakások nagy része koszos(mert tk ezt jelenti),megint csak furcsának találom :shock: .Nem kötekedésképpen,de nem túlzó ez?Jártál már minden lakásban????
Vagy mire alapozod ezt?Tudom,érezhetem magam a tisztelt kivételnek,de nekem ez a megállapítás megdöbbentő.Na jó,nálam nem patyolat a lakás.
És bizony egyáltalán nem biztos,hogy a kórház annyira steril!Sőt,hogy említsek saját tapasztalatot,még a steril fülke sem steril!!!!Az átlag szappanról nem is beszélve!
A kórházban van a legtöbb olyan rezisztens baci,amit igen nagyon nehéz kiírtani!

Mint írtam már,én sem szülnék otthon,de tiszteletben tartom mások döntését.
A felelősség kérdése megint más.lehet felelősöket keresni,nem biztos,hogy az a lelkileg összetört kismama lesz az igazi felelős,hanem aki/akik miatt ide jutott.hiszen nem véletlenül fogalmazódik meg számos nőben,hogy mást akar.

Nekem is szép élmény volt mindkét szülésem KÓRHÁZBAN,de nem keresnék bűnbakot.

anyapoc
 
 


Áfonya és Anyapoc!

Mivel nincs időm mert jön a fektetés,csak szeretném megköszönni ezt az utolsó két hozzászólást!! :D :D :D
Én sem vagyok otthonszülő mint TI,de mégis megértem őket!!!

Jó éjt! :)

Panni

Kép
Kép
Kép

Kép
panny
 
 


Sziasztok, Anyapoc,

Geréb Ágnesnek nem azért vonták be az engedélyét mert volt haláleset a praxisában , hanem azért mert a szakmai protokoll szerint nem tud biztonságos feltételeket teremteni az otthonszülés levezetéséhez. Ezt a döntést nem 1 orvos hanem több (sok) orvosból álló bizottság hozta meg. Ha valakinek a kezei alatt meg meghal egy páciens, az ellen eljárást indítanak, és ha bebizonyosodik, hogy ő a hibás (lásd mandulaműtétes kisfiú, bizony elítélik) - most abba nem mennék bele, hogy az orvosok hogy védik le egymást mert ez megint más téma.

A magyar lakások felettébb retkesek. Menj rá nyugodtan az expressz.hu ra és nézd meg mit értenek átlagos állapotú lakás címszó alatt. Felettébb retkesek egytől egyig. Másfelől otthon soha nem lesznek olyan felszereléseid és nem tudsz úgy fertőtleníteni mindent a lakásban hogy egy otthonszüléskor az steril legyen. Én régebben nézegettem képeket G.Á otthonszüléses képeiből, hát azok a nők nem egy steril szobában vajúdtak-szültek, hanem a lakás összes pontján, az előszobától a wc-n keresztül, a kanapé párnájáig mindenhol - olyat is láttam hogy az előszoba kövén térdelt G.Á. a kismama meg ott szülte meg állva a gyerekét a kezébe. Hát nem tudom, véleményem szerint ez nem a legmegfelelőbb hely.

Tiszteletben kell tartani mások döntését, de mint írtam, a magzat 24. hetétől az anya önrendelkezési joga megszűnik. A saját kényelméről a saját testéről dönthet, de baba biztonságát nem veszélyeztetheti egy anya sem.

Egyébként én sem keresek bűnbakot, de véleményem szerint ha egy otthonszüléses baba meghal, akit a kórházban 2 perc alatt el tudtak volna látni, akkor igenis felelősségre vonnám az ehhez asszisztáló embereket (beleértve a kismamát is) Ennek a gyereknek el sem kezdődhetett az élete mások rossz döntése miatt.
Vendég
 


Abban a kórházban ahol én fogok szülni pár hete meghalt egy egészséges kisbaba kizárólag az orvosok hibájából. Az orvosokat a kutya nem vonja felelősségre, a család perel ugyan, de nagyon sok esetben nem perelnek mert annyira fáj a gyász. Azt is megértem. A kórházat senki nem zárta be, pedig akkor ezek szerint nem alkalmas a megfelelő körülmények biztosítására egy gyermek születéséhez. Ez a baba pl otthon, háborítatlanul, a saját maga tempójában lehetséges hogy életben maradt volna (nem tudhatjuk, de azt sem hogy az otthon meghalt kisbaba kórházban életben maradt volna-e). Akkor most? Ha ebbe a kórházba megyek (nincs másik!) akkor az rossz döntés, hisz ott sincs senki biztonságban, a 2 orvos változatlanul dolgozik. Ha itthon szülnék azzal is vállalnék kockázatot. Mindenben van kockázat. Mit kell itt mutogatni? Tegye mindenki amit a legjobbnak vél magának és a gyermekének.
Vendég
 


Tűzmanó!

Pedig hidd el abban a kórházpártiak is egyetértenek,hogy igenis több bacinak van kitéve az ember egy kórházban,mint otthon az ismert bacik körében.És elég merész azt mondani,hogy a lakások többsége retkes...

Panni

Kép
Kép
Kép

Kép
panny
 
 


Tűzmanó


Bocs,nem volt egyértelmű a hozzászólásod engedélybevonás tekintetében.Így már értem.
Azért nem értek egyett az orvoskamarával sem,sok más tekintetben sem igen pártatlanok :(.De ez itt mindegy.
még mindig oda lyukadunk ki,hogy nem ellene kellene tenniük,hanem az igényeknek megfelelő körülmények biztosítása,azaz a segítség a cél.Szerintem...

A retkes lakásokat még mindig nem értem.Nem szokásom az expressre járni,de voltam már életemben nemegy lakásban,tegnap pl. kettőben is,egyik sem volt retkesnek mondható,
Persze itt jön a kérdés,kinek mi a retkes :roll:....Mert ami esetleg lelakott,nem jó állapotú,nem feltétlenül retkes.

még véletlenül se hidd azt,hogy egy szülőszoba steril!!!!Azért,mert az eszközök sterilen érkeznek,maga az egész szülőszoba NEM steril4Steril egy sterilszoba,ahova másként be sem mehetsz(ha egyáltalán bemehetsz),mint steril ruhában,maszkban.És a sterilitás sem jelenti azt,hogy nincsenek ott bacik pl.,csak egy bizonyos csíraszám alatt vannak.Gondolod,hogy abban a szülőszobában,ahová ki-be járkálnak emberek,ahova Te sem sterilen mentél be,nincsenek baktériumok???legalább annyi,mint otthon.
Szl nem hinném,hogy a szülőszoba vagy éppen az előszoba között igazából nagy különbség lenne.....


És én is tudok ronda történetet mesélni,ami a közvetlen közelemben és a szülésem közelében történt abban a kórházban,ahol én is szültem.
Az orvos hibájából agyhalottan született egy gyönyörű kisfiú és éli semmitmondó életét a mai napig,igaz,az orvosok lemondtak róla.Ennek miért kellett így lennie,Igaz,az ő élete elkezdődött...Hála a kórháznak....

Tudod,mi a döbbenet?Hogy amíg szinte mindenki tud egy-egy ilyen kórházo tragédiát a közvetlen környezetéből,uezt nem tudja elmondani az otthonszülésekről.Nyilván nincs annyi évente,de tragédia sem.

Az én véleményem is az,hogy hagyjuk meg a döntés jogát mindenkinek.
Hiszen ahogy azért sem ítélnek el egy kismamát,amiért éppen dohányzik a terhessége alatt,vagy mindenféle mérgekkel tömi magát,ami nyilvánvalóan árt a babának (és uúgy tragédiához vezethet),nem ítélhetünk egy ilyen döntés felett sem.Nem a rosszszándék vezérelte a szülőket,ez nyilvánvaló.
És ha már itt tartunk.Miért nem ítélik el ilyen arrogánsan a terhesség alatt dohányzókat(félreértés ne essék,nem ítélek el senkit),hiszen ők tudatában vannak annak,hogy az BIZTOSAN káros.Míg egy otthonszülésnek nem kell így végzősnie.Nem tudom,érthető-e,amit írok....

És a "kórházban 2 perc alatt kint lett volna" olyan feltételezés,amiről soha nem fogjuk megtudni,hogy mennyi a valóságtartalma.Nyilván én is a magam keze felé hajoltam volna :roll:....

Áfonya

Na meg ha per van.Veszt a kórház, a biztosító fizet, a doki meg kap egy enyjebejnyét.Mást nem.Hiszen ez "benne van a pakliban"....
Azt a gyereket akkor sem hozza vissza semmi.
Egyszerűen nem értem,hogy miért nem segíteni próbálunk a helyzeten,mint akadályozni... :roll:

Na mindegy,bocs lányok,ha összeszedetlen voltam :?....

anyapoc
 
 


Anyapoc :D

Nem vagy összeszedetlen!! :wink: Sőt!!!

Kép
Kép
Kép

Kép
panny
 
 


Anyapoc,

Én nem fogalmaztam érthetően , és igazad van , a szülőszoba sem steril. Abszolút igaz. Én csak azt próbáltam elmondani, hogy egy szülőszobában az ágyat nyilván mindig áthúzzák, és az eszközöket mindig fertőtlenítik. Egy lakásban pedig, például nyilván nem fogják a díszpárnahuzatokat is átmosni amire esetleg "rápottyan a baba" . De teljesen jogos otthon legalább saját baciflórád van. ( A lelakott egyébként saját véleményem szerint általában nem tiszta, az újat az ember mindig nagyobb kedvvel takarítja, a lelakottan pedig általában több év odaszáradt vízkő, stb. van, elég pl. egy régi panelra gondolok.) A szülőszobába ami a vajúdó is volt egyben a párom egyébként csak nejlonnal a lábán jöhetett be, persze ez tudom nem minden.

A kórházi tragédia példájával szintén egyetértek. Mindig lesznek borzalmas esetek, mindig lesznek elmarasztalható orvosok és kórházak. Az én véleményem az hogyha alapból 1%-kal nagyobb az esélye a biztonságos szülésnek egy kórházban, akkor inkább ott kéne szülni.

Arra gondolok, hogy egy kórházban megvannak azok a felszerelések, amik egy újszülött esetleges életmentő ellátása esetén azonnal rendelkezésre állnak. Mellékelek egy képet, ami a kislányom születése után készült, komolyan szeretném megtudni, vajon Geréb Ágnes szintén rendelkezik-e hasonló felszereléssel??

Kép

és ha már itt tartunk bocsánat, de nagyon kikívánkozik belőlem, megmutatnám, hogy így emelték ki és aztán így látták el a kislányomat és még véletlenül sem a lábánál fogva lóbálták (mint ahogyan azt korábban Ildikó írta) / naná a párom le is harapta volna fejüket, hiszen végig ott lehetett :wink: :

Kép

Kép

Na most már megyek,
Jó éjszakát mindenkinek!
Vendég
 


Nagyon édi kislány!! :)

Kép
Kép
Kép

Kép
panny
 
 


Kedves Tűzmanó,
furcsa, hogy mindig neked írok, de érdekes módon a többiek kórházpártisága abszolút elfogadható, mert nyitottak arra, hogy esetleg más másként gondolja.
A bacikat illetően citálnám neked M Odent: Császármetszés c. könyvét, ahol leírja, hogy az újszülött arra van kitalálva, hogy az anyja végbeléhez közel, az anyja antitestjei által már ismert bacikkal találkozzon, mivel a bélflórája steril (igaziból), és fontos, hogy a megfelelő bacik telepedjenek meg rajta (emésztés, allergia későbbi kialakulása stb). Nem jó a "steril" kórházi légkör, levegő, hiszen azt egyáltalán nem ismeri, ráadásul KÓRházban van, ahol sokkal erőteljesebbek a bacik, mivel edzésben vannak.
Otthon nem kell fertőtleníteni, kivéve vízben szüléskor betadinnel, egyébként a baba nem pottyan a díszpárnára hanem a bábatanonc, vagy bába "elkapja".
A vízkövet nem értem, én minden lehetséges alkalommal vízkőtlenítek itthon, remekül megy, nincs lerakódás, pedig itt nagyon kemény a víz. Nem új a lakásunk, lehet, hogy neked lelakott lenne.

Jó neked, hogy ilyen elégedett lehetsz a szüléseddel, de hidd el, rengeteg olyan asszonnyal találkozom, aki évekkel a császár után is könnyek között meséli, hogyan vették el tőle a lehetőséget, hogy szüljön. Kísérek éppen egy heroikus küzdelmet, hogy két császár után a harmadikat hüvelyi úton tudja megszülni, hogy a negyedik már tényleg simán jöhessen.

Vannak ilyen történetek is. Érdemes szétnézni, figyelni, ha már az ember beletekint ebbe a világba.

A gyermek elvesztéséhez néhány gondolat. Elkeserítőnek tartom, hogy a mai társadalom oly mértékben megbízik az orvosokban, akik persze ezt sugallják is, hogy elhiszik nekik, ha ők ott vannak semmi baj nem történhet. Ez nem így van!!! Egyik sem Isten, tévedhetnek, hibázhatnak, dönthetnek rosszul, ahogyan mi is. Ha valaki nem kalkulál ezzel, akárhol szül is, nagy csalódás érheti. Ezek az események nem a mi kezünkben vannak. Ezt el kell fogadni, ahogy elfogadták dédanyáink és a többiek is. A gyászuk nem volt kisebb, mint ma. Elhordozták, vele éltek, ahogy nekünk is kell , reméljük, csak a távoli jövőben. Ez a család, akinek kapcsán mi most itt eszmét cserélünk, nagyon nehéz út előtt áll. Nincsenek egyedül, és soha nem is lesznek. Azt remélem csupán, hogy a média békén hagyja őket, nem lesznek hír a továbbiakban, gyászukat egyszer fel tudják dolgozni, tudnak vállalni egy következő kis életet.

Mindenkinek szép gyermeknevelő éveket, napokat, csendes és hálaadó pillanatokat, hogy együtt lehetünk.
Ildikó
ilkamama
 
 


Egy utolsó hozzászólás, és ígérem, tényleg eldugulok :wink:

Ebben a percben ért véget a Hír Tv-n az otthonszülés kapcsán egy interjú amelyet a Szakmai Kollégium orvosával tartottak. Ez az orvos elmondta, hogy G. Á-nek, CSAK az elmúlt néhány hónap alatt 2 halálesete volt (egyik egy ikerszüléses eset , amit el se lehetne vállalni, mert különösen veszélyeztetett mind az anya, mind a magzatok szempontjából, csak kórházi háttérrel altatóorvossal, 2 gyerekorvossal stb - tényleg erről az esetről miért nem beszél senki most? .)

G.Á. 3300 db szülésének számához viszonyítva, ez azt jelenti, hogy a magyarországi 100ezres szülésszámnál, ha mindet ő vezetné le, 66 haláleset lenne, ami a pont a duplája a kórházakban-intézményekben szüléskor bekövetkező haláleseteknek, amely utóbbiak többsége egyébként már eleve korábban orvos által felismert reménytelen, előre megjósolt élettel összeegyeztethetetlen esetek.

A tisztaság kérdésében igazatok van, mindenkinek más és más a tiszta.. és elnézést , nem a panelosokat akartam megbántani.

És még egy utolsó, Ilkamama, sajnálom ha csalódást okoztam én is nyitott vagyok, sokmindenre, de sajnos vannak olyan kérdések, amiknél nem nagyon tudok az elképzeléseimből engedni.

Jó éjszakát mindenkinek!
Vendég
 


Ilkamama,

Off: hogy sikerül maradéktalanul vízkőtelenítened? ;) :D
Vendég
 


Panni,
biztos nem maradéktalan, de jól láthatóan tűnik. Cillit viszonylag nagy mennyiségben. Az ecet is jó, bár csak enyhébb lerekódásra, és sajnos a férjem utálja a szagát. Ezen kívül muszáj rendszeresen csinálni.
Ildikó
ilkamama
 
 


Sziasztok,
épp most olvastam, az EÜ minisztérium sajtóközleményét, melyben azt írják, tavaly 40 újszülött halt meg a kórházakban. Ebből 23 koraszülés. Geréb Ágnes praxisában (csak az otthonszülőst tekintve) 18 év alatt eddig két csecsemőhalál volt, az egyik baba az élettel összeegyeztethetetlen rendellenességgel jött a világra, a másik pedig fél évvel a megszületése után halt meg, szintén nem a szüléssel összefüggő betegségben. Bírósági vizsgálat, lezárva, tisztázva. A mostani két esetről még nem tudok, de azért mindenki számolhat.

Továbbra is az EM sajtóközleményéből: A nők önrendelkezési jogát tiszteletben kell tartani, nem lehet kötelezővé tenni a kórházi szülést. Egyébként, Tűzmanó, a 24. hét után a nő nem veszíti el önrendelkezési jogát (szép is volna, ha nem utasíthatnék vissza olyan vizsgálatokat, amikre nincs szükség, pl normál cukorérték mellett terheléses cukorvizsgálat), pusztán nem utasíthatja el a baba életének megmentésére irányuló kísérletet, vagyis a császármetszést. (EM császármetszési protokoll, nyitólapon elolvasható)
ilkamama
 
 


Sziasztok!

Tűzmanó

Azért ne dugulj el,mert erről érdemes és KELL beszélgetni!!!!

Láblógatás:szt ezt abban az esetben csinálják,ha nem tökéletes a gyerek apgárja és valamilyen útonmódon kicsit segíteni kell neki akklimatzálódni... :roll:.Én szmély szt még senkitől nem hallottam,hogy császárnál ezt csinálták volna a babájával :roll:...
Amennyire én anno utánaolvastam az otthonszülésnek,azért nem díszpárnára pottyannak a babák :).Megvan az otthoni protokoll erre is,hogy ki mket hogyan terít le akár a padlóra,akár az ágyára.Nyilván mosott,vasalt(azaz tk sterilizált) lepedőket,alatta vízhatlan anyag(bmi).Szl azért ne olyan babrbár dolognak képzeld el ezt :).
Amennyire tudom,G.Á. is rendelkezik az életmentéshez szükséges anyagokkal és eszközökkel.Na jó,valszeg vákuumja nincs,de nem csak ez a mód van ugye....
A koszos.lelakott lakás dolgában nem értünk egyet,de sebaj :wink:.
Szépek a képek,majd ha lesz időm,én is teszek fel :).


Még mindig azt gondolom,és számomra egyre nyilvánvalóbb,hogy nem a döntéssel van a probléma,hanem a nem megfelelő helyzetekkel, a nem megfelelő körlményekkel,ami-valljuk be- köszönhető az orvostársadalomnak is :(.


Még az jutott eszembe Ilkamama írása kapcsán,hogy érdemes elolvasni Dr. Lenkei Gábor erről szóló könyveit.Ő egy "megtért" orvos....


Rohanok!

anyapoc
 
 


Jaaaajj Anyapoc,
oan jókat írsz, csak Lenkeit hagytad volna ki :twisted:
Vendég
 


Sziasztok,
szerintem itt a számoknak semmi jelentősege sincsen,se pro se kontra!Nem hasonlítható össze a halálesetek száma!A kórházi halálesetek között sok a koraszülés,a betegség miatti halál.Nyilván ezek otthon nem következnek be.És az az otthonszült kismamák is elismerik,hogy ha komplikáció lép fel egyből kórházban mennek,tehát az ő szülésük már kórházi,és ha esetleg tragédiával végződik akkor az már kórházi staisztika!Éppen ezért G.Á.ra sem lehet rábélyegezni,hogy az ö keze között 66 csecsemő halna meg 100ezer szülésből.Ez hülyeség!Meg az is,hogy eddig nem sok haláleset volt,ezért jó a statisztika,de nem mindenki otthon fejezi be a szülést,aki annak indul!És ez helyes is,hogy akkor menjenek időben!!!kórházba ha bármi gyanú lép fel egy esetleges komplikációra!
Én megértem az otthonszülőket,csak abban nem vagyok biztos,hogy tökéletesen tisztában vannak az összes szövődménnyel,ami a szüléssel járhat!És igenis ha gond van,vagy akár gyanú menjenek kórházba a baba érdeke miatt!Ha tényleg igaz,hogy minden felvilágosítást megkapnak,akkor tisztában vannak egy két olyan dologgal is mikor kell kórházba menni,és akkor menjenek,mégha G.Á.még nem tatórtaná indokoltnak!
Nyilván aki kórházban komplikációmentesen szült az otthon is így szült volna,de ezt mindig csak utólag tudjuk meg!

Timi
timiban
 
 


tartaná,bocs elgépeltem
timiban
 
 


Timi,
az írásaidból nekem nem az tűnik ki mennyire megérted az otthonszülőket... (olvasok a másikon is, csak épp emiatt a hang miatt nem írok). Beszélgessünk békében, ne akarjuk már prófétaként megmondani mi helyes és mi helytelen, és kinek mit mikor kell tennie!
Vendég
 


Sziasztok!!

Sokat gondolkoztam, hogy írjak-e, de aztán még is:

Én igazából nem szeretnék véleményt nyilvánítani az otthon szülésről, mindenki maga döntse el mit akar....

Én csak szeretném együttérzésemet kifejezni az anyukának, tudom sose fogja ezeket a sorokat olvasni, de azért mégis... hisz ő se akart rosszat a kisbabájának és mégis megtörtént ez a szörnyűség!!

Kívánok neki nagyon sok erőt, kitartást és, hogy megtudjon magának bocsátani a történtek miatt.... (én legalább is biztos magamat okolnám, és szerintem sose tudnám túltenni magam rajta..)

És még egy gondolat:

Miútán megszületett pici lányom az első - két hónapban újra és újra átéltem nap mint nap a szülésemet ( nem volt semmi negatív benne) és még most is eszembe jut az a pillanat mikor megszületett, el se tudom képzelni, mit élhet át ez a szegény anyuka azóta, mert hát ő is átéli / átélheti újra és újra.........

és szerintem egyedül van a gondolataival... tényleg annyira sajnálom szegényt...

na csak ennyit akartam...

Kép

Üdv Mindenkinek
Linda+Nati
linda25
 
 


Áfonya,
én megértem őket.Éppen ezért tőlem nem olvasol elítélő írásokat,de én inkább az otthonos szülőszobákat részesítem előnyben.Van ismerősöm aki szült otthon és elég nagy babát(4.5kg)és nagyon jó érzés volt végighallgatni az élményeit!
Nem gondolhatunk mindig arra,hogy bekövetkezik a tragédia,sajnos az a kórházban is megtörténik!Én nem mondom azt,hogy felelőtlenek,az ő döntésük!És abban is biztos vagyok,ha egyszer az élet úgy hozza,hogy pl.a szomszéd szól,hogy mindjárt megszül és még nem érkezett meg a mentő,biztos minden tudásommal segítenék,és nem azt mondanám,hogy a törvény nem engedi.Tudom ez nem az otthonszülés katagóriája,talán nem is jó példa,de én a mostani rendszerben nem vállalnám a felelősséget,hogy otthonszülést kísérjek,de azt igen,hogy segítsek ilyen helyzetben!De nem ítélem el aki otthon szül,és igen is megértem az érveiket,mert sajnos jelenleg a legtöbb kórházban nem lehet háborítatlanul szülni!De ha gond van,akkor mégis csak ott tudnak segíteni!
Sajnos számtalan olyan esetről tudnék írni ami kórházban következett be,és ez is baj,hogy ott is előfordulnak hibából bekövetkezett tragédiák!
Lehet,hogy az írásaimból azért nem érzed,hogy pontosan mit szeretnék kifejezni,mert"kórházi"szülésznőként jobban látom a kockázatokat.Hidd el szeretnék már úgy dolgozni,ahogy bábaként lehetne,de sajnos jogilag még lehetetlen.A papírom meg van róla,de ez kevés jelenleg Mo-on.Sok szülésznő"harcol"már azért,hogy ez megváltozzon.Mögöttem még nincs annyira sok szakmai év,mint Rita(ő szokott a másik topikba írni,nagyon pozitívan,gondolom őt is elolvastad)mögött,aki sokat tesz ezért!
Szeretnék már úgy dolgozni,hogy egy komplikációmentes szülésnél ne álljon ott az orvos velem szemben,hisz úgyse csinál "semmit"!
Négy gyermeket szültem kórházban,szerencsére jó élményekkel,de amíg nem látom a teljes biztonságot az otthonszülésben addíg én sem szülnék otthon!De ez nem azt jelent,hogy nem értem meg őket.Sőt,ha hozzánk bekerült egy mama,akinél a terv otthonszülés volt,de mégsem jött össze,a lehető legempatikusabb módon fogadnám,hisz neki már az is egy stressz,hogy kórházba került!És sajnálom azokat akik olyan kollégákkal találkoznak akik elítélik őket!
Azokat inkább"megvetem"akik felelőtlen módon visszautasítják az alapvető vizsgálatokat,amik az ő és babája egészsége miatt fontosak!De ez már más téma,és az otthonszültek úgyanúgy járnak terhesgondozásra,mint aki kórházban szül!Ez így van rendjén!

Timi
timiban
 
 


Timi,
nem tudtam hogy szülésznő vagy. És úgy tűnik félreértettelek. Ez az utolsó hozzászólásod már jóval szimpatikusabb.
Nem is arról van szó amúgy hogy ki szülne otthon meg ki nem. Én se tenném (bár nagyon vágyom rá) de nincs is rá lehetőségem, vidék, távoli kórház, nagy gyerek, császárseb... sorolhatnám. De nagyon megértem aki megteszi, szerintem problémamentesnek ígérkező esetben semmivel nem veszélyesebb otthon szülni mint kórházban. A háborítatlan, maga ütemében, nyugodt anyánál zajló szülés szerintem még biztonságosabb is mint a rutinoxitocinos, hanyattfekve NSTzős, "jólviselkedős", kézzel méhszájtágított, kengyelbelábas szülesztés. Tudom hogy nem mindenhol megy így! Tudom hogy van aki választhat jó kórházat jó körülményekkel, de mindenhol vannak rutinok, aminek semmi köze a szüléshez, sokkal inkább az orvosok és a többi alkalmazott kényelméhez.
Vendég
 


Áfonya

Mi bajod Lenkeivel? :lol:
Nem mondom,hogy mindenben igaza van,hogy egy gurur,de sokminden esetében(így a krónikus betegségek kezelése,az "orvosi működés"-értsd ,nem a probléma okának feltárása,hanem csak a kezelése) nagyon igaza van.A gyógyszergyártók monopolhelyzete a világban stb.Tehát én nem a vitaminokra gondoltam,hanem a meglátására.Te?


Egyébként szt a szüléssel kapcsolatos problémák megelőzésében nagy szerepet játszana a felvilágosítás.Sok kismama még mindig nincs tisztában a szülés menetével, a kialakuló helyzetekkel és lehetőségekkel.Én ugyan kézzel lábbal igyekszem ilyenekről is beszélni a gyerekeknek,de ez nem elég :(.
Mindkét oldalnak vannak hiányosságai sajnos.


Timi

Én úgy tudom,hogy az otthonszülő nőknek tanfolyamon kell részt venniük,amiben -gondolom én- benne foglaltatik a szülésről szóló mindennemű tájékoztatás.Gondolom én, a komplikációk is,hiszen pontosan tudják,hogy akár kórházba is kerülhetnének.
Tehát még mindig kötöm az ebet a karóhoz :oops:,hogy a hozzáállással van a baj.Nem segíteni akarják ezt a folyamatot,hanem elgáncsolják,ahogy lehet.És ez így rossz.
Egyetértek a statisztikával kapcsolatban,bár szómiszó,az ember így tud sokmindent átlátni,de pusztán számokkal dobálózni nem mindig megfelelő.
Azért elmondom a szakmád javára,hogy a második szülésemben -rajtam kívül :D- a döntő szerepet a szülésznők játszották :).Szülésznő állt a "lábam között",nem a doki :).És szülésznő fogta a kezem,hogy segítsen :).És ez jó.És így normális. :)
Szl igazából a gáncsoskodás hátterében inkább egy kicsit szakmaféltést érzek,vagy a presztizsveszteségtől való félelmet(és inkább az orvosok részéről),mint a szülő nő és kisbabája megóvását.ÉS azért hozzáteszem,bár egyértelmű,hogy kivételek mindenhol vannak...

anyapoc
 
 


áfonyaaa írta:Timi,
az írásaidból nekem nem az tűnik ki mennyire megérted az otthonszülőket... (olvasok a másikon is, csak épp emiatt a hang miatt nem írok). Beszélgessünk békében, ne akarjuk már prófétaként megmondani mi helyes és mi helytelen, és kinek mit mikor kell tennie!

Mit jelent az "emiatt a hang miatt"Nem hiszem,hogy a számok megmagyarázásával választja vki az otthonszülést.És ezt rossz hangban írtam le?
Timi
timiban
 
 


Bocs,de nem adta be az írásokat!
Tárgytalan az előbbi hsz-em!
timiban
 
 


Áfonya,
jó olvasni a te írásodat is,és én is azon a véleményen vagyok,hogy ne tegyünk fölösleges dolgokat!Amikor a második babám született nagyon gyorsan jutottam a kitolási szakhoz.Rohangáltak az orvosért,és én csak annyit mondtam:Zsuzsi(a szülésznőm)az a lényeg,hogy te itt vagy!
A negyedik szülésemnél betapíntást végeztek,mert nem vált le a lepény,akkor is a Zsuzsit kérdeztem meg szerinte is szükséges a betap.,de ezt a doki is hallotta,aki még a kezdő kategória volt,így behívatta az egyik főorvost,hogy bólintson rá a dologra.Természetesen a Zsuzsi szerint is indokolt volt,de ha nem lett volna az ,akkor is megcsinálják,mert az orvosé a felelősség.Ezt jól tudom,de nekem fontos volt az ő véleménye is!
Igazad van sajnos sok kórházban vannak ilyen dolgok amit említesz,és nekünk,akik végig vajúdunk egy kismamával támogatjuk,segítjük,résztveszünk élete legszebb óráiban perceiben nekünk nincs beleszólásunk!

Anyapoc,
örömmel olvasom,hogy meg voltál elégedve a szülésznőddel.Sajnos még mindig sok kismama hiszi azt,hogy az orvos "vezeti"le a szüléseket.(kiv.vákumos,fogós,faros szülések,mert azokat igen)
Engem is zavar,ha feleslegesen nyomatnak,akkor amikor nem kéne stb.Volt már olyan is,hogy kesztyűt sem tudtam húzni,mert a doki egyfolytában nyomatott!Pedig kértem,hogy legalább azt várja meg,míg kesztyűt húzok.Szerencsére ezek a ritkábbak,és most már kezdenek hajlani a természetes szülés irányába.
Sajnos igen elgáncsolni akarják,pedig ha segítenék,akkor lenne megfelelő háttér(itt mindenre gondolok,személyi,tárgyi).Sőt minket se úgy kezelnek,ahogy kéne,de ez már jogi dolog,mint már említettem!
Sajnos amíg szülésznők szájából azt hallom,hogy azért nem végzik el a főiskolát(szülésznői szakon)mert akkor is "csak"ennyit csinálhatnak,addig ezen is van mit változtatni!

Timi
timiban
 
 


Nekem sem tetszenek azok a hsz-ek,ahol csak azt olvasom,hogy mennyire felelőtlenek azok az anyák,akik otthon szülnek,sőt volt olyan is aki emberöléssel vagdalkozott.Senki nem mondta,hogy ők is szüljenek otthon!Vajon ők mindenben ennyire körültekintőek?Nem hiszem!

Timi
timiban
 
 


Kórházpárti vagyok. Mindkét gyerekem egy nagyon jó kórház, nagyon jó szülőszobájában, nagyon jó szakszemélyzet felügyelete mellett született - csöndben, nyugiban, békében.

DE: a szülőszobák sem sterilek néhány fenti írással ellentétben. Még csak nem is "túltiszták", mert a látogatónak ugyan fel kell vennie a nylonpapucsot, de a személyzet a saját papucsában jár-kel az intézményben, az udvaron, a sarki közértesnél és ha vissztérnek a szülőszobába, ők nem húznak fel nylonzsákot a lábukra.

De függetlenül ettől: meg kell adni születendő gyermekünknek az esélyt az életre és ez ne a trendeken vagy más ideológiákon múljon!
charlottee
 
 


Kedves Timi,
nem értem milyen jogi problémáról bezsélsz, hiszen ma Mo-on a Dél-pesti kórházban (remélem jól emlékszem) a szülésznők önállóan kísérhetik az élettani szüléseket. Jogi akadálya nincsen. Más valószínűleg igen...
Ildikó
ilkamama
 
 


Áfonya,
nagyon egyet tudok érteni a hozzászólásod második felével. (vajon miért? :D
Ildikó
ilkamama
 
 


Anyapoc,
OFF
jjaaajj Lenkei meg az összeesküvés elmélete szerintem a világ legeslegnagyobb marhasága (már bocsánat). Nem elég hogy scientologista, még tényleg azt hiszi hogy a gyógyszergyárak olyan gyógyszereket adnak amitől életben maradunk ugyan, de a betegségünket fenntartják, hogy így mindigis szükségünk legyen az adott szerre az ő hasznukat gyarapítva... és erről persze az orvosok tudnak, csak a gyógyszergyárak pénzelik az orvosi egyetemeket, ezért nem beszél senki. Nna hát ez a bajom Lenkeivel.
Vendég
 


Kedves Ildikó!

Nem tudom milyen szabályozás,protokoll szerint kísérnek önállóan szüléseket a Dél-Pestiben,én csak itt hallottam róla a babaneten.(mondjuk nem jártam még utána,de biztos így van)De kíváncsi lennék rá,hogyan csinálják!Az éppen ügyeletes orvos megbízik minden szülésznőben?Vagy ledokumentálják,hogy orvos nélkül zajlott a szülés,így az orvos felelősségre nem vonható,csak a szülésznő,ha esetleg történik vmi?Nem tudom most Mo-on mennyi szülészet van,de az biztos,hogy jogi dolgok állnak mögötte,mert ha nem így lenne,akkor a többi szülészet is így működhetne!
És szerinted miért nincs jogi akadálya?És mi az a más,ami igen???
Amikor elvégeztem a sulit,már akkor tudtam,hogy amiről papírom van azt mégsem csinálhatom!Pl.szükség van gátmetszésre,nem végezhetem el,és nem is varrhatom össze,pedig meg van róla a papírom,és sajnos csak annyi gyakorlatom ami a képesítővizsgához kellett,mert utána már senki nem engedte!De sok más dolgot nem engdnek,ill.nem hagyják hogy beleszóljunk.A legtöbb orvos kollégával már szerencsére jó együtt működni,mert hagynak minket dolgozni!
Szerinted egy "kórházi" szülésznő mit csinál egy szülésnél??

Timi
timiban
 
 


Timi,
nem tudom mit csinál egy kórházi szülésznő, az első gyermekem születésénél az asszisztensi poziciót is túlzásnak tartanám. Tett ide meg oda, ott állt a lábamnál, passz.
Mi az oka, annak, hogy nem engedik csinálni nektek, amit tudnátok, amire képeznek? Pozícióféltés, és anyagiak. Mi a franc teendője lenne egy orvosnak egy élettani szülésnél? Szerintem semmi. Ennek a statisztikáit nem ismerem, (de nem is lennének hitelesek, mert a beavatkozások mindig kockázattal is járnak,) a kórházi szüléseknél is a 90% komplikációmentesen zajlik le. (Egy francia szerzőtől olvastam már nem emlékszem pontosan) A mai császárhelyzetet most ne számítsuk, az egy másik téma, majd szept. 29-e után. Szóval mi is az ő dolguk? Ti is tudtok mindent. Én inkább rátok bíznám! Minden tiszteletem a szülésznőké. Sok heroikus küzdelemről hallottam már, ami egy mamának mindent jelentett. Ha lenne kalapom levenném.
Szerintem pénzkidobás valamire kiképezni egy csomó embert, hogy aztán ne csinálhassák, amit tudnak. Megengedheti magának ezt ma Mo.?
A szülésznőképzés alkalmas arra, hogy kísérjék a szüléseket, és a komplikációt felismerjék. Rajtatok is múlik, mit sikerül elérni.
Nagyon jók ezügyben a Bábaszövetség állásfoglalásai, melyek megtalálhatók az EÜ minisztérium honlapján is, ha jól emlékszem valamilyen nyílt nap alkalmából. Vincze Krisztina tollából
Ildikó
ilkamama
 
 


Sziasztok!

Áfonya

OFF ahá,már értem :).Van ebben valami,így sarkítva,de azért én aszondom,van abban sok kicsi igazság. :wink:
Na nem a pénzelt egyetemekről,de az okot nem kereső,csak tüneteket kezelő orvosokról mindenképp.
Én ugyan csak az első könyvet olvastam,de ha nem is feltétlen elfogadásra késztetett,elgondolkozásra mindenképp :).


ON

Timi

:).Akkor még azt is elárulom,hogy nem volt "saját " szülésznőm,mert nálunk a kórházban nincs sem orvos,sem szülésznő választás-fogadás. Ettől függetlenül 2 szülésznő is jutott rám (sőt több,mert reggel fél 6-kor szültem és ugye váltáshoz készülődtek),mert rajtam kívül senki nem volt éppen(milyen szerencse,mindkét szülésemnél így volt :D).
Mégis foglalkoztak velem,a kéréseimet(követeleéseimet :wink:) teljesítették,nem bántak velem lekezelően stb.az orvos normális volt és ÜGYELETES,gátvédelmet végzett és érzéstelenítő nélkül varrt össze :?...bár nem volt nagyon mit.Na ez az egy nem tetszett,fel sem merült,hogy kéne érzéstelenítés.A követekezőnél kérni fogom :D!
Akkor nyomtam,amikor akartam,sőt,még meg is kérdezte,hogy miért nyomok ennyit...mondtam,hogy mert kell :D!De aztán nem szólt :D!Asszem túl akartam lenni a nehezén hamar...tényleg nem tudtam megállni,hogy ne nyomjak és ne szabaduljak a feszítő érzéstől mihamarabb :roll:...

Volt szerencsém érettségire készíteni csecsemősöket esti iskolában,akik utána továbbmentek fősulira :).Talán előbb-utóbb a szülésznők is átlendülnek a holtponton és nem "csak" azért akarnak tanulni,hogy többet csinálhassanak,hanem hogy többek legyenek. :)
Nem hinném,hogy annyi a feladatuk,hogy a CTG-t felrakják és a szülsnél az ágyat átalakítsák.Bár a legnagyobb segítség az volt számomra,amikor rájött a kitolásnál a szülésznő,hogy a kezemet kell fognia,így tud a legtöbbet segíteni( a másik meg a lábam között segített :D)....



Ilkamama

Szerintem pénzkidobás valamire kiképezni egy csomó embert, hogy aztán ne csinálhassák, amit tudnak. Megengedheti magának ezt ma Mo.?


Ez nagyon jó!!!!

Na,asszem ma kicsit szentimentális voltma,bocs :oops:...

Megyek inkább dolgozni :D!

anyapoc
 
 


Sziasztok!!

Ezt most találtam a net-en: ( :?: :?: )

Otthonszülés: feljelentést tesznek Geréb Ágnes ellen

Büntetőfeljelentést tesz Geréb Ágnes ellen az a fiatalasszony, akinek magzata otthonszülés közben halt meg. A közszolgálati televízióban a nő ügyvédje elmondta: a kismama állami kórházba járt terhesgondozásra, ahol a szülés előtti héten csak a szívhangokat vizsgálták, ultrahangfelvétel nem készült.
Az ügyvéd szerint az ismert bába és szülész-nőgyógyász a szülés előtt aláíratott egy olyan nyilatkozatot a házaspárral, amelyben tudomásul veszik, hogy felléphetnek komplikációk a szülés alatt. A 35 éves nyíregyházi nő a 12. kerületi szülőotthonban akarta világra hozni gyermekét szombaton. A magzat válla azonban elakadt, Geréb Ágnes szerint sehogyan sem tudták kisegíteni. Bár a mentő rövid idő alatt kórházba szállította az asszonyt, mire ott kiemelték a magzatot, már nem élt.


:shock: :shock:

Kép

Üdv Mindenkinek
Linda+Nati
linda25
 
 


Sziasztok!
Már írtam ide, én császáros voltam, okkal, vészhelyzetben. Igazából nem tudom, milyen szülni, de véleményem szerint a végeredmény a fontos, egy egészséges kisbaba. Én mindent megtettem (volna) ezért. Elképzeltem még terhesen, hogy szeretnék szülni, itthon a saját foteljaimban vajúdni, félhomályban, egy bábával, beszélgetve, halkan szól a zene, férjem inni hoz, stb. Aztán nem így lett, mert ez csak álom volt, a valóságban nem mertem volna megtenni, mert igenis bátorság kell hozzá. A fájás mindenhol fájás (na, ezt az érzést jól ismerem, mert 16 órát vajúdtam, ebból 12-t itthon), tök mindegy volt, hogy szól-e a zene vagy sem, hogy itthon ácsorgok, vagy a kórház folyosón, de az tény, hogy a kórházba érve megnyugodtam, főleg amikor megláttam az orvosom.
Valamilyen szinten megértem az otthon szülőket (biztos klassz lehet) , de kérdem én, nem bírja ki a kórházban azt a pár órát, napot, ahol állandó megfigyelés alatt lehet a magzata?
Még annyit, hogy az újszülöttnek nincs szüksége sterilitásra, már születése közben is találkozik az édesanyja hüvelyflórájával, ami nem steril, és szülés közben bármi nem odaillő anyag is távozhat a szülő nőből.
Üdv,
Dalma

Kép
Kép
dalminha
 
 


Sziasztok.

Én két hete szültem kórházban, nem akarom nagyon részletezni, mert ezer sztori van már fönt. Röviden: választott szülésznő és orvos volt jelen, akik annyira normálisan viselkedtek, hogy semmi bajom nem volt azzal, hogy kórházban vagyok. A beavatkozások szükségességét én nem tudom megítélni, megbízom az orvosban, főleg, hogy tényleg nagyon okos és ügyes.

Szerintem a szülés akkor lesz meghitt élmény, ha mindenki vigyáz az emberi méltóságra, orvos és szülésznő esetében ez azt jelenti, udvariasan és tisztelettel kell bánniuk a kismamával, a kismama részéről pedig szintén szükséges a tisztelet és a bizalom az őt segítők felé. Ilyen esetben kórházban is jó szülni, és mindenkinek jó élmény lesz.

(Ha az ember bent fekszik a kórházban, láthatja a viziteken az összes ott dolgozó orvost. Soha ne válasszunk olyat, aki nem tud akár naponta négyszer is érthetően, normálisan köszönni, mert az szülésnél sem fog embernek nézni. Legutóbb nálunk azt vettem észre, legfeljebb egyharmaduk köszön tisztességesen.)

palcika
palcika
 
 


Hát az a nő szégyelje magát, hogy a szülészre hárítja a felelősséget az ő saját gyermeke volt, nem G. Á könyörgött neki az otthonszülésért. Gondolom G.Á. minden tőle telhetőt megtett a babáért.

Kép
Kép
dalminha
 
 


Sziasztok!

Megdöbbentem némelyik hozzászóláson!
Én azok közé tartozom, aki itthon akartam szülni, de kórházi befejezése lett. Nagyon kedves doktornőnél szültem egy nagyon bababarát kórházban. Ennek ellenére iszonyat volt! Rohanás, rutin, meghittségnek helye nincs, mert a futószalag nem áll meg. Egy óra alatt kb 10 szülés ua. orvosnál. Ez mennyire gondos?
A két órás együttlét után se szó se hang ellopták egy órára a gyerekemet. Semmit nem mondtak tarról, hogy mit csinálnak vele. A férjemet kellett elküldenem, hogy szerezze vissza a gyereket.
A nagy sterilitásról csak annyit, hogy babás szobába bejöhetett minden látogató. Ráadásul így egy percet sem lehetett pihenni. A polcokon és ágyak alatt porcicák kergetőztek boldogan. A gyerekeket pedig legnagyobb megdöbbenésemre ua lében fürösztötték, amit sajnos csak az utánunk következő babánál vettem észre, így a sajátomat nem tudtam ettől megóvni. Az ellátásról meg annyit, hogy se a sebemet, se engem nem nézett mega kutya sem, a gyereket is csak távoztunkban látta orvos, meg persze szülés után közvetlen. Nekem nem hiányzott, sőt örülök is neki, hogy így volt.
Ez egyetlen kórház, de a terhesgondozásom során öt kórházhoz és négy orvoshoz volt ezen kívül "szerencsém", a szülésznőket nem is számolom. Botrányosak! A gyerekemet - ha Ági nem segít, nem gondoz, nem támogat -, akkor kiszedték volna belőlem a "gondos kezek" idő előtt, mert ezt írja elő a protokol és különben is "jobb az magának is, ha végre kint lesz". Egy dologhoz remekül értett mind, hogyan kell nagyon megrémíteni a kismamát. Több kórházban állapítottam meg, hogy a sarki lepukkant kricsmitől is tisztább wc-t várnék el.
Korábban egy vetélésemet követő kórházi tartózkodásom során sikerült egy elég komoly fertőzésre is szert tennem. (Megjegyzem, akkora biztonságban voltam akkor is, hogy miután bent töltöttem az éjszakát, majd a reggel, majd délben már ömlött belőlem a vér, de még ekkor sem volt semmi sürgető, csak akkor, mikor már elájultam. Kb tízszer szóltam addi a nővérnek és az orvosnak.)Valóban olyan tiszták a kórházak?
És ez csak a nőgyógyászati ellátás! A többi ellátásról is "csodálatos" tapasztalataim vannak.
Valóban átgondolatlan és felelőtlen vagyok, hogy nem ezt akarom?
Erről a mostani szomorú esetről nem lehet tudni, hogyan végződött volna kórházban. Kiszedték, de vajon hány darabban? Hogyan? Ezt sosem fogják elmesélni. A kórházi halálozás magasabb százalékosan az otthoninál. Sajnos a születés magában hordozza a halált, amit sokan elfelejtenek.
Nagyon jó lenne, ha végre tiszteletben tartanának az emberi méltóságot és szabadságot az orvosok is! Nem a szülőszobát kell átalakítani, hanem a gondolkodásukat, nem csak a szülészeknek, hanem az orvosoknak általában!
nemethn
 
 


Ildikó,
nagyon tetszett amit írtál,és mi szülésznők tényleg azon vagyunk(általad is említett Bábaszövettség),hogy a végzettségünk szerint dolgozhassunk,és ne az "asszisztenst"lássák a kismamák.Egy komplikációmentes szüléshez nem kell orvos,de amíg a kórházban az orvos "felel"mindenért,addig nekünk nem sok szavunk van!Itt a jogi probléma amiről beszéltem!És igen pozícióféltés,a kamara ezért sem igyekszik annyira,hogy engedje az önálló szülés kisérést.Mondjuk a szülésznők mögött még csak most kezd kibontakozni egy kamarai háttér,akik meg tudnak majd"védeni"minket,ahogy az orvosokat az ő kamarájuk!Mert egy orvos nem hiszem,hogy ki fog állni egy szülésznő mellet!Ő saját magát fogja védeni!
És még vmi,én nagyon szeretnék bába is lenni,de amíg nem érzem,hogy van megfelelő háttér mögöttem nem kísérnék otthonszülést!

Anyapoc,
rosszul fejeztem ki magam.Nem azért nem szeretnénk főiskolát-ez most nem általánosítás-mert nem akarunk többek lenni!Igen is akarunk,de a 3 éves képzésünkre is járhatna diploma(és a főiskolán sem tanítanának többet,nem hiszem,hogy az az egy év számít,amennyivel több a főiskola),de ha azzal is "csak"ennyit végezhetünk,mint most akkor egyenlőre fölösleges,hisz a mostani végzettségemmel sem csinálhatom azt amit tudok!Erre céloztam az előző írásomban!
Én nem igazán tudok olyan csecsemősről,akinek főiskolai végzettsége lenne,legalábbis ilyen szak nincs a főiskolán.Valószínű a HID(felsőszintű képzés)-at végezték el!De szerintem ez már szakmailag kötelező is,mind nekik,mind a szülésznőknek is!
Veszprémet ismerem ott dolgoztam,jelenleg gyeden vagyok,tehát a negyedik gyerekemet már én is ügyeletesnél szültem.De engem nem is érdekelt,hisz tudtam,hogy ha minden rendben zajlik(és miért ne zajlott volna)nem lesz szükség orvosra!Ezért is örültem,amikor a kolléganőimet dícsérted! :lol:
Sajnos itt is vannak hibák és tragikus esetek ezért nem szabad általánosítani,ahogy a mostani tragédiával végződő otthonszülésnél sem!De ha hibázott az orvos-bába,akkor viselje a következményeit!

Dalminha,
szegény asszony most veszítette el a gyermekét!Nem hiszem,hogy ítélkezni kéne!Miért szégyelje magát,mert meghalt a gyereke?Akit szakorvos mellett akart megszülni?????Ha a kórházban meghal egy csecsmő,és kiderül,hogy nem hibázott az orvos az anya akkor is felelőst keres,hisz nagyon nagy tragédia érte!Nem kívánom még az ellenségeimnek se,hogy átéljen egy ilyet!Szerencsére velem sem történt meg,de már részese voltam párszor egy gyerek elvesztésének!Még akkor sem hibáztatnám az anyát,ha az ő felelőssége lenne,mert neki egy életen keresztül viselnie kell ezt a terhet!
És szerinted kire hárítsa a felelősséget?Lehet,hogy G.Á.mindent megtett,de lehet,hogy nem!Hisz nem voltunk ott!Vagy te igen?(És a szakma szerint nem tett meg mindent,de ez nem az én véleményem)

Timi

Kép
Kép
Kép
ÁKI:1995.07.26.
timiban
 
 


Nemethn,
nagyon rossz ilyeneket olvasni,hogy léteznek még ilyen kórházak!Hanyag orvosok és személyzet!Sajnálom,hogy vannak olyan szülésznők,akik nem a hivatásuknak tekintik a szakmájukat!Elhiszem,hogy ilyen élmenyek után az otthonszülést biztonságosabbnak és háborítatlanabbnak tartod!
De nem minden kórház rossz!
Timi
timiban
 
 


Ilkamama!

Egy kórházi szülésznő azt csinálja, hogy levezeti a szüléseket úgy hogy vele szemben bámul az orvos és maximum elvégzi a gátmetszést vagy az anya hasán ugrál, hogy kinyomja belőle a gyereket! Ahol én dolgozam ott még kesztyű sem volt rajtuk egy normál szülésnél. Magyarországon a szüléseket a szülésznő vezeti le, a gátmetszések mellett is kell gátvédelmet végeznie. Amikor én tanultam a szülésznőképzőben úgy tanultuk, hogy jogszabály tiltja a szülésznők önálló szülésvezetését. A nők nagy része nem is tudja, hogy a szülését, ha minden rendben van tulajdonképpen a szülésznő vezeti le, nem véltelenül rajtuk van csak a vízhatlan kötény. Itthon a szülésznők soha nem fognak önállóan szülést vezetni, mert az orvosoknak ez túl sok pénz elvesztését jelentené.
Zita

Kép
Kép
zitab
 
 


Sziasztok!

Dalminha, részben igazad van, hogy a nő saját felelősségére vállalta az otthonszülést, de én megértem hogy feljelentést tesz G.Á. ellen, hiszwen ő mint bába igenis elvállalta a szülés levezetését, így őt is legalább annyi felelősség illeti meg, sőt! Neki jobban kellett volna ismernie a kockázatokat. Szóval ez nem úgy megy, hogy kedves kismama, én itt most bábáskodom, ugyan 50 ezerért el tetszik végezni a tanfolyamot de ha baja lesz, az bizony a maga felelőssége...

G.Á. gondolom egyébként mindenkivel aláírat ilyen papírt, ez persze nem mentesíti a felelősség alól.

Anyapoc, innnen visszautalva egy régi hsz.-ra: szándékos-e vagy sem, nyilván senki nem akarta szerencsétlen baba halálát, de most mégis hol és ki húzza meg azt a határt, hogy csupán hibázott-e az orvos/bába a szülésnél, vagy technikailag nem volt meg a lehetősége a baba kihúzására, vagy egyébként is felelőtlen volt. Úgy értem ez egy nagyon kényes kérdés, hiszen ezzel az erővel bárki levezethet egy szülést, mondjuk én is odamehetek bábáskodni, és ha nálam hal meg a gyerek? Ugyanis az otthonszülő nők úgy védik le a hatóságok előtt G.Á-t hogy csak egy rokon aki szívességből segít - engedélye ugyanis nincs.

És még egy valamit komolyan nem értek! Inkább szerintem igenis örülnünk kéne, hogy Magyarországon a szülészet ilyen fejlett szintre eljutott, hogy ha Budapestet nézem (és ez a kismama idejött), lehet választani, altrnatív szobát, meg kádat, meg halk zenét, meg különböző fájdalomcsillapítást, meg az apuka bent lehet és minden élményt átélhet ...- a hetvenes években mégis mi volt ? Az apukának a nővér kiabált le a kórház ablakán hogy fia született! És ez nem olyan rég, a mi saját anyukáink idejében volt. És lám, mégsem panaszkodott senki, mindenki örült ha egészséges gyereke lett. Az baj, hogy az igényeink a lehetőségeink szaporodásával igencsak kezdenek az égbe szökni.

Miért nem tudja sok anyuka egyszerüen csak rábízni magát az orvosára, és bízni abban hogy bizonyára a legjobbat akarja a gyerekének. Én a saját szülész orvosomat akkor ismertem meg, amikor megállípította terhességem, sé soha egyetlen percig nem kételkedtem benne, a szakértelmében, és szüléskor is tudtam, hogy mindent a baba és az én érdekemben csinál, és nem álltam le vele vitatkozni, hogy mégis miért repeszt burkot, vagy miért tágít kézzel. És egy percig nem féltem, és hatalmas élmény volt mindkettőnk számára a szülés elejétől a végéig.
Szerintem sok kismama sok bosszúságtól kímélné meg magát, ha inkább visszafogná magát és nemcsak az igényeit hangoztatná, meg a sirámait, és sokkal nagyobb élmény maradna számukra a szülés.
Vendég
 


Timiban

Ez összesen 6 kórház, amiből legalább hármat a legjobbként tartanak nyilván Budapesten. :(
Ez a véleményem nem kizárólag a szülészetre korlátozódik. Bármi bajom van, vagy lesz, inkább kérek segítséget egy kenyai vajákostól, mint szakorvostól.

Tűzmanó

Én eljutottam addig, hogy orvos közelében még a szemem sem hunyom le, pláne nem bízom rá magam vakon. A kórházi orvosok hatékonyságát és felelőségét miért nem firtatja senki? Az miért nem hírértékű, ha a kórházban hal meg gyerek, vagy anya? Ők miért húzhatják ki magukat a kórház és a protokol mögé bújva a felelőség alól?
Igen, Ágit levédik az anyukák, de amikor gond volt Ő sosem bújt senki szoknyája mögé. Vállalta a felelőséget. Az anyukákat, engem is bekísértek a kórházba és megvárták a szülés végét. Ott is vállalják, amit csinálnak, nevüket, arcukat adják hozzá. Több orvos (kórházi!) is támogatja az otthonszülést, de a legtöbb nem. Vajon miért? Nem lehet, hogy a komoly bevételkiesés és az egyszemélyi felelőség, ami riasztó?
nemethn
 
 


Őszintén szólva én is meglepődtem,hogy perel a kismama.Nyilván felelősöket keres az ember midnenért,de azért -valjuk be-itt nem ilyen nyilvánvaló a dolog. :roll:
Szörnyű lehet ez az állapot,de egy ilyen elhúzódó üggyel tovább nyújtani...hát nem tudom. :roll:

Palcika

Na ez az,ami sok helyen hiányzik!Én hiába adom meg a tiszteletet,ha az orvos esetleg nem hajlansó...és millió iylen esetről tudnának beszámolni a nők.És ha ő nem adja meg,akkor én miért,És miért ne sejtsem azt -megbízva benne_,hogy nem is nekem akar jót,hanem esetleg kényelmi szempontok alapján dönt?
Nem feltételezem,hogy minden esetben iylen történik,de a szülésindítások pl. ügyeleti időben stb igen errefelé mutatnak.
Ha nem haragszol meg,icipicit naívnak nevezném a hsz-edet :).De az elgondolás szép :):
Amúgy a köszönést illetően valóban van mit pótolniuk... :?....


Timi

Ahh,nem tudtam,hogy földim vagy :).Ahogy elnézem,egyik szülésemnél sem lehetett hozzád szerencsém :D!
Én valóban elégedett voltam/vagyok mindennel alapvetően.Nem mondom,hogy utólag egy-két dolgot nem látok másként,de alapjában szuper élmények voltak a kórházi napok.Akármilyen hülyén hangzik,nekem az ottléteim hatalmas élmények maradnak.Hónapokig sóvárogtam vissza,hogy újra átélhessem azt a hatalmas örömöt és boldogságot,mint ott :).Hülye vagyok,mi? :D
Igen,félreértettem,amit írtál a tanulásról,de így már értem :).
A fiamnál lett volna orvosom,de szabin volt, a pasim meg 2 héttel hamarabb jött :D!De így is elégedett voltam.Pláne,hogy a vajúdás alatt több orvos is érdeklődött a hogylétem felől(lehet,hogy azért,mert császárra számítottak? :wink:).
A másiknál meg minden természetes volt,szl tényleg egy szavam nem lehet.A legnagyobb beavatkozás az antibiotikum adása és a gátvarrás volt :D!


Dalminha

Már írtam asszem egyszer ide,hogy ez szt nem olyan egyszerű,hogy "kibírja valaki azt a pár órát".Itt nem a kibírásról van szó,mert ha +csak" ennyi lenne,akkor mindenki vígan szülne kórházban...
Te,vagy én ,vagy mág páran jól bírjuk ezt,de sokan sajnos nem.Ahogy Áfonya is írta már,nem mindenki tud úgy szülni,ahogy a dokinak jó(és nem neki).Van,akit visszariasztanak a gépek,egy másik nő szülésének hangaji, a vér látványa stb.
Lehet,hogy ebben az is benne van,hogy nincsenek mindenre felkészítve/felkészülve,de sokakat maga a kórház lebénít.Így pedig nem lehet szülni,csak beavatkozással.Az iylen nőknek leáll a fájástevékyenségük,nem tágulnak (pláne ha még rá is tesznek bent egy lapáttal).És a vége császár.Ami akkor esetleg már tényleg életmentő.
Sok olyan -erről szóló-könyv van,amiben számtalan valós történetet mesélnek el,mi minden befolyásolja a szülést....Mint pl ez.
Szl én ezért is megértem az ottonszülsét,vagy inkább fogalmazok úgy, a másként szülést.
Szl én pl. kibírok több órát is,de nem feltétlenül biztos,hogy mások részéről ez csupán "hóbort"...(bár tuti,hogy vannak,akik trendiségből is fontolgatják.... :roll:)
Abban tökéletesen egyetértünk,hogy a lényeg az egészséges kisbaba :)!

anyapoc
 
 

Vissza: Szülés

Jegyzetfüzet: