Tervezz anyaidőt magadnak!

A Babaneten  megjelent egyik cikkemhez (Mi az, ami anyaként néha hiányzik) érkezett hozzászólások alapján úgy látom, sokaknak igenis kihívást jelent, hogy megszervezzék az anyaidőt maguknak: azt az egy-két órát hetente, amikor kicsit ki tudnak kapcsolni a gyerekzsivajos mindennapokból, fel tudnak töltődni, vagy épp ki tudnak kapcsolni. Amire épp vágyak. Pedig erre a kis szabadidőre minden anyukának szüksége van!
 

Szerinted is esélytelen elszakadni otthonról, hogy magadra is fordíts némi időt? Talán mégsem! Talán csak szervezés kérdése.

Tervezd meg most a rendszeres anyaidőt magadnak! Fogj egy papírt, egy tollat és vágjunk bele!

Jelige: ANYAIDŐ, mert megérdemlem!

 

  • Gyűjtsd össze azokat a dolgokat, amelyek számodra örömet jelentenek, olyat is, ami feldob, olyat is, ami megnyugtat. Lényeg, hogy jó érzéssel töltsön el, ha ezeket a tevékenységeket végzed. Mondhatnám, hogy FLOW, de nem kell ennyire tudományosnak lenni! :smileyLegyen apróság is (pl. egy körömfestés), legyen hosszabb ideig tartó tevékenység is (pl. egy masszázs).
  • Írd le a tevékenységek mellé, hogy kb. mennyi időt vesznek igénybe és hogy otthon vagy otthontól távol tudod őket végezni/elérni (a masszázs persze szakemberrel az igazi, mondják, de szerintem az is szuper tud lenni, ha a párod gyúrja meg a hátad-vállad. ). smiley
  • Azt is írd le, hogy a gyerekek mellett tudod-e esetleg folytatni ezeket a tevékenységeket. Pl. a körmödet ki tudod lakkozni (igen, a 60 másodperc alatt száradó lakkra gondolok… ),wink  amikor épp “elmélyülten” legóznak a lurkók (azaz max tíz percig, vagy sokat mondtam?).
  • Gondold végig, hogy mikor és hol tudod beilleszteni ezeket a tevékenységeket a napodba (hetedbe), nyilván attól függ, hogy egyedül tudod csinálni vagy gyerekek mellett is.
  • Bizonyos dolgokban persze csak akkor tudsz elmélyedni, ha valaki más foglalkozik a gyerekekkel. Bébiszitter-segítő nagyszülő hiányában ezt egyedül a férjeddel tudod megoldani barterban. Beszéld meg vele, hogy Te ezt és ezt szeretnéd bevezetni és rendszeresen csinálni és hogy mikor addig vigyázzon Ő a lurkókra. Cserébe Te vígan és dalolva (!) veszed, hogy Ő heti egyszer elmegy focizni és/vagy sörözni a haverjaival. Valamit valamiért. Ennyi kikapcs olódás mindkettőtöknek jár! smiley Ne feledd, ez azt jelenti, hogy Neked is lesz heti egy kimenőnapod, azaz pár gyerekmentes órád, amikor barátnőzhetsz, jógázhatsz, azzal foglalkozhatsz, amihez kedved van. 
  • Bizony vannak olyan tevékenységek, amik szerintem feltöltenek, jókedvre derítenek úgy, hogy lehet a gyerekekkel együtt is végezni. Ilyen pl. ha a kedvenc zenédet hallgatjátok kézműveskedés közben. Tornázhattok is együtt. A gyerekek szeretnek segíteni a sütemények sütésében is! Bármily perverzül is hangzik, számomra néha kifejezetten jó terápia számomra, ha takaríthatok. Sokszor a lurkók is segítenek port törölni, porszívózni, persze a maguk módján, ami sosem lesz ugyebár tökéletes, de legalább próbálkoznak. smiley Gondold végig Te is, valóban csak egyedül tudsz olyan dolgokat csinálni, amik örömmel töltenek el, amik feldobják a napodat?
  • Készíts külön listát az apró, könnyen beiktatható és a nagyobb, hosszabb szervezést igénylő tevékenységekről majd kezdd el beilleszteni őket a napirendbe.
  • Ne feledd, ha máskor nem, akkor a gyerekek délutáni alvásidejében vagy az esti lefekvés után biztosan tudsz magadra szánni legalább 20 percet naponta, ami csak a Tiéd. Legyen így, szervezd meg! Napi 20 perc én-idő minimum kell egy édesanyának ahhoz, hogy egyensúlyban maradjon és bírja erővel, energiával LELKILEG is a kisgyerekes mindennapok iramát. Nem vagy mártír. És tudod, az anya a család motorja. Ha Te nem vagy jól, a család sem lesz!

Elkészült a listád? Mik szerepelnek rajta? Hogyan illeszted be a napirendetekbe az egyes tételeket?

Ha szerinted is szüksége van az édesanyáknak én-időre, kérlek oszd meg ezt a cikket kisgyermekes barátnőiddel! smiley Anyaidő szervezésre fel! :-)

Szeretettel várlak a gyerekzsivajban is!

dr. Domokos Katalin, 2016. augusztus 25.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?