9 dolog, amit a szülőségről tanultunk a Jóbarátokból
A Jóbarátok című filmsorozat a 90-es évek és a 2000-es évek elejének egyik legnépszerűbb vígjátéksorozata volt. És lássuk be, még most is az! Valljátok be, hogy néha ti is újra néztek egy-két epizódot, ha már amúgy is fenn van valamelyik streaming szolgáltató kínálatában! Ugye-ugye? Mi is gyakran teszünk így, hiszen a kortalan sorozat minden epizódja felhőtlen kikapcsolódással kecsegtet, és hiába láttuk már az összes részt legalább ezerszer, sokadjára is ugyanúgy képesek vagyunk nagyokat nevetni a poénokon.
Bár a sorozat főként a barátságról és a romantikus kapcsolatokról szólt, több tanulság is levonható belőle a szülőséggel, a szülői léttel kapcsolatban is. Gondoltatok már arra, vajon mi mindent tanulhatott a „Jóbarátok-generáció” a szülőségről akár akaratlanul is a sorozatnak köszönhetően? Mi most összeszedtünk néhány dolgot, amit a mai fiatal szülők profitálhattak gyereknevelés témában a Jóbarátokból.
1)) Ross annyira cuki apuka a sorozatban, hogy talán egy kicsit hozzátett a nők “jó apa képéhez” is azzal, amilyen odaadással neveli a zátonyra futott házasságából született kisfiát Bent, aztán pedig a váratlanul érkezett, Rachellel közös kislányukat Emmát.
2)) Emma. Szinte biztosak vagyunk benne, hogy a sorozat számtalan anyukának és apukának könnyítette meg anno a névadást: mi a szerkesztőségben legalábbis 3 ilyen esetről is tudunk.
3)) Rachel és a gyerekvállalás: ha nagyon őszinték akarunk lenni, talán azt mondhatjuk, hogy nem várt fordulat volt a sorozatírók részéről, hogy Rachelnek „becsúszott” a baba Rosstól. Ennél jobb azonban talán nem is történhetett volna vele, hiszen eleinte ugyan bizonytalanságot és félelmet érez a szülőséggel kapcsolatban, az idő múlásával rádöbben, hogy nagyon is szívesen vállalja az anyai szerepet. Ezáltal amit nézőként mi is megtanulhattunk tőle az az, hogy szülőként is időt kell hagynunk maguknak a személyes fejlődésre és a szülői szerep elfogadására.
4)) Még mindig maradva a Ross Gellerhez kapcsolódó szülőség kérdéskörénél, ki kell emelnünk Carol és Susan példáját, amely rámutat arra, hogy mennyire fontos lenne elfogadnunk az azonos nemű szülőség intézményét, hiszen semmi nem lehet előrébbvaló annál, hogy egy kisgyerek szerető, érzelmi biztonságot adó családban nőjön fel, ahogy tehette ezt Ben is a sorozatban.
5)) Rachelnél maradva azt is fontos lehet megemlítenünk, hogy bár jókora különbségek voltak és vannak az amerikai és a magyar babával otthonmaradós időszakok között (a gyes-re gondolunk többek között – a szerk.), mégis felkaphatjuk a fejünket arra, hogy igenis tudni kell segítséget kérni és elfogadni is. Gondoljunk csak arra, hányszor van jelen Emma ténylegesen a színen, és hányszor vigyáz rá dada, vagy valamelyik nagymama...esetleg a gyerek nevét megjegyezni nem tudó, ám szuper lelkes nagynéni.
6)) Igent mondani az anyaságra és a karrierre is: bizony, még ez is Rachel. Ugyan többször rezgett a léc esetében a munkahely megtartásával kapcsolatban, – valószínűleg nem segített rá, hogy azt terjesztette, a főnöke meg akarta venni a babáját –, végül mégis sikeresen helyt állt az élet mindkét területén.
7)) Habár Chandler és Monica örökbefogadási procedúrája alaposan elnagyolt volt a sorozatban, mégis bemutatja, hogyan lehet annyira vágyni egy gyermekre, hogy szinte bármit képesek legyünk megtenni érte. Igen, akár még azt is, hogy véletlenül elmondjuk más szülők gyerekének, hogy örökbe fogadták, vagy hogy hazudunk a kilétünkről, csak hogy nekünk ítéljenek egy babát.
8)) Phoebe ugyan nem szül saját gyermeket a sorozatban, annál fontosabb momentum azonban önzetlensége, amikor életet ad testvére hármasikreinek, hogy ők igazi családdá válhassanak feleségével. Bár nem kap nagy hangsúlyt ezekben a részekben Phoebe lelki vívódása az anyává válással kapcsolatban, a szülés után röviden képet kaphatunk arról, hogy igenis bekapcsoltak az anyai ösztönei, így igen nehezen vesz csak búcsút az ikrektől, hogy odaadja őket az anyukájuknak és apukájuknak.
9)) Noha Joey nem örvendeztet meg bennünket saját gyermekkel a sorozatban, több olyan pillanatot is megél, ami szülőséggel kapcsolatos tanulságokkal szolgálhat: odaadóan gondoskodik barátai gyermekeiről, vigyázó hozzáállása rámutat arra, hogy akár nagybácsiként, nagynéniként is felelősséget kell vállalnunk a gyermekük biztonságáért és jólétéért.
Ti is felfedeztetek hasonló momentumokat a sorozatban? Írjátok meg kommentben, mivel egészítenétek még ki a listát! És persze nézzetek sok Jóbarátokat!
K.V., 2023. június 20.
Forrás: Képek forrása: https://ca-times.brightspotcdn.com/ giphy.com