Így szoktasd hozzá a gyermekedet a közös bevásárlásokhoz: 8 hasznos tipp
Bevásárlásra menni kisgyerekkel, hát...nem egy séta-galopp! Ha azonban úgy tekintünk a közös bevásárlásra, mint egy lehetőségre, hogy gyermekünk megismerje az élelmiszerek világát, fejlessze a kommunikációs képességeit, és esetleg megtanuljon alapvető pénzügyi fogalmakat is, már megéri a fáradozásunk. Ha időben hozzászoktatjuk a kicsit a közös shoppinghoz és igyekszünk helyesen kezelni a váratlan helyzeteket is, a bevásárlás kellemes élmény lehet mindannyiunk számára. Íme néhány tipp, hogy hogyan szoktathatjuk hozzá a kisgyerekeket a közös bevásárláshoz:
1)) Beszéljük meg vele előre a bevásárlás menetét: mielőtt elindulunk otthonról, beszéljük meg a gyermekkel, hogy pontosan mit fogunk csinálni. Magyarázzuk el neki, hogy miért megyünk a boltba, és mit fogunk vásárolni. Rajzolhatunk közösen egy egyszerű listát is, amit a gyermek magával vihet, hogy segítsen neki követni a megvásárlandó termékeket.
2)) Kezdjünk rövid időtartamokkal: Az elején csak rövidebb bevásárló túrára menjünk. Ahogy a kicsi egyre jobban hozzászokik, növelhetjük az időtartamot.
3)) Vonjuk be őt is a döntéshozatalba: engedjük meg a neki, hogy segítsen kiválasztani bizonyos termékeket, például gyümölcsöket vagy zöldségeket. Kérdezzük meg a véleményét, hogy melyiket szeretné választani. Ez segíthet abban, hogy érzelmileg kötődjön a bevásárláshoz és érezze, hogy valódi szerepe van a folyamatban.
4)) Játsszunk közben játékokat: például kérhetjük a gyerkőctől, hogy találjon meg bizonyos színeket vagy formákat a polcokon, vagy játszhatunk "ki találja meg először" játékot is a különböző termékek között.
5)) Használjuk ki a bevásárlás alkalmát arra, hogy beszélgessünk vele a bevásárlásról: kérjük ki a véleményét a termékekről, esetleg olvassunk fel neki címkéket, és magyarázzuk el neki, hogy miért épp azt a terméket választjuk. Ez egyrészt segíthet fejleszteni akár a szókincsét is, másrészt az élelmiszerekkel, háztartási termékekkel kapcsolatos ismeretei is bővülnek.
6)) Legyünk türelmesek és pozitívak: felmerülhetnek váratlan helyzetek, például sírás vagy nyűgösség, de fontos, hogy türelmesek maradjunk, és ne veszítsük el a jókedvünket. Dicsérjük is meg a kicsit, ha ügyesen viselkedik vagy segít, hiszen ez pozitív megerősítés lesz számára.
7)) Tanítsunk neki alapvető pénzügyi fogalmakat: kihasználhatjuk az alkalmat arra, hogy megismertessük őt a pénz fogalmával és az értékével. Például mutassuk meg neki, hogy az árak mellett számok vannak, és magyarázzuk el neki a maga szintjén, hogy a termékek pénzbe kerülnek.
8)) Ne feledkezzünk meg a bevásárlás során a biztonságról sem. Tanítsuk meg neki, hogy fogja a kezünket, és ne menjen messzire tőlünk. Megtaníthatjuk neki azt is, hogy a boltban különleges szabályok érvényesek: például a kosarak használata vagy a sorban állás.
A közös bevásárlás a kisgyermekeddel nem kell, hogy nyűg legyen: ha tudatosan vezeted be ebbe a világba, úgy számára is izgalmas élmény lehet, anélkül, hogy minden alkalommal például ajándékozással kelljen megvenned a türelmét és a figyelmét.
K.V., 2023. június 21.
Forrás: Nyitókép: GettyImages.com