Miért nehéz egy férfinak apává válnia?

A gyerekről való gondoskodás elsősorban az anya dolga, az apa feladata pedig, hogy keresse a pénzt, tartsa el a családot – ez volt a múlt század általános közfelfogása. Ami persze a gyakorlatban korántsem így működött, és hosszú távon is ártalmasan hatott: elhitette a férfiakkal, hogy apának lenni érzelmek nélkül is lehet, és hogy egy férfi nem rendelkezhet olyan képességekkel, amelyek egy kisgyerek ellátásához szükségesek.

Miért nehéz egy férfinak apává válnia?

Ismert apák véleményét halhattuk erről a témáról a Diageo által rendezett beszélgetésen. Léder László pszichológus, az Apa-akadémia alapítója szerint ezekkel a múltbeli beidegződésekkel le kell számolnunk: nemcsak a férfiaknak, hanem az édesanyáknak is. Rákóczi Feri rádiós műsorvezető szerint a gyerekkel töltött minőségi idő, a közös élmények segíthetnek jobb apává válni.

Az apa szerepet kell, hogy kapjon a család életében

A múlt századi családmodellel több gond is volt: a nőknek nemcsak a gyerekeik mellett, de a munka frontján is teljesíteniük kellett, miközben az apák nem vonódtak be jobban a családi életbe, és nem vettek át terheket az anyáktól. Léder László szavaival „az apák hamar leestek a család szekeréről”, azaz nem volt idejük és később motivációjuk sem részt venni a gyerekeik nevelésében. Miközben minden az anyára maradt, egyre erősödött az a felfogás, hogy a gyerekhez az anya ért, mert a nő vele született képessége, hogy megérti a babája jelzéseit. „Ezzel a hiedelemmel kell leszámolnia a XXI. századnak, és ezért van szükség apaforradalomra – fogalmazta meg a lényeget a pszichológus szakember. – A mai modern férfiaknak el kell felejteniük azt a hozzáállást, hogy a pénzkeresésre, karrierre hivatkozva csak a pálya széléről figyelik a párjukat, a gyerekeiket. Ha el merjük hinni, hogy egy férfinak nem csak az a szerepe, hogy pénzt keressen, ha el merjük hinni, hogy a férfiakban is munkál az apai ösztön, és szükségük van annak a megélésére, ha el merjük hinni, hogy egy gyereknek éppannyira szüksége van az apjára, mint az anyukájára, akkor fog jól működni a családunk.

„Ehhez kell az apaforradalom, mert el kell hinnünk nekünk férfiaknak apaként, és a párunknak is rólunk, hogy apa is KÉPES, sőt SZÜKSÉGE VAN arra, hogy ne csak anyagilag, hanem érzelmileg is gondoskodjon a gyerekeiről.

Apának nem csak a gyerekkel kell törődnie

Rákóczi Feri rádiós műsorvezető, az Apa magazin „Év apukája” díj nyertese arról beszélt, hogy a mai férfiakat mennyire befolyásolják azok a minták, amiket az apjuktól láttak. „Az én apám nem volt rossz ember, dolgozott a családjáért, és velem sem volt rossz a kapcsolata, hanem egyáltalán nem volt. Ezért amikor én lettem apuka, tudatosan törekedtem rá, hogy ott legyek a gyerekeim életében már az első pillanatoktól. És ma, amikor már nagyobb a lányom és a fiam is, még mindig figyelek rá, hogy minőségi időt töltsek velük, és legyen minél több közös élményünk. Hiszem, hogy mindenkiben, mind az anyákban, mind az apákban megvan a természetes képesség arra, hogy a tökéletes gyereket felneveljék. De még egy dologra felhívnám az apukák figyelmét: a család nevű sztori úgy indul, hogy vagy te, meg van a párod. Ha ezt elfelejted a gyerek születése után, akkor nagyon nagy bajok lehetnek. Mert nem elég a gyerekkel foglalkozni, hanem bizony anyára is időt is kell szánni.

Apának nem csak a gyerekkel kell törődnie

Amikor a munkahely is segíteni tud

Amikor egy kisbaba először szólal meg, először áll fel, vagy teszi meg az első lépéseit, azt ne csak az anyukák lássák, az apáknak sem lenne szabad lemaradni róluk, mert azok megismételhetetlen, visszahozhatatlan pillanatok. Az első ezer nap a legfontosabb: ha akkor együtt tud lenni a család, és apából is annyit kap a baba, mint anyából, az a legideálisabb, ami történhet.

És van már Magyarországon olyan munkahely, amely családbarát intézkedésekkel ezt már lehetővé is tette a munkavállalói számára.

A Diageo 2019. júliusa óta globálisan, a vállalat minden, gyermeket vállaló dolgozója számára 26 hét fizetett szabadságot biztosít. A 26 hetes (kb. féléves) fizetett szabadságot mind a női, mind a férfi dolgozók igénybe vehetik a gyermek születését követő egy év során. A cég ezzel az egyedülálló családtámogató lépéssel a munka és a magánélet egyensúlyának megteremtését igyekszik segíteni dolgozói körében. „Tudjuk, mennyire nehéz lehet az édesanyáknak, amikor a szülést követően egyedül vannak otthon az újszülött gyermekükkel, ezért ezen a helyzeten próbálunk segíteni az új intézkedéssel – mondta el Zeisler Gábor, a Diageo vezérigazgatója. Úgy látjuk, a kispapák szívesen fogadják azt a lehetőséget, hogy ők is otthon maradhatnak, és jelen lehetnek a baba fejlődése szempontjából legfontosabb, kezdeti időszakban.”

A  Diageo a világ  egyik  piacvezető  prémium  alkoholos  italgyártó  és  forgalmazó  cége, Magyarországon 17 éve van jelen. Portfoliójában olyan kiemelkedő márkák szerepelnek, mint a Johnnie Walker, Smirnoff, Baileys, Captain Morgan, Tanqueray és Guinness. Az 1400 főt foglalkoztató budapesti iroda egy multifunkcionális kompetencia  központ, mely olyan magas hozzáadott értékű, stratégiai vállalati funkciókat lát el, mint a kereskedelem, logisztika, treasury, pénzügy és stratégia, globális HR, üzleti elemzések, pénzügyi audit és beszerzés. „Eddig a dolgozók mintegy 5 százaléka, nők és férfiak is igénybe vették már a gyermekszületés utáni fizetett szabadság-lehetőségét” – számolt be erről Zács Kristóf HR-vezető.

 

I.A., 2020. január 29.

 
 
 
Címkék:  

színes világ

X
EZT MÁR OLVASTAD?