#baba#anya

Miért édesszájúak a gyerekek?

Minden gyakorló szülő tudja, hogy nincs az a gyerek, aki visszautasítaná a csokit, a cukrot, a nyalókát, a fagyit, vagy bármi mást, ami édes. Akár émelyítően édes. Ha rajtuk múlna, akár egész nap elnassolgatnának, szívük szerint csoki lenne reggelire, fagyileves ebédre, és cukorkasaláta vacsorára.
Felnőttként persze tudjuk, hogy a mértéktelen cukorfogyasztás milyen károkat okozhat nemcsak a fogaikban, hanem egész szervezetükben. Arról viszont keveset tudunk, mi miatt vonzó számukra ennyire az édes íz. Azzal eddig is tisztában voltunk, hogy az anyatej is rendkívül édes a benne lévő nagy mennyiségű és élettanilag fontos jelentőséggel bíró laktóztól, ahogy az is közismert, hogy az ember úgy általában is vonzódik az édes ízhez, mert egykor ez garantálta, hogy egy étel nagy mennyiségű és gyorsan felhasználható energiát ad majd.
Egy új kutatás eredményei szerint azonban a gyerekek esetében még egy jelentős tényező állhat a háttérben: mégpedig az, hogy a kicsik ízérzékenysége jelentősen alacsonyabb, mint a felnőtteké, így csak sokkal nagyobb cukortartalmú ételeket éreznek édesnek.
A kutatásban négyszáz, három és nyolc év közötti gyermek vett részt, az eredményekből pedig az derült ki, hogy a gyerekek csak literenként 8,6 gramm cukortartalomtól éreztek édesnek egy ételt, ami egy átlagos limonádé értékének felel meg. Ezzel szemben a felnőttek már jóval kisebb cukorkoncentráció esetén is észlelték az édes ízt.
A gyerekek esetén a kor előrehaladásával fokozódott az ízérzékelés erőssége. Különösen a nyolcadik életév és a felnőttkor között csökken az ingerküszöb. Az okok viszont nem lehetnek szervi eredetűek, hiszen ebben a korban már teljesen kialakultak az ízérzékelés szervei és azok idegi összeköttetései – olvasható a Der Standard című osztrák lap online cikkében.
A kísérlet eredményéből a tudósok arra következtetnek, hogy az ízfelismerés tanulási folyamat eredménye, ami nyolcéves korban még nem záródik le. A gyerekeknek elsősorban még az összehasonlítási alapok hiányoznak ahhoz, hogy egy új ízt helyesen soroljanak be.
A fentiek fényében a kutatók olyan, új programokon dolgoznak, amelyek segítségével a kicsik ránevelhetők a kiegyensúlyozott táplálkozásra. Azt azonban nem felejthetjük el, hogy a helyes táplálkozásra való nevelés felelőssége mindenkor elsősorban a szülőé, ezért érdemes tudatosan és odafigyeléssel alakítani gyermekeink étrendjét.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?