#baba#anya

A szülők óvodáról, iskoláról

Lombikbébi testvére mentette meg egy hatéves coloradói kislány életét. Molly egy genetikai alapú vérbetegségben szenvedett, és szülei nem nyugodtak bele, hogy leányuk menthetetlen. A kislány szülei egy chicagói genetikustól kértek segítséget. A szakember tanácsára feliratkoztak egy lombikbébiprogramra, mely során ivarsejtjeikből több embriót hoztak létre. Ezek genetikai állományát átvizsgálva azt ültették be az anya méhébe, amely nem hordozta Molly betegségét és vére legösszeférhetőbb volt a kislányéval. 
Augusztus végén meg is született a kisfiú, Adam, akinek köldökzsinórjából őssejteket vettek. Az ebből génterápiával kitenyésztett sejteket ültették be Molly vérrendszerébe. A kislánynak így most kilencven százalékosra nőtt az esélye a túlélésre - számolt be a Mai Nap.
  Az Országos Hematológiai és Immunológiai Intézet főigazgatója, Petrányi Győző professzor zseniális ötletnek tartja mindezt. Mint mondja, néhány örökletes vérbetegségen csak egészséges génállományú sejtek beültetése segít. Ha nincs donor, hazánkban is arra biztatják a szülőket. vállaljanak még egy babát. Ilyenkor 25 százalék az esélye, hogy az újszülött szóba jöhet sejtdonorként a beteg testvérnél. - A lombikban létrehozhattak egyszerre tíz-tizenöt embriót. Ahány embrió, annyiszor 25 százalék az esélye, hogy lesz köztük megfelelő génállományú. Magyarországon is van lombikbébiprogram és génvizsgálat, az őssejtvétel és -beültetés pedig szintén működik.

2000. október 10.

 
 
 
Címkék:  

hír

X
EZT MÁR OLVASTAD?