Túlélési tippek újdonsült apáknak

A gyerek születése az anyának is hatalmas változást jelent, és természetesen a családdá válás is sok esetben megrázó egy párkapcsolat szempontjából. A két szülő közül azért tagadhatatlanul az apáknak van nehezebb feladatuk, hiszen az anyák már a szülés előtti kilenc hónapban is kézzelfoghatóbbnak érzik az új jövevény érkezését, létét.

Sokszor elhangzik az anyák szájából, hogy milyen rossz is volt, mikor az első időkben azt sem tudták, hogy kell megfogni a gyereket, és persze, senki sem volt, aki normális tanácsot adott volna – persze a másik véglet is gyakori, mikor ezer, egymásnak ellentmondó ötlettel bombázza a kismamát a környezete. Bizony, ez éppúgy igaz az apákra is: semmiféle útmutatást nem kapnak arra, hogyan lehetnek a legjobb apukák, hogyan alakítsanak ki minél előbb, minél szorosabb kapcsolatot a gyerekkel, és hogyan tudnak a leghatékonyabban segíteni a másik felüknek.

Az Orientpress oldalán olvastam, hogy a Guardian most hasznos – és viccesnek szánt - tanácsok sorával próbálja segíteni az újonnan apává lett férfiakat a nehéz helyzetek leküzdésében. Szerintük az új apáknak sokat kell beszélgetniük, megbízásokat kell lebonyolítaniuk – és a mosógépet kell ölelgetniük. A brit kormány legutóbb kiadott családtervezési füzete a jövendőbeli apákat „kézi vezérlésű utasításokkal” látja el.

„ A babának meg kell tanulnia felismerni az édesapja hangját még akkor, amikor az anyaméhben van, így mindenképp beszélgess vele sokat a terhesség alatt, máskülönben a bébi még azt gondolja, hogy az apja Billy Mitchell az EastEnders című sorozatból.”

„A mai modern szülészeti osztályokon az apák számára is természetes, hogy részt vesznek minden feladatban. Ha tehát valaki megkér, hogy epidurálj vagy készülj fel egy műtétre, ez azért van, mert összetévesztettek egy orvossal, aki hasonlít rád.”

„Ismerned kell az anyatejes táplálás fontosságát, de még fontosabb, hogy meg kell tanulnod a mosógép működését.”

„Mint apa, még szép, hogy te cseréled a pelenkák felét. Ideális, ha az első felet akarod. Ahogy telik az idő, a dolgok csúnyábbá válnak.”

„A legfontosabb apasági feladat, hogy mindenben vegyél részt, rögtön az elejétől. Ne szúrd el a kapcsolatodat a gyerekkel ezen az első lépcsőfokon. Erre később még bőven lesz alkalom.”

Azért azt gondolom, még sok-sok tanácsot lehetne adni az apukáknak. És mivel a Látogatóknak nyilván van már tapasztalatuk a témában, felteszem a kérdést: Ti milyen tippet adnátok nekik? Mire figyeljenek oda a férfiak, ha egy csöppség veszi át a hatalmat a családban?

Szilágyi Diána, 2010. január 22.

 
 
 
Címkék:  

család

Babanet hozzászólások  
(7 hozzászólás) 

2010 02 03. 21:43
egyébként a góóóógléééba ha beírod a nevem, az első, vagy a második oldalon kidob olyan találatot ami úgy kezdődik, hogy:
Főmenü-apa.........
na az az oldalunkra vezet :)
→ válasz erre
2010 02 04. 09:08
éjszakai etetés anyáknak (bár ezt szerintem tudjátok):
középre fekteted a csöppséget, az oldaladra fekszel, és a melled alá "polcnak" beraksz egy összehajtogatott textil pelust, ezzel neki szájmagasságba kerül a "konyha". Így működik a "non-stop önkiszolgáló"! :D
Ezzel szerzel egy kis plusz pihenést.
→ válasz erre
2010 02 04. 09:18
A csecsemők öltöztetésében bizonyítottan jobbak a férfiak (ha nem félnek, és tényleg aktívak a gyermek körül)! Az újszülött igazából, csak eszik és alszik, jó részt alszik. Ki élvezné, ha alvás közben állandóan felkeltik, hogy pl. bőrőzze meg a csöpögő csapot, vagy hajnali 2kor keljen fel és gyúrjon rétes tésztát és csináljon bejglit?! A pici is ilyen. Mivel a férfiak gyakorlatiasabbak, ők gyorsabban öltöztetnek, amivel ugye csökken a "zaklatási idő", így kevesebb lesz a "hiszti faktor". :)
→ válasz erre
Összes hozzászólás (7) megtekintése »
X
EZT MÁR OLVASTAD?