A születési sorrend, vagy a státusz számít?

Vagy az elsőszülött a legintelligensebb gyerek a családban, vagy az, akit a legérettebbnek tekintenek - mutatták ki statisztikai adatok elemzésével kutatók.

Az Oslói Egyetem szakemberei 240 ezer egykori norvég katona IQ-tesztjét elemezték, a férfiakat 1967 és 1976 között sorozták be. Az elsőszülöttek átlagos IQ-ja 103,2 volt, a második gyereké 101,2, ám ha az elsőszülött báty korán elhunyt, az öcs 102,9-et ért el. A harmadiknak született átlagos IQ-ja 100 volt, ám ha mindkét báty elhunyt, akkor a legkisebb fiú IQ-ja 102,6-re emelkedett.

Az IQ az intelligenciahányados (angolul: intelligence quotient), az intelligenciát kifejező mérőszám, amelyet tesztekkel lehet mérni. Száz éve folyik a vita arról, hogy automatikusan az elsőszülött IQ-ja a legmagasabb-e, vagy inkább a gyerek családban betöltött szerepe határozza meg, hogy ki a legintelligensebb.

A kutatók, úgy tűnik, eldönthetik a vitát, s az eredményt azzal magyarázzák, hogy a legérettebbnek tekintett gyerek azért intelligensebb, mert több feladat hárul rá. A legérettebb általában a legidősebb, mert hellyel-közzel neki is gondoskodnia kell testvéreiről, míg a legkisebb fiúnak úgymond már nem kell másokkal törődnie. A kutatásról a Science amerikai tudományos magazin legújabb számában jelent meg tanulmány.

Forrás: MTI - Stop.hu

 
 
 
Címkék:  

család

X
EZT MÁR OLVASTAD?