#baba#anya

Gyerek helyett pénz és karrier

A demográfiai csökkenés megállításában a jelenleginél magasabb gyermekszületési arány jelenthet megoldást.
 
Az év első öt hónapjában emelkedett a születések és a halálozások száma, a házasságkötéshez pedig kevesebb párnak volt kedve az egy évvel korábbinál. A demográfiai csökkenés megállításában a jelenleginél magasabb gyermekszületési arány jelenthet megoldást.

A családügyi miniszter szerint a gyerekvállalási kedv növeléséhez az kell, hogy az anyát szülés után visszavárják munkahelyére, s az, hogy a nevelést segítő szolgáltatások bővüljenek. A születések számában a 90-es évektől rendkívül nagy változás érzékelhető. Erre az időszakra vezethető vissza a házasságkötések csökkenése, ekkortól vált népszerűbbé az élettársi kapcsolat. Ez összefügg a hosszú távú életstratégiák hiányával, amely a gyerekvállalásra is értendő. Más értékek lettek fontosak: a biztos anyagi háttér, a karrier, az egzisztencia és a magas szintű képzettség. Demográfusok arra figyelmeztetnek, 15 év múlva a keresőkorúakhoz képest 50-52, az évszázad közepére 70-95 százalék között lehet a 60 éven felüliek aránya, az ország elöregedése megállíthatatlan folyamat.

Az új családtámogatási rendszerben minden gyerek egyenlő, a kormány száz lépés programjával stabil állami támogatás segíti a gyereknevelést. Ennek egyik eleme, hogy a munkahely megőrzése érdekében a gyermekek egyéves korától az édesanya teljes munkaidős állást vállalhat úgy, hogy a gyes teljes összegét továbbra is kapja. A támogatás változatlan összegű folyósítása ahhoz nyújt segítséget, hogy akik szívesen visszamennek dolgozni, megfelelő módon gondoskodhassanak gyermekük elhelyezéséről.

A demográfus kutatásából kiderül, a lakóhely is jelentősen befolyásolja a szülési kedvet. A fővárosban 100 családban 109 gyermeket, a megyei jogú városokban 100 családban 127, a kisebb városokban 146, a községekben élők 160 gyermeket neveltek.

A teljes cikk a Népszava honlapján olvasható.

Forrás: Népszava - Weborvos

 
 
 
Címkék:  

gyermekvállalás

X
EZT MÁR OLVASTAD?