#baba#anya

Vélemény az otthonszülésről

Alapelvem: Csak korrekt, ellenőrizhető adatokkal!

A Petíció és háttéranyaga (valamint Kende Anna cikke is) kezdeti (ál)dicséretek után hemzseg a vádaskodásoktól.
A dicséretekről:
A szülészetben valóban sokat javult a "helyzet". Ez a javulás azért
következett be, mert a Szakmai Kollégium (a Kende-cikkben kárhoztatott) véleményében azt írja, hogy a szülészek, mihelyst erre anyagi lehetőséget kapnak végrehajthatják a családias szülésekre vonatkozó javaslatokat. Kende szerint a Kollégium visszautasította a javaslatokat, ezzel szemben az az igazság, hogy reálisan felmérve a szülőszobák szakmai-építészeti helyzetét ennek a helyzetnek megváltoztatását javasolta. Nyilvánvaló, hogy a közös 5-8 ágyas szülőszobákba nem lehetett a hozzátartozókat beengedni.  "Papás szülés", IKEA szoba és egyéb lehetőségek már ekkor kezdődtek, és a folyamat ma is zajlik. Ahogy a szülészetek pénzhez jutnak a pénzt a szülőszobák szakmai és családiasság irányú fejlesztésére fordítják. Ma is. Az egészségügyi törvény, melynek kidolgozásában részt vettünk ezt az igényt rögzíti is!

A "holland példa" érdekes módon csak az otthonszülésnél kerül elő, mint erős érv. Nem kerül elő, ha a drogfogyasztás liberális megközelítéséről van szó, ha az eutanázia engedélyezéséről, a homoszexuálisok házasságáról van szó. Hollandia azért sem jó példa, mert ott ennek régi megszakítatlan hagyománya van. Miért nem Ausztrália vagy Új-Zéland a példa?
A WHO javaslatait érvként használni azt jelenti, hogy a vitázó nem ismeri a WHO filozófiáját. A WHO - nagyon helyesen - nem a fejlett országok mintegy 1 milliárd, hanem az elmaradott 5 milliárd érdekei felől közelíti meg a problémákat: ezeken a helyeken minden beavatkozás veszélyesebb, mint annak elmaradása, itt hal meg szülés közben évente mintegy egy millió asszony!... Ennek részletes kifejtése messzire vezet, itt csak annyit, hogy a WHO javaslatok nem nekünk szólnak.

A biztonságról.
A háttéranyagban látszólag 4 irodalmai hivatkozás "igazolja" az otthonszülés szakmai biztonságát. Mind a 4 ugyanazon szerzők munkája és a hivatkozott link-ben nem találtam, valamint nem elismert szakmai lapokban jelent meg,  Ezzel szemben számos ellenőrzött szakmai folyóiratban megjelent adat pl. Ausztráliából és Új-Zélandból (ezért példálóztam előbb) leírja, hogy a tervezett otthonszülés (planed home delivery) szakmai mutatói: magzati és anyai halálozás és a szövődmények száma semmivel sem jobb mint a kórházi szüléseké. Ez rossz eredmény, hiszen a tervezett otthonszülésben válogatott egészséges asszonyok vesznek részt. Ezt meg kellene érteni....
Hazai adatok nincsenek. Hazánkban évente mintegy 600 otthon szülés van (KSH és OSZNI adatok), de ezekről nem lehet tudni, hogy mennyi a tervezett és mennyi a spontán (nem ért be a kórházba). Nem lehet tudni azért sem mert az érvényes törvény (OSAP 1506 "Jelentés szülészeti eseményről") ellenére ezeket a szüléseket a szülést észlelő orvos nem jelenti. (Az Országos Szülészeti és Nőgyógyászati Intézet -OSZNI- felé kellene jelenteni. Ez a jelenlegi törvények szerint szabálysértésnek minősül. A jelentés egyúttal felelőség vállalást jelentene.....
A terhesgondozást nem a "szülésnél jelenlévő" kolléganő végzi, és ennek színvonaláról néhány megismert eset kapcsán lesújtó véleményem van.
Konkrét, névre szóló adatokkal rendelkezünk, de természetesen ezek közlése ellenkezik a törvényekkel. Ezek után nem meglepő, hogy a (fáma szerint is) a szövődmények száma nagyon magas, és az is megtörtént, hogy a kórházba szállított beteg feljelentette, nos nem az őt cserbenhagyó "orvosát", hanem azt az orvoscsoportot aki segített rajta. Tudomásunk szerint az illető ellen jelenleg már több feljelentés is van. Erre a tevékenységre reagált az Orvosi Kamara kizárással. Kit véd az orvosi kamara? A szülő nőket és ártatlan magzataikat.

A Szakmai kollégium az otthonszülés esetében is ugyanúgy járt el, mint a családias szülések megítélésekor. Hazánkban a terhesgondozás, a lakások általános infrastruktúrája, az általános higiénés helyzet, a szervezettség és jogi környezet jelenleg nem alkalmas arra, hogy támogassa ezt a kezdeményezést.
A szakmai kollégium jelenlegi elnöke többször is megpróbálkozott azzal, hogy személyes tájékoztatást adjon olyanoknak, akik otthonszülésre készültek. Sikertelenül. Benyomásunk szerint félrevezetett, megtévesztett és fanatizált emberekről van szó. Olvasva vádaskodó, ellenséges stílusú cikkeiket sajnos korrekt szakmai vitára aligha van remény, mert a szakmai véleményekre nem szakmai válaszokat kapunk.
Ezt felismerve a szakma vezetői már letettek arról, hogy válaszoljanak ezekre a "publikációkra". Csak olyan naiv emberek vitatkoznak mint én is. A véleményemet elmondom, érvelni próbálok de eredményt én sem remélek sőt elvakult ellentámadásra számítok. Úgy kell nekem, miért nem hallgatok az okosabbakra.

Dr. Csákány M. György
szülész-nőgyógyász szakorvos,
egyetemi docens
(HIETE)

2001. szeptember 19.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?