#baba#anya

Székelési gondok

Kérdés:
Kicsit össze vagyok zavarodva. Egyes helyeken azt olvasom, ha görcsöl az ember, azonnal menjen orvoshoz. Másutt azt, hogy a méh a középidõtõl kezdve néha gyakorol, 30-120 másodperces próbákat tart.
Nekem 4-5 napos széklethiány után voltak néhány órán keresztül kellemetlen görcseim - nem folyamatosan, hanem visszatérõen -, de ezek nem akadályoztak meg a járkálásban, bár a fekvés, simogatás jót tett nekik, mikor hazaértem. Mikor végre tudtam vécére menni, megszûntek a panaszaim. Arra gondolok, egyszerûen hascsikarásom volt, hiszen néhány nappal elõtte az orvos mindent teljesen rendben talált, szerinte az idõszakonként jelentkezõ enyhe fájdalom a terhesség velejárója.

Válasz:
A terhesség egyik aspektusban bizony a szorulásról is szól és teljesen természetesek a leírtak, ha csak ritkán, igen keményet és nehezen sikerül csak "produkálni".
Az elsõ és alapvetõ tényezõ az életmód és étrend megváltoztatása: nyugalom, rendszeresség mindenben, rostos és lazító étkek és italok (pl. gyümölcsök, gyümölcslevek). A karamelles tej, a paradicsom, a narancslé pl. jó hatású lehet. Sokszor éhgyomorra reggel megivott alig langyos pohár víz is (némi járkálás mellett) beindítja az ingert)
Következõ lépés lehet bizonyos lekvárok fogyasztása - Herbáriában erre is, meg az ártalmatlanabb gyógyteákra is kaphat tanácsot, segítséget.
Gyógyszeres hashajtás csak az utolsó mentsvár! Még ekkor is érdemes elõször a glicerines végbélkúphoz fordulni, ami persze azonnali ingert csinál, de pár percet tûrni kell, különben csak a kúpot látja viszont. Utána viszont elõnye, hogy mintegy olajozza is a végbelet, tehát könnyebben kicsusszan, ami keménysége miatt fájdalmas is lehet...
A lényeges és lényegtelen kérdéséhez: a méhszájat túl sûrûn nem szokás nézni, csak ha progresszív (!) jellegû panaszok vannak. Igaz, amit más válaszokban a méh "erõnléti edzéseirõl" én is írtam, és orvosa is erre hivatkozott. A probléma inkább abban van, hogy lelki egyensúlyunk hajlamos felborulni egy végtelen természetes folyamat 'mássága' miatt és ez a nem terhes állapotban megszokottnál is jobban okozhat valódi testi tüneteket. A gyermekére gondoljon és persze havonta nézesse meg magát, vagy minden olyan esetben, ha több tünet együtt jelentkezik.
A házasélet során egyébként a méh akár percekre kõkemény lehet...

Dr. Nagy László

 

X
EZT MÁR OLVASTAD?