A baba és az ő legjobb barátai, a baktériumok...

Születéskor a bélrendszer streril, az immunrendszer meg nem működik – hiszen eddig mindent a mama csinált. Akár napok alatt végezhetne a babával egy fertőzés. De a mama újabb csodát tesz érte: tejében bőségesen van oligoszacharid, amit a baba ugyan nem tud emészteni – de a kórokozók sem! Sok baktériumnak azonban ez „szupertáp”, segítségükkel gyorsan elszaporodnak. „Véletlenül” mindannyian barátságos, a babát védő baktériumok (de mi mást is várnánk a mamától…).
 
A barátságos baktériumok nem engedik sem megtelepedni, sem elszaporodni a kórokozókat. A nyálkahártyához tapadva pedig nem engedik oda behatolni, ha mégis arra járnának – így nem jön létre betegség. A helyi és keringő immunrendszert egyaránt serkentik, és mint egy kis vegyi gyár segítik anyagcserénket.
 
Hogy hányan vannak a baba barátai?
 
Több száz félék és kb. 10-szer többen, mint a baba sejtjei, az általuk képviselt genetikai állomány pedig kb 100-szorosa a babáénak… Meglepő adat? De ismernünk kell, hogy felfoghassuk a segítő baktériumok horderejét.
 
A bélbaktériumok a bél minden szakaszán megtalálhatók és kapcsolatuk nagyon szoros szervezetünkkel. Nagy számuk és változatosságuk révén képesek megemészteni általunk emészthetetlen táplálékokat, ezzel nem csak többlet energiát termelnek, hanem számunkra létfontosságú, de általunk elő nem állítható molekulákat is. Biztosítják a nyálkahártya felszívó – szűrő funkcióinak épségét. Gátolják kóros gyulladásos folyamatok létrejöttét és fokozzák az immunrendszer toleranciáját a bélben velünk élő baktérium-tömeggel szemben. Felismerik a nyálkahártya sérüléseit és beindítják a helyreállító mechanizmust.
 
 
Mit tehetünk azért, hogy a babának sok hasznos barátja legyen?
 
A baba először a hüvelyben találkozhat barátaival. Az innen szerzett baktériumok nagyon meggyorsítják az anyatej elszaporító hatását. Legjobb, ha tartósan biztosítjuk az egészséges hüvelyflórát, már csak a mama egészsége szempontjából is. Gyakran akár a fogamzás akadálya is lehet a kóros flóra a spermiumokat károsító anyagaival és pH-jával. Az egyébként is gyakori Candida fertőzések a terhesség alatt tovább romlanak, kezelésük pedig veszélyeztetheti a magzatot. Az egészséges (Döderlein) hüvelyflóra viszont távol tudja tartani őket - kockázat nélkül.
 
Sokat hangsúlyozták már az anyatej fontosságát, lám még jótékony barátok tömegével is körülveszi a kisbabát, hogy megvédjék a támadásoktól. Ha kevés az anyatej – kevés a barát is. Tápszeres táplálás esetén erre gondolni kell. Hasonlóképpen a szoptatás abbahagyása után sem kell megvárni, amíg a barátok aránya a bélben 98%-ról 3-5%-ra csökken… Rendszeres visszapótlásukkal meg lehet tartani 60-70%-os jelenlétüket.
A szülők nagyon sok gondot fordítanak a kisbaba védelmére, gondozására. Hogy könnyebb legyen a teher és jobb az eredmény, fogadjuk el sok ezermilliárd kis barátja segítségét is.
 
A cikk megjelenését a támogatta


 

 
 
 
Címkék:  

gyerek

X
EZT MÁR OLVASTAD?