7 tipp a nyárra az asztmás gyerekek szüleinek

Itt a nyár, a napfény, a nyaralás és a szabadtéri csatangolások időszaka. Ilyenkor szinte mindenki törekszik minél több időt tölteni a szabad ég alatt, a családosok meg ugye, ha hosszabb üdüléseket nem is tudnak beiktatni, arra azért törekednek, hogy a hétvégéket a várostól messze, lehetőleg vízparton töltsék.

Egészséges kisgyerekkel is sok energiát, odafigyelést kíván egy-egy ilyen kiruccanás, de az asztmás gyerkőcök szüleinek a nyár sokkal több problémát, aggódnivalót adhat. A következő pár tippel Nekik és gyermeküknek szeretnénk segíteni, hogy a nyarat ők is úgy élvezhessék, mint bárki más.
 
  1. Az asztmás rohamok közel 60%-át környezeti szennyeződések és allergének okozzák, olyanok, mint a dohányfüst, a pollenek és az állati szőrzet. De rohamot válthat ki a magas ózon-szint és páratartalom is, sőt akár az erős szél is. Épp ezért érdemes figyelemmel kísérni az időjárás változásait. Az orvosmeteorológiai oldalakon információt szerezhetünk az aktuális ózonszintről, hőmérsékletváltozásokról, légnyomásról, ahogy a páratartalomról és a szelekről is.
  1. A kicsi mindig az előírt mennyiségben és rendszerességgel kapja meg az orvos által adott gyógyszereket. Ha a tünetei súlyosbodnának, semmiképp se emeljük a gyógyszerek mennyiségét, csak ha az orvossal ezt megbeszéltük.
  1. A nagy hőségben ne engedjük a gyereknek, hogy megerőltető mozgást végezzen. Asztmásoknak a séta, túrázás, az úszás vagy a finom torna ajánlott. Amennyiben a rohamokat a pollenek váltják ki, inkább az esti órákra időzítsük a testmozgást, amikor a pollenkoncentráció már csökken.
  1. Asztmás gyereket ne ültessünk tábortűz mellé szalonnát sütögetni. A tűz füstje irritálhatja a gyerek nyálkahártyáit, ahogy a dohányfüst vagy az autók kipufogógázai is.
  1. A szellőztetés különösen nagy jelentőséggel bír ott, ahol asztmás beteg van a családban. Akár otthon, akár a nyaralóban rendszeresen, korán reggel és késő este is nyissunk ablakot. Ilyenkor jóval alacsonyabb a levegő pollenszintje, így kisebb az esélye egy esetleges rohamnak. A lakás, nyaraló helységeit tegyünk penészmentessé, ezek a gombák még egy egészséges ember légzőszerveire is káros hatással vannak.
  1. Amennyiben lehetséges, kapcsoljuk be a légkondicionálót. Arra azért figyeljünk, hogy ne állítsuk túl hidegre (a kinti hőmérsékletnél csak pár fokkal legyen hűvösebb a szobában), a gép ne egyenesen a gyerekre fújja a hűvös levegőt. Emellett ne felejtsük el a berendezést rendszeresen tisztítani, a szűrőjét rendszeresen cserélni.
  1. Esténként a fürdésnél mindig mossuk meg a kicsi haját is, hogy a benne meglapuló pollenektől megszabadítsuk. Az ágyneműt cseréljük rendszeresen, és lehetőleg ne a napon szárítsuk. A cipőinket hagyjuk a házon kívül, ezzel is kevesebb allergént viszünk be a házba.
 
Szilágyi Diána
 

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?