Új gyógymód a buborékgyermekeknek

Az immunhiánnyal születõ gyerekeknek steril körülményekre és kemoterápiára van szükségük, de a csontvelõbe épített õssejt részben helyettesítheti a gyógyszeres kezelést.

Az őssejt-beültetés javíthat az úgynevezett buborékgyermekek állapotán is: az immunhiánnyal születő gyerekeknek steril körülményekre és kemoterápiára van szükségük az életben maradáshoz, a csontvelőbe épített őssejt azonban részben helyettesítheti a gyógyszeres kezelést.

A buborékgyermekek olyan genetikai rendellenességgel jönnek a világra, ami teljesen kikapcsolja a szervezet védekezőképességét. Bármilyen fertőzés végzetesnek bizonyulhat számukra, ezért tökéletesen steril burokban, a világtól izoláltan kell élniük; az immunrendszer munkáját folyamatos kemoterápia helyettesíti náluk – ez idővel viszont súlyos károkat okoz, a hajhullástól kezdve a létfontosságú belsőszervek - máj, tüdő - roncsolódásáig.

A gyógyszerek káros mellékhatása ugyanakkor paradox módon hasznos is lehet: a londoni Great Ormond utcai kórház orvosai ezzel a módszerrel ritkítják a beteg gyerekek csontvelejét, hogy az így létrehozott üregekbe őssejteket ültessenek be – írja az Orientpress. A klinikában évente 50 ilyen műtétet hajtanak végre, azonban csak a legbetegebb páciensek esetében alkalmazzák az eljárást – azoknál a gyerekeknél, akik még az átlagos intenzitású kemoterápiát sem bírnák elviselni.

A beültetés eredményei biztatóak, hiszen 16 operáltból 13 képes volt legyőzni a immunhiányból adódó mögöttes betegségeket, sőt, kétszer olyan gyorsan gyógyultak, mint gyógyszerekkel kezelt sorstársaik. A módszer még nem tökéletes, de úgy tűnik, a kemoterápiát sikerülhet vele részben vagy teljesen helyettesíteni – és a buborékgyermekek esetében már ez is nagy könnyebbség lehet.

 
 
 
Címkék:  

gyerek

X
EZT MÁR OLVASTAD?