Tudnál segíteni egy epilepsziás rohamot átélő gyermeken? Mennyit tudsz az epilepsziáról?

Az epilepszia az agy működési zavara, melynek során úgynevezett túlműködés jön létre. Ennek következményeként elektromos kisülések, illetve kisülési hullámok keletkeznek melyek tudatzavart, zavartságot, izomgörcsöt, eszméletvesztést, esetleg vizelet és – széklettartási képtelenséget okoznak. Az epilepsziának számos roham típusa létezik, amelyek közül több könnyen összetéveszthető más állapotokkal.

Cikkünkben a Magyar Epilepszia Liga hozzájárulásával közöljük most a legfontosabb információkat az epilepsziás rosszullétekről, hogy szülőként tisztában legyünk a legégetőbb tudnivalókkal.

 

Mi okozza az epilepsziát?

Az epilepszia hátterében különböző okok húzódhatnak. A leggyakoribbak: agyi fejlődési rendellenességek, baleseti agysérülések (traumák), agydaganatok, születéskor, vagy méhen belül elszenvedett agyi oxigén-ellátási zavar, különböző gyulladásos megbetegedések; kromoszóma, illetve gén rendellenességek.

Az epilepszia típusairól bővebben itt olvashatsz.

 

Biztosan epilepszia?

Én már láttam epilepsziás rohamot, és az nem ilyen volt!” – mondják sokan.

Az epilepsziás rosszullétek nagyon sokfélék lehetnek. A tünetek attól függenek, hogy az izgalmi góc, mely elindítja a rohamot, mely agyterületben található és a roham során merre terjed, vagyis mely agyterületeket von be. Például, ha a látókéregben zajlik a roham, akkor furcsa képek vagy villogó fények jelentkezhetnek, amikor a hallóközpont érintett, akkor hangokat hall a beteg. Az úgynevezett nagyroham, mely eszméletvesztéssel, egész test rángásával, bepisiléssel, szájhabzással jár, szerencsére gyermekkorban ritkábban fordul elő. Mivel nagyon sok formája van az epilepsziának, tanácsos a gyanús eseteket videóra felvenni. A home-videó nagyon sokat segíthet a szakorvosnak a mielőbbi pontos diagnózis felállításához.

 

Mi a kiváltó ok? Ki a felelős érte?

Az epilepsziás betegség diagnosztizálása során elvégzett vizsgálatok (EEG, MRI, laborvizsgálatok stb) segítenek abban, hogy választ kapjunk arra a kérdésre, hogy az adott gyermeknél mi okozhatta az epilepsziás betegség kialakulását. A betegek egy részénél azonban, az EEG ugyan kimutatja az epilepsziás görcskészség fennállását, de a többi kiegészítő vizsgálat (képalkotó vizsgálat, anyagcsere vizsgálat) nem mutat olyan eltérést, ami segítene a pontos kiváltó ok tisztázásában. Ezekben az esetekben az epilepsziára hajlamosító örökítő tényezők együttállása lehet felelős az epilepsziás rosszullétek kialakulásáért. Az úgynevezett éltkor függő, köznyelven „kinőhető formák” jelentős része is ebbe a csoportba tartozik.

 

Mi a teendő roham alatt és után?

Eszméletvesztéssel járó nagyroham esetén a gyermeket stabil oldalfekvésbe helyezzük, ha a szájában van ételmaradék, akkor azt ki kell venni, egyébként a szájába nem kell nyúlni. A sérüléstől minden esetben védeni kell. Amennyiben van kéznél rohamoldó készítmény - végbélbe (rectalis) Diazepam, vagy orrba (nasalis) vagy szájnyálkahártyára (buccalis) szájnyálkahártyára Midazolám - azt az előírás szerint kell beadni. A roham lezajlása után a legtöbb gyermek fáradt, aluszékony, ilyenkor legjobb, ha mellette maradunk és megvárjuk, ameddig kipiheni magát. Amennyiben az alkalmazott rohamoldó hatására nem oldódik a rosszullét, vagy nincs kéznél rohamoldó szer vagy a gyermek állapota romlik, mentőt kell hívni. A nem eszméletvesztéssel járó rövidebb rosszullétek esetén a gyermeket nem kell lefogni, nyugtatni kell, biztonságot, szeretetet és nem félelmet kell sugározni felé. Fontos megvárni ameddig a rosszullét spontán megszűnik. Amennyiben a szokásos rosszulléttől eltérően zajlik a roham (hosszabb, erősebb, nem akar oldódni), a fenti rohamoldó készítmények ebben az esetben is alkalmazhatóak.

(Szerzők: Prof. Halász Péter; Dr. Altmann Anna – Magyar Epilepszia Liga)

 

Mit kell tenni egy kisgyerekkel, ha vélhetően epilepsziás rohama van?

1)) Kérj segítséget, amilyen gyorsan lehet, bárkitől, aki a helyszínen van.

2)) Maradj a gyerek mellett és fektesd az oldalára, kemény felületre (stabil oldal fekvés).

3)) Biztosítsd, hogy a gyerek ne üthesse meg magát, ha esetleg rángatózik. Végtagjait semmi esetre se fogd le, ne nyúlj semmivel a szájába, maximum az ételmaradékot távolítsd el! (Tévhit, hogy ki kell húzni a nyelvét kézzel, vagy bármilyen tárggyal!)

4)) Hívd a mentőt a pontos címmel, névvel, legfontosabb adatokkal. A diszpécser vonalban lesz, amíg kiér a kocsi és ellát tanácsokkal a leírásod alapján (próbálj lehiggadni annyira, hogy el tudd mondani, mit is látsz pontosan!)

5)) Ha folyik a nyála, vagy habzik a szája, annyit tehetsz, hogy az állát picit lenyitod, előre húzod...de ha nem megy, ne erőltesd, lényeg, hogy az oldalán feküdjön.

6)) Ha magához tér, inkább ne mozgasd, ha lehet, beszélj hozzá, nyugtasd meg. Ha már rendesen vesz levegőt, de álmosnak tűnik, hagyd elaludni. És közben várd a segítséget!

 


 

K.V., 2023. február 13.

Forrás: epilepszia.hu

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?