#baba#anya

A kismamák oltását javasolja a Szülészeti és Nõgyógyászati Szakmai Kollégium

Minél több várandós nő, illetve a környezetükben élők mielőbbi beoltását javasolja a H1N1 vírus ellen a Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium - összegezte az egészségügyi miniszter tanácsadó testületének állásfoglalását a kollégium elnöke.

Minél több várandós nő, illetve a környezetükben élők mielőbbi beoltását javasolja a H1N1 vírus ellen a Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium - összegezte az egészségügyi miniszter tanácsadó testületének állásfoglalását a kollégium elnöke.

Tóth Zoltán, a Debreceni Orvostudományi Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma Szülészeti- és Nőgyógyászati Klinikájának igazgatója elmondta, hogy az általa vezetett szakmai kollégium már eddig is több fórumon hangot adott véleményének, miszerint az állapotos nőket és magzatukat csak a H1N1 elleni védőoltással lehet megvédeni az új influenza ellen.

Érveiket szakmai lapokban is publikálták, ám az utóbbi napok sajnálatos halálesetei miatt az országos tiszti főorvossal konzultálva összefoglaló állásfoglalás kibocsátásról döntöttek. A több oldalas állásfoglalást minden szülész-nőgyógyász osztályvezető főorvoshoz eljuttatják, ezen kívül folyamatosan közzéteszik szakmai kiadványaikban, közöttük a Magyar Nőorvosok Lapjában is.

Tóth Zoltán az állásfoglalást ismertetve közölte: az összegyűlt tapasztalatok alapján kijelenthető, hogy a H1N1 vírus a korábbi influenzavírusoknál sokkal agresszívabb. Különösen igaz ez a várandós nők esetében - ők legalább tízszeresen veszélyeztetettek - tette hozzá. Mindenképpen javasolt - ám kötelezővé nem tehető - a H1N1 elleni vakcina beadása a terheseknek. A professzor azt mondta, az Omninvest által gyártott magyar oltóanyag, amelyet az Egészségügyi Világszervezet londoni laboratóriuma az egyik leghatásosabbnak ítélt, nem okoz fejlődési rendellenességet a magzatban – számolt be róla az MTI. Épp ellenkezőleg: olyan ellenanyag termelését indítja el az anyában, amely nemcsak a nőt, hanem a születendő gyermeket is megvédi a betegségtől - hangsúlyozta.

Hozzátette: a felnőtt szervezetben termelődő ellenanyag az anyatejen keresztül egyéves korukig a megszületett csecsemőket is megóvja a fertőzéstől. A professzor kiemelte, a szakmai kollégium állásfoglalása szerint nem elegendő, ha csak a várandósok környezetét oltják be, ugyanis a vírust annak ellenére is továbbadhatja valaki, hogy ő maga - a vakcina következtében előállt védettsége okán - nem betegszik meg.

Noha még mindig vannak kétkedők, s akadnak a H1N1 elleni vakcina beadását kifejezetten ellenző szülész-nőgyógyászok is, a szakmai kollégium egyértelműen azt mondja: "oltani, oltani, oltani" - közölte az elnök.

Eközben már öt gyermeket, köztük két csecsemőt kezelnek a szegedi gyermekklinikán H1N1-fertőzés miatt; a legkisebbek lélegeztetőgépen vannak – erről csütörtöki számában írt a Délmagyarország. Hírügynökségi források szerint a napilapnak Túri Sándor, a Szegedi Tudományegyetem Gyermekgyógyászati Klinikájának vezetője, a gyermekgyógyászati szakmai kollégium elnöke úgy nyilatkozott: az egy évnél idősebb gyermekeket be kell oltani.

A professzor elmondta, hogy az eddigi tapasztalatok szerint a kismamák, az egy év alattiak, illetve a 10-24 éves gyermekek, fiatal felnőttek a legveszélyeztetettebbek, mivel ők biztos tagjai valamilyen közösségnek. Az egészen kicsik védelmét a környezet oltása biztosíthatja.

A kistérségi tiszti főorvos, Kovács Ferenc a lapot úgy tájékoztatta, Szegeden az általános iskolások 32 százaléka, 4.786 diák kérte eddig az oltást és 75 százalékuk már meg is kapta. Az óvodásoknál azonban csupán 13 százalék, 1.114 gyermek kért oltást. A középiskolásoknak harmada igényelte a vakcinát, melyből nincs hiány sem a gyógyszertárakban, sem az oltópontokon.

 
 
 
Címkék:  

terhesség

X
EZT MÁR OLVASTAD?