Miért fontos a vízivás az újdonsült anyukáknak?

A hidratáltság jelentősége megnő az újdonsült anyák számára. Mit tegyek, hogy megőrizzem hidratáltságomat?

 


Bár a kutatások szerint a szoptatós anyáknak nem kell több folyadékot fogyasztaniuk, mint amennyi a szomjúságuk kielégítéséhez szükséges, a szakértők naponta körülbelül 3 litert javasolnak. Ne feledd, hogy a teljes folyadékfogyasztás annak a kombinációja, amit megiszol és amit megeszel!

A kiszáradás elkerülése

A meghatározott folyadékbevitel elérésénél fontosabb, hogy ne dehidratálódj. Az egészséged szempontjából létfontosságú, hogy a nap folyamán sok vizet és egyéb folyadékot fogyassz, függetlenül attól, hogy milyen életszakaszban vagy (terhesség, szoptatás stb.).

Ha nem jutsz elég vízhez és más folyadékhoz, akkor fennáll a kiszáradás veszélye, ami néhány kellemetlen mellékhatáshoz vezethet, mint például:

  • Székrekedés

  • Szédülés

  • Szájszárazság és kicserepesedett ajkak

  • Fáradtság és energiahiány

  • Fejfájás

  • Lehangoltság

  • Izomgörcsök

  • Hányinger

Hogyan maradjunk hidratáltak?

A szomjúság a legfontosabb mutatója annak, hogy több folyadékra van-e szükséged. A jó ökölszabály az, hogy annyi vizet igyál, hogy ne legyél szomjas, más néven “szomjoltás a szomjúságra”. A szomjúsággal a tested azt üzeni, hogy többet kell innod, ezért igyekezz odafigyelni a testedre.

Nem sokkal a szoptatás megkezdése után észre fogod venni, hogy gyakrabban szomjazol. Ezt a szoptatás során felszabaduló oxitocin hormon váltja ki, amely természetes módon befolyásolja a szomjúságérzetet, arra ösztönözve, hogy elegendő vizet fogyasz a hidratáláshoz és az anyatej előállításához.

A vizeleted színe árulkodó jel a hidratáltsági szintedről. Ha a vizeleted sötét, akkor nem hígul eléggé azzal, amit iszol. Ha a vizeleted halványsárga vagy majdnem tiszta azt jelzi, hogy elegendő folyadékot fogyasztasz.

Minden folyadék beleszámít a hidratálásba!

Nem kell, hogy minden folyadékod vízből származzon, de a víz mindig jó választás. Cukormentes, koffeinmentes, könnyen hozzáférhető, és bármilyen hőmérsékleten fogyaszthatod. Ráadásul könnyedén ízesítheted a vizet gyümölcsökkel vagy gyógynövényekkel, ha változatosságra vágysz.

Mindezek mellett minden folyadék, amit elfogyasztasz, az elfogyasztott vízben gazdag ételekkel együtt hozzájárul az általános folyadékbeviteledhez. Néhány példa erre:

  • Tehéntej vagy növényi tej magában vagy a gabonapehellyel

  • Koffeinmentes kávé vagy tea 

  • Gyümölcs- vagy zöldséglé

  • Gyümölcsök, például narancs, görögdinnye és bogyós gyümölcsök.

  • Leves

  • Zöldségek, például paradicsom, uborka és saláta

Ha nem kedveled a tehéntejet, ne aggódj! Az anyatej előállításához nincs szükséged rá az étrendedben. Csak győződj meg róla, hogy más forrásokból, például sajtból, joghurtból, zöld leveles zöldségekből vagy kálciummal dúsított élelmiszerekből is kapsz kálciumot.

Igyál, amikor a baba iszik!

Mivel az újszülöttek naponta körülbelül 8-12 alkalommal szopnak, egy pohár víz elfogyasztása minden etetés előtt vagy után jó módja annak, hogy a napi kvótát úgy érd el, hogy nem kell gondolkodnod rajta.

Azonban a túl sok folyadék fogyasztása csökkentheti a tejtermelésedet. Túlhidratáltság esetén a szervezeted úgy próbálja helyreállítani az elektrolit-egyensúlyt, hogy a vizeletedbe üríti a felesleges vizet, ami elvonja a vizet a melleidtől, és ennek következtében valóban csökkenhet a tejkészleted.

Szoptatáskor korlátozandó italok

Igaz, hogy a szoptatás ideje alatt a tejtermelés támogatásához több kalóriát kell bevinned, de ezeknek a kalóriáknak olyan ételekből és italokból kell származniuk, amelyek tápanyagban gazdagok. A szakértők azt javasolják, hogy szoptatás közben kerüld vagy korlátozd a következő folyadékokat:

Cukros üdítők és gyümölcsitalok

A sok cukrot tartalmazó italok – például az üdítő –, csökkenthetik a szervezet által visszatartott folyadék mennyiségét. Ez tovább fokozhatja a kiszáradást és nyomást gyakorolhat a vesékre egy tanulmány szerint, amely az ilyen italok hatásait vizsgálta.

 Ugyanez mondható el a magas cukortartalmú, de rostban szegény gyümölcsitalokról is.

Ha nagyon vágysz egy édes italra, próbálj meg gyümölcsöket adni a vízhez. Ha még mindig hiányzik az édesség, akkor jobban jársz, ha egy teáskanál kristálycukrot adsz a gyümölcsös vízhez, mintha egy doboz üdítőt innál, amely dobozonként körülbelül 9,5 teáskanálnyi cukrot tartalmaz.

Koffeines italok

Amellett, hogy a koffein átmegy az anyatejbe, és befolyásolja a baba hangulatát és alvását, az élénkítőszer vízhajtó is, ami azt jelenti, hogy folyadékot veszítesz, és dehidratáló hatással lehet a szervezetedre.

Alkohol

Az alkohollal és a szoptatással kapcsolatban számos tévhit kering, többek között az is, hogy az segít növelni a tejtermelést. Az igazság az, hogy az alkohol inkább gátolja.

Általában nem probléma – a gyermekorvos és a szülészorvos engedélyével –, ha alkalmanként megiszol egy pohár bort vagy sört szoptatás közben, de a legjobb, ha abbahagyod. Ha kedvet érzel egy koktélhoz, próbáld ki, hogy egy pezsgőspohárban sima szódavízhez adsz egy fröccsnyi cukormentes gyümölcslevet.

Ne feledd, hogy a vízfogyasztás egyénenként változik, és a Te vízigényed meghaladhatja a napi ajánlott 3 litert, különösen meleg időben, vagy ha aktívabb vagy, mint az átlagember!

 

 

Forrás: Verywellfamily.com and lifewater.org 

Fotó: Gettyimages.com

 

B.Edina, 2022. március 23.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?