#baba#anya

Tények és tévhitek az ekcémáról

Az ekcémáról már olvashattatok a Babaneten is, mégis előfordulhat, hogy felmerülnek olyan kérdések, amelyekre gyakran félrevezető válaszokat kapunk. Például, hogy érdemes-e diétáznia az ekcémás betegnek? Fertőz-e a betegség? Felnőttkorban is jelentkezhet? Az ekcémával kapcsolatos tényeket és gyakori tévedéseket dr. Vincze Ildikó, a Budai Allergiaközpont bőrgyógyász-kozmetológusa segít tisztázni.

Az ekcéma a kisgyermekek betegsége

Csecsemő- és kisgyermekkorban valóban gyakoribb a betegség megjelenése, ekkor atópiás dermatitisznek nevezzük. Ekcéma azonban felnőttkorban is kialakulhat. A felnőttkori ekcéma esetében, a beteg részletes kikérdezése során rendszerint felfedezhetők olyan korábbi tüneteket, amelyek a betegségre való hajlamot előre jelezhették. Ez lehet például a nagyon száraz bőr, vagy allergiás tünet, szénanátha, családi előfordulás. Ennél gyakoribb, hogy felnőtteknél a tüneteket kontakt vagy irritatív eredetű ekcéma, vagyis valamilyen allergénnel történő érintkezés okozza.

Az ekcéma fertőző betegség

Az állítás egyértelműen nem igaz, a gyermekkori ekcéma ugyanis veleszületett allergiás hajlam alapján kifejlődő, visszatérő, idült lefolyású, de nem fertőző betegség. Gyakran a későbbi allergia „előfutáraként” jelentkezik. Ilyen esetben, az allergiára hajlamos csecsemőknél 2 éves kor alatt ekcémás bőrtünetek jelentkezhetnek, melyek táplálék allergiával is társulhatnak. Ezt követően, 2 és 3 év között gyakori a savós középfül-gyulladás és végül óvodás-kisiskolás korban megjelennek a jellegzetes allergiás tünetek: köhögés, szemviszketés és orrfolyás.

A betegséggel együtt kell élni

Való igaz, hogy az ekcéma nem minden formája gyógyítható véglegesen, de a kiváltó okok elkerülésével, a gyulladás megszüntetésével tünetmentes állapot érhető el. Az ekcémás tünetek általában helyi szteroid készítményekkel kezelhetők, melyeket kúraszerűen használjuk, a panaszok jelentkezésekor. A tünetek enyhülésekor, úgynevezett immunmoduláló helyi készítményeket is alkalmazunk, melyek a hosszabb tünetmentes állapot megőrzését is elősegítik. A terápia fontos része még a bőrszárazság megszüntetése, a rendszeres bőrápolás és a lipidpótlás biztosítása.

Diétával a tünetek kezelhetők

Nem kell külön diétát tartani, természetesen ez alól kivételek azok a betegek, akiknél az ekcémás panaszokhoz táplálékallergia is társul. Egyéb esetben táplálkozásunk legyen változatos, friss összetevőkben gazdag. A tartósítószereket és adalékanyagokat érdemes elkerülnünk. Az erős, fűszeres ételek fogyasztása nem javasolt, mivel ezek a verejtékkel távozva fokozhatják a tüneteket.

Mindegy, milyen kozmetikumot használunk

Az ekcémás érzékeny, gyakran igen száraz bőr valójában nagyon gondos ápolást igényel. Fontos a nedvesség- és lipidpótlás, melyekről hipoallergén ápolókészítmények  segítségével gondoskodhatunk. Lehetőleg illat-, konzerválószer-, és színezékmentes kozmetikumokat használjunk.  Az ekcémás betegeknek nagy figyelmet kell fordítaniuk bőrük megfelelő hidratálására. Kádban való hosszas fürdőzés helyett válasszuk inkább a zuhanyozást, utána speciális testápoló használata ajánlott.
 

Babanet, 2012. április 11.

 
 
 

Babanet hozzászólások  
(8 hozzászólás) 

2012 04 11. 17:40
Az en kisfiam is ekcemas. A cikkben leirtakat tapasztaltam magam is. nagyon jo, hogy a taplalekallergia is szoba került, mert sokan azt hiszik, biztosan a tej okozza.
Ami nekünk meg nagyon bevalt az a sos fürdö. legjobb persze a tenger, hosszantarto teljes tünetmentesseget lehet vele elerni, de a jol megvalasztott tengeri fürdöso a kadvizbe is csodakat tud tenni.
→ válasz erre
2012 04 11. 20:25
Ayse, milyen fürdősót használtok? És milyen gyakran? Sajnos érintettek vagyunk.
→ válasz erre
2012 04 11. 21:20
hetente, holt-tengeri fürdösot. ha lehet, akkor olyat kell valsztani, ami legtermeszetesebb, szinezes es illatmentes.
→ válasz erre
2012 04 11. 21:26
Nálam 6 éve jelentkezett, a kezeim rémesek, vannak napok amikor nem tudok fogni sem, pl nem tudtam a kisfiam bodyját sem bekapcsolni, minden ujjam vége kirepedezik és vérzik naponta többször hallom ahogy szétszakad.váááá.....múlt héten a telefonomat nem tudtam megtartani és belesett a felmosóvízbe, szóval totálisan bosszantó! És persze eszméletlenül fáj is! Én már mindent próbáltam, van ami ideig óráig jó, de még nem volt olyan krém ami 6 év alatt segített volna. A kisfiam is sajnos érzékeny bőrű, tavaly volt egy 7 hétig tartó vírus okozta nagyon csúnya kiütése, most meg pont 3 hete az egész háta tiszta piros kiütés lett, egyre rondább. Ez utóbbi sajnos egy betegség utáni immungyengeség okozta ekcéma volt. Kaptunk rá gyógyszertári keveréket, csak a Heim Pálban lehet kapni, ottani készítmény, de akinek tényleg nagy baj van, annak őszintén ajánlom, a kisfiamnak 3 nap alatt mulasztotta el az égővörös, rücskös, baromi ronda kiütéseit. Most hogy maradt, megpróbálkozom a kezeimmel is....meglátjuk. A fürdősó engem is érdekelne!:-)
→ válasz erre
2012 04 11. 21:28
dia
Na, annak idején dolgoztam holt-tengeri kozmetikumokat forgalmazó cégnél, és nálunk is rengeteg ekcémás gyerek szülője szerezte be a fürdősót. És állatira dicsérték.
→ válasz erre
2012 04 11. 21:36
Néhány éve gyógyszertárban vettem, nem kell spéci boltba menni érte.

Az tuti, hogy használ. Apunak egyszer ráfolyt a permetszer a kezére és van egy kiújuló ekcémás foltja az egyik kezén. Nyaralni voltunk a tengerparton és nagyon jót tett neki a víz. Hoztunk is haza pár üveggel, áztatta sokáig :-)
→ válasz erre
2012 04 12. 11:40
Aprooka,

kepzeld, nekem is ugyanez volt a bajom. 35 eves koromban keletkezett, amikor a kisfiamat szültem. En rajöttem arra, hogy bar azt mondtak, kontaktallergia es emiatt csakis gumikesztyüben mosogattam, takaritotam, ami jo is volt, de rajöttem, hogy egyes elelmiszerek fokozzak az ekcemamat: a paradicsom, uborka, dinnye, haletelek. A helyzet a folyamatos kremezesel es gumikesztyüzessel egyre jobb lett. Ugrasszerü javulas allt be, amiota hormonspiralom van, Nem tudom, van-e összefügges, de szembetünöen jobb a helyzet.
Sajnalom, mert tudom, meniyre borzaszto. En neha azt kivantam, inkabb vagjak le a kezem...
→ válasz erre
2012 04 12. 21:54
Úgy tudom, hogy a dinnye (= uborka/tökfélék) meg a paradicsom (érdekes, mindegyik olyan szőrös szárú növény) olyasmi allergizáló anyagot tartalmaz, mint a parlagfű. :-(
→ válasz erre
X
EZT MÁR OLVASTAD?