A szerotonin és a bölcsőhalál

A SIDS (Sudden Infant Death Syndrome) egy hónapos és egyéves kor közötti, egyébként egészséges gyermekek halálát okozó betegség, melynek okát annak ellenére sem ismerik, hogy az egyik vezető halálok ebben az életkorban. Egy újabb kutatás eredményei szerint, a hangulatért felelős agyi hírvivő anyag állhat a látszólag egészséges csecsemők hirtelen halálának hátterében - adta hírül az Associated Press.

A SIDS megelőzésére javasolni szokták a háton fektetést, mivel a hason alvás nagymértékben növeli a kockázatot, ahogy ajánlott az is, hogy a baba közelében ne dohányozzanak, és kerüljék el a szülők, hogy a kicsi túlmelegedjen. Az orvosok azonban a fenti tanácsokon túl ma még nem sokat tudnak tenni a betegség ellen.

A SIDS áldozatainak kórbonctani vizsgálata során kezdtek el arra gyanakodni, hogy a bölcsőhalál jelenségének hátterében a szerotonin egyensúly zavara állhat. Olasz kutatók olyan kísérleti egereket tenyésztettek ki, amelyeknél felborult a szerotonin termelés, így kiderült, hogy ez a rendellenesség már önmagában is elegendő a hirtelen csecsemőhalál kiváltásához. Bár arra még nem jöttek rá, pontosan milyen módon okozhatja ez a vegyület a hirtelen halált, az ma már egészen biztos, hogy valódi betegségről van szó. Egy napon talán a kutatási eredmények alapján megjósolható lesz az is, hogy egyénenként mennyire fenyegetettek az újszülöttek.

A szerotonin nemcsak a hangulatért felelős anyag - az alacsony szerotoninszint összefüggésben áll a depresszióval is -, de a szervezet legtöbb alapvető működésében is szerepet játszik: szabályozza a légzést, a pulzusszámot, a testhőmérsékletet és az alvás utáni ébredés folyamatát is. Amerikai kutatók 2006-ban 31 bölcsőhalálban elhunyt baba agyának vizsgálatával olyan elváltozásokat találtak az agytörzsben, ami a szerotonin egyensúlyának felborulására utal.

Az olaszok által végzett kutatás során a kísérleti egerek szerotonin receptorait túlérzékennyé tették, így a szerotonin szintje csökkent az állatok agyában. A kísérleti egerek több mint felénél először a pulzusszám, majd a testhőmérsékletük drasztikusan leesett. Végül az álalt még három hónapos kora előtt elpusztult.

A babáknál ugyanígy megfigyelhetők a szívritmus és a testhőmérséklet ingadozásai. Érdekes az is, hogy az egerek idősebb korban már annak ellenére is sokkal kisebb valószínűséggel pusztultak el, ha szerotonin szintjük ingadozott. Ahogy a csecsemőknél is csökken a hirtelen bölcsőhalál kockázata egy bizonyos életkor felett.

Szilágyi Diána,

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?