Koraterhességi tünetek Így jelez a baba!

A fogantatás pillanatában – mikor a petesejt és a spermium találkoznak, és robbanásszerű fejlődésbe kezdenek -, a nő szervezete azonnali változtatásokba kezd, hogy a leendő magzat számára minél optimálisabb körülményeket nyújtson, fejlődését minél jobban biztosítsa. Hirtelen meglendül a hormontermelés: egyes hormonok nagy mennyiségben termelődnek, míg mások szintje teljesen lecsökken. A belső változások természetesen nem maradhatnak észrevétlenek – ezeket hívjuk koraterhességi tüneteknek.

Addig gyakorlatilag nem volt éhségérzetem – profi koplaló voltam -, ám hirtelen olyan éhséghullámok törtek rám, amelyek ájulásba torkoltak, ha nem ettem gyorsan valamit. Ez már önmagában is gyanús volt nekem, de mellé társult még néhány egyéb tünet is. Megduzzadtak a melleim, amit annyira nem is bántam volna, ha közben nem váltak volna hiperérzékennyé. Még a ruha érintésétől is visítani tudtam volna. A dekoltázsom viszont olyan lett, mintha megjártam volna egy plasztikai sebészt.

Hiába volt ősz és haldokoltak már a virágok, én mégis olyan élesen éreztem az illatukat, mintha csak épp most bontogatnák a bimbóikat. Ez egyfelől nagyon tetszett, másfelől voltak kellemetlen hátulütői is: elviselhetetlennek éreztem egy csomó szagot. Mondhatnám: a gyomrom fordult fel tőlük.

Szerencsére csak felfordult, majd úgy maradt. Ellenben kirügyeztem, mint tavasszal a fák – és mint ahogy szoktam mindig, mielőtt megjön a vérzésem. A gond csak az volt, hogy a pattanások-mitesszerek nem akartak elmúlni. Ja, persze, a vérzésem sem jött meg. Jött viszont egy bőséges, fehéres-áttetsző folyás, ami velem is maradt a szülésig.

Aztán vettem egy tesztet. Még csak két napja késett, és este tízkor kaptam elő a dobozból, de ahogy rácseppent a vizelet, a második csík úgy vágódott elő, mintha csak füttyentettem volna neki. Hűha, pozitív – terhes vagyok!

Számtalan tünete van a korai szakaszban annak, ha az ember babát vár, és ezek mindegyikét a hormonoknak köszönhetjük. Jelesül a HCG, vagyis a humán chorialis gonadotrop hormonnak – bár valószínűleg a progeszteron szintjének növekedése és a pajzsmirigy-elválasztást serkentő hormon, a TSH termelődésének csökkenése is hatással van a tünetekre.

És hogy mik is lehetnek ezek a tünetek?

  • A legnyilvánvalóbb természetesen az, hogy kimarad a vérzés. Vagy csak pár csepp van – pecsételős, barnás. Nagyon ritkán, de előfordul, hogy valaki a terhessége alatt is rendszeresen vérzik – ám leggyakrabban a vérzés problémát jelent, ha ilyet tapasztalunk terhességünk során, azonnal forduljunk orvoshoz.
     
  • Bár a köznyelv csak reggeli rosszullétnek hívja a terhesség miatti émelygést, hányást, bizony a nap bármely szakában meglephet. Léteznek olyan praktikák, amelyek segíthetnek, de a legtöbb nő esetében magától is megszűnnek az ilyen jellegű tünetek a 12. hét után. Ha ez a tünet nem jelentkezik, annak csak örülni lehet!

  • Fokozódik az étvágy, amint azt már fentebb is említettem. Ehhez társul még az esetleges kívánósság – én majd megvesztem a tyúkhúslevesért és a csirkepaprikásért az első két hónapban.
     
  • A mellek megduzzadnak, fájnak, esetleg elnehezülnek. A mellbimbó megnő, bebarnul, az erek kék hálója erősebben előtűnik. Ez a tünet nem marad velünk a terhesség végéig, ám szülés után hasonlót élünk át, mikor a tejtermelés beindul.
     
  • Fejfájások gyötörhetnek az első három hónapban. Ez pokoli lehet, sajnos csak a második trimeszterre múlnak el, mikorra beáll egy kicsit a hormonháztartás. Sajnos, gyógyszert sem nagyon kaphat be rá az ember, de a meleg- vagy hideg vizes borogatás segíthet.
     
  • Gyakrabban kell rohangálni a vécére – az állandó vizelési inger hátterében a megduzzadt méh áll és persze a hormonok. A második trimeszterben szerencsére ez kevésbé jellemző tünet, a harmadik harmadban viszont visszatér, mert ekkor már a gyerek akkora, hogy nyomja a húgyhólyagot.
     
  • Ahogy nálam is, úgy sok kismamánál kiélesedhet – mit kiélesedhet, olyanná válik, mint egy vérebnek - a szaglás, és ez bizony azzal jár, hogy egyes addig megszokott – akár kedvelt – illatok undort keltenek az emberben. Bár időnként roppant zavaró ez a jelenség, alapvetően a magzatot védi a számára káros anyagoktól. Elviekben az első harmad végére elmúlik, ám ez semmire sem garancia – van, akit az egész terhesség során elkísér.
     
  • Az anyajegyek besötétednek, esetleg újabbak is keletkezhetnek. Később a szőrzet is bősz növekedésnek indulhat – ennek köszönhetően a haj is dúsabbá válik -, a hason pedig megjelenik a linea nigra, egy sötét vonal, ami nagyjából a köldöktől a szeméremcsontig tart.
     
  • A fáradékonyság és aluszékonyság is a terhesség korai tünetei közé tartozik – az egyszeri kismama gyakorlatilag képes bárhol elaludni, és tíz óra alvás után is összetörten ébredni. Jó hír, hogy a második trimesztert a kismamák nagy többsége viszont úgy éli meg: soha ilyen energikus még nem volt életében! A fáradtságon egyébként sokat segít, ha rendszeres testmozgást végzünk – hacsak az orvos mást nem mond, és sziklát mászni se most kezdjünk -, de egy szép nagy esti séta akkor is belefér.

  • Előfordulhat szédülés, rosszabb esetben ájulás is. Ez a vércukorszint ingadozással áll összefüggésben állítólag – a vércukorszint a terhesség korai szakaszában csökken, később azonban emelkedik -, így ha szeretnénk megelőzni ezt a tünetet, érdemes a napi étkezések számát emelni, viszont a mennyiségeket csökkenteni. Arra is figyeljünk oda, hogy minőségi tápanyagot vegyünk magunkhoz, ezzel többek között a nagyfokú súlygyarapodást is megelőzhetjük.
     
  • Elég sok nő tapasztal már a terhesség kezdetétől fokozott hüvelyi folyást. Ezzel egészen addig nincs semmi gond, míg nem szagos-büdös, és nem színeződik el – ha mégis, úgy azonnal irány az orvos, mert ez bakteriális-gombás fertőzést jelezhet, ami a babára is veszélyes lehet! Jó tudni, hogy a terhesség alatt az immunrendszert kicsit elnyomja a szervezet, így sajnos ebben az időszakban fokozottan érzékennyé válhat egy nő a fertőzésekre.
     
  • Sokan hőmérőzéssel próbálnak teherbe esni – amire egyébként meg is van az esély, hiszen a peteérés napjaiban a szervezet hője megemelkedik. Ők tudják azt is, hogyha sikeres volt az akció, és teherbe estek, akkor a testhő megemelkedése is tartósnak bizonyul – kb. mintha enyhe hőemelkedése lenne az embernek.
     
  • Én megijedtem, mikor a már pozitív teszt tudatában szurkálást, nyilalló fájdalmat éreztem a hasam alsó részén. Szerencsére az orvos és a védőnő is megnyugtatott, hogy ez teljesen természetes tünet – a méhszalagok nyúlását jelzi. Ha azonban görcsösen erős, meghatározott időközönként ismétlődő a fájdalom, érdemes ellátogatni az orvoshoz. Biztos, ami biztos alapon.
     
  • Általános tünet, hogy a nő már akkor jelentős hangulatváltozásokon esik keresztül, mikor még nem is sejti a bérlő jelenlétét. Ha egyik másodpercben tele szájjal szakadsz a nevetéstől, de a másikban elsírod magad egy reklámon, vagy úgy érzed, ilyen szomorú még életedben nem voltál, élj a gyanúperrel, hogy gyerek van a dologban! Szerencsére, a második trimeszterre ez is elmúlik, de a szülés után még számíthatsz hasonló érzelmi hulllámvasútra. Érdemes a leendő apukákat nyugodtabb pillanatainkban biztosítani róla, hogy nem feltétlenül velük van a baj, csak átmenetileg elment az összes eszünk.

Ha ezek közül több tünetet észlel az ember, érdemes elballagni a gyógyszertárba, és venni egy nagy érzékenységű tesztet. Ha az pozitív eredményt mutat – még akkor is, ha nagyon halvány a második csík -, akkor a nőgyógyászati vizsgálat következik, amikor vérteszttel és hüvelyi ultrahanggal nézik meg, valóban ott van-e a baba.

Ti milyen tünetek alapján kezdtetek el gyanakodni? És milyen egyéb furcsaságokat tapasztaltatok még?

Szilágyi Diána, 2011. április 14.

 
 
 

Babanet hozzászólások  
(61 hozzászólás) 

2015 10 16. 12:41
@viktotria16: sziasztok! nagyon sokszor olvasgatok mostanában fórumokat, hogy kinek milyen tapasztalatai vannak. én is azok közé a nők közé tartozom, akik hajlamosak egyből mindent magukra venni és kissé beképzelni a dolgokat. de látom azért nagyon sok siker történet is van :) eddig mindig a megszakításos módszerrel éltünk, ezért is gondoltam/képzeltem hátha... de ez idáig nem. nálunk ez volt az első hónap, amikor is nem védekeztünk, ezért vagyok nagyon izgatott ... Még soha nem fordult elő, hogy már a ciklus kb. 12-14. napjától menzeszszerű görcsök,sokszori derékfájás gyötört volna. Lehet csak felfázás :/ De az tény, hogy a melleim olyannyira fájnak, hogy éjjelente megébredek rá, hozzányúlni szinte alig lehet...Jelenleg a 30. ciklusnapomon vagyok. Azt tudni kell, hogy nekem nagyon hosszú ciklusidőm szokott lenni, 33-35 napos. Ezért is még nem reménykedem annyira. Pedig ebben a hónapban már 14.nap tájékán síróssá váltam, feszült voltam. Jöttek ezek a hasfájások...aztán megszűnt. Azóta roppant mód jó kedvem van, ha felidegesít valami, akkor azt is hamar elfelejtem, furcsa mikor én mindig is egy kicsit ideges típus voltam :) A héten jelentkezett ez a rettentő fájdalom a melleimben... És 2. napja halvány barna folyásom is lett. A derekam is hasogat azóta megint, és mintha meg akarna jönni de mégsem :( Érdekes jelenség még, hogy ma ebédre májkrémes kiflit ettem almával XD Most várom a bűvös 35. napom, ha akkor is fennáll a jelenlegi szitu, tesztelek - amit egyébként már meg is vettem :P :) . Kívánom, hogy legyen mindenkinek sok szép és egészséges kisbabája!
→ válasz erre
2017 10 11. 14:08
Sziasztok! Nekem olyan problémám van h 21napja késik a menszeszem,es nem tudom h mi tevő legyek,tesztett csinaltam és negatív lett,par nappal ezelőtt arra keltem fel reggel h barna folyasom volt es utana par oran belul pedig normális,de az is tartott vagy 1oraig :/ Vakakinek valami otlete??
→ válasz erre
2020 03 24. 14:59
Sziasztok en a multhet Pénteken csinaltam tesztet es mindkettö pozitiv lett az az mind ketton ket 2 piros csík jelent meg de nem érzek semmi változás magamon a melleim fajnak a szombaton szedultem es elmelegedest ereztem!
Terhes vagyok biztos???vagy meg nem erezhetek tünetet!
→ válasz erre
Összes hozzászólás (61) megtekintése »
X
EZT MÁR OLVASTAD?