A harmadik trimeszter – Egy új életre várva!

Ideje összekészíteni a kórházi táskát és elkezdeni a visszaszámlálást! A baba elképesztő ütemben növekszik és életfunkciói is tökéletesednek ebben az időszakban.

Harmadik trimeszter - terhesség harmadik trimeszter
A harmadik trimeszter a 29. héten kezdődik és a 40. hét végéig (szülésig) tart. Ez a terhesség utolsó szakasza, ebben az időszakban a baba növekszik, fejlődik és testhelyzetet változtat, hogy felkészüljön a születésre. Már csak néhány hét van hátra a szülésig, de a terhességnek ez az időszaka jelentheti a legnagyobb kihívást.

Milyen változások lehetnek a kismama szervezetében?

  • Hasi fájdalom: Ahogy a baba növekszik, úgy egyre több helyet foglal el a hasadban, ami némi fájdalmat és kényelmetlenséget okozhat. Előfordulhat, hogy nehezebben tudsz kényelmesen elhelyezkedni az ágyban, amikor éjszaka próbálsz aludni. Azt is érezheted, hogy nehezebben veszel mély levegőt.

  • Hátfájás: Az elmúlt hónapokban felszedett plusz súly nyomást gyakorol a hátadra, ami fájdalmas lehet. A medencédben és a csípődben is érezhetsz kellemetlen érzést, mert a szalagok meglazulnak annak érdekében, hogy felkészüljenek a szülésre. Annak érdekében, hogy enyhítsd a nyomást ülj egyenesen, aludj az oldaladon – párnával a lábad között –, ne emelj nehéz tárgyat, viselj lapos talpú, kényelmes cipőt!

  • Vérzés: Az enyhe vérzés a terhesség vége felé a szülés megindulásának jele lehet. Az erősebb vérzés azonban néha súlyos probléma jele lehet, beleértve a méhlepény leválását vagy a koraszülést. Ezért, ha bármilyen vérzést észlelsz, hívd az orvosod!

  • Braxton-Hicks összehúzódások: Érezhetsz enyhe összehúzódásokat, amelyek “bemelegítésként” szolgálnak, hogy felkészítsék a méhet az igazi szülésre. Amikor ezek az összehúzódások felerősödnek, és rendszeres időközönként jelentkeznek, hívjátok az orvost vagy induljatok el a kórházba – valószínű, hogy ezek már a vajúdás jelei.

  • A mellek váladékozása: A szülés időpontjához közeledve előfordulhat, hogy sárgás folyadék kezd szivárogni a mellbimbóból. Ez a kolosztrumnak nevezett anyag táplálja a babát a szülés utáni első napokban.

  • Élénk álmok: A harmadik trimeszterben gyakori, hogy az álmok/rémálmok élénkebbek lesznek, amik megzavarhatják az alvást. Vad álmaidat valószínűleg a terhesség miatti hormonszint-változások okozzák.

  • Hüvelyi folyás: A harmadik trimeszterben több hüvelyi folyás jelentkezhet. A szülés időpontjához közeledve előfordulhat, hogy sűrű, tiszta vagy enyhén véres folyás jelentkezik. Ez a nyákdugó, és annak a jele, hogy a méhnyak elkezdett tágulni a szülésre való felkészüléshez. Ha hirtelen folyadék kiáramlást tapasztalsz, az azt jelentheti, hogy elfolyt a magzatvized. Ebben az esetben hívd az orvosod!

  • Fáradtság: Lehet, hogy a második trimeszterben energikusnak érezted magad, de most fáradt vagy. A plusz súly cipelése, az éjszakai többszöri ébredés, hogy kimehess a mosdóba, és a babára való felkészüléssel járó szorongás mind-mind megviselheti az energiaszinted. Táplálkozz egészségesen, és mozogj rendszeresen, annak érdekében, hogy feltöltődj! Ha fáradtnak érzed magad, próbálj meg lepihenni – most minden erődet tartalékolnod kell arra az esetre, ha megérkezik a baba, és tényleg nem tudsz aludni.

  • Gyakori vizelés: Most, hogy a babád nagyobb, lehet, hogy a feje nyomja a hólyagod. Ez az extra nyomás azt jelenti, hogy gyakrabban kell a mosdóba menned. Azt is tapasztalhatod, hogy vizelet szivárog, amikor köhögsz, tüsszentesz vagy nevetsz. Ha bármilyen fájdalmat vagy égő érzést érzel vizelés közben tájékoztasd orvosodaat, mert ezek a húgyúti fertőzés jelei lehetnek.

  • Gyomorégés és székrekedés: az emésztőrendszered lelassul, hogy az ételnek több ideje legyen felszívódni. A gyomorégés enyhítésére próbálj meg gyakrabban és kevesebbet enni, kerüld el a zsíros és fűszeres ételeket. A székrekedés enyhítésére próbálj meg minél több rostos ételt enni és minél több folyadékot inni, valamint a fizikai aktivitást emelni.

  • Visszér és aranyér: A terhesség alatt a kismamák hajlamosak a visszér és aranyér panaszokra. Ennek enyhítése érdekében próbálj meg minél kevesebbet egy helyben állni, valamint ülés közben ne keresztezd a lábad!

  • Isiász: A harmadik trimeszterben valószínűbb az idegfájdalom, amely a hát alsó részéből a fenékbe és a lábszárba hatol. Ezt okozhatják a terhesség alatti hormonális változások, vagy az, hogy a baba növekvő teste nyomja az isiász ideget. Az isiász fájdalom jöhet és elmúlhat, de állandó is lehet. A jóga, a masszázs vagy a fizikoterápia enyhítheti a fájdalmat, de az általában elmúlik, miután a baba megszületik.

  • Légszomj: Ahogy a méhed tágul, felemelkedik, amíg közvetlenül a bordakosár alá nem kerül, így kevesebb hely marad a tüdődnek a táguláshoz. Ez a tüdőre nehezedő nyomás megnehezítheti a légzést. A testmozgás segíthet a légszomjon.

  • Striák: A mellen, a feneken, a hason vagy a combon striák jelenhetnek meg, amelyek akkor keletkeznek, amikor a bőr megnyúlik a terhesség alatt. Nem mindenkinél jelennek meg a striák, de ha igen, akkor piros, lila, rózsaszín vagy barna színűek lehetnek. A striák nagy része elmúlik a szülés utáni évben, ahogy a bőr visszahúzódik. Hideg vízen úszással a bőr egészséges visszahúzódása és feszessége elősegíthető.

  • Duzzanat: A vízvisszatartás miatt a kezeid és a lábaid megduzzadhatnak, az arcod pedig puffadtabbnak tűnhet. A duzzanat csökkentése érdekében polcold fel a lábad.

  • Súlygyarapodás: A harmadik trimeszterben a kismamák körülbelül 0,25-0,5 kg-ot híznak hetente. A felszedett plusz kilók a baba súlyából, valamint a méhlepényből, a magzatvízből, a megnövekedett vér- és folyadékmennyiségből, valamint a hozzáadott mellszövetből tevődnek össze. 

A babád legfontosabb mérföldkövei a harmadik trimeszter végéig:

  • A baba szervei teljesen kifejlődtek és felkészültek a kinti működésre.

  • A baba egész testét borító finom szőr eltűnik.

  • Valószínűleg a baba már fejjel lefelé elhelyezkedett a medencében, készen a megszületésre.

  • A harmadik trimeszter végére a baba általában 48-53 cm hosszú és 2,75-4 kg.

A várandóságodat hétről hétre itt tudod nyomonkövetni: Várandós naptár 

 

Forrás: webmd.com 

 

 

 

B.Edina , 2021. november 30.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?