A szoptatás csökkenti a reumás artritisz kialakulásának veszélyét

Az egy éven túl tartó szoptatás felére csökkenti a reumás artritisz kialakulásának veszélyét - jelentették be a kutatók. A svéd Malmö Egyetemi Kórházban 680 – 136 beteg és 544 egészséges -, hasonló korú asszony bevonásával végezték el azt a vizsgálatot, amely a Reumás Megbetegedések Évkönyvében megjelent tanulmány alapjául szolgált.

A vizsgálat eredményei szerint azoknál a nőknél, akik 13 hónapig vagy még tovább szoptattak, fele akkora a valószínűsége a reumás artritisz, reumás ízületi gyulladás kialakulásának, mint azoknál, akik sosem szoptattak. Azoknál a nőknél, akik csak egy és tizenkét hónap hosszan szoptattak, 25%-kal csökkent a betegség kialakulásának kockázata.
 
A tanulmány arra is fényt derített, hogy a gyermekszülés ténye önmagában, szoptatás nélkül, nem befolyásolta a későbbiekben a betegség kialakulásának gyakoriságát. Nagy Britanniában a betegség kb. 400 000 embert érint, és amint azt a tanulmány is megemlíti, a nők körében kétszer olyan gyakori, mint a férfiaknál.
 
Köztudott, hogy a szoptatás összefüggésben áll az oxytocin hormon magasabb szintjével, amely csökkenti a stresszhormonok szintjét, csökkenti a vérnyomást, és jó közérzetet biztosít. A szoptatás során egy másik hormon, a prolaktin szintje is magasabb, ez az immunrendszert is stimulálja, és eddig úgy tartották, fokozza a reumás artritisz kockázatát. Bár a szoptatás védő hatásmechanizmusát a reumás artritisszel szemben még nem értik teljesen, az már biztos, hogy az anyatejes táplálás immunrendszerre gyakorolt, hosszú távú hatásából fakad.
 
Alan Silman professzor, az Arthritis Kutatási Kampány orvosigazgatója azt mondta, ez a kutatás más eredményekkel zárult, mint az eddigiek: „A múltban olyan eredmények születtek, amelyek arra engedtek következtetni, hogy a szoptatás emeli a reumás artritisz kialakulásának kockázatát a nők egy kisebb csoportjában, nem sokkal első gyermekük megszületése után. Kissé eltérő azonban az eredmény, ha a hosszabb távú kockázati tényezőket vesszük figyelembe. Az egyik magyarázat erre az lehet, hogy a szoptató asszonyok egészségesebb életet élnek, mint a nem szoptatók, de még nem ismerjük azt a mechanizmust, amely teljes körű magyarázatot adhat erre, és az is igaz, hogy eddig nem irányult elég figyelem erre a kérdéskörre.”
 
Rachel Haynes, az Artritisz Gyógyközpont önkéntes szervezet munkatársa azt mondta: „A kutatás meglepő eredményei is azt mutatják, hogy van még mit tanulnunk a reumás artritiszt és annak okait illetően.”
 
A tavaly májusban kiadott Gyermekélelmezési Szemle szerint a legtöbb asszonynak sajnos nem sikerül követnie az ajánlásokat, és sajnos csak minden száz nőből csak egy olyan akad, aki az első hat hónapban kizárólagosan szoptat. Míg a brit mamák 76%-a kezdi anyatejjel gyermeke táplálását – ami 2000 óta hét százalékos emelkedést jelent –, addig sajnos heteken belül legtöbbjük tápszeres táplálásra tér át. Mire a gyermek hathetes lesz, már alig az anyák fele szoptat, hathónapos korra pedig ez a szám a negyedére csökken.
 
A tanulmány vizsgálta a fogamzásgátló tabletták szerepét is, mert eleddig úgy hitték, alkalmazása csökkenti a reumás artritisz kockázatát. Erre abból következtettek, hogy a tabletta olyan hormonokat tartalmaz, amelyeknek szintje a terhesség során is magasabb. Ám a most végzett kutatás szerint sajnos a tabletta semmilyen védőhatással nem bír a betegség kialakulása ellen.

2008. június 03.

Forrás: BBC

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?