10 dolog, amit biztosan megtapasztalsz egy újszülöttel az első 6 hétben

Az újszülött cseperedésének első hónapjai az egyik legcsodálatosabb és legkihívásteljesebb időszak az édesanyák és édesapák életében. Az első 6 hét intenzív élményekkel teli: bőven érnek majd meglepetések és a kimerültség is bekopogtathat. Az alábbiakban bemutatunk 10 olyan dolgot, amit szinte biztosan megtapasztalsz egy újszülöttel az első hat hét folyamán.

  1. Az éjszakai alvás hiánya: Az újszülött babák általában 2-3 óránként esznek, ezért az éjszakai alvás töredezett és alig pár órás lehet. Ez kimerítő lehet, amíg mindketten megtanuljátok, megszokjátok az alvási ciklusokat.

  2. Az első mosoly: Az első 6 hétben először találkozhatsz a kisbabád első mosolyával, ami feledhetetlen pillanat lesz számodra. Ezek a mosolyok általában reflexek, – például egy teli pocak, azaz a jóllakottság érzése is kiválthatja -, de már ekkor is megnyugtató látni a kis arcukon, hiszen mérhetetlen boldogságot sugározhatnak.

  3. Pelenkacsere tökélyre fejlesztve: Hamar megtanulod, hogyan cseréld a pelenkát a leggyorsabban és legkisebb baj nélkül. A gyakorlat teszi a mestert! Érdemes több típussal is próbálkoznod az első pár hónapban, hogy kitapasztald, melyik a legbiztonságosabb és legkényelmesebb a babád számára.

  4. Kissé egyhangú rutin: Fürdetés, etetés, pelenkázás és altatás – nagyjából ezek fogják keretezni a napjaidat, amik, lássuk be, eléggé leszűkítik a lehetőségeidet és kissé egyhangúvá is tehetik a napokat, ha semmi más nem történik. Ettől azonban nem félünk: amint lehet, menjetek levegőre, társaságba, élvezzétek a kisbabás létet is ésszerű korlátokon belül, így nem fognak túl hamar ellaposodni a napok.

  5. Szoptatási, táplálási elakadások, nehézségek: Az első pár hétben sokan küzdenek azzal, hogy rendesen beinduljon a tejük és tudjanak szoptatni. Akkor sem szabad azonban kétségbe esni, ha ez nem, vagy nem megfelelően történik meg, hiszen a tápszerrel táplált babák is ugyanolyan egészségesek és kötődők, mint anyatejes társaik – ezt azért nyomatékosítjuk, mert még mindig túl sok a tévhit a témával kapcsolatban. Ha úgy érzed egyedül vagy, elakadtál a táplálásban, tényleg érdemes szakemberhez fordulni: egy jó laktációs tanácsadó egész biztosan hasznos információkkal lát majd el.

  6. Érzelmi hullámvasút: Az újszülött gondozása során minden érzelmet megtapasztalsz, a boldogságtól és a szeretettől a fáradtságig és az aggodalomig. Fontos, hogy ne feledkezz meg a saját lelki egészségedről, igényeidről sem, hiszen tudod: ha anya jól van, a baba is jól van!

  7. Gyorsan tanulás: Sok új készséget és tudást kell elsajátítanod majd ahhoz, hogy jobban megértsd a kisbabád jelzéseit. A kicsi a maga módján jelezni fogja, mikor éhes, fáradt vagy mikor kényelmetlen neki valami, és te hamar megtanulod majd ezeket a jeleket dekódolni.

  8. Türelem önmagaddal szemben: Az első hetekben, sőt, hónapokban az anyai ösztönök és a bizalom fejlesztése időbe telik. Légy türelmes önmagaddal, és ne hagyd, hogy a kételyek és az aggodalmak elhomályosítsák az élményeidet.

  9. A támogatás fontossága: A baba körüli teendők sok energiát és erőfeszítést igényelnek, ezért ne habozz segítséget kérni a családtagoktól, vagy barátoktól, ha szükséged van rá. Ezt nem csak úgy mondjuk: tényleg jó lesz, ha még az elején megtanulod kérni és elfogadni a segítséget: így kevésbé leszel fáradt, vagy kimerült az első fél évben.

  10. A személyes kapcsolat mélyülése: Az első 6 hét során átélt közös élmények és pillanatok szilárdítják meg az édesanya és a baba közötti kapcsolatot. Az édesanyák és édesapák életének ezen időszakában ugyan sok nehézség is felütheti a fejét, de ha mindent együtt csináltok és ott vagytok egymásnak, a közös megtapasztalás erősítheti a kettőtök közti köteléket is.

Csodás babavárást, még szebb első heteket, hónapokat kívánunk!

Babanet, 2023. november 07.

Forrás: Nyitókép: GettyImages.com

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?