Rendelő

ADHD

Asperger-szindróma

B-vitamin

Bolus adstringens

Brulamycin

CMV vírus

Crohn-betegség

Enterococcus

Fenistil

Gripe Water

Hirschsprung-kór

Kouriles emulzió

Leiden-mutáció

Maalox

Maltofer

Neo-panpur

Recklinghausen-kór

Smecta por

Staphylococcus

Streptococcus

Streptococcus pyogenes

Tamarin

Tobrex

UV szűrés

Vermox

abortusz

Összes címke »

Kérdések-válaszok

Kisfiam 3,5 éves, 13kg, 96cm, igen aktív, izgő-mozgó, érdeklődő. Férjem hazájában él ...

Kisfiam 3,5 éves, 13kg, 96cm, igen aktív, izgő-mozgó, érdeklődő. Férjem hazájában élünk, de minden nyáron és télen 1,5 hónapra hazautazunk. A sok jövés-menés ellenére gyermekem kiegyensúlyozott, nyugott, és ritkán beteg, akkor is csak náthás. Két és fél éves koráig szopott (1 éves kora után persze csak kiegészítésként a "rendes" étel mellé), 3 éves korától szobatiszta. Szerintem eleget eszik, bár kissé válogatós: zöldséget nyersen egyáltalán nem fogad el, a főzelékekről (borsó, bab, krumpli és tök) meg lehet győzni, gyümölcsből pedig csak mazsolát és narancsot fogad el. Sok gyümölcsös joghurtot eszik. Gyakran adok neki kamilla illetve csipkebogyó teát és dobozos narancslevet, valamint gyerek vitamin tablettát. Az aggodalmam az, hogy az elmúlt két évben csak 1-1 kilót hízott, miközben átlagosan havonta 1cm-t nő. Emellett, szobatisztasága óta gondok vannak a széklet gyakoriságával, általában hetente egyszer kakil. Előtte egy-két nappal már látszik, hogy valami készül. Maga a kakilás könnyen megy, a széklet nem kemény vagy száraz, én normális színűnek, mennyiségűnek és állagúnak gondolom. Hasfájásról nem panaszkodik. 
Egy hete szívesen megissza a tejeskávét, ez mintha segítene. A nagymamája állandóan azt mondogatja, a gyerek azért kicsi és azért nem kakil mert férges lehet. Nem tudom miből gondolja ezt, nem igazán tudom, mik ennek a tünetei. Ő arra alapozza "diagnózisát", hogy kisfiam sokat dörgölgeti az orrát (ami szerintem inkább a megfázással van összefüggésben). A posiját viszont egyáltalán nem vakarja. Itt az utcák valóban nagyon szennyesek, de állatokkal nincs kapcsolatunk azon kívül, hogy látjuk őket. Oviba még nem jár. A kérdésem az, hogy valóban van-e alapja a férgességtől való félelemnek, illetve, hogy mi lehet a ritka széklet oka.

Válasz

Kisfia súlya, de magassága is eltér kora átlagától. Ebben az életkorban ez 15.7 kg, és 99 cm. A ritka székletürítésnek oka egyrészt lehet genetikai adottság (családban halmozottan előforduló székrekedés), de sokkal gyakoribb ok a rostanyagot nem megfelelő mennyiségben tartalmazó táplálkozás. Azt hiszem, Önöknél is ez utóbbi a valószínű oka ennek a problémának. Lehetőleg minél több káposztafélét, karfiolt, brokkolit, karalábét, lencsét, körtét, nyáron paradicsomot, szőlőt, barackféléket, szilvát kellene beépíteni a gyermek étrendjébe. Ez utóbbiakat télen akár aszalva is. Érdemes a gyümölcsös joghurtokba müzlit is keverni ½-1 órával fogyasztás előtt. Ha a főzelékek kevésbé mennek, próbáljanak sűrű, zöldségekkel és hússal teli leveseket etetni a gyermekkel. Mivel Ön nem írta meg, hogy hol élnek, a férgesség felmerülésének valószínűségére vonatkozóan válaszolni csak általánosságban tudok. Egyébként is földrajzi elhelyezkedéstől függően különböző típusú férgességek léteznek, ill. az előfordulási gyakoriság változó. Természetesen a tünetek is. Azonban bármely élősdiről is legyen szó, az emésztés - felszívódás romlását, vérszegénységet és a testi fejlődés elégtelenségét okozhatják, amennyiben a fertőzés egy ideje fennáll, és bizonyos mértéket elér. A fertőzés bármely esetben okozhat allergiás és egyéb tüneteket is, mint pl. orrviszketés, bőrkiütés. A helyi irritáció miatt pedig a végbéltáj viszketését. Pontos diagnózist csak a széklet féregpete vizsgálata vagy egyéb laboratóriumi vizsgálat adhat. A bélférgességen kívül egyéb bélben élősködő parazitafertőzés is előfordulhat kisgyermeknél. Ma már ezeket is ki lehet mutatni.

Dr. Gömöri Ágnes



10 hónapos  kisfiam   2 hónapja nem hízott  egy  dkg-ot sem. A házi orvosunk küld ...

10 hónapos  kisfiam   2 hónapja nem hízott  egy  dkg-ot sem. A házi orvosunk küldött vér, vizelet, széklet mintát laborba. Az eredmények negatívak voltak. Pár napja lazább  széklete volt, de jön a foga, gondoltam attól. 2 nappal ezelőtt bélférgeket találtam a pelenkában. A székletminta vizsgálata ezt is kérte. Vermoxot írt a doktornő 4 fél tablettát  adtam be 2nap alatt. Most hasmenése van, minden étkezés után van széklete ami emésztetlen, szinte szagtalan. Hangulata vidám, kiegyensúlyozott. 9 kg a súlya, stagnál. Mi lehet a baj?

Válasz

A székletben talált bélféreg okozhatja, hogy kb. 2 hónapja nem gyarapszik a baba. Hiszen amikor már a féreg ürülését észleljük a  fertőzés már sok hetes. Ez természetesen okozhat felszívódási zavart, súlyállást, székletváltozást. A kisfiú korrekt kezelést kapott, amire feltétlenül szükség van. Komolyabb fertőzés esetén  a terápia közben és után tapasztalhatunk hasmenést, hasfájást, néha allergiás bőrtüneteket. Egyenlőre ún. székletfogó diétán kívül egyéb teendő nincs. Ha a széklet nem rendeződik, a súlygyarapodás nem indul meg gastroenterológiai  (gyomor-bél-emésztési ) kivizsgálás javasolt.   
Dr. Gömöri Ágnes

Újszülött csecsemő közelében hogyan szabad macskát tartani? Nem csak a betegségek szempo ...

Újszülött csecsemő közelében hogyan szabad macskát tartani? Nem csak a betegségek szempontjából érdekel, hanem az is, a cica megtámadhatja a babát, vagy esetleg ráfekszik-e és így okozhat-e kárt?

Válasz

Újszülött és kiscsecsemő közelében háziállatot -főleg lakásban-fokozott higiéniai rendszabályok mellett tanácsos tartani. Az állat lehetőleg ne tartózkodjon, ha lehet be se menjen abba a szobába, ahol a pici lakik, alszik. Az állatok gondozása, etetése után a szülő alaposan mosson kezet. Ügyelni kell arra, hogy az állat a babát nem nyalhassa meg. Az állatok  (kutya, macska) a babának bélférgességet, toxoplasmózist, de akár vírusfertőzéseket adhatnak át. Ebben az időszakban tehát az állatok gyakori, rendszeres állatorvosi felügyelete szükséges. A hiányzó oltásokat, féregirtást még a baba születése előtt fontos elrendezni és ezekre ezután is szigorúan felügyelni kell.  Ha a cicák által is terjesztett toxoplasma fertőzés magzati korban éri a kicsit, annak nagyon súlyos, életre szóló következményei lehetnek.: súlyos látászavar, szív,- vese,- és tüdőbetegség, bőrvérzések, hegek és főleg az agy maradandó sérülése a gyulladás következtében. Ha egy egészséges immunrendszerű baba, vagy kisgyermek fertőződik meg, az lezajolhat szinte felismerhető betegségtünetek nélkül is. Előfordulhat azonban súlyos lefolyású megbetegedés is, amely akár a fenti állapothoz is vezethet. Próbálják tehát cicájukat kiszoktatni abból a helyiségből, ahol a baba tartózkodik. Hogy a cicák hogyan viselik az újszülött érkezését  a családba, hogyan reagálnak erre, esetleg emiatt mennyire válnak támadékonnyá, sajnos nem tudom, nincsen ilyen irányú tapasztalatom. Erre állatorvos tudna válaszolni.
Dr. Gömöri Ágnes
Mindenesetre figyelni kellene a cicára, mert tényleg szeret ráfeküdni a babára, ha kényelmesnek tűnik a dolog. A miénk főleg akkor próbálkozott ezzel, amikor az erkélyen aludt babakocsiban a kicsi. Szerintem nem a baba miatt, hanem, mert a meleg, kényelmes, szélvédett bugyornak nem tudott ellenállni. Szóval: figyeljetek rá, csak ennyi.
Sződy Judit



X
EZT MÁR OLVASTAD?