Rendelő

ADHD

Asperger-szindróma

B-vitamin

Bolus adstringens

Brulamycin

CMV vírus

Crohn-betegség

Enterococcus

Fenistil

Gripe Water

Hirschsprung-kór

Kouriles emulzió

Leiden-mutáció

Maalox

Maltofer

Neo-panpur

Recklinghausen-kór

Smecta por

Staphylococcus

Streptococcus

Streptococcus pyogenes

Tamarin

Tobrex

UV szűrés

Vermox

abortusz

Összes címke »

Kérdések-válaszok

A kislányom 3 éves. Nagyon sokszor volt már mandulagyulladása, ezen az éven szinte egész t ...

A kislányom 3 éves. Nagyon sokszor volt már mandulagyulladása, ezen az éven szinte egész télen hurutos is és piros a torka. Legutóbb egy hónapja lázgörcse volt  (nekem és a férjemnek is volt kiskorunkban) és azóta is egyfolytában 38 fok körüli a testhőmérséklete és piros a torka. Elvittem egy fül-orr-gégészhez, aki azt mondta nagyon gócos és a nyirokcsomói is meg vannak duzzadva. Azt javasolta, hogy injekciózással hozzuk rendbe, mert valamit tenni kell, mivelhogy lázas is és azután góctalanítja. A gyermekorvos ennek ellenére nem látta úgy, hogy injekció kellene, de 4 napja azóta is hőemelkedése van. A vérképe jó és a vizeletében sem találtak semmit. Az Ön véleményét kérném, hogy ilyen korban ennyi mandulagyulladás után javasolná e a góctalanítást (orrmandulája sincs).

Válasz

Azt írja az anyuka, hogy a 3 éves kislánynak sokszor volt már mandulagyulladása, ezen a télen pedig szinte állandóan hurutos volt és piros volt a torka. Fontos lenne azt tudnunk, hogy az egész télen észlelt torokgyulladások közül vajon melyik volt mandulagyulladás. A mandulagyulladás - tüszős - pl. önmagában hurutossággal nem is jár együtt, ha náthás, köhögős a gyerek, társuló fertőzést jelent. A nyirokcsomók bizony bármilyen felsőlégúti gyulladástól megduzzadhatnak, ez nem jelent önmagában mandulagyulladást, vagy gócot. Mindettől függetlenül lehet, hogy van egy beteg mandulája a kislánynak, habár lehet, hogy az orrmandulája is visszanőtt. Tudni kell azonban azt, hogy 4 éves kor alatt csak nagyon indokolt esetben szabad torokmandulát kivenni, mert kiderült, hogy az idegrendszer egy bizonyos sejttípusa itt érik. Egyébként is gyakran említjük, hogy korai mandulaműtétek után a kisbetegek sokkal gyakrabban jelentkeznek köhögéssel, alsó-légúti fertőzésekkel. A jó labor-eredmények is az ellen szólnak, hogy itt komolyan felmerül a góc. 
Ma már nagyon ritkán adunk körzetben injekciós kezelést. Kitűnően felszívódó, széles hatásspektrumú antibiotikumok vannak, amelyek alkalmazása egyre egyszerűbb (napi 1x, 2x szedés). Szinte azt mondhatnám, nincsenek ilyen jó készítmények injekcióban gyógyszertári forgalomban, tehát a kolléga ezt, és a babaleletet mérlegelve döntött az injekció ellen, helyesen. Inkább javasolnék a laborvizsgálatok mellé orr- és torokváladék-vizsgálatot, sőt, a gyakori betegeskedés miatt allergológiai-immunológiai szakvizsgálatot, valamint láztalan állapotban, tünetmentesen egy újabb gyermekgégészeti szakvizsgálatot. Csak ezután dönthetnénk felelősséggel a még fontos torokmandula sorsáról.
Dr. Gömöri Ágnes

9 éves kisfiamnak 1,5 évesen volt egy orr-mandula műtétje. Azóta is sokat volt arcüreg-gyu ...

9 éves kisfiamnak 1,5 évesen volt egy orr-mandula műtétje. Azóta is sokat volt arcüreg-gyulladása, előfordult tüdőgyulladás is. 2 évvel ezelőtt allergiás tüneteket tapasztaltunk nála így május elején, szeme viszketett, bevörösödött, orra eldugult stb. Allergológus csinált nála tesztet, több dolognál is pozitív lett az eredmény. Az idén is volt már arcüreg-gyulladása, elkaptunk influenzát is. 
A múlt hét elején kezdett el panaszkodni, hogy nehezen nyel és úgy érzi, hogy be van dagadva a torka. Elvittem gégészhez, aki megállapította, hogy hatalmasak a mandulái és tele van gennyes tüszőkkel. Azt javasolta, hogy ki kell venni.
Van-e valami gyógyszer vagy természetes anyag amivel ezen lehetne segíteni, hogy a műtétet elkerüljük.
Kisfiam eléggé dundi, lehetséges-e, hogy ezek után még jobban hajlamos lesz a hízásra, mert most is állandó odafigyeléssel tudom az étrendjét tartani és félek, hogy még hízni fog?
Ez a góc okozhatja-e a fent említett allergiáját, a rengeteg felsőlégúti problémáját. Sokat fájlalja a fejét is.

Válasz

A tüszős mandulagyulladást egy gennykeltő baktérium okozza. A betegségre a kisgyermekek fogékonyak. Az ép mandulájúak is. A tüszős mandulagyulladás fájdalommal, nyelési nehézséggel, általában lázzal rossz közérzettel jár. Nemcsak lehet, hanem kötelező is ilyenkor megfelelő antibiotikum megfelelő idejű adása, amitől az aktuális betegség meggyógyul. Érdemes lenne a teljes gyógyulás után bizonyos idővel újra megmutatni gégésznek (lehetőleg gyermek gégésznek) azt a mandulát. Ilyen állapotban lehet biztosan véleményt mondani a műtétről. Egyébként önmagában az, hogy évente 1-2x tüszős mandulagyulladása van egy gyermeknek, nem feltétlenül vezet mandulaműtéthez. A mandula a garatban egy fontos szerv, a védekező, szűrőrendszer része. Allergiás betegeknél a műtétet csak nagyon indokolt esetben ajánljuk, mivel közismert, hogy azután az allergiás tünetek - főleg alsó légútiak - romolhatnak. A gyermek allergiája sajnos egy alkati adottság (örökölt gének) talaján kialakult állapot. Hogy az allergiás tünetek mikor és milyen intenzitással jelentkeznek, ismereteink szerint az adottságokon kívül függenek a csecsemőkori táplálástól, a környezeti hatásoktól, pl. szennyezett városi levegő, nedves, gombás, vagy éppen gondozatlan, poros környezet, pollendús levegő, stb. A góckérdéssel kapcsolatban csak annyit jegyeznék meg, hogy létezik bakteriális allergia is, de ez nem gyakori és nem elsősorban szénanáthás tüneteket okoz. Kisfiánál pozitív eredmények igazolták a tüneteket kiváltó allergéneket. Az allergiás betegek légútjainak nyálkahártyája - főleg a tünetes időszakokban - nem teljes értékű, gyulladt, rajta sokkal könnyebben megtapadnak a vírusok, baktériumok, melyek eredménye lehet a gyakori felső légúti hurutos megbetegedés. A mandulaműtét utáni súlygyarapodás valóban észlelhető időnként, de én azt hiszem, ez relatív dolog. A gyermek végre jó étvágyú lesz, és az egyébként is örökletesen dundibb testalkatúak gömbölyödnek meg. A fejfájásnak az arcüreggyulladáson, erős szénanáthás állapoton kívül számos oka lehet, tehát ha a panasz régóta fennáll, ill. rosszabbodik, kivizsgálást igényel.
Dr. Gömöri Ágnes

X
EZT MÁR OLVASTAD?