Rendelő

ADHD

Asperger-szindróma

B-vitamin

Bolus adstringens

Brulamycin

CMV vírus

Crohn-betegség

Enterococcus

Fenistil

Gripe Water

Hirschsprung-kór

Kouriles emulzió

Leiden-mutáció

Maalox

Maltofer

Neo-panpur

Recklinghausen-kór

Smecta por

Staphylococcus

Streptococcus

Streptococcus pyogenes

Tamarin

Tobrex

UV szűrés

Vermox

abortusz

Összes címke »

Kérdések-válaszok

Kisfiam 15 hónapos, az orvos vérvizsgálat alapján nem tartja kizártnak a lisztérzékenysé ...

Kisfiam 15 hónapos, az orvos vérvizsgálat alapján nem tartja kizártnak a lisztérzékenységet. Önök az egyik válaszukban azt írták, hogy a lisztérzékenység és a cöliákia ugyanaz. Más írásokban és az orvosunk szerint azonban az első kinőhető, a második nem; lisztérzékenységben megjelenik a jellemző ellenanyag a vérben, a másikban csak a biopszia ad biztos diagnózist, mert nincsenek meg ezek az ellenanyagok. Marci fiam elő van jegyezve biopsziára, az eredmény nem tudom mikor érkezik meg, de azért megkérdezem önöket, hogy bár Marci jó pár tünete stimmel a lisztérzékenység tüneteivel, amit a legjellemzőbbnek mondanak, a testsúly növekedésének megállása, illetve rossz közérzet, ezek nem jelentkeztek. Kisfiam 12 kg, vidám, huncut, érdeklődő, kicsit dundi gyerek. Ennek ellenére fennállhat nála ez a betegség? Érdekelne még az is, hogy más betegség tünetei esetleg lehetnek-e a lisztérzékenység tüneteihez hasonlóak?

Válasz

A coeliakia felszívódási zavarok körébe tartozó betegség, melynek lényege a különböző gabonafélékben - búza, rozs, árpa, zab - levő fehérje, a gliadinnal szembeni allergia. Máskén fogalmazva: gluten-szenzitiv enteropathia. 
Tulajdonképpen immun-pathológiai alapú betegség, a bél boholyzata elpusztul, így a felszívó felület csökken. (Esetenként más típusú felszívódási, és táplálék-allergia is, pl. tej-allergia is társulhat hozzá.)A gabonafélékkel, liszttel történő táplálás bevezetése idején, tehát általában a késő csecsemőkorban kezdődnek tünetei: a fejlődés megtorpan, esetleg visszaesik, a gyermekek hasa puffadt, elődomborodó, és ez jellegzetesen eltér az egyébként sovány alkattal, mellkassal illetve orcákkal. A gyermek sápadt, vérszegény, rossz kedvű. A széklet nagy tömegű, bűzös, esetleg zsírfényű.
Laboratóriumi vizsgálatoknál különböző hiányállapot jelei észlelhetők: vérszegénység, vashiány, a vérfehérjék és immunglobulinok csökkent szintje, esetleg egyéb szervi működési zavarok. Ugyancsak elmaradást mutathatnak a csontosodási folyamatok, melyeket röntgen vizsgálattal lehet diagnosztizálni.
Hasonló képpel járhatnak egyéb felszívódási zavarok, anyagcsere betegségek. Ezen kívül bizonyos tüneteiben hasonlíthat egyéb sebészeti, krónikus belgyógyászati betegségekhez.
Diagnosztizálni alapvetően a bél-biopsiával lehet. Nincs két típusú coeliakia.
A vérben levő ellenanyag is adhat alapos gyanút, azonban mivel az egész életre vonatkozó diagnózis ez - még egyszer hangsúlyozom - biopsiával lehet és kell megerősíteni. Természetesen a labor leleteknek illeszkedniük kell a klinikai panaszokkal, tünetekkel.
A megalapozott diagnózis esetén életre szólóan speciális - lisztmentes - diétát kell tartani.
Tehát véleményem szerint bizonyos értelmi zavar lehet az, hogy csupán ellenanyaggal igazolható esetekben a coeliakia gyógyul, míg biopsiával diagnosztizált esetben kell tartós betegségre számítani.
Dr. Péter György  

Kislányom 3éves lesz júniusban. 5 hónapos korában tej és tojás intoleranciát állapítot ...

Kislányom 3éves lesz júniusban. 5 hónapos korában tej és tojás intoleranciát állapítottak meg nála. A tünetei véres széklet és puffadás voltak. Kiderült, hogy van egy csecsemőkori CMV vírusa, de nem tudták egyértelműen megmondani, hogy ez az allergia ettől alakult-e ki, vagy csak úgy jött. Kétéves korától térhettünk vissza a rendes étrendre. De sajnos mostanra megint romlottak az eredményei, ismét kezdhettünk diétázni. Az egyik kérdésem, hogy ennek az allergiának mi köze a CMV vírushoz? A másik, hogy az jó, vagy rossz, hogy a tünetek inkább emésztési jellegűek (véres széklet, puffadás, nagy pocak), a bõrén nem jelentkezik. És hogy fognak rájönni arra, hogy a gyerek már kinőtte, állandó kísérletezéssel - egy ideig diéta, aztán újra próba...- vagy nagyobb korban van valami speciális vizsgálat a vérvételen és a fújásos vizsgálaton kívül. És végül, az érdekelne, hogy száz százalékosan megbízhatom-e az élelmiszereken feltüntetett összetételben?

Válasz

Azt hiszem egyértelmű választ adni arra vonatkozóan, hogy kislánya allergiája és a a csecsemőkorban történ CMV vírus fertőzés között oki kapcsolat lehet-e, senki nem tud. Kell lennie kislányánál egy  un atópiás hajlamnak ami genetikailag meghatározott. Abban, hogy az allergiás betegség mikor és milyen formában jelentkezik az függhet attól hogy az arra hajlamos szervezetben az allergiás reakciók indulását  mikor és mi provokálja. Az allergiás betegségeknél  nincs olyan, hogy jobb, vagy rosszabb, azt a tünetek súlyossága határozza meg. Valamint az is közismert , hogy a különböző típusú allergiás betegségek az élet során egymásba átmehetnek. Levele alapján kislányának nagyon heves allergiás tünetei voltak tejfehérje fogyasztása után. Sajnos ilyen esetekben a diétát  általában több évig is tartani kell,, sőt akár az is előfordulhat, hogy egész életen át csak bizonyos tejtermékeket és azokból is csak bizonyos mennyiséget fog eltűrni a szervezet. Hogy az évek során ez hogy alakul, azt bizony csak kontroll vizsgálatokkal lehet ellenőrizni. Ez nem kísérletezés, hanem a beteg érdekében történő vizsgálat. Mindenkinek az a jó, ha a gyermeket a legkíméletesebben de csak annyira szigorúan diétáztatjuk amennyire szükséges. A vizsgálat felnőtt korban is ugyanúgy történik. Sajnos nem bízhat meg 100%-osan az összetevők feltüntetésében. Előfordulhat, hogy aminek a feltüntetését a a rendelkezések nem írják elő (újabb színezékek, stabilizátorok) az nincs rajta a csomagoláson.
Dr. Gömöri Ágnes



Kislányom 4 éves múlt és a naponta jelentkező hasfájásainak okát keresve tejcukor érzé ...

Kislányom 4 éves múlt és a naponta jelentkező hasfájásainak okát keresve tejcukor érzékenységet állapítottak meg nála. A vérvizsgálat azonban tejfehérje allergiát is kimutatott. Megtudható-e, hogy a tejcukor érzékenysége nem éppen a tejfehérje allergiából ered-e? Az orvosa szerint savanyított tejterméket ehet, de engem nem hagy nyugodni a joghurtban, sajtban levő tejfehérje.

Válasz

A tejcukor "érzékenység" a bélben a tejcukor bontó enzim elégtelen mennyisége, vagy működése miatt alakul ki. A tejfehérje allergia az étel allergiák egyik -kisgyermekkorban leggyakoribb- formája. Mindkettő különböző mértékű, hevességű lehet. A tünetek eszerint változnak enyhétől súlyosig. A tejcukor érzékenység leginkább has puffadást, hasfájást, hasmenést okozhat. A tejallergiának számos megjelenési formája ismeretes: hasfájás, laza székletek, hasmenés akár véres-nyálkás, bőrkiütések, légúti hurutos tünetek stb. Elképzelhető, hogy kifejezett és hosszan tartó hasmenés esetén a bélfal károsodik és ennek következtében kialakul a tejcukor emésztési zavara is. Ez az ok-okozat összefüggés egyértelműen nem bizonyítható, rá csak következtetni lehet. Azonban megfelelő diétával, főleg kisgyermekkorban a tejallergia kinőhető. A vizsgálati eredménytől- az allergia súlyossági fokától- függően ez a diéta szigorúan tejmentes, ill. engedélyez bizonyos mennyiségű erjesztett tejterméket. Ezeknek a tejtermékeknek e fehérjéét bizonyos mennyiségben a tejallergiások /az enyhébb tünetekkel rendelkezők/  jól tűrik. Ezekben a termékekben a tejcukor már jórészt bontva van. A tejmegvonás ideje az eredmények alapján már az első vizsgálatkor valószínűsíthető, és azt a kontrollvizsgálatok eredményei alapján /javulás esetén/ bizonyos időközönként a mennyiségeket fokozatosan növelve visszaadják. Súlyosabb esetekben ezt célszerű intézetben elvégezni.
Dr. Gömöri Ágnes

X
EZT MÁR OLVASTAD?