Rendelő

ADHD

Asperger-szindróma

B-vitamin

Bolus adstringens

Brulamycin

CMV vírus

Crohn-betegség

Enterococcus

Fenistil

Gripe Water

Hirschsprung-kór

Kouriles emulzió

Leiden-mutáció

Maalox

Maltofer

Neo-panpur

Recklinghausen-kór

Smecta por

Staphylococcus

Streptococcus

Streptococcus pyogenes

Tamarin

Tobrex

UV szűrés

Vermox

abortusz

Összes címke »

Kérdések-válaszok

Glutén - igen, nem?

Kedves Doktornő!

Kisbabám 8 hónapos múlt, még anyatejes. Tízórai gyümölcs, ebéd főzelék, uzsonna gyümölcs,vagy főzelék. Igény szerint szopizik.

A glutént bevezettük 7 hónaposan, mert azt mondták, tegyünk így, bár a baba unokatestvérei között van lisztérzékeny.

De szeretnék kész gluténmentes gabonaőrleményeket is adni neki, amiket a receptek szerint tápszerrel, vagy feles tejjel kell elkészíteni. Nappal jókedvű, de nem alszik jól, lehet, hogy éhes éjszaka, bár szopizik, ezért próbálnám ki ezeket. Annyi anyatejem nincs, hogy azt használjam fel a gabonapépekhez, és talán nem is lehet. Mit ajánl, mihez nyúlhatnék. Nem vagyok ismerős a tápszerek, babatejek, tejpépek világában, 6 hónapig csak szopizott.

Nagyon megköszönném a segítségét.

Üdv!
 

Válasz

A gluten 4-6 hónapos korban történő bevezetése újabb kutatások szerint segít megelőzni a lisztérzékenység (coeliakia) kialakulását. Természetesen emellett gluténmentes pépek is bevezethetők. Ha a baba éhesnek tűnik az anyatej mellett naponta 2x főzelék, egyszer gabonapép vagy tejpép, és egyszeri gyümölcs adása ajánlott.

A gyógyszertárakban, élelmiszer boltokban illetve drogériákban ezek életkornak megfelelő pépek kiválaszthatók. A 8 hónapos gyermek részére ajánlható és a háziorvos által receptre is felírható Sinlac illetve Milumil Sinemil pép. A táplálás gyermekére szabott kialakításához kérje védőnő segítségét is.
 

Dr. Kiss Melinda
csecsemő- és gyermekgyógyász, gasztroenterológus

Ismerkedés a gluténnal?

Sziasztok! Egy hozzátáplálásos kérdésem lenne: nemrégiben járt nálam a védőnő, kisebbik lányom most három hónapos. Azt mondta, hogy egy hónap múlva adnom kell a picinek almát és egy kekszet. Anno a nagyobbik lányom 6 hónapos koráig nem kapott mást, csak anyatejet. Nem tudom, hogy miért változott meg ez a rend, miért kell korábban elkezdeni a hozzátáplálást?

Ráadásul Zoé nagyon jól szopizik, és most anyatejes gondom sincsen - hála a görögszénamagnak, szépen gyarapszik. Most 5300 gramm és 62 cm, 3500 grammal született, van, hogy heti 200-250 grammot is gyarapszik. Még vizet sem adok neki, csak anyatejet.

A mozgásával is minden rendben, már fogdossa a tárgyakat, magához húzza, kezét nézegeti, oldalra fordul, jó kedélyű, átalussza az éjszakát is, majdnem egy hónapja.

Nem szeretnék véteni az "előírások" ellen, de kíváncsi vagy, hogy ennek mi az oka? És a napi adag mennyi legyen? Az egy keksz mellett egy gerezdnyi alma?

Andi79

Válasz

Szia Andi79! Mostanában van egy új ajánlás, miszerint 4 hónapos kortól egy icipici glutén adásával elkerülhető a lisztérzékenység kialakulása, ezért ajánlgatja ezt a védőnő.

De igazából, ha jól gyarapodik, szerintem nincs szükség erre és elegendő az anyatej. Ha van bőven tejed, bőven elég lesz hat hónapos korban elkezdeni a próbálgatást, napi egy alkalommal. Először csak frissen préselt almaléből egy kiskanálnyit, aztán reszelt almát.

Ha akarsz neki kekszet is adni, akkor az almalevet pépesítsd meg egy pici keksszel, ez a mennyiség bőven elég ahhoz, hogy a bélrendszere megismerkedjen a gluténnal.

Kisfiam 11 hónapos elmúlt, 3350 g-mal született (56cm volt), most 9100g a súlya. 6 hónaposa ...

Kisfiam 11 hónapos elmúlt, 3350 g-mal született (56cm volt), most 9100g a súlya. 6 hónaposan 8000g volt és eddig 2 olyan hónap volt, amikor egyáltalán nem változott a súlya, volt, hogy egy picit csökkent is. Még mindig szopik 2-3x naponta.
7 hónapos korától vacsorára doktornőnk HUMANA HA pépet irt fel , mert ekkor stagnált a súlya napi 5 szopás mellett is. 9,5 hónapos korában 1 hónapon keresztül hasmenése volt a babának, vizes napi 3-4x-i nagyon bűzöset kakilt. Ekkor kivizsgáltattuk (vér volt a székletében, mást nem találtak, még vashiányt sem) és a HUMANA HA pépről váltottunk Sinlacra, mert azt állapították meg (szerintem nem bizonyítottan), hogy tejallergiát kaphatott a gyerek a tejpéptől. Megnéztem, ez a pép laktózt tartalmaz, de tejport nem. A családban nincs ételallergiás, férjem gyengén szénanáthás, de ez felnőtt korában alakult ki nála és alig észlelhető.
Kérdésem: létezik, hogy HUMANA HA péptől legyen egy gyerek tejallergiás, ha még egyáltalán nem evett tejterméket ezenkívül? Én magam sem viszem túlzásba a tejtermékeket, viszont egyik orvos sem mondta, hogy én ne fogyasszam őket. Sinlac óta egyébként teljesen rendbejött a gyerek, addig is igazán csak a vizes bűzös széklet volt a jele a betegségnek, kicsit fáradékonyabb volt, egy-egy éjszaka nyugtalanabbul aludt. Súlya akkor stagnál, viszont azóta sem kezdett rohamosan nőni. Utóbbi hónapban kb. 200g-ot hizott. 
Másik dolog, hogy kapott párszor 9 hónapos kora után a gyerek kenyérhéjat, kiflicsücsköt, 7 gabonás pehelyből 1-1 kávéskanállal a gyümölcsébe, főzelékébe, de a hasmenés hatására akkor abbahagytam, viszont 1 éves korában szeretném újból bevezetni. Hogyan lehet a lisztes (glutént) ételeket fokozatosan bevezetni? Milyen étrendet, ételeket javasol egy 1 év körüli kisbabának, aki nem ehet tejterméket viszont még 2x szopik naponta? 

Válasz

Hát először is kezdjük a tejallergiával. A "tejallergia" az esetek döntő többségében tejcukor allergia, vagyis laktóz intolerancia. Tehát, a HA péptől igencsak lehet tejallergiás a gyermek. Jó lenne tudni, hogy a tej mely összetevőjére, ha ugyanis a tejcukorra, akkor  - persze orvosi vélemény után - savanyított formában (sajt, túró, joghurt) kaphat tejterméket a gyerkőc, mert ezekben a tejcukor átalakult már. Ha azonban a tej fehérjére érzékeny, akkor valóban tartózkodni kell  mindennemű tejterméktől. (Figyelem, még a párizsiban is lehet tej!!!) A tejallergiát az esetek egy részében ki szokták nőni a gyerekek, ezt időszakos vizsgálatokkal alá kell támasztani, és az étrendjét ennek megfeleloen alakítani.
Véleményem szerint egy 11 hónapos gyerek - ha nincs különösebb ellenjavallat - nyugodtan kaphat kenyérféléket. Nyugodtan adhatsz neki kenyérhéjat, kiflicsücsköt rágcsálni és a főzeléket is sűrítheted liszttel. Kaphat gabonapelyheket és teljes kiörlésű gabonával sűrített gyümölcsöt pl. uzsonnára.
Én nem látom akadályát - a szopás mellet is!- a reggeli bevezetésének és véleményem szerint nyugodtan kaphat kétszer főzeléket. Ezt nem  a dr. véleménye ellen, hanem saját véleményemként mondom. Esetedben főleg egy olyan kisbabáról van szó, aki nem hízékony, úgyhogy nyugodtan próbáld megkínálni reggelivel és vacsorával is!
A reggeli természetesen lehet kenyér felvágottal ( ha tejfehérje-allergiás, akkor nagyon óvatosan, csak Liga, vagy Delma Light margarint és mindig tanulmányozd át, hogy a felvágottban mi van!) Lehet házilag gyártani különböző zöldségkrémeket, vagy húskrémeket, amik biztosan egészségesek, hiszen Te magad csinálod, tudod mi van benne. Az egyik főzelék mindenképpen
húsos legyen, a másik lehet üres is. A húst célszerű pl. úgy elkészíteni, hogy egyben megfőzöl pl egy csirkemellet, jó sok zöldséggel, zöldfűszerekkel, minimális sóval, aztán ledarálod, leturmixolod, jégkockatartóba helyezed és a forró főzelékbe egy vagy két kockát belepottyantasz. Így nem kell állandóan húst főzőcskézned és a főzelék is ehetővé hűl. Aztán adhatsz pecsenyezsíros kenyeret is a lurkónak paradicsommal, paprikával.
Nem kell "eseményt" csinálni az evésből és nem kell mindenáron elhízlalni a gyereket. Ha egyébként jól fejlődik, nem beteg, mozgékony, akkor nincs ok az aggodalomra.
Bátran használd az ízeket, puskázz a bébiételes üvegekről, vegyél babaszakácskönyvet és ne ess kétségbe. Nem minden gyerek tankönyvi példa, ha úgy érzed, nyugodtan eltérhetsz - persze megfelelő kontrollal - a megszokottól.
Makai Kinga

Ön szerint mennyire fontos a kenyér az étkezésben? Rá kell-e szoktatni a kisgyermeket, hogy ken ...

Ön szerint mennyire fontos a kenyér az étkezésben? Rá kell-e szoktatni a kisgyermeket, hogy kenyeret egyen a levesekhez, vagy egyes főfogásokhoz, csak azért, mert mi úgy szoktuk meg? A kisfiam most 2 éves 8 hónapos, es sok mindenhez nem igényli, hogy kenyeret adjak, jóízűen megeszi az ételt anélkül is. De édesanyám sokszor rám szól, hogy adjak kenyeret is a gyereknek, pl. a töltött káposzta, vagy a krumplileves mellé. Amúgy nem hiányzik a kenyér az étrendjéből, hiszen sokszor szendvicset reggelizünk, es van olyan is, hogy megeszi az üres kenyeret, mert azt kívánta meg. Ön szerint mi a helyes?

Válasz

Az, hogy minden mellé kenyeret eszünk, inkább megszokás. Kenyeret csak ahhoz kell enni, amihez jól esik. Nagyanyáink idejében, amikor még a gyerekek egész nap az utcán-udvaron szaladgáltak, a szüleik jobbára mezőgazdasági munkát végeztek, indokolt volt, hogy az ebéd mindegyik fogásához kenyeret ettek. Manapság a mozgásszegénység miatt - a gyerek is ebbe nő bele, 6-8 órát az iskolapadban fog tölteni, aztán jön még a lecke - nem javaslom azt, hogy ahogy Ön fogalmaz, rászoktassuk a gyereket a kenyérre. Nem kell rátukmálni, ha nem akar enni, és különösebben tiltani sem kell. Egy ilyen korú gyerek sokkal jobban érzi, hogy mit kell ennie, mire van szüksége, mint azt gondolnánk. Pl. ha nem kér vajat a kenyérre, ne erőltessük, csak mert mi úgy esszük mindig. Az a fontos, hogy azt szokja meg, hogy ebédidőben kell enni, és nem napközben, étkezések között nassolgatni.

Ebédidőben kerüljön az asztalra a kenyérkosár, és ha úgy gondolja, venni fog belőle, hiszen pl .a töltött káposzta és egyéb nehéz étel megemésztését segíti.

A szénhidrát tartalmú főtt ételekhez: krumplileves, galuska, tészta, stb., nem javaslom, hiszen csak fölös kalória. Ha pedig egyéb étkezésre kenyeret fogyasztanak, ismertessenek meg a gyerkőccel többféle kenyeret: magvasat, korpásat, burgonyásat, rozskenyeret, ezek ugyanis a fehér kenyérrel szemben nagyban hozzájárulnak a napi B-vitamin és ásványi anyag bevitelhez, és sokkal kevésbé hizlalnak, mint fehér társaik. A kenyér még mindig alapélelmiszerünk, így naponta 2-3x nyugodtan lehet fogyasztani. Mennyiségét csak fogyókúra esetén kell csökkenteni.

Zsibrita - Zámbori Zita



X
EZT MÁR OLVASTAD?