Rendelő

ADHD

Asperger-szindróma

B-vitamin

Bolus adstringens

Brulamycin

CMV vírus

Crohn-betegség

Enterococcus

Fenistil

Gripe Water

Hirschsprung-kór

Kouriles emulzió

Leiden-mutáció

Maalox

Maltofer

Neo-panpur

Recklinghausen-kór

Smecta por

Staphylococcus

Streptococcus

Streptococcus pyogenes

Tamarin

Tobrex

UV szűrés

Vermox

abortusz

Összes címke »

Kérdések-válaszok

Szeretném megkérdezni, hogy egy anya szervezetében jelenlevő, ajakherpszt okozó vírus a sz ...

Szeretném megkérdezni, hogy egy anya szervezetében jelenlevő, ajakherpszt okozó vírus a szoptatás időtartama alatt, az anyatejjel átjut-e a baba szervezetébe, vagy már eleve úgy születik ilyenkor a baba, hogy "megörökölte" az anyukától ezt a (hajlamot?) vírust ?

Válasz

Nem kizárt, hogy az ajak herpesz megjelenésekor, különösen, ha az egyén kimerült, menstruál, lázas betegség is megjelenik, vagy valamilyen trauma éri, vírus kerül a keringésbe, onnan pedig bekerülhet az anyatejbe. Ennek azonban borzasztó kicsi a valószínűsége, tehát a szoptató herpeszes anyát a szoptatástól nem tiltjuk el. Fontos azonban a száj és bőrsebek fedése, ezek kézzel való érintésének kerülése, mert fertőzés előfordulhat a fertőző nedvvel való érintkezés során. Még kis kiterjedésű övsömör esetében sem választjuk el a babát, csak akkor, ha az nagy kiterjedésű, és ezért az anyának vírus ellenes gyógyszert kell szednie. Ez utóbbi az anyatejbe biztosan átmegy. Az ajak herpesz vírusát nem örökli meg a baba. Ezt a herpeszt a herpesz vírus -1 típusa okozza. A nemi szervek herpeszes fertőzését a herpesz vírus -2 típusa okozza. Ez utóbbi sajnos már méhen belül megfertőzheti a babát, vagy a szülés során. Ilyen esetekben a babán a fertőzés tünetei - bőr, szem, idegrendszer, máj - hamarosan megjelennek. Szervezetükből ilyenkor a vírus, ill. az ellenanyagok röviddel a szülés után kimutathatók.
Dr. Gömöri Ágnes



Immunrendszerem gyengülésekor, esetleg stressz hatására gyakran kijön a számon a herpe ...

Immunrendszerem gyengülésekor, esetleg stressz hatására gyakran kijön a számon a herpesz. Alapállapotban évente 2-3 alkalommal, a terhesség alatt szinte folyamatosan, a szoptatáskor pedig az első 2 hétben 3 különböző helyen jelent meg a szájszélen. A hegesedésig szájmaszkban szoptattam. A babám már 4 hetes és még nem mertem megpuszilni, mert nagyon félek, hogy elkapja tőlem a vírust. Mennyire kell vigyáznom?
Azt hozzá kell tennem, hogy az édesanyámnak is ez volt a problémája kamaszkora óta és a terhesség, szoptatás alatt is. Ennek ellenére én a herpeszt gyerekkoromban nem kaptam el tőle, ez csak 16 éves koromtól jelentkezett. Neki viszont idősebb korában szinte teljesen eltűnt, nem is tudtam róla, hogy volt ilyen problémája. Igaz-e, hogy a herpesz, hasonlóan az övsömörhöz a bárányhimlő következménye?

Válasz

Kezdem a végénél: az övsömör valóban a már korábban lezajlott bárányhimlő sajátságos visszatérése, újabb megnyilvánulása. Klinikai megjelenésükben teljesen eltérnek: a bárányhimlő testszerte jelentkező hólyagos kiütéssel jár, míg az övsömört egy ideg lefutása mentén megjelenő apró, kissé érdesebb tapintatú, de mégis hólyagos jellegű kiütések jellemzik. Az érintett terület fájdalmas. E megjelenésnek az a magyarázata, hogy a bárányhimlő vírusa egy-egy idegdúcban megbúvik, majd bizonyos ingerekre reaktiválódik.
A herpes más eredetű és jellegű betegség. A herpes vírusa nem azonos a bárányhimlőt okozó vírussal, bár egy vírus-családba tartoznak. A bárányhimlőt az úgynevezett VZV vírus okozza, míg a herpest a HSV 1 jelű vírus.
Kérdése első részét illetően: az ajak herpesének kórokozója nem kívülről, hanem sokkal inkább belülről ered. Mintegy reaktiválódik az arra hajlamos egyénben, tehát van olyan ember, akinek többször van ilyen betegsége, míg másoknak sohasem.
Én azt gondolom, nyugodtan megpuszilhatja gyermekét - pláne, ha a bőrelváltozások már beszáradóban vannak.
Dr. Péter György

Most olvastam a 10 hónapos herpeszvírussal fertőződött kisfiúról, aki agyvelőgyulladást ...

Most olvastam a 10 hónapos herpeszvírussal fertőződött kisfiúról, aki agyvelőgyulladást kapott. azt kérdezem, mitől alakul ki ebből a vírusfertőzésből agyvelőgyulladás? Nekem is gyakran van herpesz a számon, ezt a lányom (8 hónapos) elkaphatja-e? Ha igen, hogyan lehet kivédeni, hogy nehogy súlyossá váljon?

Válasz

Vannak egyének, akik hajlamosak visszatérő (ajak) herpes fertőzésekre. (Ezeket ún. herpes simplex fertőzésekként tartjuk számon.) Emögött alapvetően alkati tényezők állnak. Az érintett egyénben a vírusok nem pusztulnak el, perzisztálnak és így a fertőzés reaktiválódhat.
Elvileg szoros kontaktus - a friss bőrelváltozásban megtelepedő vírusok által - lehetséges a fertőzés átvitele. Ugyanakkor előre megmondani, hogy kiben - és milyen körülmények között - okoz az adott vírus komolyabb megbetegedést, azt nem lehet.
Ugyanakkor a tapasztalatok szerint az ismétlődő herpesek nem járnak együtt a generalizált, súlyosabb fertőzések magasabb számával - ebbe tartozik az idegrendszeri érintettség - így  a két fajta fertőzés között direkt összefüggés nem figyelhető meg.
Természetesen javaslom a megfelelő higiénés szabályok betartását. A herpest lehet helyileg - vírus elleni kenőcsökkel - kezelni, illetve gyakori visszaeséseknél vannak próbálkozások gyógyszeres kezeléssel is. 
A Herpes vírus okozta agyvelő-gyulladás sajnos jól ismert (?) fertőző megbetegedés, illetve klinikai tünetegyüttes. Azt, hogy ki és miért kapja el, annak magyarázata nem ismert. Bizonyára szerepet játszik a kórokozó több tulajdonsága - megbetegítő képessége (azaz szakmai nyelve virulenciája) - valamint a fertőzés intenzitása stb. Másik oldalról pedig az érintett egyén esetleges alapbetegsége, előzetes betegségei, védekező készsége, illetve mindezen tényezők egymáshoz viszonyított aránya. Tehát egy betegség kialakulásában több, minden momentumában ma még nem teljesen tisztázott, valamint biztosan nem értelmezhető, egyértelműen nem körülírható tényező játszik szerepet. Egyébként ma már van lehetőség a betegség gyógyszeres kezelésre, és ha az időben elkezdődik, természetesen kiegészítve egyéb terápiás metódusokkal, van esély - jóllehet több esetben maradványtünetekkel való - gyógyulásra. Mindezekkel együtt még most is az igen súlyos  központi idegrendszeri fertőzések között tartjuk számon.
Az a kérdése, hogy mivel előzhető meg a fertőzés súlyosabb válása, vélhetően az említett idegrendszeri megbetegedésre vonatkozik. Nos, sajnos erre egyértelmű biztosítékot adni nem lehet. De hangsúlyoznám, az ajak-herpes előfordulása még nem egyenlő az idegrendszer fertőződésével. 
Egyébként megemlíteném, hogy fiatal csecsemőben ritkábban jelentkezik - egyébként ép immunitás esetén -  a felületes herpeses fertőzés. Ugyanakkor viszont sajnos az is tény, hogy ez a korosztály fogékony a Herpes okozta agyvelő-gyulladásra.
Ezeken kívül még több vírus - és persze egyéb kórokozó is - okozhat agyvelő-gyulladást. Sokszor ezek nem is igen súlyos klinikai tünetekkel zajlanak, és szerencsére sok esetben spontán gyógyulnak. Azonban ez esetek egy részében is lehet számolni maradványtünetekkel: fejfájás, halláscsökkenés, szemészeti elváltozás, idegrendszeri károsodás, görcsök, magatartás zavarok, a szellemi teljesítmény visszaesése stb.
Dr. Péter György

A herpesz vírus meddig /korosztály/ veszélyes a babákra, ha elkapják. Mint olvastam idegren ...

A herpesz vírus meddig /korosztály/ veszélyes a babákra, ha elkapják. Mint olvastam idegrendszeri károsodáshoz vezethet kicsiknél. 
Egy éves most a kislányom, és nekem kijött a számon egy igen csúnya, és fájdalmas herpesz. Természetesen a higiéniát többszörösére növeltem most és próbálom a lehető legjobban kizárni a fertőzés lehetőségét.....
Ha netán mégis elkapná, ugyanúgy jelentkezik náluk, szájukon, vagy esetleg lázzal?

Válasz

A herpeszvírus fertőzés embernél igen gyakran előforduló fertőzés. Érintheti a bőrt, a nyálkahártyákat, a szemet, a központi idegrendszert és a nemi szerveket. Néha súlyos, egész szervezetet érintő fertőzést is okozhat. 
Két törzse van, HUS 1, amely általában a bőrt és a nyálkahártyát betegíti meg és a HUS 2, amely elsősorban a nemi szerveket érinti. A fertőzésnek két formája lehet. 
1: elsődleges fertőzés: amikor a fogékony szervezet először találkozik a vírussal. Ekkor legtöbbször észleljük a tüneteket vagy csak helyi felületes elváltozásokat. Újszülöttekben és alultáplált csecsemőkben azonban súlyos, egész szervezetet érintő betegség alakulhat ki. A fertőzés után megjelennek a szervezetben a védekezést biztosító antitestek. 
2: a visszatérő herpeszes elváltozások már az immunis szervezetben jelennek meg, amely a tünetmentes fertőzés fellobbanását jelenti. Ezt kiválthatja hideg, kimerülés, betegségek, UV fény, stress, menstruáció. Ebben az esetben tehát szinte mindig helyi tüneteket észlelnek. A lappangási ideje a fertőzésnek 2-12 nap. A fertőzés terjedését 2 tényező befolyásolja, szoros testi érintkezés és trauma (hámhiány). A fertőzés után a fertőzöttek tünetmentesen üríthetik a vírust. A fertőzés tünetei lehetnek: ajakherpesz, bőrön herpeszes hólyagok bárhol, heveny fertőző száj- és ínygyulladás, okozhat szemelváltozásokat is a vírus. Jól ismert, főleg felnőtteket érintő nemi szerveken hólyagos elváltozásokat okozó herpesz, ill. bármely korosztályban, de szerencsére ritkán kialakuló agyhártya-agyvelőgyulladás. Hogy éppen hol és milyen formában jelentkezik a fertőzés, tehát függ a fertőzés behatolási helyétől (sérülések!), a gyermek aktuális immunállapotától és életkorától. Fontos tehát a fokozott óvatosság, ha a csecsemőt gondozó felnőtt ajakherpeszben szenved, ezzel csökkentheti a fertőzés átvitelének lehetőségét. Szerencsére kislánya már 1 éves, így ha netalán mégis fertőződne, az feltehetően csak helyi tüneteket okozna.
Dr. Gömöri Ágnes

Kislányomnak száj körüli ekcémája van több, mint egy éve, amit bőrgyógyász által fel ...

Kislányomnak száj körüli ekcémája van több, mint egy éve, amit bőrgyógyász által felírt szteroidmentes kenőcs mellett Locoid lipocream-mel is kezelünk. Amikor a testvére bárányhimlős lett, azonnal abbahagytuk a szteroidos kezelést, és csak a zsírozó készítményt alkalmaztuk. Két héttel később rajta is kijött a bárányhimlő, méghozzá borzasztó csúnyán, különösen az arcán. Sokkal-sokkal több kiütés van az állán, az arcán, mint a testvérének (vagy mint bárkinek, akit eddig láttam...). Kérdésem, hogy okozhatja-e ezt a két hete abbahagyott szteroid, és hogy lesz-e hegesedés vagy egyéb probléma.

Válasz

A bárányhimlőt a herpesvirus varicellae okozza. Régóta közismert, hogy az ekcémás betegeknél a herpesz vírus okozta fertőzések sokkal súlyosabban, csúnya, intenzív bőrjelenségekkel zajlanak. Vonatkozik ez a bárányhimlőre, de az ajakszélen kiinduló herpeszre is, amely rossz esetben nagy területre is ráterjedhet. Ennek okára csak feltételezések vannak, ugyanúgy, mint az ekcéma okára, mechanizmusára vonatkozóan. Sok esetben az is megfigyelhető, hogy az ekcémás bőrelváltozásokkal érintett bőrfelületen a legcsúnyábbak az elváltozások. Az is ismert tény, hogy azoknál a kisgyermekeknél, akik olyan betegségben szenvednek, amely az immunrendszerüket érinti, pl. leukémia, immunhiányos állapotok, vagy szteroidot, ill. un cytostaticumot kapnak alapbetegségük miatt, amelyek az immunrendszert gyengítik, a betegség súlyos lefolyású, akár végzetes lehet. Ezért ezek a gyermekek ma már védőoltásban részesülnek. Az Önök által használt és időközben abbahagyott krém nem jut át mélyen a bőr mélyebb rétegeibe, általános immunreakciót fékező hatása pedig kis területen kis mennyiségben használva szintén nem valószínű. Az elváltozások után hegesedés akkor marad, ha azok viszonylag mélyen érintették a bőrt (bőr alatti kötőszövet) a pörkösödés közben, ill. a pörkök idő előtt leválnak vakaródzás, ill. ledörzsölés folytán (éjszaka). Fontos tehát a viszketéscsillapítás, a körmök rövidre vágása, ha a gyermek tűri, akár éjszakára kesztyű használata. Ha egy-egy elváltozás nagy, körülötte gyulladásos udvar alakul ki, mutassák meg a kicsit szakorvosnak. Ha a pörk leválása után mégis heg mutatkozna, lehetőség van annak kezelésére (kenőcs), amelyet időben alkalmazva jó eredmény érhető el.
Dr. Gömöri Ágnes

Az érdekelne, mennyi a lefolyási ideje a bárányhimlőnek egy 5,5 éves gyereknél?
...

Az érdekelne, mennyi a lefolyási ideje a bárányhimlőnek egy 5,5 éves gyereknél?

Válasz

A bárányhimlőt a herpesz vírusok családjába tartozó vírus okozza. Fertőző gyermekbetegség, a betegek 90%-a 10 éven aluli. Az óvodás korcsoport viseli talán a legkönnyebben, náluk az esetek túlnyomó többségében még látványos bőrtünetek mellett is alig van láz, a közérzetüket a betegség lényegesen nem befolyásolja. A lappangási idő 11-21 nap. A bágyadtság, láz, rossz közérzet 1 nappal a kiütések megjelenése előtt már észlelhető. Ezután a kiütések (hólyagosak!) kb. 4-5 napig folyamatosan jelennek meg a bőrön. A hajas fejbőrön szinte mindig, a szájban is gyakran. Ez alatt az idő alatt a lappangási idő tünetei továbbra is fennállnak. Ezután a hólyagok elkezdenek beszáradni, a hőemelkedés, láz megszűnik, ha a betegség szövődménymentesen zajlik. A gyermek teljesen jól van, legfeljebb gyógyuló sebei viszketnek. A teljes gyógyulás az összes pörk leesésekor történik meg. Hogy ez a 10. nap, vagy akár a 20., az függ attól, hogy az első napokban mennyi és milyen nagy (és viszonylag mély) bőrelváltozás keletkezett a gyermek testén.
Dr. Gömöri Ágnes

Kisfiam 6 hónapos és az arcán (nem az ajkán) megjelentek a herpesz vírusra utaló jellegzete ...

Kisfiam 6 hónapos és az arcán (nem az ajkán) megjelentek a herpesz vírusra utaló jellegzetes hólyagok, először az egyik oldalán, ami elmúlt, de most megint megjelent a másik oldalán is. A kérdésem az lenne, hogy mivel tudom a leghatásosabban kezelni, használhatom e a zovirax kenőcsöt, mennyire hatékony a bioptron lámpa, belsőleg kezelhető-e, és a későbbikben ez az idegrendszeri fejlődésére hatással van e, vagy csak az újszülött babáknál veszélyes.. Valószínűleg az édesapjától kapta el.

Válasz

Hólyagos, vagy hólyagosnak tűnő bőrelváltozások esetén ajánlatos a kisgyermeket szakorvosnak megmutatni. Előfordulhat ui., hogy nem is herpeszes hólyagcsák ezek, hanem egy bakteriális fertőzés okozta bőrelváltozás, amely nem megfelelően kezelve akár komoly belső szervi következményekkel is járhat. Amennyiben azonban valóban a Herpes vírus 1-es törzs által okozott fertőzésről van szó, az elváltozások kezelhetők az említett kenőccsel, habár az igazán akkor hatékony, ha az éppen kialakuló elváltozásokat már kezelik. Ez a kenőcs már csecsemőkorban is alkalmazható, sőt még szájon át is adható un. szuszpenzió formájában. Ezt azonban csak akkor rendeli a szakorvos, ha a bőrelváltozások kiterjedtek, vagy rövid időn belül gyakran jelentkeznek. Idegrendszeri tüneteket, ill. fertőzést csak újszülötteknél és rosszul táplált, sorvadt csecsemőknél okoz, sokszor bőrtünetek nélkül.
Dr. Gömöri Ágnes



Hatéves gyermek száj herpeszét hogyan lehet gyógyítani ? És hol?
...

Hatéves gyermek száj herpeszét hogyan lehet gyógyítani ? És hol?

Válasz

Az ajkak ill. a szájnyálkahártya herpeszes fertőzését a Herpeszvírus-1-es típusa okozza. Lappangási idő: 2-12 nap. A fertőzés könnyebben kialakul hámhiányos állapotokban (fogzás, szájnyálkahártya sérülés). Az előző fertőzés bekövetkezése után az egyének általában vírushordozók maradnak, és némelyiküknél bizonyos időközönként újra megjelennek a herpeszes hólyagok. Ezt provokálhatja erős napfény, kimerülés, lázas állapot vagy egyéb vírusfertőzés, ill. felnőtt nőkben a menstruáció. A hólyagokat helyileg is lehet és érdemes kezelni, erre többféle kenőcs létezik a patikákban. Jó hatású az éppen viszkető felületre (hólyag még nincs!) jégkocka ráhelyezése. Elérhető ma már vírusellenes kenőcs is, habár mindezek használata akkor eredményes, ha az éppen kialakuló elváltozásokat kezelik vele. Gyakran visszatérő és kiterjedt elváltozások esetén gyógyszeres kezelésre is mód van. Ez állhat a gyermek szervezetének vírusokkal szembeni védekezésének erősítéséből, másrészt magának a vírusellenes szernek az adagolásából. Ma már nem is egyféle, akár már 6 éves kortól adható gyógyszer van. Természetesen ezek vénykötelesek, az adagolás idejét és dózisát a kezelőorvos határozza meg. Keressenek fel gyermekgyógyász vagy bőrgyógyász szakorvost.
Dr. Gömöri Ágnes

X
EZT MÁR OLVASTAD?