Kisfiam négy éves. Dongalábbal született. Mint tartósan fogyatékos gyermek, folyamatos otthoni kezelést igényel (elektródás kezelés, speciális torna, stb.). Feleségem a tartósan fogyatékos gyermekre tekintettel GYES-en van. Szeretnénk a gyermeket közösséghez szoktatni, azaz óvodába járatni. Rendelkezünk gyermek-pszichologusi véleménnyel, mely szerint óvodai elhelyezése ilyen szempontból indokolt és kivánatos. Azonban a helyi, falusi óvodában nincsen hely, és mivel feleségem GYES-en van, kérelmünket - 4 órás óvodai elhelyezésre - elutasitották. Kérdésem: - A pszichologus véleménye alapján jár-e az max. 4 órás õvodai elhelyezés? - Ha feleségem GYES mellett dolgozna 4/8 órát (rendelkezne munkátatói igazolással), járna-e a gyermeknek az elhelyezés? A gyereket csak akkor fogják felvenni a körzeti óvodájába, ha kötelelezõ (minden egyéb eseteben - amennyiben az óvodának mérlegelési lehetõsége van - helyhiány miatt el fogják utasitani felvételi kérelmünket ).
Válasz
Tisztelt Levélíró!
A közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. Törvény 24 § (3) bekezdése értelmében az óvoda csak abban az évben köteles a nevelési év kezdõ napjától napi négy órában a gyermeket felvenni, amelyben az betölti az ötödik életévét.
Ha azonban a gyermeket a tanulási képességeket vizsgáló szakértõi és rehabilitációs bizottság úgynevezett „sajátos nevelési igényûnek” minõsíti és a szóban forgó óvodát kijelöli a habilitációs és rehabilitációs feladatok ellátására, akkor értelemszerûen köteles az intézmény a gyermeket ellátni.
Más esetben az óvoda vezetõje dönt a felvétel kérdésében. Ha az óvoda vezetõ döntését a szülõ kifogásolja, akkor az intézmény fenntartójához (ami általában az önkormányzatot jelenti) fordulhat jogorvoslatért.