Kérdések-válaszok
Ezek után megpróbálom pontosan leírni, hogyan jelentkezett nála az ekcema. Kb. egy hónapos volt, mikor a halántékán majd a nyakán piros foltok jelentek meg. Én nem tudtam mi lehet. Először arra gyanakodtam, hogy a hajlatokat ( dundi baba volt, a nyaka alig látszott a tokáktól ) nem töröltem ki rendesen. Elkezdtem hintőporozni. Ezután a kéz illetve a láb hajlataiban is megjelentek a piros foltok. Tovább hintőporoztam. Erre az egész teste kiütéses lett. Ekkor mentünk orvoshoz.
Ő nem mondta azonnal, hogy ekcéma. Olajos fürdőt irt elő és mandulaolajos kenőcsöt (nagyon száraznak találta a bőrét). Nagyon lassan el kezdett javulni. Az igazi javulás (szerintem) a szoptatás befejezése után jött. 4 hónapos koráig szopott. Az étrendjét én állítottam össze. A doktorunk csak annyit mondott, hogy jó, hogy HA a tápszert választottam. Azt tudom, hogy nincs oda a tápszer ízéért. Ezen kívül vigyázzak még a citrusfélékkel.
Persze, megkérdeztem, nem lehet-e megállapítani, hogy mire allergiás. Azt válaszolta, még túl kicsi, hogy kísérletezgessünk ( lassan 9 hónapos). Étrendjét úgy próbálom összeállítani, hogy olyan ételeket adok, amik kevésbé allergizálhatják.
Bőrének mostani állapota: A hajlatokban időnként még most is megjelennek a vörös foltok. Ahogy elkezd gyógyulni, száraz lesz. Ilyenkor bekenem mandulaolajos krémmel ( Excipial). Minden nap olajos fürdőben fürösztöm. Nem tudom mire allergiás. Viszont ha nem tejre, akkor vétek lenne kihagyni majd az étrendjéből. Ön szerint érdemes lenne-e kipróbálni egy nem HA tápszert?
Válasz
A lakosság körében igen gyakoriak az allergiás bőrpanaszok. Eléri a 20%-ot is. Országonként és koronként változik. Csecsemőkorban nem szeretjük használni az ekzema szót. Helyesebb az úgynevezett atópiás dermatitis (atópiás bőrgyulladás) szót használni. Ez más mint a felnőttkorban észlelt, mondjuk a kézen jelentkező ekzema. Teljesen más reakciók és szövettani leletek jellemzik.
Az atópiás dermatitis veleszületett hajlamon alapuló és a kezelések ellenére vissza-visszatérő bőrbetegség. Csak igen ritkán lehet egyértelmű allergizáló anyagot kimutatni. Minél fiatalabb a csecsemő annál nehezebben működnek az allergia tesztek, de azért érdemes elvégezni egy-két vérvételes vizsgálatot, amely már jelezheti, ha nem is specifikusan, a szervezet allergizálhatóságát.
Pld. az "Immunglobulin E" szint magas értéke megerősíthet minket az atópia diagnózisban. Ilyenkor feltétlenül szájon keresztüli rendszeres gyógyszeres kezelésben kell részesíteni a gyermeket. A szakma jelenlegi álláspontja az, hogy ezt a kezelést, ha a bőrtünetek az egész testen jelentkeznek, már pár hónapos korban is el kell kezdeni. Így esetleg megelőzhető a betegség további terjedése aszthma vagy felnőttkori ekzema, stb. irányába.
Az anyatej nem allergizál. Ha a tünetek még "csak anyatejes" időben jelentkeztek, a betegség belsőleg ered, nem a tehéntejtől. Öröklött tényezők szerepe ilyenkor nagy. (Van-e, volt-e a családban hasonló betegség, ekzema, asthma?)
Azt javaslom, hogy a tehéntejmentes tápszerrel való táplálást mindenképpen folytassa és vegye fel a kapcsolatot egy allergológus-gyermekgyógyásszal.
Dr. Varga László