Rendelő

ADHD

Asperger-szindróma

B-vitamin

Bolus adstringens

Brulamycin

CMV vírus

Crohn-betegség

Enterococcus

Fenistil

Gripe Water

Hirschsprung-kór

Kouriles emulzió

Leiden-mutáció

Maalox

Maltofer

Neo-panpur

Recklinghausen-kór

Smecta por

Staphylococcus

Streptococcus

Streptococcus pyogenes

Tamarin

Tobrex

UV szűrés

Vermox

abortusz

Összes címke »

Kérdések-válaszok

Kisfiam 28 hónapos. Súlya 14 kg, magassága 97 cm. Az étvágya jó. Kiegyensúlyozottan táplálkozik, sok gyümölcsöt, főzeléket, zöldséget és mindenféle húst is szívesen, jó étvággyal fogyaszt, ennek ellenére kifejezetten sovány, már 4 hónapja nem hízott, csak nőtt 2 cm-t. Széklete mindennap van, időnként kétszer is egy nap. Kb. egy hónapja időnként hasfájásra panaszkodik. Családi hátterünk rendezett és kiegyensúlyozott. Kisfiam nyugodt, kedves, kiegyensúlyozott, tehát úgy gondolom nem pszichés eredetű a hasfájása. A kérdésem az lenne, hogy az elégtelen súlygyarapodásnak és a hasfájásnak lehet-e szervi eredetű oka?

Válasz

A közölt súly és hosszúság adatok alapján megállapítható, hogy gyermeke átlagos súlyú, de lényegesen magasabb. Ezért vékony a gyermek. Ne feledjük, ez is soványság! Megnyugtatom, hogy 90%-ban alkati, örökletes tényezők vannak a háttérben. Nem ismerem Önt és a férjét. Feltételezem, hogy magas, vékony szülők. Ha nem így lenne sem kell aggódni, hisz a fejlődése rendben van a gyermeknek.
A betegségek közül anyagcsere és táplálkozási/felszívódási zavarok a leggyakoribbak. Amennyiben felszívódási problémák állnak fenn, egyszerű vizsgálattal a "széklet emésztettségi vizsgálattal" tájékozódhatunk. Ehhez orvosi beutaló szükséges.
Otthon is megfigyelhetjük a székletet. ( Felismerünk-e benne emésztetlen étel darabkákat?)
A napi kétszeri székletürítés nem probléma. Lényeg, hogy a széklet rendes keménységű legyen.
Vérszegénység tünetei észlelhetők-e ? (sápadt bőr, feltűnő fáradékonyság, aluszékonyság, stb......) Ha igen ne késlekedjünk felvenni a kapcsolatot a gyermekszakorvossal.
A hasfájás gyakori gyermekkori panasz, a súly fejlődés két éves kor felett pedig lassabb, mint előtte, de sajnos a lassú fejlődést kiváltó betegségek jelei is lehetnek.
Dr. Varga László



X
EZT MÁR OLVASTAD?