Rendelő

ADHD

Asperger-szindróma

B-vitamin

Bolus adstringens

Brulamycin

CMV vírus

Crohn-betegség

Enterococcus

Fenistil

Gripe Water

Hirschsprung-kór

Kouriles emulzió

Leiden-mutáció

Maalox

Maltofer

Neo-panpur

Recklinghausen-kór

Smecta por

Staphylococcus

Streptococcus

Streptococcus pyogenes

Tamarin

Tobrex

UV szűrés

Vermox

abortusz

Összes címke »

Kérdések-válaszok


Kislányom 20 hetes, s születése óta szinte mindig nyitva van a szája, alvás kö ...


Kislányom 20 hetes, s születése óta szinte mindig nyitva van a szája, alvás közben és ébre is. Láttam már néha néhány másodpercig csukva is, de az nagy ritkaság. Kb azóta szörcsög, kicsit váladékos az orra, köhécsel is, volt már erosen náthás is. Szopás közben ez nem zavarja, rendesen, jól szopott mindig.
Lehet ez a szörcsögés az oka, vagy a nyelve nem fér el a szájüregében? Mindenkinek ez az elso kérdése, miért van kinn mindig a nyelve. Egyáltalán becsukja valaha?

Válasz


Vannak olyan kromoszóma rendellenességek, anyagcsere, ill. hormonális betegségek, valamint a nyelv keringésének zavara, tumora, amikor a nyelv nagy, nem fér a gyermek szájába. Ezek azonban általában egyéb tünetekkel is járnak, ill. látszik a nyelven annak megbetegedése. Csecsemo és kisgyermekkorban azonban mindezektol függetlenül is viszonylag gyakran látunk tátott szájú, esetleg nyelvét kissé kilógató gyermeket. Ennek oka leggyakrabban az akadályozott orrlégzés, amit piciknél elsosorban a megnagyobbodott orrmandula okoz. A túlburjánzott orrmandula gyakran fokozottan termel nyákot, ill. a náthás állapot nagyon lassan múlik. Kislányuknál ez tehát felmerülhet. Csecsemokorban még az orrjárat szukebb volta, esetleg részleges elzáródása (fejlodési rendellenesség) is okozhatja. Az okok tisztázása és esetleg a megoldás érdekében keressenek fel gégész szakorvost. Amennyiben ez megoldható, azt célszeru minél hamarabb elvégezni, mivel a gyorsan fejlodo arckoponya ebben az "állásban" fejlodik, alakul, úgy azt a késobbiekben nehéz korrigálni.
Dr. Gömöri Ágnes




Kislányom 4 hónapos. Jól fejlett gyermek, 7000 gr (3880 gr-al született), csak szopik.  Má ...

Kislányom 4 hónapos. Jól fejlett gyermek, 7000 gr (3880 gr-al született), csak szopik.  Már a kórházban észrevettem, hogy többet szörcsög és tüsszög, mint a többi csecsemő, s többször nehezebben v. gyorsabban vesz levegőt, de az ottani orvosok szerint ez normális újszülöttnél. Haza érkeztünkkor a háziorvosnak is mondtam, hogy szerintem náthás, de azt mondta: "nem lehet". De 2 hetes korára (lehet, hogy önbeteljesítő prófécia volt) már láthatóan sűrű zöld váladék jött az orrából és köhögött is tőle, akkor kapott vmi antibiotikumos orrcseppet, s szívtuk a váladékot. 2 hét múlva jobb lett, de nem tűnt el teljesen, az orvos viszont azt mondta, hogy már ne adjuk a szert, s leszívni se nagyon kell.
De reggelente mindig szörcsögött, s ez azóta is, ha leszívjuk (sterimar orrspray után) kevés zöld váladék mindig jön. 2 hónaposan elkezdett nyálzani is, s köhécselni naponta többször, s ez is tart azóta . A széklete is nyálkás lett . Az orvos szerint biztos készülődik a fogíny a fogzásra. De nekem néha már komolyabbnak tűnik a köhögés, s mostanában éjjel is 1X-2X.
Azért izgulok emiatt nagyon, mert újszülöttként többször is csináltak nála tüdőröntgent, s kontúrosabbnak találták a normálisnál, de végül nem találtak semmi kórosat rajta. Kell-e törődnöm ezekkel a gondokkal, s ha igen, mit tegyek?

Válasz

A gyakori tüsszögés, esetleg szörcsögés, valamint a légzés periodikus jellege valóban gyakori újszülött és kiscsecsemőkorban, persze bizonyos határig. Az un. bukós csecsemőknél az orrgaratba kerülő tej, ill. az ennek hatására ott keletkező váladék miatt a szörcsögés szinte nap, mint nap hallható. Ilyen esetekben azonban az orrváladék (leszívott) nem zöldes. Az orrváladék elszíneződése - sárgás, zöldes - arra utal, hogy a nyálkahártyán baktériumok telepedtek meg. Ilyen esetekben célszerű és eredményesen alkalmazható az antibiotikumos orrcsepp. Az is ismert tény, hogy a babáknál a tényleges fogáttörés előtt már akár 3-4 hónappal korábban is megjelenhetnek un. fogzási tünetek, pl. nyálzás, a fogíny dörzsölése, nyálkás székletek, nyűgösebb napok, akár a popsi kipirulása. A nagyobb nyákmennyiség a fekvő csecsemőnél hátrafolyik, ez őt köhögésre ingerelheti, sőt egy-egy baba ezt akaratlagosan még fokozza is, játszik vele. Amennyiben ezek a tünetek fokozódnak és aggasztják Önt, egyrészt mutassa meg kislányát a gyermekorvosnak, valamint az immáron 4 hónapja tapasztalt orrváladékozás miatt kérje ki gyermekgégész véleményét is. Orrcseppeket addig is csak szükséges esetekben (táplálkozási, alvási nehézség) használjanak.
Dr. Gömöri Ágnes

Kisfiam 5 hónapos. Születése óta sokszor előfordul, hogy hangosan (úgy mint akinek hörghu ...

Kisfiam 5 hónapos. Születése óta sokszor előfordul, hogy hangosan (úgy mint akinek hörghurutja van) veszi a levegőt (hátára helyezett kezünk alatt érezni is lehet). Gyermekorvosunk látta, vizsgálta is ilyenkor. Semmi problémát nem talált nála. Akkor mi okozhatja ezt?

Válasz

A csecsemők egy részénél, főleg az ún. "bukós" babáknál gyakran észlelhető jelenség, hogy a pici szörcsög, hörög. Váladék keletkezik, ill. folyadék kerül az orrgaratba, amelyet sokszor nem sikerül leszívni. Ez a váladék lassan elindul lefelé a légcsőbe, és a csecsemőnél hurutos légzési hangot hallunk, hátán, mellkasán ezt érezhetjük is. Szinte rászólnánk, köhintsen néhányat, hogy a váladék feljöjjön. Náthás állapotban, ill. utána is hallható ez a csecsemőkorban. Oka lehet azonban benyomat, szűkület a légcsőben, amely időnként váladékpangást, ill. bizonyos testhelyzetben hangos légzést okozhat. Vizsgálat nélkül, eredetét nehéz meghatározni. Amennyiben a helyzet hetek múlva sem változik, esetleg érdemes babájukat gyermek gégésznek, ill. pulmonológusnak megmutatni.
Dr. Gömöri Ágnes

X
EZT MÁR OLVASTAD?