A baba portál - Babanet.hu

ADHD

Asperger-szindróma

B-vitamin

Brulamycin

CMV vírus

Crohn-betegség

Enterococcus

Fenistil

Gripe Water

Hirschsprung-kór

Kouriles emulzió

Leiden-mutáció

Maalox

Maltofer

Neo-panpur

Recklinghausen-kór

Smecta por

Staphylococcus

Streptococcus

Streptococcus pyogenes

Tamarin

Tobrex

UV szűrés

Vermox

abortusz

adottság

Összes címke »

Kérdések-válaszok

Milyen összetételű...

Milyen összetételű legyen egy 12, 16, 20, 24 hónapos gyermek étrendje? Mennyi fehérjét, szénhidrátot stb., vagy ha úgy tetszik, húst, zöldséget, gyümölcsöt, krumplit, stb. kell fogyasztania a picinek? (Tegyük fel, hogy a gyermek még szopik (éjszaka is), tehéntejet nem eszik és nem is fog még jó darabig). Ha szakirodalmat  tudnának ajánlani a témában, esetleg konkrét példa (pl. heti) étrenddel, annak is nagyon örülnénk.
Kislányunk 1 éves, 8.3 kg (egészséges, jól néz ki, eleven, szóval semmi gond), jelenleg D vitamint szed, szeretnénk neki Béres-cseppet adni - tehetjük-e, ha igen, mennyit? (Születése óta naponta 1 csepp D vitamint szed, de a nyáron 2 cseppet kapott. Nyáron a közvetlen napfénytől óvtuk, de levegőn sokat volt pl. strandon árnyékban. Indokolt volt a 2 csepp D vitamin a nyáron?)

Válasz

1-3 éves korban a testsúly már széles határok között változhat (8-18 kg), így az energia- és tápanyagszükséglet is változó.

          Kb.                      energia:              fehérje:            zsír:             szénhidrát:
      1-3 év (10-18kg)        1300 kcal        40 gr (13%)     40 gr(30%)       180 gr (57%)

A százalékok az energia beviteli arányokat jelzik.
A fehérjét a tej (anyatej), hús, és hüvelyes növények biztosítsák. A zsiradékot a konyhatechnikában ilyenkor még növényi olajok, vaj biztosítsa. Szénhidrát forrást a gyümölcsök biztosítsák. Cukortartalmuk 15-40% is lehet. A növényi táplálék igen fontos, sok bennük a rost, ásványi anyag és a vitamin.
Az ételek felsorolása túl hosszú lenne, de ajánlanék egy könyvet.
A védőnők igen sokrétű feladata mellett az egyik, hogy konkrét tanácsokat adjanak a helyes táplálkozással kapcsolatban is. Kérem forduljon bizalommal védőnőjükhöz.

"Mit egyen a gyerek?"        Írta: Dr. Zoltán Zsófia.     Kiadja az Anonymus Kft.

A Béres csepp valóban kiváló ásványi anyag pótló készítmény. Vény nélkül kapható.
Egy éves kor felett adható, de konkrét javaslattal nem szolgálhatok, mert gyermeküket nem ismerem. Olvassa el részletesen a tájékoztatót. Minden esetben a gyermeküket ismerő orvosuk véleményét kell kikérni.
A D-vitamin szokásos adagja 1 csepp naponta egy éves korig. Terápiás célból ezt emelni is lehet.
1-3 éves kor között csak a téli hónapokban (október-március) szoktuk javasolni az adását. Gyakorlatilag a totyogó korban lévő kisdedek nyáron a karukon, arcukon, lábszárukon ért napfény hatására már elegendő D-vitamint termelnek.
Ettől függetlenül, ha a klinikai tünetek megkövetelik nyáron is szükséges lehet a D-vitamin adása.
Dr. Varga László

X
EZT MÁR OLVASTAD?