Rendelő

ADHD

Asperger-szindróma

B-vitamin

Bolus adstringens

Brulamycin

CMV vírus

Crohn-betegség

Enterococcus

Fenistil

Gripe Water

Hirschsprung-kór

Kouriles emulzió

Leiden-mutáció

Maalox

Maltofer

Neo-panpur

Recklinghausen-kór

Smecta por

Staphylococcus

Streptococcus

Streptococcus pyogenes

Tamarin

Tobrex

UV szűrés

Vermox

abortusz

Összes címke »

Kérdések-válaszok

Kisfiam most 4 és fél éves. Tavaly szeptember óta jár rendszeresen óvodába. Már előtte ...

Kisfiam most 4 és fél éves. Tavaly szeptember óta jár rendszeresen óvodába. Már előtte is próbálkoztunk, de 2-3 nap max. 1 hét után mindig beteg lett (nátha, arcüreg gyulladás, hörghurut, tüdőgyulladás stb). 2002. májusában kivették az orrmanduláját (több orvos javaslata után). Novemberben megint jöttek a felsőlégúti problémák. Kétszer középfülgyulladása is volt. (Nem igazán fájlalta, csak egy éjszaka volt mikor nem bírt aludni tőle). Most aggódom, hogy jön az enyhülés és a járványok és megint mindent elkap. Az ovival járnak úszni is. Gyerekorvosunk óvatos típus (ha rajta múlna talán még óvodába sem járna), nem javasolja az úszást. Az uszodába könnyebben beteg lesz? Szerintem eléggé odafigyelnek arra, hogy ne jöjjenek ki vizes hajjal, stb. A vízben, párában jobban terjednek a bacik?

Válasz

Kisfia orrmandula műtét után is jelentkező középfül-gyulladásának és gyakori felső légúti hurutjainak egyéb okai is lehetnek, nem csak a megnagyobbodott orrmandula, ez sokszor csak következmény. A nagyon gyakran beteg, és nagyon gyakran szövődményekkel küszködő kisgyermekeknél alapos immunológiai-, allergológiai vizsgálatok után kiderül, hogy egy bizonyos vérben keringő ellenanyaggal még nem, vagy alig rendelkeznek, ill. a nyálkahártyákon is kiválasztódó ellenanyagok szintje nagyon alacsony. Ezek szerencsére az esetek túlnyomó többségében, legkésőbb iskolás korra elérik a kívánt szintet. Sok esetben, (és ez a gyakoribb) fény derül arra, hogy a gyermek allergiás is, így légútjai fokozottan érzékenyek a fertőzésekre. Kisfiának bizony én sem javasolnám az úszás elkezdését, pedig amúgy a gyermekek mozgatásának, sportoltatásának lelkes híve vagyok. Az uszodába járás nem elsősorban azzal fokozza a felső légúti megbetegedések valószínűségének növekedését, hogy a gyermek meghűlhet, hanem azzal, hogy az uszoda vize számtalan vírust és baktériumot tartalmazhat gondos kezelés ellenére is, mivel abba náthás betegek is belemennek. A kisgyermek orrgaratját óhatatlanul átöblíti ez a víz, és már indul is a következő betegség, főleg arra hajlamos gyermekekben. Úszni megtanulhat majd később is kisfia, vagy akár nyáron természetes vízben. Addig a felsorolt készítményeken kívül inkább legyenek sokat szabad levegőn, szánkózzanak, esetleg tanuljanak korcsolyázni, ha módjuk van rá.

Dr. Gömöri Ágnes



Négyéves kisfiam, mióta óvodába jár, gyakran beteg, és többször a fülére húzódott, ...

Négyéves kisfiam, mióta óvodába jár, gyakran beteg, és többször a fülére húzódott, egyszer fel is kellett szúrni. Lehet, hogy szűk az orra és a füle közötti járat, és ezért gyullad be hamar. Hallottam a fülgyertyázásról, de nem tudom, hogy miként hat, és megoldás lenne-e nekünk.

Válasz

Egyre több szülő próbálja meg a fülgyertyázást, többen számolnak be jó eredményről. Meg lehet próbálni, de fülfájás esetén először feltétlenül mutassuk meg a kisgyermeket szakorvosnak. Az általa előírt terápia mellett és nem helyette alkalmazandó ez az eljárás. Nem szabad használni kifakadt fül esetében sem. Nagyon erős nátha  alkalmával is használható, talán segít a fülszövődmények megelőzésében A pontos mechanizmusát nem ismerem. Mindenesetben a kisgyermek együttműködése kell hozzá.
Dr. Gömöri Ágnes



A fiamnak három hónaposan felszúrták a jobb fülét egy hosszantartó középfülgyulladás ...

A fiamnak három hónaposan felszúrták a jobb fülét egy hosszantartó középfülgyulladás miatt, amit a háziorvos nem vett észre, pedig mi többször jeleztük, hogy gond lehet. Önként vittük el a picit a F-O-G-re és persze igazunk volt. Most nyolc és fél hónapos és piszkálta a fülét így rögtön szaladtam vele az orvoshoz. Picit fénytelennek találta a dobhártyát és javasolta, hogy melegítsük a fülét. Mit jelent az, hogy fénytelen? Félek, hogy károsult a hallása, nem tudom mit tegyek?

Válasz

A konkrét kérdésére válaszolva: a fénytelen dobhártya nem jelent komolyabb bajt, enyhe felső légúti hurutnál is ilyen lehet. Ennek kezelése a melegítés és szükség esetén az orrcsepp. Azt le kell szögezni, hogy ennek alapján nem kell arra gondolni, hogy ez halláskárosodás jele lenne. (Egyébként egy ilyen korú gyermeknél - igaz ez nem tekintendő szakmailag kifogástalan vizsgálatnak, csak megközelítő értékű - de a szülői hangra való reakcióin lemérhető a gyermek hallása.)
A kérdés bevezető részére engedjen meg egy megjegyzést: ugyan nem ismerem a pontos körülményeket, az akkori klinikai tüneteket és panaszokat, de egy három hónapos gyermeknél a gyermekorvos nem mindig gondol azonnal középfül-gyulladásra, ha az észlelt panaszokat más vizsgálat eltéréssel magyarázhatónak véli. A középfül-gyulladás diagnózisa általában gyermek-gégész feladata - és lehetősége - bár sok esetben a gyermekorvosok is vizsgálnak fültükörrel is. Nem tudom, ez akkor így történ-e.
Azt gondolom, hogy a fénytelen dobhártya mögött álló légúti hurutot meg kell gyógyítani, hogy a fülkürt és középfül szellőzése visszaálljon. Utána - ha valóban arra van gyanú - hogy a gyermek hallása csökkent, van lehetőség objektív hallásvizsgálatra is. Ebben kikérheti a gégész véleményét.
Egyébként felső légúti hurutnál - náthánál - átmenetileg csökkentebb lehet a hallás, és ez kifejezettebb a középfül-gyulladás esetén. De még egyszer mondom, ezek meggyógyulnak.
Dr. Péter György

Kislányom most hat és fél éves, és rengeteg problémát okoznak a különböző őszi-téli ...

Kislányom most hat és fél éves, és rengeteg problémát okoznak a különböző őszi-téli náthás jellegű fertőzések. Egy hét óvodába járás után általában megbetegszik, ami 2-3 hét otthon tartózkodást jelent (nem visszük rögtön közösségbe, ha elfogy az antibiotikum, hanem várunk pár napot). Ősszel és télen (ovis időszakban) ezek szinte kivétel nélkül gennyes középfülgyulladásban végződnek, de többször volt már bronchitise is (a fülgyulladás mellett vagy után). Egy szezonban kb. 3-5 alkalommal járunk a Fül-orr-gégészeten ilyen panaszokkal. kb. 2 évvel ezelőtt kivették az orrmanduláját, de ez nem hozott lényegi javulást, és gyakran észreveszem, hogy nyitott szájjal lélegzik. Tavaly fel is szúrták neki az egyik fülét egy alkalommal. Ha nem gyulladt, télen akkor is fénytelen, megvastagodott a dobhártya, savós váladékkal. Amellett, hogy a sok betegség jelentősen megterheli a családot (táppénz, éjjeli fülfájás, ügyeletre rohanás stb.) nagyon aggódom a gyerek miatt. Ősszel iskolás lesz, és le fog maradni a sok betegség miatt. Egy ismerősöm azt mesélte, hogy az ő gyerekének tubust helyeztek a fülébe. Meg is kérdeztem a fül-orr-gégészt erről az eljárásról, de ő azt mondta, hogy ezt csak a legvégső esetben ajánlja. A kislányom azonban egy évben "csak" 3-4 hónapot kínlódik, nyáron sosem gyullad be a füle. Igy általában marad az antibiotikum (ezen a télen 2 hónap alatt 3 levél különféle tabletta fogyott el) és a fülmelegítés. Tegnap azonban a rádióban azt hallottam egy szakorvostól, hogy tilos melegíteni a gyulladt gennyes fület. Milyen módszer van arra, hogy ezen az állapoton kicsit segíteni tudjunk? Szorgalmazzam a háziorvosnál, hogy vizsgálják ki a gyereket, miért kap el minden fertőzést? Létezik megelőző terápia?

Válasz

Valóban kissé szokatlan, hogy ilyen gyakran beteg a gyermeke, és ráadásul megértem az ehhez társuló problémáit.
Azt rögtön az elején: az orrmandula hajlamos visszanőni. Erre utal először az is, hogy elmondása szerint nyitott szájjal lélegzik. Másodszor emellett szólhat, hogy oly gyakoriak a felső légúti hurutok.
Tehát egy komplett gégészeti kivizsgálás feltétlenül indokolt, bár utal arra, hogy rendszeresen nézi gégész.
Következő kérdés, van-e valami egyéb betegség, eltérés, ami gyermekét hajlamosítja a légút betegségekre. Erre választ kereshetünk részben a szokványos gyermekorvosi vizsgálatokkal, részben laboratóriumi, esetleg képalkotó vizsgálatokkal. (Esetleg kiderülhet csökkent védekező készség, allergia stb.) Ez ügyben talán legjobb, ha saját gyermekorvosukhoz fordulnak.
A fül melegítéséről:
Tehát a fül melegítése csak tubahurut esetén ajánlott, tehát amikor még nincs manifeszt gennyedés. Tubahurut kísérheti a felső légúti fertőzéseket, a fül fájdalmával, esetleg csökkent hallással, és megfelelő, a gégész által látott fültükri képpel. Lényegileg mindig ez előzi meg a gennyes középfül-gyulladást. A már kialakult, és szintén  rendszerint gégész által diagnosztizált gennyes középfül-gyulladást a gyermekorvosnak és gégésznek együttműködve kell ellátnia, gyógyszer (antibiotikum adásával). Ekkor valóban nem ajánlott a melegítés.
A tubus behelyezését tudomásom szerint akkor szokták ajánlani, ha gyakran szaporodik fel a dobüregben savós váladék, mert így a dobüreg megfelelő szellőzése biztosítható, és ezáltal megelőzhető a folyamat rosszabbodása..
Hogy mivel előzze meg a dolgokat? 
Erre a legnehezebb válaszolni. Ebben többet tud segíteni a gyermekét ismerő orvos és gégész. A gyereket meg kell tanítani és rá kell szoktatni a megfelelő orrfújásra. Fontos a kivizsgálás. Vannak bizonyos - több-kevesebb sikerrel kecsegtető - gyógyszeres próbálkozások is.
Mindenképpen beszéljen a gyermekorvossal.
Dr. Péter György
2004.02.27


2002.07.09

Kisbabám 2 hónapos korában fülgyulladást kapott, amire az orvos antibiotikumot irt fel neki. ...

Kisbabám 2 hónapos korában fülgyulladást kapott, amire az orvos antibiotikumot irt fel neki. Alig telt el azonban másfél hét az orvosság befejezése óta, már megint meg van fázva, és a füléhez kapkod. Kérdésem: a középfülgyulladást mindig antibiotikummal kell kezelni, vagy elmúlhat ez magától is?

Válasz

Csecsemő és kisgyermekkorban sajnos a felső légúti hurutos megbetegedések nem ritka szövődménye a középfülgyulladás. Ennek több oka is lehet. Egyrészt az orrban felhalmozódott váladékot nem tudják jól kifújni a kicsik, másrészt a kisgyerek fülkürtje (ami a középfület a garattal összeköti) tágabb, mint a későbbi életkorban. Sok kisgyermeknél az ismételt felső légúti gyulladások során az orrmandula megnő, ez szintén rontja a fülkürt szellőzését. Csecsemőknél az immunrendszer gyengébb működése miatt egy egyszerűnek induló náthából is alakulhatnak szövődmények. Az esetek túlnyomó többségében ezek a fülgyulladások un. Serozusak, vagyis folyadék van a középfülben, vagy még csak az is csak minimális mennyiségben (a fül viszont már fáj, hallászavar keletkezhet). Ezekben az estetekben általában nem adunk antibiotikumot csak gyulladáscsökkentőt, melegítjük a fület, orrcseppet, gyakori orrfújást, szívást alkalmazunk. Sűrű orrváladék esetén speciális orrcseppet, nyákoldót is. Ezekre ez az állapot általában rendeződik. Azonban ha a fülben a gégész sok folyadékot lát, vagy erre az un. konzervatív terápiára (lásd fenn) nem reagál a folyamat, vagy ha a fülben gennyes váladékot észlelnek szükséges lehet a fül  felszúrására. Ennek elmulasztása nagy fájdalmat , a későbbiekben akár hallászavart is okozhat. Ha a gennyes fülgyulladás magától  kifakad a dobhártyán nagyobb heg lesz. Ezekben az esetekben, amikor a fülfelszúrásra  is sor kerül  általában neme kerülhető el az antibiotikum adása sem. Akkor is hamarabb adunk antibiotikumot, ha gyakran visszatérő problémáról van szó és ezek tüneti terápiára nem reagálna. Mint említettem a csecsemők nehezebben küzdenek meg a fertőzésekkel, így náluk is hamarabb adunk antibiotikumot. A csecsemőknél néha alattomosan, tünetszegényen és könnyebben alakulhat ki súlyos középfülgyulladás.
Dr. Gömöri Ágnes

Attól féltem, hogy  3 hónapos kisbabám annak ellenére, hogy éppenhogy csak befejezte az ant ...

Attól féltem, hogy  3 hónapos kisbabám annak ellenére, hogy éppenhogy csak befejezte az antibiotikumot, ismét fülgyulladást kapott. Nos, az orvos nem állapított meg semmi bajt, de azt mondta, az állandóan eldugult orr allergia is lehet. Számomra hihetetlen, hogy pici baba már allergiás lehet! Az orvos azt mondta, csak szívjam ki az orrát minden este alvás előtt, de előtte csepegtessek orrcseppet az orrába. Van orrszívó porszívóm, azzal szoktam szegényt terrorizálni. Ha bekapcsolom a porszívót, már sikít szegény. Kérdésem: nem káros, ha heteken, hónapokon keresztül porszívózom szegény orrát? Mi mást lehet tenni az allergia ellen (ha ez tényleg az) ilyen kicsi korban? (Csak szopik, nagyon jól fejlődik mind testileg, mind szellemileg, de az apja nagyon allergiás.)

Válasz

A korábbi évtizedekben az allergiás tüneteket korosztályok szerint csoportosítani lehetett. Csecsemőkor: un .atópiás bőr ,ekzema. Kisded és kisgyermekkor :un. asthmatikus hörghurut, ekzema. Kamaszkor:szénanátha. Később: ekzema, szénanátha, asthma. Az utóbbi években tapasztalható, hogy a későbbi életkorban jelentkező állapotok egyre fiatalabb korban lépnek fel. De ilyen kicsi szénanáthás típusu allergiás babát még nem láttam, és a szakirodalomban sem olvastam róla. A csecsemőkori orrdugulásnak más oka is lehet. A téli időszakban a száraz meleg levegőt rosszul tűrő orrnyálkahártya is megduzzadhat és váladékot termelhet (főleg kisgyermekkorban). A kisbabák nagy része bukogat, így a tej ill. a savas gyomortartalom, ha a szájon nem is mindig jön ki, az orrgaratba feljön. Ott részben mint folyadék hallható marad (szörcsög a csecsemő), ill. nyákot termeltet az orrgarattal. Úgy észleljük mintha a baba náthás lenne. Persze lehet  orrdugulás, náthás állapot vírusos vagy bakteriális fertőzés következménye is, de akkor a baba nyűgös, rossz étvágyú, lázas lehet. Ha nem ez utóbbiról van szó, valóban elegendő lehet a baba orrát tisztán tartani. A porszívó orrszívó nagyon jó és hatékony lehetőség, de én csak akkor ajánlanám, ha valóban leszívható mennyiségű váladékról van szó. Az állandó szívás szülőt csecsemőt pszichésen egyaránt megviselhet. A folyamatosan használt orrcsepp pedig hosszú idő után tönkreteheti az orrnyálkahártyát-ezután ezért fog állandóan dugulni. Ennyire pici csecsemőnek allergia elleni gyógyszereket nem nagyon szoktunk alkalmazni. Az ő allergiáik inkább étel eredetűek (tej), így a megfelelő diétát (tápszert ) alkalmazva a  tünetek általában megszűnnek. Javaslom, hogy keressenek fel gyermekkórházi gégészt, akivel vizsgálat után az esetleges allergológiai vizsgálatok szükségességét megbeszélhetik, és az ott elvégezhető.
Dr. Gömöri Ágnes



Kislányom 8 hónapos múlt. 3 napon keresztül magas láza volt (38,5-39,6), a  4. napon pir ...

Kislányom 8 hónapos múlt. 3 napon keresztül magas láza volt (38,5-39,6), a  4. napon piros kiütések jelentek meg először az arcán majd az egész testén. Antibiotikumot kap a fülgyulladásra. Láztól van-e a kiütés, vagy esetleg kanyaró?

Válasz

Halmozottan fordulnak elő mostanában ún. exanthema subitum nevű megbetegedések, amelyek magas lázzal, ill. a láz oldódása után az egész testet elborító kiütéssel járnak. A leírt tünetek alapján ez a vírus által okozott fertőző gyermekbetegség is felmerülhet. Csecsemőkorban azonban még egyéb légúti megbetegedést okozó vírusok is tudnak hasonló tüneteket okozni. Ha azonban a csecsemőnek középfülgyulladása van, attól is lehet bizony láza (nem véletlenül kapott rá antibiotikumot), a kiütéseket az egyébként hatékony (hiszen a láz lement, tehát a folyamat gyógyul) gyógyszerre kialakult allergiás reakció is eredményezheti. Láztól önmagában kiütés nincs. Vírusos, bakteriális megbetegedések tünete lehet mindkettő, vagy pedig allergia. Ha kanyaró vírusa okozná ezt, kisgyermeke a 4. napon nemcsak kiütéses lenne, hanem bizony nagyon beteg is, és egyéb tünetek is jelen lennének. Szerencsére a kanyaró ma már nem gyakori betegség a gyermekek átoltottsága miatt.
Dr. Gömöri Ágnes



X
EZT MÁR OLVASTAD?