Rendelő

ADHD

Asperger-szindróma

B-vitamin

Bolus adstringens

Brulamycin

CMV vírus

Crohn-betegség

Enterococcus

Fenistil

Gripe Water

Hirschsprung-kór

Kouriles emulzió

Leiden-mutáció

Maalox

Maltofer

Neo-panpur

Recklinghausen-kór

Smecta por

Staphylococcus

Streptococcus

Streptococcus pyogenes

Tamarin

Tobrex

UV szűrés

Vermox

abortusz

Összes címke »

Kérdések-válaszok

Fitymaszűkület és bőrpír

Pár napja 28 hónapos kisfiam fütyijének hegye bepirosodott, és nem lehet a bőrt hátrahúzni rajta. Elvittük egy urológushoz, aki azt mondta, hogy Betadine oldattal locsolgassuk, és pár nap alatt elmúlik a pirosság. Én viszont úgy vettem észre, hogy nem javul a dolog, sőt időnként még pirosabb neki. Szeretném megkérdezni, hogy milyen krémmel lehetne kenegetni neki pl: Canesten, vagy a kamillás lemosás is elegendő lehet?
Továbbá az urológus azt is mondta, hogy a fiamnak veleszületett fitymaszűkülete van, és 3 éves kora után javasolt a műtét. Szeretném megkérdezni, hogy a fitymaszűkületet mindenképp műteni kell, vagy krémmel is kezelhető lehet a dolog?
Válaszait előre is köszönöm!
 

Válasz

Kedves Levélíró!

A nem hátrahúzható előbőr lehet sejtes letapadás vagy valódi szűkület következménye. A szakemberek mostanában azt szokták tanácsolni, hogy a sejtes letapadást (adhaesio cellularis az orvosi neve) csak nagyon türelmesen, óvatos „húzogatással” szabad, akár évek alatt megoldani – korábban ennél jóval határozottabb, gyorsabb megoldást javasoltak, azonban a vizsgálatok azt mutatják, hogy nem indokolt a sietség ezekben az esetekben. Valódi szűkület esetén a türelmes kivárás nem hoz eredményt, ilyenkor a gyereksebész tud segíteni abban, hogy a fityma hátrahúzható legyen a makkról.

Fizikális vizsgálat alapján a gyermeksebész tudja megítélni, hogy pontosan mi az oka annak, hogy a bőrt nem lehet visszahúzni, mint ahogy azt is ő tudja megmondani, hogy milyen kezelést igényel.

Közben azonban fontos, hogy a területet mindig tartsák tisztán. Akár most, míg pelenkás a kicsi, akár később, amikor már bilibe vagy WC-be pisil, figyeljenek rá, hogy ne maradjon szennyeződés a fitymán – azonban nem kell, nem szabad szárító-irritáló hatású tisztítószert használni ehhez. Amennyiben fennáll még a pirosság, a popsitörlő kendő helyett érdemes tiszta, langyos vízzel lemosni. Arra is nagyon oda kell figyelni, hogy fürdetés után mindig alaposan töröljék szárazra.

Üdvözlettel,

dr.

Kisfiam 4 éves, szeptember óta óvodás. Azóta 7-szer volt kötőhártyagyulladása. A legkis ...

Kisfiam 4 éves, szeptember óta óvodás. Azóta 7-szer volt kötőhártyagyulladása. A legkisebb nátha is következő nap kihozza a szemén. Lehetséges, hogy valami gond van a szemével, hogy ennyire érzékeny, vagy csak az óvoda miatt van ez a sok fertőzés?

Válasz

Az óvodás korú gyermek immunrendszere még nem eléggé fejlett és sokkal jobban ki van téve egy zárt gyermekközösségben a fertőzésnek, mint a felnőttek közt élő kicsi. Természetesnek tűnik tehát, ha először adjuk közösségbe az ottani baktérium flórával akkor
ismerkedik a szervezete és bizony gyakori nátha -könnyezés -köhögés a következmény. A kis kezük is gyakran nem eléggé tiszta és nincs mindig kéznél a papírzsebkendő, a tisztálkodási szabályokat is csak ekkor kezdjük tanulni... könnyező szemünkbe nem a náthás zsepivel kell beletörölni. Ezért, bár nem öröm, el kell fogadnunk ezt a feladatot és igyekezni  az ő ellenállóképességét erősíteni, zöldség, gyümölcs, vitaminokkal, okosítani az önvédelemre. Fontosnak tartom a lelki hátteret is. Ha a gyermek boldogan, szívesen megy oviba, kevésbé lesz beteg, ezt kell szem előtt tartanunk.
A kötőhártya gyulladás elhatalmasodását azzal lehet kivédeni, hogy ha érzi a gyermek a szem szúrását, vagy látjuk rajta, hogy már megint csillog a szeme, áll a szemrésben a könny és kezd estére bepirosodni, reggelre több a csipa a szemében, akkor már javasolt a kamillás borogatás, vagy ha erre érzékeny a kicsi szeme, akkor  langyos vizes, meleg vizes borogatással kitisztítani, kimosni a fertőzést. Egy felnőtt sem köteles megkapni minden fertőzést, ha érzi a szúrást, borogatást, szemmosást javaslunk, pl Műkönnyel. Semmi esetre sem javaslom viszont az antibiotikus kezelést, mert azzal csak a baktériumokat szoktatjuk hozza a kezelésünkhöz, és az nem lesz hatásos majd a komolyabb fertőzéseknél.  Kérem egy kth váladék vizsgálatra hozza el a kicsit, ha meg újra ismétlődik a fertőzést a szemein.

Azt, hogy mennyit lát, lát-e, van-e más szemészeti problémája, úgy kell megállapítanunk, hogy váltva letakarjuk egyik, majd másik szemét.  Apró tárgyakat illetve képeket nézünk külön- külön szemmel és megfigyeljük egyformán teljesít-e.

Dr. Sényi Katalin

 



Két és fél éves kisfiamnak gyakran váladékos a szeme. A doktornő, aki rendszeresen jár a ...

Két és fél éves kisfiamnak gyakran váladékos a szeme. A doktornő, aki rendszeresen jár a bölcsödébe minden alkalommal megállapítja a kötőhártya gyulladás tényét. A váladékon kívül semmi szokatlan nincs a szemén. Az első alkalom után elvittük a kisfiút egy másik gyermekorvoshoz aki lehetőségként megemlítette, hogy előfordulhat a nyálkahártya váladéka (ugyanis kicsit náthás volt) fél úton kifelé megtapad és a benne lévő baktériumok okozzák a szem váladékozását. Felírt egy barna színű orrcseppet aminek segítségével már az első orrszívásnál egy hatalmas váladékcsomót tudtunk kiszívni és a szemén a váladék másnapra eltűnt. Azt hozzá kell tennem, hogy előtte egy hétig kenegettük Irgamid kenőccsel de semmi hatása nem volt. Az elmúlt héten ugyanígy jártunk. Azt tanácsolta a bölcsődei doktornő, vigyem el a kenőcsöt a bölcsiben és kenessem be a gondozónőkkel minden alvás előtt a szemét.(?) Megmondom őszintén ezt a megoldást nem tartom elfogadhatónak.
Esetleg tudna nekem egy rövid tájékoztató jellegű leírást küldeni a kötőhártya gyulladásról? (mik a tünetek? meddig tart? stb.)

Válasz

A kötőhártya gyulladását baktériumok vírusok protozoonok okozhatják. Más és más a megjelenési formája a betegségeknek, már a megjelenési formából is lehet következtetni az okokra, de pontos diagnózist az úgynevezett "leoltással" a váladék tenyésztéses vizsgálatával nyerhetünk. Néhány nap alatt kiderül, milyen baktérium vagy más törzs okoz gyulladást, milyen telepeket találunk a leoltás után a tárgylemezen és az is kiderül ilyenkor, hogy melyik antibiotikum a leghatásosabb az éppen ott kinőtt telepek elpusztítására. Úgy mondjuk, hogy a leoltással kiderül, melyik gyógyszerre érzékeny és melyikre rezisztens a kórokozó. Ezt a vizsgálatot akkor végezzük el, ha a visszatérő, makacs nehezen gyógyuló esettel állunk szemben, illetve, ha a klinikai tünetek alapján nem egyértelmű a fertőzés természete.
A kötőhártya gyulladások közé sorolhatók a száraz szem tünet, mely nyákos váladékozással, vörös szemmel és széles skálájú panaszokkal jár: ilyen például: "mintha lenne a szemünkben valami, mintha homok lenne benne, legszívesebben csukva tartjuk ég, viszket.... Kimutatható a könnytermelés vizsgálatával, a könnyfilmfelszakadási idõ vizsgálatával, az úgynevezett Schiermer próbával, amikor az orvos megvizsgálja, hogy van-e elegendő könnye a betegnek adott idő alatt, ingermentes környezetben, esetleg érzéstelenített szemen, illetve inger hatására: fényre, hidegre, szélre. A kezelése a megfelelõ minőségű műkönny, valamint a könnytermelés javítása, A vitamin kúra stb.
Szintén kötőhártya gyulladás tüneteit mutatja az allergiás szem is. Ilyenkor is vörös lesz a szem, bár a váladékozás minimális, inkább csak könnyezés van, fáradt égő érzés, viszketés.....
Az allergia a kötőhártya cytologiai vizsgálatával fénymikroszkópos vizsgálattal eosinophyl sejtek szaporulatával, valamint a jellemző tüneteivel mutatható ki. Gyakran van szezonális formája, tavasszal ősszel gyakoribb. Antiallergiás kezelést kaphat a beteg helyileg szemcseppekben és általánosan tabletták formájában allergológus segítségével.
Vörös szem tünetet okozhat még sok más súlyosabb szembetegség, mint a zöldhályog, mely fájdalommal, látásromlással borús szaruhártyával jár glaukomás roham esetén, amikor az általános tünetet vegetatív rosszullét, hányás hányinger is kíséri. Kezdődő esetben a pupilla tág, a fájdalom bizonytalan, látásromlás és látótér kiesés még nem jelentkezik.
Vörös szem tünetet okoz a szem mélyebb részeinek gyulladása is, az érhártya betegsége az uveitis, iritis néven ismert kórkép. Ilyenkor alig van váladékozás ellenben fájdalom, mély lilás szemvörösség jelentős látásromlás, szűk pupilla, a szivárványhártya színének megváltozása jelzi az orvos számára a baj okát.
Heves vörös szem tünetet okoz a sérülés is, ez lehet egyszerűbb esetben egy nagy erőlködés, köhögés, nehéz széklet, kiugró vérnyomás emelkedés utáni kötőhártya alatti vérzés, mely minden kezelés nélkül is 1 hét alatt jelentősen javul, nyom nélkül felszívódik. Lehet egy idegentest okozta, ütés okozta bevérzéstől is. Itt nagy jelentősége van annak, hogy megvizsgáljuk van-e még idegen test a szemben a vérzés alatt, van mélyebben, illetve annak hogy kiderítsük a vérzés alatt nem történt-e a szem burkain repedés, mert az azonnali ellátást igényel. Így a szemsérülésekor akkor járunk el helyesen, ha azonnal felkeressük a legközelebbi szemészeti szakrendelőt.

A kisgyermekek gyakran nem mondják el a szemük sérülését, illetve nem is tudják mi is történt velük, pl belefújt a szél valamit a szemükbe. A szülő csak azt látja, hogy a gyermek az egyik szemét gyakran dörzsöli, az a szeme vörösebb könnyezik. Mindig kell porszemcsére vagy más idegen anyag szembe jutására gyanakodnunk ilyenkor, a gyermeket megnyugtatva alaposan meg kell tekinteni a szemét, meg lehet mosni langyos, vagy hideg vízzel a szemecskéket, hátha kipislogja a sérülést okozó anyagot. Amennyiben ez nem hoz megnyugvást még azon nap el kell vinni szemészeti szakrendelőbe a gyermeket.
Az ön gyermeke esetében azonban a könny elvezetéssel kapcsolatban fellépő vörös szem tünetről, illetve kötőhártya gyulladásról van szó. Azt írja, hogy a gyermek náthás volt és nehezen tudja még kifújni az orrát, orrszívóra volt szükség, hogy a tünetek mérséklődjenek.
Tudjuk, hogy a könny folyamatosan termelődik és az orrba a könnyelvezető csatornán át jut. Ha meghatódunk akkor szipogunk, temetésen mindenki az orrát fújja. Könnyen belátható, hogy ha az orr nyálkahártyája beduzzad a nátha miatt és amúgy a náthát sem tudja jól kifújni a gyermek, akkor a normál könnytermelés sem fog tudni az orr felé jól elvezetődni. Mindig a gyermek szemének csillogása, a könny elvezetésének lassulása jelzi, hogy a gyermek lázas ("úgy csillog a szeme") erre figyelnünk kell. Amennyiben a nátha nem tud letisztulni, a fertőzés a könnycsatornán át a szem felé visszafelé is terjedhet, bár ezt a csatornában lévő billentyűk jelentősen akadályozzák. Ezért vannak. Egy két éves gyermek gyakran dörzsöli a szemét és a nem egészen tiszta kezecskéjével is megfertőzheti saját magát. Így tökéletes a megfigyelése, nem a szemkenőcs vagy a szemcsepp fogja a gondjaikat megoldani, hanem, ha a náthás orrocskáját leszívjuk, letisztítjuk. Irgamid kenőcsöt nem szívesen adom a szembe, mert a szem nem szereti a kenőcsöket, nem ehhez van szokva, hanem a könnyszerű folyadékokhoz így a szemcseppekhez. Csak súlyos maródásban súlyos hámhiányban indokolt a szembe kenőcsöt helyezni. A kicsurgó könnye persze kimarhatja a szemhéjszélét és vörös lesz a szeme környéke. Erre a bõrfelületre, kezelésképpen lehet Irgamid kenőcsöt használni. Javaslom a gyermek szoktatását: zsebkendőbe köhögjön, tüsszentsen és a szemét csak teljesen tiszt törlővel, zsebkendővel szabad megtörölni, lehetőleg kézzel ne dörzsölgesse.
Dr. Sényi Katalin


Tavaly tavasszal átesett mind a 2 lányom egy rotavíruson, melyet a László kórházban k ...

Tavaly tavasszal átesett mind a 2 lányom egy rotavíruson, melyet a László kórházban kezeltek.
Most a fiam lett rota vírusos. Kérdésem, hogy a náthás tünetek megvannak, várható-e, hogy ők újra átesnek-e rajta.

Válasz

Azt gondolom, hogy nem valószínű, hogy a két gyermeke, kik néhány hónapja már átestek rota vírus fertőzésen most ismét elkapnák azt. Az említett légúti tünetekből nem következik, hogy a rota fertőzés visszatérte.
Természetesen igen fontos a szigorú higiénés szabályok betartása.
Dr. Péter György

A herpesz vírus meddig /korosztály/ veszélyes a babákra, ha elkapják. Mint olvastam idegren ...

A herpesz vírus meddig /korosztály/ veszélyes a babákra, ha elkapják. Mint olvastam idegrendszeri károsodáshoz vezethet kicsiknél. 
Egy éves most a kislányom, és nekem kijött a számon egy igen csúnya, és fájdalmas herpesz. Természetesen a higiéniát többszörösére növeltem most és próbálom a lehető legjobban kizárni a fertőzés lehetőségét.....
Ha netán mégis elkapná, ugyanúgy jelentkezik náluk, szájukon, vagy esetleg lázzal?

Válasz

A herpeszvírus fertőzés embernél igen gyakran előforduló fertőzés. Érintheti a bőrt, a nyálkahártyákat, a szemet, a központi idegrendszert és a nemi szerveket. Néha súlyos, egész szervezetet érintő fertőzést is okozhat. 
Két törzse van, HUS 1, amely általában a bőrt és a nyálkahártyát betegíti meg és a HUS 2, amely elsősorban a nemi szerveket érinti. A fertőzésnek két formája lehet. 
1: elsődleges fertőzés: amikor a fogékony szervezet először találkozik a vírussal. Ekkor legtöbbször észleljük a tüneteket vagy csak helyi felületes elváltozásokat. Újszülöttekben és alultáplált csecsemőkben azonban súlyos, egész szervezetet érintő betegség alakulhat ki. A fertőzés után megjelennek a szervezetben a védekezést biztosító antitestek. 
2: a visszatérő herpeszes elváltozások már az immunis szervezetben jelennek meg, amely a tünetmentes fertőzés fellobbanását jelenti. Ezt kiválthatja hideg, kimerülés, betegségek, UV fény, stress, menstruáció. Ebben az esetben tehát szinte mindig helyi tüneteket észlelnek. A lappangási ideje a fertőzésnek 2-12 nap. A fertőzés terjedését 2 tényező befolyásolja, szoros testi érintkezés és trauma (hámhiány). A fertőzés után a fertőzöttek tünetmentesen üríthetik a vírust. A fertőzés tünetei lehetnek: ajakherpesz, bőrön herpeszes hólyagok bárhol, heveny fertőző száj- és ínygyulladás, okozhat szemelváltozásokat is a vírus. Jól ismert, főleg felnőtteket érintő nemi szerveken hólyagos elváltozásokat okozó herpesz, ill. bármely korosztályban, de szerencsére ritkán kialakuló agyhártya-agyvelőgyulladás. Hogy éppen hol és milyen formában jelentkezik a fertőzés, tehát függ a fertőzés behatolási helyétől (sérülések!), a gyermek aktuális immunállapotától és életkorától. Fontos tehát a fokozott óvatosság, ha a csecsemőt gondozó felnőtt ajakherpeszben szenved, ezzel csökkentheti a fertőzés átvitelének lehetőségét. Szerencsére kislánya már 1 éves, így ha netalán mégis fertőződne, az feltehetően csak helyi tüneteket okozna.
Dr. Gömöri Ágnes

Kisfiam 1 éves múlt októberben. Még a nyáron feltűnt, hogy sárgásak a körmei, hámlik ...

Kisfiam 1 éves múlt októberben. Még a nyáron feltűnt, hogy sárgásak a körmei, hámlik a bőr a lábujjain és közötte, de azt hittem először hogy csak izzad. 3 hétig nem volt rajta se zokni se semmi, ami irritálhatta volna a lábát, de a tünetek maradtak. Az orvos azt mondta gomba, de miért zavar ez? Most itt a tél, állandóan izzad a lába kicsimnek, néha még szaga is van(!), a körmei továbbra is sárgásak, a lábujjközei néha ki is sebesednek. Mit tehetnék akkor ha ez valóban gomba? Túl fiatalnak tartom, hogy erős gyógyszert adjak erre, de ez nem higiénikus, nem szeretném hogy a család más tagjai esetleg elkapjak tőle, meg hát főleg szeretném ha megszabadulna ettől a nyavalyától!

Válasz

Kisfiának a levelében leírt tünetek alapján nagy valószínűséggel gombás fertőzése van. Ez kicsi gyermeknél ugyanúgy kezelendő, megszüntetendő, mint a későbbi életkorban. Az időben kezdett kezeléssel egyrészt el lehet kerülni erősebb szerek használatát, amely már szükséges akkor, ha a fertőzés nagyon elhatalmasodott, másrészt megakadályozzuk a körmök deformitását, tönkremenetelét. A gombás fertőzéseknek egyéb következményei is lehetnek: a berepedezett bőr felülfertőződése, allergizálódás a gombával szemben, stb. Mutassa meg kisfiát bőrgyógyász szakorvosnak, aki a megfelelő gyógyszerrel ellátja Önöket. Amennyiben az elváltozás nem gyógyul, a kézen is megjelenik, esetleg immunológiai vizsgálat is szóba jöhet az 1 éves gyermeknél.
Dr. Gömöri Ágnes

X
EZT MÁR OLVASTAD?